Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1096komentarzy: 0

Kiedy można składać reklamację? Konsument zawsze ma możliwość dochodzenia swoich praw

21-09-2017 17:45

Bardzo często podczas różnego rodzaju wyprzedaży można spotkać się z informacją ''towar przeceniony nie podlega zwrotowi ani wymianie''. Owszem, oznacza to że jeżeli produkt przestanie nam się z jakiegoś powodu podobać, nie możemy oddać go do sklepu bez podania przyczyny. Jednak nawet wtedy warto zachować dowód zakupu, ponieważ niezależnie od tego, jakie informacje otrzymamy od sprzedawcy, odpowiada on za swój towar nawet przez 2 lata.
Nawet przy wyprzedaży mamy prawo do reklamacji, fot. ilustracyjna /pixabay.pl Nawet przy wyprzedaży mamy prawo do reklamacji, fot. ilustracyjna /pixabay.pl

Kiedy możemy jednak reklamować produkt, który nabyliśmy w czasie promocji, przeceny, bądź wyprzedaży? Praktycznie zawsze, kiedy jest on wadliwy. Sprzedawca zawiera z klientem swojego rodzaju umowę, która zakłada, że w zamian za określoną kwotę wydaje towar o określonych właściwościach. Za zgodność tego towaru z umową (czyli brak wad, odpowiednia trwałość itp.) odpowiada aż przez 2 lata od daty wydania towaru, w związku z czym w tym okresie konsument ma prawo reklamować towar wadliwy.

Niestety, nie zawsze sprzedawca chce uznać reklamację. W sklepie możemy spotkać się z informacją, że towar reklamacji nie podlega. Z kolei w przypadku złożenia reklamacji może zostać odrzucona. – Jakiś czas temu kupiłam w sklepie legginsy, które posiadały elementy skóropodobne. Podczas drukowania paragonu sprzedawca poinformował mnie, że towar przeceniony nie podlega reklamacji, ani wymianie. Po pierwszym praniu, zgodnym z zaleceniami na metce materiał skóropodobny popękał. Poszłam do sklepu, prosząc o wymianę produktu, niestety, spotkałam się z odmową. Gdy złożyłam pisemną reklamację została ona odrzucona. Sprzedawca powoływał się na fakt, że informował mnie o braku możliwości reklamowania przecenionego towaru – mówi jedna z mieszkanek Cieszyna, która dochodziła swoich praw u Powiatowego Rzecznika Konsumenta.

-Towar przeceniony również może być reklamowany. Wyjątkiem od tej reguły, są wady towaru, który były widoczne już w czasie zakupu – na przykład asymetryczne rękawy, czy też dziura. Jeżeli jednak towar jest sprzedawany, jako towar pełnowartościowy, podlega on normalnej reklamacji z tytułu rękojmi, jeżeli w trakcie użytkowania okaże się, że towar jest wadliwy. Jeżeli sprzedawca odrzuci reklamację, konsument ma prawo zwrócić się do Rzecznika Praw Konsumenta, z pisemnym wnioskiem o interwencję. Rzecznik występuje wtedy do sprzedawcy o ponowne rozpatrzenie reklamacji – mówi Klaudia Bohucka, pełniąca funkcję Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Cieszynie.

W tym wypadku interwencja zadziałała. Sprzedawca po interwencji Rzecznika wymienił wadliwy towar, który tym razem nie był obarczony żadnymi wadami. – W sytuacji jednak, kiedy po interwencji Rzecznika sprzedawca w dalszym ciągu nie zgadza się na polubowne załatwienie sprawy, konsument ma prawo zgłosić się do Inspekcji Handlowej, która zajmuje się pozasądowym rozstrzyganiem sporów. Jeżeli to również nie przyniesie efektów pozostaje droga sądowa. Za zgodą obu stron może to być polubowny sąd konsumencki, bądź też powództwo do właściwego sądu, jeżeli sprzedawca nie wyrazi zgody na sąd polubowny – informuje Klaudia Bohucka.

Warto wiedzieć, jakie prawa przysługują konsumentowi. Jeżeli towar posiada wady ukryte, zawsze możemy domagać się jego wymiany, bądź w niektórych momentach zwrotu pieniędzy. Nawet jeżeli sprzedawca informuje o braku możliwości reklamacji, pierwszeństwo w tym wypadku mają określone regulacje prawne, które stanowią inaczej. Odpowiednie przepisy możemy znaleźć w Kodeksie Cywilnym oraz w przepisach prawnych dotyczących rękojmi. Bardzo często już sama interwencja Rzecznika Praw Konsumenta skutkuje polubownym rozstrzygnięciem sprawy, w przypadku dalszego braku porozumienia, istnieją również inne drogi dochodzenia swoich praw.

 

Joanna Świba

źródło: pixabay.pl
dodał: JS 21-09-2017 17:45
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Telefon dla niepełnosprawnych

23-03-2018 17:00

Doradcy Podatkowi ze Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych prowadzą bezpłatne konsultacje z zakresu ulg i uprawnień podatkowych przysługujących osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Porady udzielane są telefonicznie.

wyświetleń: 64komentarzy: 0

Walne zebranie cUTW

23-03-2018 15:30

W czwartek (22.03) na terenie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się walne zebranie członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Cieszynie. W czasie trwania spotkania przedstawione były sprawozdania z działalności UTW a także głos mogli zabrać zaproszeni goście.

wyświetleń: 182komentarzy: 0

Spotkania Okręgówki odwołane, IV liga gra zgodnie z planem

23-03-2018 14:00

Piłkarzom z drużyn, występujących w Okręgówce, nie jest dane rozpocząć ligowe rozgrywki w tym roku. To już druga kolejka, która została im przełożona. Za to spotkania IV ligi zostaną rozegrane zgodnie z terminarzem.

wyświetleń: 229komentarzy: 0

Fałszywi funkcjonariusze policji!

23-03-2018 12:15

Istnieje wiele metod wyłudzania pieniędzy, które wykorzystują podobne zasady działania. O metodzie „na wnuczka” słyszeli już niemal wszyscy. Tym razem na terenie kraju pojawiają się oszuści, którzy podszywając się za policjantów próbują wyłudzić pieniądze od starszych osób.

wyświetleń: 803komentarzy: 3

Umiarkowany stopień niepełnosprawności - ulgi i uprawnienia

23-03-2018 10:45

Zespół orzekający o stopniu niepełnosprawności po przedstawieniu wymaganych dokumentów przyznaje jeden z trzech stopni niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany, lekki lub wydaje decyzję odmowną. Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z przysługujących im ulg i uprawnień.

wyświetleń: 626komentarzy: 0

Żegnali smog - Ustroński Alarm Smogowy

23-03-2018 09:05

Nadejście kalendarzowej wiosny, to szansa na pożegnanie smogu. Duża ilość pyłów zawieszonych w powietrzu to w dużej mierze wynik procesów spalania w domowych piecach, a co za tym idzie, wraz z końcem sezonu grzewczego, jakość powietrza znacznie się poprawia. Pierwszego dnia wiosny (21.03) smog został symbolicznie pożegnany przez Ustroński Alarm Smogowy.

wyświetleń: 309komentarzy: 0

Odznaka dla dawcy

23-03-2018 07:25

Podczas ostatniej sesji RG Chybie, uroczyście wyróżniono mieszkańca Mnicha – Jacka Orawca, który uhonorowany został odznaką „Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

wyświetleń: 619komentarzy: 0

Światowy Dzień Wody w ZST

22-03-2018 20:15

Światowy Dzień Wody, który obchodzony jest właśnie dziś (22.03) świętowali m.in. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. płk Gwidona Langera.  Jak na Dzień Wody przystało wszystko kręciło się wokół tego ważnego dla ludzkiego organizmu napoju życia.

wyświetleń: 487komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

22-03-2018 18:20

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 360komentarzy: 0

Wkład Zaolzia w odrodzenie RP

22-03-2018 17:10

W środę (21.03) w ramach działań Koła nr 2 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej "Mały Jaworowy" oraz Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyło się spotkanie z dr inż. Stanisławem Gawlikiem, który pokrótce przybliżył co działo się na terenach Zaolzia w 1918 roku oraz jaki miało to związek z odrodzeniem RP.

wyświetleń: 265komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .