Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 921komentarzy: 0

Uczniowie skoczowskich szkół uczyli się ratować życie

20-09-2017 17:00

W środę (20.09) na terenie skoczowskiego Teatru Elektrycznego miało miejsce spotkanie uczniów okolicznych szkół z ratownikami medycznymi, którzy przekazywali dzieciom i młodzieży tajniki skutecznego udzielania pierwszej pomocy. Znajomość podstaw pierwszej pomocy niejednokrotnie może pomóc w uratowaniu czyjegoś życia, dlatego właśnie takie warsztaty weszły w skład I Skoczowskich Dni Profilaktyki, zainicjowanych przez lokalną straż miejską.
fot. Joanna Świba fot. Joanna Świba

Ratownicy medyczni w składzie: Krzysztof Wilczek, Jacek Wawrzynek, Mateusz Płachno oraz Łukasz Deka od kilku lat już zajmują się prowadzeniem warsztatów z zakresu pierwszej pomocy – Od 8 lat cyklicznie przeprowadzamy szkolenia dotyczącej pierwszej pomocy dla dzieci, seniorów oraz w różnych zakładach pracy. Zajmujemy się tym praktycznie charytatywnie, ponieważ wiemy, jak ważne jest posiadanie określonych umiejętności – mówili ratownicy.

Podczas warsztatów, uczestnicy mogli poznać teorię oraz wziąć udział w zajęciach praktycznych. Prowadzący warsztaty między innymi przypomniał numery alarmowe oraz zaznaczył, jak ważne jest zabezpieczenie miejsca zdarzenia, przed podjęciem jakichkolwiek działań. Uczniowie biorący udział w zajęciach mogli również dowiedzieć się, że nie można przejść obojętnie, obok nikogo, kto sprawia wrażenie pokrzywdzonego, bądź nieprzytomnego. – Jeżeli od leżącej na chodniku osoby wyczujemy alkohol i tak powinniśmy wezwać pomoc. Często alkoholowy oddech nie jest wynikiem spożycia procentowych trunków, ale choroby, jaką jest cukrzyca. Nawet jeżeli osoba nieprzytomna okaże się pijana, powinniśmy wezwać pomoc, ponieważ stan upojenia nie wyklucza tego, że ktoś potrzebuje pomocy medycznej – zaznaczał prowadzący.

Następnie uczniowie mogli poćwiczyć wykonanie resuscytacji. Wszyscy uczestnicy zajęć zostali podzieleni na 3-osobowe grupy, które wykonywały odpowiednie działania na specjalnych manekinach, służących do tego typu ćwiczeń. Ratownicy na bieżąco sprawdzali technikę uczniów oraz korygowali ewentualne błędy. Dzięki temu w przypadku faktycznego wystąpienia sytuacji kryzysowej, osoby biorące udział w warsztatach będą wiedziały w jaki sposób zadziałać.

Ratownicy medyczni prowadzili zajęcia dla dzieci w sposób bardzo przystępny. Wiedza przekazana podczas warsztatów łączyła elementy teoretyczne oraz praktyczne, dzięki czemu można było nauczyć się zarówno określonych zasad, jak i wyrobić w sobie dobre odruchy. – Uczymy nie tylko pierwszej pomocy. Przekazujemy również wiedzę, jak działać w stanach nagłych. Dzięki temu może ktoś w sytuacji kryzysowej przypomni sobie te zajęcia i będzie w stanie podjąć odpowiednie kroki – mówili ratownicy, prowadzący warsztaty.

 

Joanna Świba

źródło: ox.pl
dodał: JS 20-09-2017 17:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Umiarkowany stopień niepełnosprawności - ulgi i uprawnienia

23-03-2018 10:45

Zespół orzekający o stopniu niepełnosprawności po przedstawieniu wymaganych dokumentów przyznaje jeden z trzech stopni niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany, lekki lub wydaje decyzję odmowną. Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z przysługujących im ulg i uprawnień.

wyświetleń: 156komentarzy: 0

Żegnali smog - Ustroński Alarm Smogowy

23-03-2018 09:05

Nadejście kalendarzowej wiosny, to szansa na pożegnanie smogu. Duża ilość pyłów zawieszonych w powietrzu to w dużej mierze wynik procesów spalania w domowych piecach, a co za tym idzie, wraz z końcem sezonu grzewczego, jakość powietrza znacznie się poprawia. Pierwszego dnia wiosny (21.03) smog został symbolicznie pożegnany przez Ustroński Alarm Smogowy.

wyświetleń: 148komentarzy: 0

Odznaka dla dawcy

23-03-2018 07:25

Podczas ostatniej sesji RG Chybie, uroczyście wyróżniono mieszkańca Mnicha – Jacka Orawca, który uhonorowany został odznaką „Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

wyświetleń: 396komentarzy: 0

Światowy Dzień Wody w ZST

22-03-2018 20:15

Światowy Dzień Wody, który obchodzony jest właśnie dziś (22.03) świętowali m.in. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. płk Gwidona Langera.  Jak na Dzień Wody przystało wszystko kręciło się wokół tego ważnego dla ludzkiego organizmu napoju życia.

wyświetleń: 403komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

22-03-2018 18:20

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 291komentarzy: 0

Wkład Zaolzia w odrodzenie RP

22-03-2018 17:10

W środę (21.03) w ramach działań Koła nr 2 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej "Mały Jaworowy" oraz Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyło się spotkanie z dr inż. Stanisławem Gawlikiem, który pokrótce przybliżył co działo się na terenach Zaolzia w 1918 roku oraz jaki miało to związek z odrodzeniem RP.

wyświetleń: 231komentarzy: 0

Zakład o Sztukę - wernisaż

22-03-2018 16:00

W środę (21.03) w Ulu Kultury - Pracowni Dobrych Praktyk odbył się wernisaż wystawy "Zakład o Sztukę". Na wystawę prace przygotowało siedmiu artystów, którzy tworzą technikami takimi jak: animacja, fotografia, grafika, malarstwo, obiekt i rzeźba. Wystawa towarzyszy obchodom 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego.

wyświetleń: 381komentarzy: 0

Jeszcze żaden z Polaków nie był w rankingu tak wysoko jak Błachowicz

22-03-2018 15:15

No i mamy to, czego się spodziewaliśmy. Jan Błachowicz, który w ostatnią sobotę (17 marca) pokonał Jimi'ego Manuwę, awansował do czołowej "10" w rankingu dywizji półciężkiej UFC.

wyświetleń: 667komentarzy: 1

Ustroń: sesja RM - na żywo

22-03-2018 13:55

Transmisja na żywo Sesji Rada Miasta w Ustroniu.

wyświetleń: 1002komentarzy: 0

Tu jest życie, tu jest dom

22-03-2018 12:15

Do swoich pokojów mieli wrócić po kilku tygodniach, wrócili po kilku miesiącach. Na szczęście dzieci z Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Międzyświęciu mieszkają już w swoim domu. W ubiegłym roku, 7 lipca, potężna wichura, zerwała dach z ich mieszkania.

wyświetleń: 800komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .