Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2209komentarzy: 8

Bezsilność osoby uzależnionej wobec używek

08-10-2017 15:00

''Przyznaliśmy, że jesteśmy bezsilni wobec alkoholu - że przestaliśmy kierować własnym życiem''. Tak brzmi tekst Pierwszego Kroku Anonimowych Alkoholików. Kroków jest dwanaście, ale są one jednakowe dla osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków, hazardu, leków czy seksu. Różnica to w miejsce alkoholik wstawia się konkretne uzależnienie.
''Bezsilność kojarzy się ze słabością, a alkoholik walcząc ze swoim uzależnieniem chce być silny, chce zwyciężyć.''  fot: pixabay.com ''Bezsilność kojarzy się ze słabością, a alkoholik walcząc ze swoim uzależnieniem chce być silny, chce zwyciężyć.'' fot: pixabay.com

Bezsilność kojarzy się ze słabością, a alkoholik walcząc ze swoim uzależnieniem chce być silny, chce zwyciężyć. Stawiając alkohol w pozycji przeciwnika jest z nim związany, nie może się od niego uwolnić. Uznając swoją bezsilność rezygnuje z dalszej walki i wtedy ma możliwość uwolnienia się, wyzwolenia.

Bezsilność to przyznanie się do tego, że jestem uzależniony od alkoholu, innych używek, zrozumienie tego, że jestem chory na nieuleczalną chorobę. Stanu jakim jest bezsilność większość z nas się boi, nie chce do czegoś takiego się doprowadzić.

Do bezsilności wobec alkoholu czy każdej innej używki bardzo ciężko się przyznać i uwierzyć. Ja sam nie dopuszczałem do siebie przez długie lata tego, że jestem bezsilny wobec alkoholu, że to on już on kieruje moim życiem i postępowaniem, że już nie potrafię bez przynajmniej małej dawki jego żyć.

Podejmując terapię w skoczowskim ośrodku nie do końca byłem do tego przekonany. Do większości też na początku nie pasowałem. Jednak słuchając pacjentów z tym samym problemem – alkoholem – zaczęło do mnie docierać, że coś nie jest ok ze mną. Krok po kroku, warsztaty terapeutyczne, psychoterapie i… uznaję, że jestem faktycznie również bezsilny wobec alkoholu i przyznaję się do tego publicznie na grupie terapeutycznej.

Teraz przekonuję się, że można było do takiego wniosku dojść już dawno i zacząć coś w tym kierunku robić. Pocieszające jest to, że tak jak jest mowa w kroku pierwszym przyznałem się do bezsilności.

Zrozumienie bezsilności wymaga przezwyciężenia własnych schematów myślowych, przełamania alkoholowego systemu obrony przed zmianą na lepsze, powstrzymania się od samooszukiwania się, zaprzestania zaprzeczania faktom.

Wiele osób nie dostrzega obecności tego zjawiska we własnym życiu wbrew wszystkim faktom twierdząc, że można jeszcze nad wszystkim zapanować, że uda się jeszcze kontrolować bieg własnego życia. Te beznadziejne złudzenia i nadzieje na panowanie nad własnym szczęściem są czasem podtrzymywane przez wspomnienia z wczesnych okresów picia i brania, kiedy udawało się nam dzięki różnym używkom uzyskiwać poczucie przyjemności. Ale to już się skończyło. Żadna ludzka istota nie trzyma w ręku wszystkich kluczy do swego życia, nie istnieje możliwość panowania i kontroli nad wszystkimi zdarzeniami i sytuacjami, w których żyjemy.

AKTA

 

źródło: ox.pl
dodał: CR 08-10-2017 15:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (8)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

krzysztof.mm
08-10-2017 18:06
krzysztof.mm
Bez dwóch zdań, największe spustoszenie w tym kraju to wynik uzależnienia od sekty.
alakyr
08-10-2017 21:02
alakyr
Drogi autorze/autorko piszę to jako osoba, która nie uwierzyła, że jest bezsilna i że to choroba, którą da się wyleczyć .... I się wyleczyła.
To co przedstawiono w powyższym materiale to pogląd rodem z USA tyle że z lat 50-tych.
Niestety w Polsce obowiązuje do dziś w postaci rekomendacji Ministerstwa Zdrowia jako jedyna metoda terapii uzależnionych.
Nie jest prawdą, że uzależnieni są osobami upośledzonymi do końca życia, że w trakcie terapii należy z nich najpierw zrobić gnój, a potem do końca wmawiać im jacy to oni są chorzy i czego im nie wolno.
Sorry, świat dawno odszedł już od tej prymitywnej metody leczenia, dzisiaj leczy się poprzez wskazywanie metod samokontroli, poprzez wskazywanie negatywnego wpływu na zdrowie biologiczne człowieka, a nie stygmatyzację.
Ale oczywiście prościej jest znęcać się nad ludźmi mówiąc im przez cały okres terapii że są zerem, bezwartościowym chłamem zaśmiecającym zdrowe społeczeństwo.
knefel
08-10-2017 22:14
knefel
ja-sioKrzysio, twój przypadek to nie fanatyzm, to czysta głupota. Po paru latach wpisów jako wielolicowiec może wierzysz w to co piszesz, ale to jedynie bełkotliwe mędrkowanie, nawet sondaże są przeciwko tobie.
krzysztof.mm
08-10-2017 22:45
krzysztof.mm
jak już posiłkujesz się czyimś tekstem, dawaj przynajmniej cudzysłów - inaczej popełniasz ordynarny, prostacki plagiat; z PB
bronek91
08-10-2017 22:50
bronek91
@krzysztof.mm

A już myślałem, iż zwrócisz uwagę na program 12 kroków. O jakich sektach Ty piszesz, mam nadzieję, iż nie jesteś guru żadnej z nich... Zatem AA, twoim zdaniem też należy traktować jaka sektę? Dlaczego? A Feminalizm i Lewactwo również? Twoje wpisy to przejaw racjonalności, czy emocji?
krzysztof.mm
08-10-2017 23:52
krzysztof.mm
alakyr
dużo racji
w tym katolickim od tysiąca lat kraju gnojenie i poniżanie alkoholików czy narkomanów pod pretekstem ich 'leczenia' trafiły na podatny grunt i od dekad dobrze się mają
na poziomie potocznym ten do bólu chrześcijański stosunek do bliźnich wyraża się m. in. w popularnej frazie "obyś zdechł/a, pijacka świnio"

z Panem Bogiem
knefel
08-10-2017 23:58
knefel
ja-sioKrzysio fajna sprawa z tym różańcem, a jeśli już jakaś akcja przysparza biskupom przeciwników to tak trzymać. Sondaże to potwierdzają, a twoje wpisy odnoszą jak widzisz odwrotny skutek:))
bronek91
10-10-2017 02:15
bronek91
@krzysztof.mm
Klakierów chcesz opłacać piwem.... o czymś zapomniałeś....
"gnojenie i poniżanie alkoholików czy narkomanów pod pretekstem ich 'leczenia'"- cytat

Alkoholizm podobnie jak inne uzależnienia to choroba i cierpią na nią wszyscy, niezależnie od wiary lub od jej braku. Zatem tym razem i wierzących bronisz... krzysztof.mm problem tkwi w tym, że wiele wspólnot wyznaniowych zachęca do abstynencji, próbuje zachęcać do ograniczenia np. spożywania alkoholu a co w tym celu robią bezwyznaniowi?

Zapomniałeś jeszcze o jednym, twój idol, też Bronek, nie pisze "bólu" tylko "bulu" Jak myślisz, która wersja jest poprawna?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Telefon dla niepełnosprawnych

23-03-2018 17:00

Doradcy Podatkowi ze Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych prowadzą bezpłatne konsultacje z zakresu ulg i uprawnień podatkowych przysługujących osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Porady udzielane są telefonicznie.

wyświetleń: 64komentarzy: 0

Walne zebranie cUTW

23-03-2018 15:30

W czwartek (22.03) na terenie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się walne zebranie członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Cieszynie. W czasie trwania spotkania przedstawione były sprawozdania z działalności UTW a także głos mogli zabrać zaproszeni goście.

wyświetleń: 182komentarzy: 0

Spotkania Okręgówki odwołane, IV liga gra zgodnie z planem

23-03-2018 14:00

Piłkarzom z drużyn, występujących w Okręgówce, nie jest dane rozpocząć ligowe rozgrywki w tym roku. To już druga kolejka, która została im przełożona. Za to spotkania IV ligi zostaną rozegrane zgodnie z terminarzem.

wyświetleń: 228komentarzy: 0

Fałszywi funkcjonariusze policji!

23-03-2018 12:15

Istnieje wiele metod wyłudzania pieniędzy, które wykorzystują podobne zasady działania. O metodzie „na wnuczka” słyszeli już niemal wszyscy. Tym razem na terenie kraju pojawiają się oszuści, którzy podszywając się za policjantów próbują wyłudzić pieniądze od starszych osób.

wyświetleń: 803komentarzy: 3

Umiarkowany stopień niepełnosprawności - ulgi i uprawnienia

23-03-2018 10:45

Zespół orzekający o stopniu niepełnosprawności po przedstawieniu wymaganych dokumentów przyznaje jeden z trzech stopni niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany, lekki lub wydaje decyzję odmowną. Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z przysługujących im ulg i uprawnień.

wyświetleń: 624komentarzy: 0

Żegnali smog - Ustroński Alarm Smogowy

23-03-2018 09:05

Nadejście kalendarzowej wiosny, to szansa na pożegnanie smogu. Duża ilość pyłów zawieszonych w powietrzu to w dużej mierze wynik procesów spalania w domowych piecach, a co za tym idzie, wraz z końcem sezonu grzewczego, jakość powietrza znacznie się poprawia. Pierwszego dnia wiosny (21.03) smog został symbolicznie pożegnany przez Ustroński Alarm Smogowy.

wyświetleń: 309komentarzy: 0

Odznaka dla dawcy

23-03-2018 07:25

Podczas ostatniej sesji RG Chybie, uroczyście wyróżniono mieszkańca Mnicha – Jacka Orawca, który uhonorowany został odznaką „Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

wyświetleń: 618komentarzy: 0

Światowy Dzień Wody w ZST

22-03-2018 20:15

Światowy Dzień Wody, który obchodzony jest właśnie dziś (22.03) świętowali m.in. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. płk Gwidona Langera.  Jak na Dzień Wody przystało wszystko kręciło się wokół tego ważnego dla ludzkiego organizmu napoju życia.

wyświetleń: 487komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

22-03-2018 18:20

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 360komentarzy: 0

Wkład Zaolzia w odrodzenie RP

22-03-2018 17:10

W środę (21.03) w ramach działań Koła nr 2 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej "Mały Jaworowy" oraz Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyło się spotkanie z dr inż. Stanisławem Gawlikiem, który pokrótce przybliżył co działo się na terenach Zaolzia w 1918 roku oraz jaki miało to związek z odrodzeniem RP.

wyświetleń: 265komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .