Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1662komentarzy: 0

Oczami niewidomego: Gdzieś obok nas - Joanna Kapias

23-09-2017 09:30

Czy taka instytucja jak wolontariat jest potrzebna? Czy potrzeba takich osób, które bezinteresownie chcą nieść pomoc innym? Jak ta sytuacja wygląda na naszym terenie? Jakie zainteresowanie jest problemem niepełnosprawnych wśród studentów? O tym rozmawiałem z mieszkanką naszego powiatu Joanną Kapias.
Joanna Kapias, fot. archiwum prywatne Joanny Kapias Joanna Kapias, fot. archiwum prywatne Joanny Kapias

Andrzej Koenig: - Znamy się od zeszłego roku, gdy jako wolontariuszka byłaś „oczami” niewidomych podczas egzaminu kończącego szkolenie komputerowe. Jak długo trwa Twoja przygoda z wolontariatem, jak się zaczęła i z kim masz najczęściej kontakt?

Joanna Kapias: - Moja mama jest osobą niewidomą, a właściwie ociemniałą. Oznacza to, że nie urodziła się niewidoma, tylko wzrok straciła później. Pierwszy raz byłam przewodnikiem właśnie dla niej podczas szkolenia z języka angielskiego, w którym brała udział. Wówczas jeszcze jako licealistka poznałam wiele osób z tego środowiska i zrozumiałam, co chcę w życiu robić. Później się zaczęło: inne wyjazdy z niewidomymi, studia pedagogiczne na specjalności Asystent Osoby Niepełnosprawnej, później kolejne studia i inne przedsięwzięcia. Tych wolontariatów była cała masa m.in. w ciągu ostatnich pięciu lat wzięłam udział jako opiekun w 8 koloniach/obozach dla osób niepełnosprawnych.

- W tym roku ukończyłaś studia na cieszyńskim wydziale Uniwersytetu Śląskiego gdzie organizowałaś m.in. konferencje dotyczące m.in. problemów środowiska niepełnosprawnych. Możesz coś o tych przedsięwzięciach powiedzieć i czy nadal współpracujesz ze znajomymi z Wydziału?

- Tak, wciąż współpracuję z pracownikami i studentami Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji. Jeszcze jako studentka pracowałam przy organizacji takich wydarzeń jak Obchody Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, warsztaty dla osób niepełnosprawnych pn. "Święta z Szyszką w Tle”, regularnie przez 2 lata prowadziłam zajęcia z Ruchu Rozwijającego dla dzieci niepełnosprawnych z OREW, do tego pomagałam przy organizacji różnych konferencji związanych z tematyką niepełnosprawności.

Przyszedł taki moment, że zapragnęłam zorganizować coś własnego i od razu wybór padł na tematykę związaną z dysfunkcją wzroku. W tym obszarze ściśle współpracuję z pracującą na wydziale Panią tyflopedagog dr Sylwią Wroną.

Pierwsze wydarzenie odbyło się w marcu 2016r. były to dwa duże wykłady dla studentów i warsztaty. Podczas spotkania zaproszeni goście, niewidoma Daria Bizoń i głuchoniewidomy Krzysztof Wostal opowiedzieli o swojej historii. Ponadto studenci mieli możliwość poczuć się jak osoba niewidoma. Studenci grali bez użycia wzroku w gry dostosowane do osób niewidomych m.in. w dotykowe domino, warcaby, chińczyka, a także zapoznali się ze sprzętami codziennego użytku, takimi jak udźwiękowione wagi, zegarki brajlowskie, komputery z programem umożliwiającym niewidomym ich obsługiwanie itp. Każdy mógł też spróbować przejść się po uczelni z zasłoniętymi oczami przy pomocy białej laski i poznać podstawy alfabetu Braille’a. (relacja )

Zainteresowanie było na tyle duże, że już w listopadzie 2016 odbyła się 1 Tyflokonferencja „Zobaczyć Niewidzialne” podczas której nad tematyką dysfunkcji wzroku pochylili się przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych takich jak pedagogika, medycyna, psychologia, filozofia i socjologia, a także praktycy i same osoby niewidome i ich rodziny. Obecnie w mojej opinii brakuje wydarzeń, gdzie może się nawiązać dialog pomiędzy naukowcami, praktykami i samymi osobami niewidomymi. Podczas tej konferencji również odbyły się warsztaty i pokazy. Ciekawym pomysłem był specjalnie stworzony na tą okazję symulator sklepu, w którym każdy chętny mógł bez użycia wzroku spróbować zrobić zakupy. (relacja )

W tym roku odbędzie się druga edycja konferencji, na którą serdecznie zapraszam 14 listopada. Celem konferencji jest interdyscyplinarne spojrzenie na tematykę wsparcia osób słabowidzących i niewidomych w każdym wieku.

Tym razem jeszcze bardziej poszerzyliśmy ofertę i w ramach konferencji 13 listopada odbędą się warsztaty dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych. Jeśli jakiś nauczyciel to czyta, to zapraszam do zgłaszania klas. Liczba miejsc jest ograniczona. Link

- Studia skończone i teraz praca. Czy w swojej pracy przydatne jest doświadczenie i teoria nabyta podczas pomocy innym i nauce? Wiem również, że działasz w Stowarzyszeniu Wsparcia Społecznego „Feniks” związanym z osobami niepełnosprawnymi. Czym się zajmujecie jako Stowarzyszenie?

- W pracy przydaje mi się zarówno wiedza i doświadczenie, które zdobyłam podczas studiów i wolontariatów, ale także doświadczenie w organizacji różnych wydarzeń, zarządzania pracą innych ludzi, wypracowane w ten sposób cenne kontakty.
Misją Stowarzyszenia jest niesienie pomocy i wsparcia osobom i grupom zagrożonym wykluczeniem społecznym, szczególnie osobom z niepełnosprawnością, ich rodzinom, a także osobom niedostosowanym społecznie oraz osobom starszym poprzez realizację zadań statutowych. „Feniks” jest m.in. współorganizatorem wielu wydarzeń w tym również Tyflokonferencji i Konferencji z cyklu Wczesna Interwencja ( 19-21 październik 2017 link ). Ponadto członkowie stowarzyszenia angażują się w organizację różnego rodzaju warsztatów i zajęć, np. jedna z członkiń dr Ilona Fajfer-Kruczek prowadzi nieodpłatnie zajęcia socjoterapeutyczne dla młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym.

- Wolontariat, praca zawodowa, organizacja imprez i konferencji, Stowarzyszenie „Feniks”. A czy masz czas dla siebie czy regenerujesz się i ładujesz akumulatory podczas tej społecznej działalności?

- Czasu na odpoczynek mam niewiele, ale taki już ze mnie typ człowieka – ciągle w ruchu. Najwięcej energii otrzymuję, kiedy doprowadzę daną rzecz do końca. Organizując np. konferencję przez 2 miesiące, padam z nóg, sama się zastanawiam po co mi to było, a gdy ona już dojdzie do skutku, widzę, że uczestnicy są zadowoleni, słyszę pozytywne komentarze to całe zmęczenie odchodzi i już myślę o kolejnym wyzwaniu.

- Dzięki za znalezienie czasu dla czytelników portalu, ciekawe informacje o Twojej działalności na rzecz niepełnosprawnych i nie tylko i zapraszamy chętnych w najbliższym czasie do Cieszyna na obie, niezwykle ciekawe, wspomniane konferencje.

Andrzej Koenig

źródło: OX.PL
dodał: NG 23-09-2017 09:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Telefon dla niepełnosprawnych

23-03-2018 17:00

Doradcy Podatkowi ze Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych prowadzą bezpłatne konsultacje z zakresu ulg i uprawnień podatkowych przysługujących osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Porady udzielane są telefonicznie.

wyświetleń: 67komentarzy: 0

Walne zebranie cUTW

23-03-2018 15:30

W czwartek (22.03) na terenie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się walne zebranie członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Cieszynie. W czasie trwania spotkania przedstawione były sprawozdania z działalności UTW a także głos mogli zabrać zaproszeni goście.

wyświetleń: 183komentarzy: 0

Spotkania Okręgówki odwołane, IV liga gra zgodnie z planem

23-03-2018 14:00

Piłkarzom z drużyn, występujących w Okręgówce, nie jest dane rozpocząć ligowe rozgrywki w tym roku. To już druga kolejka, która została im przełożona. Za to spotkania IV ligi zostaną rozegrane zgodnie z terminarzem.

wyświetleń: 233komentarzy: 0

Fałszywi funkcjonariusze policji!

23-03-2018 12:15

Istnieje wiele metod wyłudzania pieniędzy, które wykorzystują podobne zasady działania. O metodzie „na wnuczka” słyszeli już niemal wszyscy. Tym razem na terenie kraju pojawiają się oszuści, którzy podszywając się za policjantów próbują wyłudzić pieniądze od starszych osób.

wyświetleń: 812komentarzy: 3

Umiarkowany stopień niepełnosprawności - ulgi i uprawnienia

23-03-2018 10:45

Zespół orzekający o stopniu niepełnosprawności po przedstawieniu wymaganych dokumentów przyznaje jeden z trzech stopni niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany, lekki lub wydaje decyzję odmowną. Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z przysługujących im ulg i uprawnień.

wyświetleń: 629komentarzy: 0

Żegnali smog - Ustroński Alarm Smogowy

23-03-2018 09:05

Nadejście kalendarzowej wiosny, to szansa na pożegnanie smogu. Duża ilość pyłów zawieszonych w powietrzu to w dużej mierze wynik procesów spalania w domowych piecach, a co za tym idzie, wraz z końcem sezonu grzewczego, jakość powietrza znacznie się poprawia. Pierwszego dnia wiosny (21.03) smog został symbolicznie pożegnany przez Ustroński Alarm Smogowy.

wyświetleń: 309komentarzy: 0

Odznaka dla dawcy

23-03-2018 07:25

Podczas ostatniej sesji RG Chybie, uroczyście wyróżniono mieszkańca Mnicha – Jacka Orawca, który uhonorowany został odznaką „Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

wyświetleń: 620komentarzy: 0

Światowy Dzień Wody w ZST

22-03-2018 20:15

Światowy Dzień Wody, który obchodzony jest właśnie dziś (22.03) świętowali m.in. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. płk Gwidona Langera.  Jak na Dzień Wody przystało wszystko kręciło się wokół tego ważnego dla ludzkiego organizmu napoju życia.

wyświetleń: 487komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

22-03-2018 18:20

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 360komentarzy: 0

Wkład Zaolzia w odrodzenie RP

22-03-2018 17:10

W środę (21.03) w ramach działań Koła nr 2 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej "Mały Jaworowy" oraz Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyło się spotkanie z dr inż. Stanisławem Gawlikiem, który pokrótce przybliżył co działo się na terenach Zaolzia w 1918 roku oraz jaki miało to związek z odrodzeniem RP.

wyświetleń: 265komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .