Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 474komentarzy: 0

II Cieszyński Konkurs Książki Mówionej za nami

23-09-2017 13:00

''Na jakim instrumencie muzycznym gra Rudolf Heinz?'', ''Czym zajmuje się profiler'', ''Luka - to zdrobnienie jakiego imienia?'', ''Ile lat ma Tomaszek, syn Luizy?'', ''Jakiego koloru farbę kupił Kacper, by odmienić swe życie od zewnątrz?'', ''Ilu potomków mógł mieć August II Mocny wg źródeł historycznych?'' - to kilka pytań, na które odpowiadali niewidomi i słabo widzący podczas ''Konkursu Książki Mówionej''.
Uczestnicy konkursu, fot. Czesław Rzymanek/ mat.pras. Uczestnicy konkursu, fot. Czesław Rzymanek/ mat.pras.

Po zeszłorocznym konkursie czytelniczym, idąc za ciosem, Zarząd cieszyńskiego koła terenowego Polskiego Związku Niewidomych (PZN) we współpracy z cieszyńską Biblioteką Miejską zorganizował w środę (20.09.) „II cieszyński Konkurs Książki Mówionej”. W ten dzień w świetlicy biblioteki przy ulicy Głębokiej w Cieszynie do rywalizacji przystąpiło sześciu (3 kobiety i 3 mężczyzn) niewidomych i słabo widzących członków koła PZN: Barbara Penkała, Iwona Czarniak, Renata Misiorz, Andrzej Pawlusiński, Kazimierz Giemza i Marian Jakuciński. Nad sprawnym przeprowadzeniem konkursu czuwało jury w składzie: Wiesława Kopoczek – Prezes koła PZN, autorka wszystkich pytań, Izabela Kula – Dyrektor Biblioteki oraz Helena Nawrot – Sekretarz konkursu. Wśród publiczności zgromadziło się kilku członków cieszyńskiego koła.

Zawodnicy uczestniczący w konkursie odpowiadali na pytania z trzech książek (jednej obowiązkowej dla wszystkich i jednej do wyboru z dwóch) wcześniej podanych do przeczytania. Książką obowiązkową było „Carte blanche” Jacka Lusińskiego, a do wyboru były „Babska misja’ Małgorzaty Kursy I „21:37” Mariusza Czubaja.

W pierwszej części całość odpowiadała na pięć pytań losowanych indywidualnie przez każdego. Dwa pytania były z „Carte blanche”, a trzy z wybranej. Panie zgodnie wybrały na drugą „Babską misję”, mężczyźni kryminał „21:37”. Po tej serii do półfinału przeszło pięciu uczestników, którzy następnie odpowiadali również na pięć pytań (dwa z obowiązkowej i trzy z wybranej). Do fazy finałowej przeszło trzech czytelników z najwyższą ilością punktów.

W finale każdy losował dla siebie zestaw pytań finałowych – cztery pytania (2 z książki obowiązkowej i 2 z wybranej). W finale po zaciętej walce, szczególnie między dwoma kobietami wyłoniono zwycięzcę, którą została Iwona Czarniak.

Końcowa grupa finałowa:
1 miejsce – Iwona Czarniak z Cieszyna – 7 pkt
2 miejsce - Renata Misiorz z Cieszyna – 6 pkt
3 miejsce - Marian Jakuciński z Wisły – 4 pkt

- Najważniejszy był udział w konkursie i dobra zabawa. Wyniki wynikami, ale i tak cieszę się, że przesłuchałem te książki i coś w głowie zostało – mówił po konkursie jeden z uczestników.

Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom i upominek, a pierwsza trójka nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatora konkursu Zarząd koła PZN w Cieszynie.

W najbliższym czasie odbędzie się w Chorzowie w siedzibie okręgu śląskiego PZN finał wojewódzki konkursu. O starcie i wynikach uczestników z powiatu cieszyńskiego będziemy relacjonować na łamach portalu.
 

Andrzej Koenig

źródło: OX.PL
dodał: NG 23-09-2017 13:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Umiarkowany stopień niepełnosprawności - ulgi i uprawnienia

23-03-2018 10:45

Zespół orzekający o stopniu niepełnosprawności po przedstawieniu wymaganych dokumentów przyznaje jeden z trzech stopni niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany, lekki lub wydaje decyzję odmowną. Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z przysługujących im ulg i uprawnień.

wyświetleń: 152komentarzy: 0

Żegnali smog - Ustroński Alarm Smogowy

23-03-2018 09:05

Nadejście kalendarzowej wiosny, to szansa na pożegnanie smogu. Duża ilość pyłów zawieszonych w powietrzu to w dużej mierze wynik procesów spalania w domowych piecach, a co za tym idzie, wraz z końcem sezonu grzewczego, jakość powietrza znacznie się poprawia. Pierwszego dnia wiosny (21.03) smog został symbolicznie pożegnany przez Ustroński Alarm Smogowy.

wyświetleń: 147komentarzy: 0

Odznaka dla dawcy

23-03-2018 07:25

Podczas ostatniej sesji RG Chybie, uroczyście wyróżniono mieszkańca Mnicha – Jacka Orawca, który uhonorowany został odznaką „Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

wyświetleń: 393komentarzy: 0

Światowy Dzień Wody w ZST

22-03-2018 20:15

Światowy Dzień Wody, który obchodzony jest właśnie dziś (22.03) świętowali m.in. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. płk Gwidona Langera.  Jak na Dzień Wody przystało wszystko kręciło się wokół tego ważnego dla ludzkiego organizmu napoju życia.

wyświetleń: 402komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

22-03-2018 18:20

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 291komentarzy: 0

Wkład Zaolzia w odrodzenie RP

22-03-2018 17:10

W środę (21.03) w ramach działań Koła nr 2 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej "Mały Jaworowy" oraz Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyło się spotkanie z dr inż. Stanisławem Gawlikiem, który pokrótce przybliżył co działo się na terenach Zaolzia w 1918 roku oraz jaki miało to związek z odrodzeniem RP.

wyświetleń: 231komentarzy: 0

Zakład o Sztukę - wernisaż

22-03-2018 16:00

W środę (21.03) w Ulu Kultury - Pracowni Dobrych Praktyk odbył się wernisaż wystawy "Zakład o Sztukę". Na wystawę prace przygotowało siedmiu artystów, którzy tworzą technikami takimi jak: animacja, fotografia, grafika, malarstwo, obiekt i rzeźba. Wystawa towarzyszy obchodom 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego.

wyświetleń: 379komentarzy: 0

Jeszcze żaden z Polaków nie był w rankingu tak wysoko jak Błachowicz

22-03-2018 15:15

No i mamy to, czego się spodziewaliśmy. Jan Błachowicz, który w ostatnią sobotę (17 marca) pokonał Jimi'ego Manuwę, awansował do czołowej "10" w rankingu dywizji półciężkiej UFC.

wyświetleń: 667komentarzy: 1

Ustroń: sesja RM - na żywo

22-03-2018 13:55

Transmisja na żywo Sesji Rada Miasta w Ustroniu.

wyświetleń: 1000komentarzy: 0

Tu jest życie, tu jest dom

22-03-2018 12:15

Do swoich pokojów mieli wrócić po kilku tygodniach, wrócili po kilku miesiącach. Na szczęście dzieci z Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Międzyświęciu mieszkają już w swoim domu. W ubiegłym roku, 7 lipca, potężna wichura, zerwała dach z ich mieszkania.

wyświetleń: 800komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .