Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 602komentarzy: 2

Światowy Dzień bez Samochodu również w szkołach

23-09-2017 20:15

Ze względu na obchody Światowego Dnia bez Samochodu (piątek 22.09) Urząd Miejski w Cieszynie razem z fundacją ''Arka'' z Bielska-Białej przygotowali dla dzieci i młodzieży z cieszyńskich szkół lekcję ekologii. Wydarzenie odbywało się na cieszyńskim rynku, zaproszona była głównie młodzież gimnazjalna, która mogła dowiedzieć się czegoś więcej o środowisku naturalnym i ekologicznym podejściu do problemu zanieczyszczenia naszej planety.
fot. Joanna Świba fot. Joanna Świba

Na rynku przygotowane zostały trzy stanowiska, w której specjaliści uczyli młodzież, w jaki sposób dbać o środowisko naturalne i podawali najistotniejsze fakty, dotyczące warunków panujących w Polsce. Między innymi można było dowiedzieć się, że w Polsce zanieczyszczenie środowiska jest znaczne, a w większości jest to spowodowane nadmierną ilością spalin emitowanych do otoczenia. - O klimat należy dbać między innymi przez ograniczenie użytkowania samochodów, ponieważ w spalinach znajduje się dużo gazów cieplarnianych. Jeżeli społeczeństwo ma być świadome znaczenia ekologii, edukację należy zacząć już na etapie nauki w szkołach – uzasadniał organizację eventu Bogdan Ficek, pracownik Urzędu Miejskiego w Cieszynie.

Młodzież szkolna mogła podczas wydarzenia dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Wszystko odbywało się w trzech specjalnie przygotowanych namiotach, usytuowanych na cieszyńskim rynku. W pierwszym z nich młodzież jeździła na rowerach stacjonarnych, aby wytworzyć prąd, potrzebny do wyświetlania filmu z rzutnika. W drugim można było znaleźć ekopuzzle, z pytaniami dotyczącymi ekologii, z kolei w trzecim była gra planszowa, w której młodzież korzystała ze specjalnej kostki, losując pytania.

Zainteresowanie wydarzeniem było duże, a uczestnicząca w specjalnych warsztatach młodzież żywo angażowała się zarówno w zajęcia, jak i w dyskusje będące ich wynikiem. Z pewnością wiele osób dowiedziało się w jaki sposób dbać o środowisko naturalne oraz jakie zagrożenia wiążą się z zanieczyszczaniem naszej planety.

 


źródło: ox.pl
dodał: JS 23-09-2017 20:15
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

ciotka matylda
23-09-2017 20:55
ciotka matylda
A po wyjściu z eventu młodzież mogła naocznie przekonać się jak na codzień wygląda dbałość o ekologię. Powrót do domu odbyła dziesiątkami smrodzących busów i prywatnych samochodów bo komunikacja masowa u nas leży. Autobusów z prawdziwego zdarzenia brak, trasa kolejowa Cieszyn - Skoczów nieczynna. Więc zamiast jednego składu pociągu jedzie dwadzieścia busów. W miesce jednego autobusu jadą cztery czy pięć busów itd. Wmawianie młodzieży, że największe zagrożenie stwarzają pojazdy napędzane silnikami spalinowymi jest może i prawdziwe ale co ludzie odpowiedzialni za transport publiczny robią w kierunku poprawy w tej dziedzinie. Na temat przywrócenia linii kolejowej Cieszyn Bielsko można napisać książkę. Oprócz spotkań oficjeli i ciągłego dywagowania co by tu jeszcze, efektów brak. Za chwilę wybory więc zacznie się festiwal opowieści i obiecanek. Ty zaś zakichany petencie jak chcesz załatwić sprawę w powiecie to bierz auto lub wsiadaj do śmierdzącego busa i jedź i nie marudź. Organizujcie eventy ale pokażcie też wasze osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska. Ja ich nie widzę.
kredka800
23-09-2017 22:09
kredka800
Bardzo dobrze że takie akcje oraz takie dni są organizowane, oby częściej.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Telefon dla niepełnosprawnych

23-03-2018 17:00

Doradcy Podatkowi ze Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych prowadzą bezpłatne konsultacje z zakresu ulg i uprawnień podatkowych przysługujących osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Porady udzielane są telefonicznie.

wyświetleń: 67komentarzy: 0

Walne zebranie cUTW

23-03-2018 15:30

W czwartek (22.03) na terenie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się walne zebranie członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Cieszynie. W czasie trwania spotkania przedstawione były sprawozdania z działalności UTW a także głos mogli zabrać zaproszeni goście.

wyświetleń: 182komentarzy: 0

Spotkania Okręgówki odwołane, IV liga gra zgodnie z planem

23-03-2018 14:00

Piłkarzom z drużyn, występujących w Okręgówce, nie jest dane rozpocząć ligowe rozgrywki w tym roku. To już druga kolejka, która została im przełożona. Za to spotkania IV ligi zostaną rozegrane zgodnie z terminarzem.

wyświetleń: 233komentarzy: 0

Fałszywi funkcjonariusze policji!

23-03-2018 12:15

Istnieje wiele metod wyłudzania pieniędzy, które wykorzystują podobne zasady działania. O metodzie „na wnuczka” słyszeli już niemal wszyscy. Tym razem na terenie kraju pojawiają się oszuści, którzy podszywając się za policjantów próbują wyłudzić pieniądze od starszych osób.

wyświetleń: 812komentarzy: 3

Umiarkowany stopień niepełnosprawności - ulgi i uprawnienia

23-03-2018 10:45

Zespół orzekający o stopniu niepełnosprawności po przedstawieniu wymaganych dokumentów przyznaje jeden z trzech stopni niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany, lekki lub wydaje decyzję odmowną. Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z przysługujących im ulg i uprawnień.

wyświetleń: 628komentarzy: 0

Żegnali smog - Ustroński Alarm Smogowy

23-03-2018 09:05

Nadejście kalendarzowej wiosny, to szansa na pożegnanie smogu. Duża ilość pyłów zawieszonych w powietrzu to w dużej mierze wynik procesów spalania w domowych piecach, a co za tym idzie, wraz z końcem sezonu grzewczego, jakość powietrza znacznie się poprawia. Pierwszego dnia wiosny (21.03) smog został symbolicznie pożegnany przez Ustroński Alarm Smogowy.

wyświetleń: 309komentarzy: 0

Odznaka dla dawcy

23-03-2018 07:25

Podczas ostatniej sesji RG Chybie, uroczyście wyróżniono mieszkańca Mnicha – Jacka Orawca, który uhonorowany został odznaką „Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

wyświetleń: 620komentarzy: 0

Światowy Dzień Wody w ZST

22-03-2018 20:15

Światowy Dzień Wody, który obchodzony jest właśnie dziś (22.03) świętowali m.in. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. płk Gwidona Langera.  Jak na Dzień Wody przystało wszystko kręciło się wokół tego ważnego dla ludzkiego organizmu napoju życia.

wyświetleń: 487komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

22-03-2018 18:20

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 360komentarzy: 0

Wkład Zaolzia w odrodzenie RP

22-03-2018 17:10

W środę (21.03) w ramach działań Koła nr 2 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej "Mały Jaworowy" oraz Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyło się spotkanie z dr inż. Stanisławem Gawlikiem, który pokrótce przybliżył co działo się na terenach Zaolzia w 1918 roku oraz jaki miało to związek z odrodzeniem RP.

wyświetleń: 265komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .