Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 4899komentarzy: 16

Pomnik dzieci utraconych w Gminie Hażlach

28-09-2017 07:30

Cieszę się, że taki pomnik powstanie. Wreszcie będę miała gdzie zapalić świeczkę - przyznaje Pani Mariola, aniołkowa mama. W Gminie Hażlach 15 października w Dzień Dziecka Utraconego, zostanie odsłonięty i poświęcony pomnik aniołkowych, czyli nienarodzonych dzieci.
Na cmentarzu w Brzezówce będzie symboliczny pomnik dzieci utraconych / fot. MSZ Na cmentarzu w Brzezówce będzie symboliczny pomnik dzieci utraconych / fot. MSZ

Strata dziecka to dla rodziców wielka tragedia – nieważne, czy mają kilka tygodni, miesięcy, lat, czy są już dorosłe. Równie wielką tragedią jest utrata dziecka jeszcze nienarodzonego – są to wówczas tzw. aniołkowe dzieci. Pani Mariola mieszkanka Gminy Hażlach, jest mamą 6 aniołków. W sumie poroniła 5 razy, bo miała też zostać szczęśliwą mamą bliźniaków. Nie udało się. Na skutek komplikacji dzieci nie przyszły na świat, a w sercu pozostał ból, smutek, żal… i pamiątki, takie jak - zdjęcia USG, pozytywne testy ciążowe. Dziś Pani Mariola wspólnie z mężem wychowuje adoptowaną córeczkę, ale ciągle pamięta o swoich aniołkach. Najmłodsze, jak wspomina, miałoby teraz 5 lat. 

Aniołkowych mam jest wiele, ale jak się okazuje miejsc gdzie mogłyby pójść i zapalić symboliczną lampkę niewiele. Pani Mariola postanowiła to zmienić, przynajmniej w powiecie cieszyńskim. Swoją historię opowiedziała Wójtowi Gminy Hażlach i poprosiła o pomoc. Miałam to szczęście, że znalazłam dobrych ludzi. Wójt przejął się moją historią i postanowił mi pomóc. Cieszę się, że pomnik dzieci utraconych powstanie – przyznaje Pani Mariola w rozmowie z naszą redakcją. Nie mieliśmy z mężem dokąd iść. Często zapalaliśmy lampkę nad stawem, albo w kościele. Myślę, że należy nam się, aniołkowym rodzicom, takie miejsce. Kiedy umiera dziecko, rodzice mogą go pochować, mają grób. My takiej możliwości nie mamy. Został nam jedynie ślad, że ten aniołek istniał w postaci testów ciążowych, zdjęć USG. 

Dodajmy, iż w zeszłym roku pomnik dzieci utraconych powstał w Zebrzydowicach, teraz będzie również w Gminie Hażlach. Wójt Grzegorz Sikorski sam pokrył koszty związane z wykupieniem miejsca na cmentarzu. Znalazła się również firma kamieniarska, która zgodziła się wykonać symboliczny pomnik nieodpłatnie. Motywem przewodnim będzie postać anioła, który skrzydłem wykonuje gest otulający dziecko. Anioł nie będzie postacią wyodrębnioną, wychodzi ze skały, czyli tego zasadniczego elementu – zdradza Mirosław Hołubek z firmy kamieniarskiej z Hażlacha.

Postać anioła zostanie wykonana z jasnego marmuru. Całość osiądzie na podstawie z granitu. Obejście zostanie wykonane z ciętego kamienia. Myślę, że efekt końcowy będzie fajny. Chcemy żeby było to coś zupełnie innego, zarówno pod względem formy, jak i gabarytów. Absolutnie unikamy kopiowania. Nie chcemy żeby był to pomnik podobny do innych już istniejących. Wydaje mi się, że to co wspólnie z Panią Mariolą ustaliliśmy jest przede wszystkim bardzo oryginalne – podkreśla Hołubek. 

Co ciekawe, pomnik będzie miał skrytkę, czyli miejsce do którego można włożyć osobiste rzeczy przypominające o nienarodzonych dzieciach. To pomysł Pani Marioli, który rozwinęliśmy pod względem technicznym – tłumaczy Mirosław Hołubek z firmy kamieniarskiej. Chciałam żeby w pomniku było takie miejsce. Wrzuconych drobiazgów nie będzie można już wyjąć. W ten sposób pożegnamy się z dzieckiem. Ja wrzucę testy ciążowe, zdjęcia z USG, liścik – dodaje Pani Mariola. 

Prace nad pomnikiem trwają. Odsłonięcie i poświęcenie będzie miało miejsce 15 października na cmentarzu komunalnym w Brzezówce. Tego dnia zostaną również wypuszczone do nieba białe baloniki na których rodzice nienarodzonych dzieci będą mogli napisać, na przykład, ich imiona. 

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ 28-09-2017 07:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (16)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

JaSza11
28-09-2017 08:21
JaSza11
Powinni postawić pomnik jeszcze jak już tak chcą stawiać pomniki Pomnik Nieprzemyślanych myśli,utraconych złudzeń.itp.
GrzegorzK330
28-09-2017 09:17
GrzegorzK330
Pomnik pomnika pomnikowego niech postawią, niech zaorają całą Polskę i postawią wielgachny pomnik bo to jest najważniejsze dla ludzi, którzy często myślą jak tu przeżyć w kraju absurdu i idiotyzmu.
jojestelagalicyjok
28-09-2017 09:43
jojestelagalicyjok
Szkoda, że te dzieci nie mogły się narodzić, w przyszłości pomagaliby pracować w kraju na emerytury swoich bliskich.
Czym podyktowana jest ta nostalgia ? ciekawe
krzysztof.mm
28-09-2017 09:44
krzysztof.mm
Mózgi kompletnie zlasowane u co poniektórych owieczek.

Ale jak już stawiamy, to na początek proponuję Pomnik Zapomnianych i Porzuconych Dzieci Księży i Zakonnic. Wiele z nich w tym zapomnieniu żyje wśród nas.
Potem ewentualnie Pomnik Poronionych Płodów i Pomysłów.
I Pomnik Utraconego Nasienia.
Z Panem Bogiem.
lauria
28-09-2017 10:04
lauria
do krzysztof.mm
wystarczy, że to przeżyjesz... zmienisz zdanie
[konto zostało usunięte]
28-09-2017 14:23
[konto zostało usunięte]
nie lepiej dać te fundusze na dom dziecka lub jakąś podobną instytucję która pomaga dzieciom, po co kolejny pomnik, no chyba, że ktoś z rodziny czy bliskich pomysłodawcy musi zarobić, to inna sprawa. Niestety, że straciłem dziecko jak ojciec, smutne, przykre, boli do dziś, aż ciężko opisać ale takie pomysły nic nie pomogą. Przeznaczcie te pieniądze na pomoc dzieciom które są z nami na tym świecie,żyją obok nas a jest ich wiele.
krzysztof.mm
28-09-2017 14:46
krzysztof.mm
Założę się, że raczej wcześniej niż później pod tym dziwolągiem odprawiane będą rytualne sabaty przeciwników aborcji czy in vitro.

lauria
a skąd ty wiesz, co ja przeżyłem a co nie, i skąd ta naiwna pewność, że zmieniłbym zdanie
koszor
28-09-2017 17:05
koszor
Czego się czepiacie, skoro firma kamieniarska zrobi to za darmo! Żal wam ściska cztery litery?

Czytam te komentarze i wstydzę się mieszkańców Sląska Cieszyńskiego. Głupota, tępota i chamstwo.
skuter66
28-09-2017 18:57
skuter66
koszor całkowicie się z tobą zgadzam. Wstyd i obrzydzenie. Co za ludzie. A może nie ludzie.?
elkat
28-09-2017 20:10
elkat
BRAWO PANI MARIOLU!!!!
Brawo Panie Wójcie! Brawo Panie Hołubek!

Autorzy pierwszych komentarzy: wstyd! Zero empatii!
To nie Wy dajecie swój czas, pieniądze, miejsce, materiał... Co Wam przeszkadza, w jaki sposób rodzice przeżywają żałobę?!? Widocznie tego im potrzeba.
malamiko123
28-09-2017 21:17
malamiko123
dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobą, ze taki pomnik powstaje. Rodzice którzy przeżyli stratę dziecka nienarodzonego będą w końcu mieć miejsce gdzie będą mogli się zatrzymać na chwilę i wyobrazić jakie było by życie gdyby ich dziecko, żyło. Często chodzę na grób swojego Aniołka i rozmawiam z nim, lub gdy mi smutno idę po pokrzepienie. trauma po stracie zostaje na całe życie, pomnik to symbol utraconych nadziei i marzeń, metafora pamięci o naszych Aniołkach, Dziękujemy Wójtowi, P. M. Holubek, Księdzu, zapraszamy na odsłonięcie
ratcop
28-09-2017 21:18
ratcop
Jestem wdzięczny osobom, które wyszły z niezwykle cenną inicjatywą i sprawiły, że w naszym powiecie powstanie pomnik dziecka utraconego. To czytelny znak poszanowania godności osoby ludzkiej, a szacunek należy się każdemu człowiekowi. Nawet po śmierci. I to bez względu na to, jak długo żył i jakie rozmiary osiągnęło jego ciało...
erami
28-09-2017 22:38
erami
Wspaniała inicjatywa ! Popieram całym sercem, a głupie komentarze moglibyście sobie darować, bo są conajmniej niesmaczne...
NieStela2
29-09-2017 12:06
NieStela2
Brawa dla Osób ostatnio komentujących i hańba dla tych wyśmiewających piękną inicjatywę. Każdy psycholog potwierdzi, że rodzina potrzebuje takich symboli. No i gratulacje dla Inicjatorów i Wykonawców!
bronek91
29-09-2017 22:53
bronek91
Idea godna wsparcia, co następnie? Może pomnik pomordowanych niewinnie przez PO-milicję? Co z pamięcią o nich?
berry_blast
30-09-2017 18:13
berry_blast
Pomysł jest fantastyczny, w 100% popieram Panią Mariolę. Zasłużyła na ten pomnik dla swoich nienarodzonych dzieci.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Gość OX.pl - Katarzyna Gładczak [zwiastun]

23-05-2018 15:25

Katarzyna Gładczak o jubileuszu największej Szkoły Podstawowej w Cieszynie i o pracy na stanowisku dyrektora. Jak funkcjonuje SP nr 2? Co oferuje uczniom, nauczycielom i rodzicom? Jacek Porzycki zapytał również o schron, podróż tramwajem i najtrudniejsze obowiązki. Cała rozmowa już w najbliższą niedzielę, 27.05.2018 - Zapraszamy!

wyświetleń: 152komentarzy: 0

Stacje naprawcze dla rowerów

23-05-2018 13:45

W Cieszynie przy ulicy Hajduka oraz na Al. Łyska (teren Lasku Miejskiego) zamontowane zostały stcaje naprawcze dla rowerów. Realizacja projektu „Razem Damy Radę” została wdrożona dzięki akcji Castorama Tour, która odbyła się 30 lipca 2017 roku. W ramach głosowania został wyłoniony zwycięski projekt, którym okazały się stacje naprawcze dla rowerów – była to inicjatywa Urzędu Miasta.

wyświetleń: 393komentarzy: 0

Centrum Wsparcia dla osób znajdujących się w stanie kryzysu psychicznego

23-05-2018 12:35

Od grudnia 2017 roku działa uruchomione przez Fundację "Itaka" Centrum Wsparcia dla osób znajdujących się w stanie kryzysu psychicznego.

wyświetleń: 220komentarzy: 0

II Turniej Polskiej Ligi Hokeja na rolkach

23-05-2018 11:00

W sobotę 26 maja 2018 w odbędzie się II Turniej Polskiej Ligi Hokeja na rolkach. Gospodarzami tego wydarzenia będzie LUCE Bielsko Biała I. 

wyświetleń: 136komentarzy: 0

Najmłodsi stela 39/663/2018

23-05-2018 09:15

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 2130komentarzy: 0

Menażka i ożeż ty! - najtrudniejsze słowa dyktanda

23-05-2018 07:30

Wczoraj (22.05) w Cieszynie odbyła się kolejna, IX już edycja, Cieszyńskiego Konkursu Ortograficznego „Bezbłędny w obłędnym Cieszynie", skierowanego do uczniów cieszyńskich szkół podstawowych. W tym roku nagrodę główną, unikatowe pióro, po raz pierwszy w historii konkursu otrzymał uczeń z Czeskiego Cieszyna.

wyświetleń: 576komentarzy: 0

Zakończył się Cieszyński Miting Pływacki 2017/2018

22-05-2018 21:05

Blisko 140 zawodników z całego Śląska wzięło udział w ostatniej, finałowej rundzie Cieszyńskiego Mitingu Pływackiego w sezonie 2017/2018. Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem. Łącznie w 4 rundach wystartowało około 800 młodych pływaków z 21 klubów. 

wyświetleń: 529komentarzy: 0

Tektonika uczuć - premiera

22-05-2018 19:00

"Tektonika uczuć" już w piątek 25 maja o 17. 30 !Scena Polska Teatru w Czeskim Cieszynie zaprasza na premierowy spektakl w reżyserii Pavla Ondrucha.  Dramat Erica-Emanuela Schmitta ukazuje skomplikowane relacje w związku dwojga ludzi, w którym miłość odgrywa najważniejszą rolę.

wyświetleń: 358komentarzy: 0

Owce już na hali

22-05-2018 18:30

Na halach Cieńkowa w Wiśle od niedzieli pasą się znów owce.  Tegoroczny sezon wypasu rozpoczął się tradycyjnym obrzędem mieszania, czyli połączenia zwierząt w jedno stado.

wyświetleń: 660komentarzy: 0

Będą nowe rozwiązania drogowe?

22-05-2018 17:30

Władze miasta Cieszyna zauważają problem, który każdego dnia pojawia się w związku z ruchem drogowym w okolicach Wzgórza Zamkowego. W godzinach szczytu najwięcej trudności sprawia kolizja drogi z traktem kolejowym, co doprowadza do częściowego paraliżu ruchu oraz opóźnień, związanych z przejazdami autobusów. Miasto ma zająć się analizą tych rejonów zarówno pod względem walorów wizualnych, jak i możliwych rozwiązań, dotyczących likwidacji korków.