Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 4771komentarzy: 16

Pomnik dzieci utraconych w Gminie Hażlach

28-09-2017 07:30

Cieszę się, że taki pomnik powstanie. Wreszcie będę miała gdzie zapalić świeczkę - przyznaje Pani Mariola, aniołkowa mama. W Gminie Hażlach 15 października w Dzień Dziecka Utraconego, zostanie odsłonięty i poświęcony pomnik aniołkowych, czyli nienarodzonych dzieci.
Na cmentarzu w Brzezówce będzie symboliczny pomnik dzieci utraconych / fot. MSZ Na cmentarzu w Brzezówce będzie symboliczny pomnik dzieci utraconych / fot. MSZ

Strata dziecka to dla rodziców wielka tragedia – nieważne, czy mają kilka tygodni, miesięcy, lat, czy są już dorosłe. Równie wielką tragedią jest utrata dziecka jeszcze nienarodzonego – są to wówczas tzw. aniołkowe dzieci. Pani Mariola mieszkanka Gminy Hażlach, jest mamą 6 aniołków. W sumie poroniła 5 razy, bo miała też zostać szczęśliwą mamą bliźniaków. Nie udało się. Na skutek komplikacji dzieci nie przyszły na świat, a w sercu pozostał ból, smutek, żal… i pamiątki, takie jak - zdjęcia USG, pozytywne testy ciążowe. Dziś Pani Mariola wspólnie z mężem wychowuje adoptowaną córeczkę, ale ciągle pamięta o swoich aniołkach. Najmłodsze, jak wspomina, miałoby teraz 5 lat. 

Aniołkowych mam jest wiele, ale jak się okazuje miejsc gdzie mogłyby pójść i zapalić symboliczną lampkę niewiele. Pani Mariola postanowiła to zmienić, przynajmniej w powiecie cieszyńskim. Swoją historię opowiedziała Wójtowi Gminy Hażlach i poprosiła o pomoc. Miałam to szczęście, że znalazłam dobrych ludzi. Wójt przejął się moją historią i postanowił mi pomóc. Cieszę się, że pomnik dzieci utraconych powstanie – przyznaje Pani Mariola w rozmowie z naszą redakcją. Nie mieliśmy z mężem dokąd iść. Często zapalaliśmy lampkę nad stawem, albo w kościele. Myślę, że należy nam się, aniołkowym rodzicom, takie miejsce. Kiedy umiera dziecko, rodzice mogą go pochować, mają grób. My takiej możliwości nie mamy. Został nam jedynie ślad, że ten aniołek istniał w postaci testów ciążowych, zdjęć USG. 

Dodajmy, iż w zeszłym roku pomnik dzieci utraconych powstał w Zebrzydowicach, teraz będzie również w Gminie Hażlach. Wójt Grzegorz Sikorski sam pokrył koszty związane z wykupieniem miejsca na cmentarzu. Znalazła się również firma kamieniarska, która zgodziła się wykonać symboliczny pomnik nieodpłatnie. Motywem przewodnim będzie postać anioła, który skrzydłem wykonuje gest otulający dziecko. Anioł nie będzie postacią wyodrębnioną, wychodzi ze skały, czyli tego zasadniczego elementu – zdradza Mirosław Hołubek z firmy kamieniarskiej z Hażlacha.

Postać anioła zostanie wykonana z jasnego marmuru. Całość osiądzie na podstawie z granitu. Obejście zostanie wykonane z ciętego kamienia. Myślę, że efekt końcowy będzie fajny. Chcemy żeby było to coś zupełnie innego, zarówno pod względem formy, jak i gabarytów. Absolutnie unikamy kopiowania. Nie chcemy żeby był to pomnik podobny do innych już istniejących. Wydaje mi się, że to co wspólnie z Panią Mariolą ustaliliśmy jest przede wszystkim bardzo oryginalne – podkreśla Hołubek. 

Co ciekawe, pomnik będzie miał skrytkę, czyli miejsce do którego można włożyć osobiste rzeczy przypominające o nienarodzonych dzieciach. To pomysł Pani Marioli, który rozwinęliśmy pod względem technicznym – tłumaczy Mirosław Hołubek z firmy kamieniarskiej. Chciałam żeby w pomniku było takie miejsce. Wrzuconych drobiazgów nie będzie można już wyjąć. W ten sposób pożegnamy się z dzieckiem. Ja wrzucę testy ciążowe, zdjęcia z USG, liścik – dodaje Pani Mariola. 

Prace nad pomnikiem trwają. Odsłonięcie i poświęcenie będzie miało miejsce 15 października na cmentarzu komunalnym w Brzezówce. Tego dnia zostaną również wypuszczone do nieba białe baloniki na których rodzice nienarodzonych dzieci będą mogli napisać, na przykład, ich imiona. 

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ 28-09-2017 07:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (16)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

JaSza11
28-09-2017 08:21
JaSza11
Powinni postawić pomnik jeszcze jak już tak chcą stawiać pomniki Pomnik Nieprzemyślanych myśli,utraconych złudzeń.itp.
GrzegorzK330
28-09-2017 09:17
GrzegorzK330
Pomnik pomnika pomnikowego niech postawią, niech zaorają całą Polskę i postawią wielgachny pomnik bo to jest najważniejsze dla ludzi, którzy często myślą jak tu przeżyć w kraju absurdu i idiotyzmu.
jojestelagalicyjok
28-09-2017 09:43
jojestelagalicyjok
Szkoda, że te dzieci nie mogły się narodzić, w przyszłości pomagaliby pracować w kraju na emerytury swoich bliskich.
Czym podyktowana jest ta nostalgia ? ciekawe
krzysztof.mm
28-09-2017 09:44
krzysztof.mm
Mózgi kompletnie zlasowane u co poniektórych owieczek.

Ale jak już stawiamy, to na początek proponuję Pomnik Zapomnianych i Porzuconych Dzieci Księży i Zakonnic. Wiele z nich w tym zapomnieniu żyje wśród nas.
Potem ewentualnie Pomnik Poronionych Płodów i Pomysłów.
I Pomnik Utraconego Nasienia.
Z Panem Bogiem.
lauria
28-09-2017 10:04
lauria
do krzysztof.mm
wystarczy, że to przeżyjesz... zmienisz zdanie
[konto zostało usunięte]
28-09-2017 14:23
[konto zostało usunięte]
nie lepiej dać te fundusze na dom dziecka lub jakąś podobną instytucję która pomaga dzieciom, po co kolejny pomnik, no chyba, że ktoś z rodziny czy bliskich pomysłodawcy musi zarobić, to inna sprawa. Niestety, że straciłem dziecko jak ojciec, smutne, przykre, boli do dziś, aż ciężko opisać ale takie pomysły nic nie pomogą. Przeznaczcie te pieniądze na pomoc dzieciom które są z nami na tym świecie,żyją obok nas a jest ich wiele.
krzysztof.mm
28-09-2017 14:46
krzysztof.mm
Założę się, że raczej wcześniej niż później pod tym dziwolągiem odprawiane będą rytualne sabaty przeciwników aborcji czy in vitro.

lauria
a skąd ty wiesz, co ja przeżyłem a co nie, i skąd ta naiwna pewność, że zmieniłbym zdanie
koszor
28-09-2017 17:05
koszor
Czego się czepiacie, skoro firma kamieniarska zrobi to za darmo! Żal wam ściska cztery litery?

Czytam te komentarze i wstydzę się mieszkańców Sląska Cieszyńskiego. Głupota, tępota i chamstwo.
skuter66
28-09-2017 18:57
skuter66
koszor całkowicie się z tobą zgadzam. Wstyd i obrzydzenie. Co za ludzie. A może nie ludzie.?
elkat
28-09-2017 20:10
elkat
BRAWO PANI MARIOLU!!!!
Brawo Panie Wójcie! Brawo Panie Hołubek!

Autorzy pierwszych komentarzy: wstyd! Zero empatii!
To nie Wy dajecie swój czas, pieniądze, miejsce, materiał... Co Wam przeszkadza, w jaki sposób rodzice przeżywają żałobę?!? Widocznie tego im potrzeba.
malamiko123
28-09-2017 21:17
malamiko123
dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobą, ze taki pomnik powstaje. Rodzice którzy przeżyli stratę dziecka nienarodzonego będą w końcu mieć miejsce gdzie będą mogli się zatrzymać na chwilę i wyobrazić jakie było by życie gdyby ich dziecko, żyło. Często chodzę na grób swojego Aniołka i rozmawiam z nim, lub gdy mi smutno idę po pokrzepienie. trauma po stracie zostaje na całe życie, pomnik to symbol utraconych nadziei i marzeń, metafora pamięci o naszych Aniołkach, Dziękujemy Wójtowi, P. M. Holubek, Księdzu, zapraszamy na odsłonięcie
ratcop
28-09-2017 21:18
ratcop
Jestem wdzięczny osobom, które wyszły z niezwykle cenną inicjatywą i sprawiły, że w naszym powiecie powstanie pomnik dziecka utraconego. To czytelny znak poszanowania godności osoby ludzkiej, a szacunek należy się każdemu człowiekowi. Nawet po śmierci. I to bez względu na to, jak długo żył i jakie rozmiary osiągnęło jego ciało...
erami
28-09-2017 22:38
erami
Wspaniała inicjatywa ! Popieram całym sercem, a głupie komentarze moglibyście sobie darować, bo są conajmniej niesmaczne...
NieStela2
29-09-2017 12:06
NieStela2
Brawa dla Osób ostatnio komentujących i hańba dla tych wyśmiewających piękną inicjatywę. Każdy psycholog potwierdzi, że rodzina potrzebuje takich symboli. No i gratulacje dla Inicjatorów i Wykonawców!
bronek91
29-09-2017 22:53
bronek91
Idea godna wsparcia, co następnie? Może pomnik pomordowanych niewinnie przez PO-milicję? Co z pamięcią o nich?
berry_blast
30-09-2017 18:13
berry_blast
Pomysł jest fantastyczny, w 100% popieram Panią Mariolę. Zasłużyła na ten pomnik dla swoich nienarodzonych dzieci.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Trudny początek sezonu braci Szejów

24-03-2018 22:40

Swój czwarty sezon startów na czeskich oesach, a drugi w samochodzie klasy R5, bracia Szejowie rozpoczęli od obiecującego tempa, mimo że od ich ostatniego startu minęło już blisko pół roku. Na otwierającej tegoroczną edycję Rajdu Valasska próbie Fulnek Polacy finiszowali na siódmej pozycji na 23 załogi w najmocniejszych samochodach klasy R5 i WRC.

wyświetleń: 80komentarzy: 0

Ostrzeże przed zjawiskami

24-03-2018 19:00

Na dachu budynku Terenowego Centrum Badawczego, tuż przy zaporze w Goczałkowicach, po serii testów uruchomiono na stałe supernowoczesny radar umożliwiający rozpoznanie i prognozowanie groźnych zjawisk atmosferycznych w promieniu 100 km od Jeziora Goczałkowickiego.

wyświetleń: 1090komentarzy: 0

PŚ: Najlepszy z Polaków, Paweł Słowiok, był 43.

24-03-2018 17:49

W Schonach zaplanowano zakończenie sezonu w kombinacji norweskiej. Do Niemiec udało się czterech polskich kombinatorów, w tym dwóch z naszego regionu - Paweł Słowiok oraz Adam Cieślar. Ale o wynikach biało-czerwonych ciężko powiedzieć coś dobrego.

wyświetleń: 43komentarzy: 0

Oczami niewidomego: choroby oczu (3) powikłania cukrzycowe

24-03-2018 16:45

Każdy z nas posiada wiele zmysłów: smak, węch, zapach, słuch, wzrok itp. Każdy z nich jest nam przydatnym w codziennym życiu społecznym, zawodowym i prywatnym. Cenimy sobie je raz więcej raz mniej jednak ciężko nam sobie wyobrazić życie bez nich.

wyświetleń: 606komentarzy: 0

Zmieniać, czy nie zmieniać?

24-03-2018 14:15

W marcu przesuwamy do przodu, w październiku cofamy o godzinę. I tak od ponad czterdziestu lat. Mimo upływającego czasu, dwukrotnie w ciągu roku, właśnie w ten czas ingerujemy.

wyświetleń: 1048komentarzy: 0

Reprezentanci istebniańskiego klubu znowu na podium

24-03-2018 14:00

Po wczorajszych sukcesach mężczyzn, w biegu na 30 km stylem klasycznym, podczas Mistrzostw Polski na Polanie Jakuszyckiej, dzisiaj zawodnicy z naszego regionu znowu stanęli na podium. Tym razem rywalizowano w sprintach drużynowych techniką dowolną.

wyświetleń: 252komentarzy: 0

Biało-czerwonym niewiele zabrakło do trzeciego miejsca

24-03-2018 13:15

Polacy, w ostatnim konkursie drużynowym tego sezonu, zajęli czwarte miejsce. Zwyciężyli, z wielką przewagą nad resztą stawki, Norwegowie.

wyświetleń: 323komentarzy: 0

Dziś Cieszyn na antenie TVP

24-03-2018 12:00

Cieszyn, to miasto z bogatą historią oraz dużą ilością zabytków – zostało to docenione przez Telewizję Polską, która zdecydowała, że odcinek programu „Zgadnij! Napisz! Wygraj”, który zostanie wyemitowany na antenie TVP3 Katowice w sobotę (24 marca) o godzinie 21:20.

wyświetleń: 3512komentarzy: 3

Cieszyn: piesza Droga Krzyżowa

24-03-2018 11:00

Tradycyjnie, jak co roku, w piątek 23.03.2018 ulicami Cieszyna miała miejsce piesza Droga Krzyżowa. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 17:00 w Kościele pw. św. Elżbiety i zakończyła Mszą św. w Kościele pw. Imienia NMP w Cieszynie. Fot: Mariusz Jaszczurowski

wyświetleń: 1497komentarzy: 2

Droga Krzyżowa Kończyce

24-03-2018 10:00

W piątek 23.03.2018 o godz. 18:00 z Kościoła pw. św. Michała Archanioła w Kończycach Wielkich wyruszyła piesza droga krzyżowa do Kościoła p.w Narodzenia NMP w Kończycach Małych.

wyświetleń: 943komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .