Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2103komentarzy: 0

NATO w Ostrawie

19-09-2017 19:00

W weekend 16-17 września na terenie Ostrawy w Czechach odbyła się XVI edycja Dni NATO. Jest to wydarzenie, które od wielu lat skupia dziesiątki tysięcy widzów, z całego Świata (na parkingu lotniska, na którym odbywały się pokazy można było zaobserwować nie tylko czeskie, czy polskie tablice rejestracyjne, ale również niemieckie czy też austriackie). Wydarzenie to skupiło również wiele tysięcy osób z terenu całego Śląska, w tym również Śląska Cieszyńskiego.
fot. Damian Czarnecki fot. Damian Czarnecki

W weekend 16-17 września na terenie Ostrawy w Czechach odbyła się XVI edycja Dni NATO. Jest to wydarzenie, które od wielu lat skupia dziesiątki tysięcy widzów, z całego Świata (na parkingu lotniska, na którym odbywały się pokazy można było zaobserwować nie tylko czeskie, czy polskie tablice rejestracyjne, ale również niemieckie czy też austriackie). Wydarzenie to skupiło również wiele tysięcy osób z terenu całego Śląska, w tym również Śląska Cieszyńskiego.

Samo wydarzenie przyciągnęło ponad 90 tysięcy fanów z całego świata. Trudno się dziwić, ponieważ co roku można podziwiać nie tylko wspaniałe pokazy lotnicze, ale również rekonstrukcje określonych działań lądowych. Na niebie pojawiły się samoloty odrzutowe, takie jak MIG-29, czy też Eurofighter, które dały popis swoich możliwości. Z kolei na płycie lotniska mogliśmy podziwiać różnego rodzaju sprzęt ciężki, oraz samoloty, które w tym wypadku nie prezentowały się na niebie, jednak można było zobaczyć je z bliska. Pojawili się również przedstawiciele polskich sił powietrznych.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pojazdy lądowe, w tym należące do czeskiej policji BMW i8 (hybryda o nowoczesnej bryle oraz niesamowitych osiągach) oraz BMW i3 typu Rex, które jest nowością. Do większości pojazdów można było podejść oraz zrobić zdjęcie. Dla najbardziej wytrwałych, którzy zdecydowali się poświęcić przynajmniej kilkadziesiąt minut czasu, istniała możliwość wejścia po drabinie i obejrzenia z bliska wnętrza kokpitu samolotu.

Dni NATO to wydarzenie, które skupia nie tylko miłośników lotnictwa, czy też militariów. Znaleźć tam mogliśmy osoby w każdym wieku. Doskonałym przykładem na tę prawidłowość jest wycieczka zorganizowana przez OSP Hażlach - Wycieczka cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, łącznie do Ostravy wybrało się 96 osób, z czego najmłodszy uczestnik miał 5 lat, a najstarszy ponad 70. Od trzech lat organizujemy takie wyjazdy i za każdym razem oba zamawiane przez nas autobusy są pełne - mówi Sebastian Chrapek, organizator wycieczki z ramienia OSP.

Chociaż pogoda, niestety, nie dopisała, pierwszego dnia pokazy lotnicze przebiegały bez większych zakłóceń - tutaj pogoda jest najważniejsza, ponieważ niskie chmury, bądź też silny wiatr może spowodować problemy ze sterownością samolotu, w związku z czym w złych warunkach pokazy są przerywane, bądź odwoływane. W związku z silnymi opadami deszczu oraz zachmurzeniem w niedzielę miały miejsce tylko i wyłącznie pokazy lądowe. Na szczęście w sobotę wszyscy obecni mogli się nacieszyć wspaniałym widokiem - na samolotach pojawiały się tak zwane oderwania, czyli skupiona para wodna, która zamieniała samolot w niewielką chmurę.

Joanna Świba

 


źródło: ox.pl
dodał: JS 19-09-2017 19:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Telefon dla niepełnosprawnych

23-03-2018 17:00

Doradcy Podatkowi ze Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych prowadzą bezpłatne konsultacje z zakresu ulg i uprawnień podatkowych przysługujących osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Porady udzielane są telefonicznie.

wyświetleń: 67komentarzy: 0

Walne zebranie cUTW

23-03-2018 15:30

W czwartek (22.03) na terenie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się walne zebranie członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Cieszynie. W czasie trwania spotkania przedstawione były sprawozdania z działalności UTW a także głos mogli zabrać zaproszeni goście.

wyświetleń: 182komentarzy: 0

Spotkania Okręgówki odwołane, IV liga gra zgodnie z planem

23-03-2018 14:00

Piłkarzom z drużyn, występujących w Okręgówce, nie jest dane rozpocząć ligowe rozgrywki w tym roku. To już druga kolejka, która została im przełożona. Za to spotkania IV ligi zostaną rozegrane zgodnie z terminarzem.

wyświetleń: 233komentarzy: 0

Fałszywi funkcjonariusze policji!

23-03-2018 12:15

Istnieje wiele metod wyłudzania pieniędzy, które wykorzystują podobne zasady działania. O metodzie „na wnuczka” słyszeli już niemal wszyscy. Tym razem na terenie kraju pojawiają się oszuści, którzy podszywając się za policjantów próbują wyłudzić pieniądze od starszych osób.

wyświetleń: 812komentarzy: 3

Umiarkowany stopień niepełnosprawności - ulgi i uprawnienia

23-03-2018 10:45

Zespół orzekający o stopniu niepełnosprawności po przedstawieniu wymaganych dokumentów przyznaje jeden z trzech stopni niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany, lekki lub wydaje decyzję odmowną. Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z przysługujących im ulg i uprawnień.

wyświetleń: 628komentarzy: 0

Żegnali smog - Ustroński Alarm Smogowy

23-03-2018 09:05

Nadejście kalendarzowej wiosny, to szansa na pożegnanie smogu. Duża ilość pyłów zawieszonych w powietrzu to w dużej mierze wynik procesów spalania w domowych piecach, a co za tym idzie, wraz z końcem sezonu grzewczego, jakość powietrza znacznie się poprawia. Pierwszego dnia wiosny (21.03) smog został symbolicznie pożegnany przez Ustroński Alarm Smogowy.

wyświetleń: 309komentarzy: 0

Odznaka dla dawcy

23-03-2018 07:25

Podczas ostatniej sesji RG Chybie, uroczyście wyróżniono mieszkańca Mnicha – Jacka Orawca, który uhonorowany został odznaką „Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

wyświetleń: 620komentarzy: 0

Światowy Dzień Wody w ZST

22-03-2018 20:15

Światowy Dzień Wody, który obchodzony jest właśnie dziś (22.03) świętowali m.in. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. płk Gwidona Langera.  Jak na Dzień Wody przystało wszystko kręciło się wokół tego ważnego dla ludzkiego organizmu napoju życia.

wyświetleń: 487komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

22-03-2018 18:20

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 360komentarzy: 0

Wkład Zaolzia w odrodzenie RP

22-03-2018 17:10

W środę (21.03) w ramach działań Koła nr 2 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej "Mały Jaworowy" oraz Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyło się spotkanie z dr inż. Stanisławem Gawlikiem, który pokrótce przybliżył co działo się na terenach Zaolzia w 1918 roku oraz jaki miało to związek z odrodzeniem RP.

wyświetleń: 265komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .