Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3636komentarzy: 10

Zrobią zdjęcia lotnicze

23-09-2017 15:00

Zdjęcia lotnicze powiatu mają powstać dzięki realizacji programu unijnego.
foto geoportal.pl foto geoportal.pl

Przypomnijmy, Powiat Cieszyński wspólnie z Województwem, Powiatem Żywieckim, Miastem Bielsko-Biała, Miastem Cieszyn i Gminą Czechowice-Dziedzice realizują projekt o nazwie „Podniesienie jakości, dostępności oraz zwiększenie wykorzystania administracyjnych zasobów mapowych subregionu południowego województwa śląskiego”. Projekt realizowany jest w ramach RPO WŚ 2.1. [Pisaliśmy: Powiat: 10 milionów na projekt ]

Zakres prac jest szeroki i obejmuje modernizację i aktualizację baz danych ewidencji gruntów i budynków w wybranych obrębach miasta, bazy danych obiektów topograficznych, bazy danych szczegółowych osnów geodezyjnych oraz przetworzenia do postaci dokumentów elektronicznych materiałów zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Szacowany koszt realizacji projektu dla subregionu południowego wynosi ponad 160 milionów zł, w tym w powiecie cieszyńskim 28 548 250 zł i w Cieszynie 4 416 000 (dofinansowanie RPO 85% w obu przypadkach) (zobacz szczegółowe dane ).

Wg informacji Starostwa rozpoczęto fazę realizacji prac w ramach wykonania fotogrametrycznych zdjęć lotniczych i zdjęć ukośnych, oraz opracowania numerycznego modelu terenu i ortofotomapy wraz z dostarczeniem aplikacji desktopowej oraz serwisu internetowego do zarządzania i publikacji wyżej wymienionych danych. Ponadto dla części z Partnerów wybrano Wykonawców modernizacji i aktualizacji baz danych jednostek organizacyjnych samorządu terytorialnego, w tym wykonanie archiwizacji, geolokalizacji i utworzenie metadanych geodezyjnych oraz kartograficznych. Ostatnimi etapami będzie zakup sprzętu informatycznego i odpowiedniego oprogramowania oraz rozbudowa i modernizacja systemów teleinformatycznych i przeprowadzenie szkoleń.

Wykonanie fotogrametrycznych zdjęć lotniczych i zdjęć ukośnych ma potrwać do końca roku. - Projekt zakończy się końcem 2019 r. Efekty realizacji projektu będą widoczne dla mieszkańców przede wszystkim w usprawnieniu obsługi klienta przez zautomatyzowanie procesów administracyjnych, łatwego dostępu do zasobów mapowych oraz zaawansowanych e-usług publicznych w dziedzinie geodezji i kartografii. Nowa technologia informacyjna pozwoli na wzajemną wymianę i dostęp do informacji geoprzestrzennych w ramach urzędów poszczególnych jednostek uczestników projektu oraz szerzej z administracją rządową, naukową oraz innymi – informują władze Starostwa.

To nie pierwszy tego typu projekt w regionie – w 2011 roku wystartował System Informacji Przestrzennej Powiatu Cieszyńskiego, który zawiera m.in. wykaz szkół i placówek publicznych, wykaz placówek kształcenia ustawicznego, rejestr klubów sportowych, stowarzyszeń, stacji kontroli pojazdów, obiektów dziedzictwa kulturowego, punkty adresowe, osie ulic itp. [Pisaliśmy: SIP – przestrzeń powiatu w sieci ] Projekt, którego realizacja pochłonęła prawie mln zł, został zrealizowany w Starostwie Powiatowym w Cieszynie oraz w 11 gminach powiatu cieszyńskiego (bez Cieszyna, który miał własny projekt). W projekcie nie uczestniczyło Miasto Cieszyn, które zrealizowało odrębny projekt SIP - GEOportal. Prócz zdjęć lotniczych Cieszyna na stronie cieszyńskiego GEOportalu można sprawdzić m.in. granice działki i jej numer, studium zagospodarowania przestrzennego itp. [Pisaliśmy: Ruszył GEOportal ]
 

vdka

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG 23-09-2017 15:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (10)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Przepierón
23-09-2017 15:32
Przepierón
Musi wszystko ta zła UNIA finansować ? Sami nie potraficie nic sfinansować ?
koszor
23-09-2017 16:30
koszor
Kontrola, kontrola, kontrola.
Boog
23-09-2017 17:05
Boog
No niestety, ludzie się cieszą że będą zdjęcia (które już są, tylko chodzi o to żeby były aktualne), a Wszyscy Święci z Unii robią szczegółowe mapy. Nawet nikt nie powiąże sprawy tych zdjęć z masową eliminacją Cieszyniaków... Przykre jak bardzo mamy zamknięte oczy na to co się dzieje.

Teraz czekam na tradycyjne obelgi i wiadro g*wna które wylejecie mi na łeb bez wysuwania jakichkolwiek argumentów.
krokusik
23-09-2017 18:42
krokusik
Włączcie sobie w Google map funkcję street view i popatrzcie na Niemcy, Kanadę, Chiny, czy Rosję. Głupi polaczek będzie szczerzył zęby do kamery choćby to był pluton egzekucyjny. Myślicie, że unia tak sobie bezinteresownie fotki robi? Mądry zrozumie, głupi będzie szczerzył zęby. Najlepszą tego wykładnią jest ilość znajomych na fejsie. Wio z hejtem.
hanbes
23-09-2017 18:50
hanbes
To, że ktoś się nie zgadza z twoimi poglądami nie znaczy że od razu musi na ciebie wylewać gówna i pomyje. Nie bardzo jednak rozumiem o co ci chodzi w tej teorii spiskowej o eliminacji Cieszyniaków... Dosyć często korzystam z tego rodzaju map i nie widzę tu nic zdrożnego że są potrzebne aktualizacje... A że finansuje je UE? Hm,ojciec Rydzyk jest zainteresowany ale w finansowanie własnego imperium niż w takie duperele...
Przepierón
23-09-2017 21:23
Przepierón
Może chcą porównać zdjęcia czy ktoś nie wyciął w Polsce płd. drzewa na własnej posesji , ale nie dotyczy to wycinki puszczy białowieskiej, tam nie bydóm fotografować, nie starczyło kasy bo ją wcieło w Toruniu.
doler
23-09-2017 21:44
doler
20 lat temu tego nie bylo i wszystko funkcjonowało bylo ok. Teraz jest w dobrej wystarczajacej jakości . Tylko po kiego czorta wydawac tak astronomuczne kwoty ! Po co to komu ? Kiedy sie to zwróci ? To tylko zachcianka urzedasow na których cale społeczeństwo musi zapier...płacąc coraz większe podatki. Chca aktualizować zdjecia satelitarne a bedac ostatnio w urzedzie gminy "urzedas" pokazal mi mape w komputerze z terenem okalajacym moja dzialke gdzie od 2 lat stoja nowe budynki a nie byly naniesione na ich mapy....? Bo zmieniaja / aktualizuja je co pare lat? Wiec pytam po g.... pkacic grube mln za zdjecia jak map w urzedach aktualnych nie maja...
Boog
23-09-2017 22:21
Boog
Nie chodzi mi o to żeby mi ktoś wierzył bo niby do czego czyjaś wiara miałaby mi być potrzebna? Chodzi mi o to żeby ludzie zaczęli myśleć, bo inaczej będziemy wszyscy mieli przejednane, a jak dotąd jestem przerażony tymi komentarzami w których delikwenci obnażają swój sposób, a raczej schemat "rozumowania". Ludzie już nie myślą, tylko dopasowują przygotowane im schematyczne gotowe hasła do danej wypowiedzi. Doskonałym przykładem był choćby hejt na Krula Korvvina który powiedział, że autostrady nie powinny być PRZEDE WSZYSTKIM bezpieczne, lecz szybkie - bo w celu przyspieszenia przemieszczania się zostały wymyślone. W procesie myślenia trzeba wracać zawsze do genezy, do początku, żeby nie zostać zmanipulowanym i dojść do prawidłowych wniosków.
Przerażające że trzeba ludziom takie rzeczy tłumaczyć
hanbes
24-09-2017 11:31
hanbes
Ty, Boog dej se siana! W swoim życiu takich "nawiedzonych" jak ty spotkałem więcej... Skoro aktualizacja map jest dla ciebie powodem eliminacji Cieszyniaków, na autostradach można by było zapierdzielać 250 km/h kosząc wszystko i wszystkich a jeśli ktokolwiek myśli inaczej (czytaj: racjonalnie) budząc twoje przerażenie to na twoim miejscu pomyślałbym nad rzucenie tego świństwa, które palisz lub nad zmianą dilera...

Boog
25-09-2017 04:08
Boog
Hanbes, nie podałeś ani jednego argumentu, nawet nie podwazyles tego co napisalem, ale za to zdążyłeś nadać mi od nawiedzonych i ćpunów. Właśnie m. in. o Twojej wypowiedzi byly moje powyższe komentarze. Szkoda że nie masz w ogóle refleksji nad Twoim własnym otoczeniem, że uważasz się za osobę która wszystko wie i rozumie, i dlatego nie próbujesz nawet pomyśleć co ktoś do Ciebie mówi. Zero pokory.
P.S. Aktualizacja map nie jest dla mnie problemem, problemem jest to, że będą to bardzo dokładne zdjęcia lotnicze, finansowane przez instytucję która przygotowuje wojnę w Europie sprowadzając mlodych islamskich żołnierzy. Ale co tam, Ty widzisz tylko biedne kobiety i dzieci uciekające od wojny, UE która się bardzo troszczy o Ciebie i idiotow dookoła którzy nawiedzeni belkoczą coś od rzeczy. Pozistaje Ci tylko usiąść przed telewizorem i czekać na lepsze czasy bez oszolomow...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Umiarkowany stopień niepełnosprawności - ulgi i uprawnienia

23-03-2018 10:45

Zespół orzekający o stopniu niepełnosprawności po przedstawieniu wymaganych dokumentów przyznaje jeden z trzech stopni niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany, lekki lub wydaje decyzję odmowną. Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z przysługujących im ulg i uprawnień.

wyświetleń: 149komentarzy: 0

Żegnali smog - Ustroński Alarm Smogowy

23-03-2018 09:05

Nadejście kalendarzowej wiosny, to szansa na pożegnanie smogu. Duża ilość pyłów zawieszonych w powietrzu to w dużej mierze wynik procesów spalania w domowych piecach, a co za tym idzie, wraz z końcem sezonu grzewczego, jakość powietrza znacznie się poprawia. Pierwszego dnia wiosny (21.03) smog został symbolicznie pożegnany przez Ustroński Alarm Smogowy.

wyświetleń: 146komentarzy: 0

Odznaka dla dawcy

23-03-2018 07:25

Podczas ostatniej sesji RG Chybie, uroczyście wyróżniono mieszkańca Mnicha – Jacka Orawca, który uhonorowany został odznaką „Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

wyświetleń: 392komentarzy: 0

Światowy Dzień Wody w ZST

22-03-2018 20:15

Światowy Dzień Wody, który obchodzony jest właśnie dziś (22.03) świętowali m.in. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. płk Gwidona Langera.  Jak na Dzień Wody przystało wszystko kręciło się wokół tego ważnego dla ludzkiego organizmu napoju życia.

wyświetleń: 402komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

22-03-2018 18:20

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 291komentarzy: 0

Wkład Zaolzia w odrodzenie RP

22-03-2018 17:10

W środę (21.03) w ramach działań Koła nr 2 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej "Mały Jaworowy" oraz Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyło się spotkanie z dr inż. Stanisławem Gawlikiem, który pokrótce przybliżył co działo się na terenach Zaolzia w 1918 roku oraz jaki miało to związek z odrodzeniem RP.

wyświetleń: 231komentarzy: 0

Zakład o Sztukę - wernisaż

22-03-2018 16:00

W środę (21.03) w Ulu Kultury - Pracowni Dobrych Praktyk odbył się wernisaż wystawy "Zakład o Sztukę". Na wystawę prace przygotowało siedmiu artystów, którzy tworzą technikami takimi jak: animacja, fotografia, grafika, malarstwo, obiekt i rzeźba. Wystawa towarzyszy obchodom 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego.

wyświetleń: 379komentarzy: 0

Jeszcze żaden z Polaków nie był w rankingu tak wysoko jak Błachowicz

22-03-2018 15:15

No i mamy to, czego się spodziewaliśmy. Jan Błachowicz, który w ostatnią sobotę (17 marca) pokonał Jimi'ego Manuwę, awansował do czołowej "10" w rankingu dywizji półciężkiej UFC.

wyświetleń: 667komentarzy: 1

Ustroń: sesja RM - na żywo

22-03-2018 13:55

Transmisja na żywo Sesji Rada Miasta w Ustroniu.

wyświetleń: 1000komentarzy: 0

Tu jest życie, tu jest dom

22-03-2018 12:15

Do swoich pokojów mieli wrócić po kilku tygodniach, wrócili po kilku miesiącach. Na szczęście dzieci z Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Międzyświęciu mieszkają już w swoim domu. W ubiegłym roku, 7 lipca, potężna wichura, zerwała dach z ich mieszkania.

wyświetleń: 800komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .