Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2285komentarzy: 0

78 lat temu spalili synagogę w Ustroniu

17-09-2017 19:30

W piątek (15.09) przy pomniku Synagogi w Ustroniu odbyła się uroczystość upamiętniająca 78. rocznicę spalenia synagogi. W wydarzeniu tym wzięli udział samorządowcy, duchowni różnych wyznań, przedstawiciele gmin żydowskich z Bielska-Białej i Katowic, Instytutu Śląska Cieszyńskiego, delegacje z ustrońskich szkół oraz zaproszeni goście.
Uroczystość rozpoczął dźwięk szofaru - żydowskiego rogu ceremonialnego / fot. MSZ Uroczystość rozpoczął dźwięk szofaru - żydowskiego rogu ceremonialnego / fot. MSZ

Program uroczystości upamiętniającej tragiczne wydarzenia sprzed 78 lat był niezwykle bogaty. Na obchody kolejnej rocznicy spalenia ustrońskiej Synagogi zaprosił Instytut Śląska Cieszyńskiego. Zanim zaproszeni goście zostali poproszeni o wystąpienia rozbrzmiał dźwięk szofaru – żydowskiego rogu ceremonialnego. Jako pierwszy, głos zabrał prezes Instytutu Śląska Cieszyńskiego Christian Jaworski, który przedstawił historię społeczności żydowskiej w Ustroniu. 

Dziś wspominamy tragiczne wydarzenia z września 1939 roku. Właśnie mija 78 lat od dnia w którym spłonęła ustrońska synagoga, podpalona przez nazistowskich zbrodniarzy. Hitlerowcom zależało na tym, by nie tylko zlikwidować ludność żydowską, ale również i zatrzeć pamięć o jej dorobku i znaczeniu dla Śląska Cieszyńskiego, Polski i dla Europy. Niestety częściowo pamięć o społeczności żydowskiej uległa zapomnieniu. Dziś coraz mniej osób pamięta o tym, że tu w Ustroniu, na Śląsku Cieszyńskim, w Polsce byli oni istotną częścią naszych społeczeństw. Nie minęło 100 lat od tragicznych wydarzeń II wojny światowej, a wśród wielu osób współcześnie żyjących wiedza na temat społeczności żydowskiej, w naszym regionie i w naszym kraju, jest na poziomie znikomym lub nie ma jej wcale. Dlatego my córki i synowie ziemi cieszyńskiej, młodzi Polacy i Europejczycy, chcemy dziś powiedzieć głośno – nie możemy patrzeć w przyszłość nie pamiętając o przeszłości. Nie możemy budować nowoczesnego społeczeństwa obywatelskiego w naszym kraju nie znając jego wielowiekowej specyfiki. Chcemy przywracać pamięć o historii tej ziemi, o ludziach którzy na Śląsku Cieszyńskim żyli, również, a może przede wszystkim o społeczności żydowskiej – mówił Jaworski.

O wystąpienie została poproszona Dorota Wiewióra przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej oraz poseł na Sejm RP Mirosław Suchoń, który objął to wydarzenie honorowym patronatem. Żydzi mimo tego, że stanowili stosunkowo niewielką mniejszość, uznawani byli za ważną grupę mieszkańców Ustronia. Żydowscy kuracjusze stanowili przed wojną połowę z odwiedzających miasto. Ustroń jest jednym z takich miejsc gdzie obok siebie żyli ludzi różnych religii i światopoglądów. Możemy dziś być z tego dumni oraz brać przykład z naszych dziadków i pradziadków. To zgodne życie zostało jednak przerwane najazdem niemieckim, ludzi ogarniętych nienawiścią. Trzeba to wyraźnie powiedzieć – zbrodnia nie narodziła się z dnia na dzień. Komory gazowe nie zostały zaprojektowane w latach 40 i to, że hekatomba II wojny światowej była możliwa, wynikało z bierności państw, ale i obywateli wobec narastającej nienawiści i przemocy. Ten brak zdecydowania pozwolił złu urosnąć do nieznanych wcześniej w historii rozmiarów. Musimy o tym pamiętać i reagować zawsze, gdy nienawiść podnosi swoją głowę – podkreślał Suchoń.

Poseł mówił nie tylko o zbrodniach II wojny światowej. Nawiązał także do współczesnej sytuacji na świecie, która jest coraz bardziej niebezpieczna i napięta - w  życiu publicznym narasta agresja i powszednieje mowa nienawiści

Ważnym momentem uroczystości było wygłoszenie apelu pamięci podczas którego zostały odczytane nazwiska ustrońskich ofiar Holocaustu oraz modlitwa duchownych z Kościoła katolickiego, Kościoła ewangelicko-augsburskiego, Kościoła zielonoświątkowego, a także przedstawicieli Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Spotkaniu towarzyszyła oprawa artystyczna z utworami muzyki klasycznej oraz żydowskiej. Na zakończenie uroczystości zapalono znicze i złożono kwiaty pod pomnikiem.

 

MSZ


źródło: ox.pl
dodał: MSZ 17-09-2017 19:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Telefon dla niepełnosprawnych

23-03-2018 17:00

Doradcy Podatkowi ze Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych prowadzą bezpłatne konsultacje z zakresu ulg i uprawnień podatkowych przysługujących osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Porady udzielane są telefonicznie.

wyświetleń: 67komentarzy: 0

Walne zebranie cUTW

23-03-2018 15:30

W czwartek (22.03) na terenie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się walne zebranie członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Cieszynie. W czasie trwania spotkania przedstawione były sprawozdania z działalności UTW a także głos mogli zabrać zaproszeni goście.

wyświetleń: 183komentarzy: 0

Spotkania Okręgówki odwołane, IV liga gra zgodnie z planem

23-03-2018 14:00

Piłkarzom z drużyn, występujących w Okręgówce, nie jest dane rozpocząć ligowe rozgrywki w tym roku. To już druga kolejka, która została im przełożona. Za to spotkania IV ligi zostaną rozegrane zgodnie z terminarzem.

wyświetleń: 233komentarzy: 0

Fałszywi funkcjonariusze policji!

23-03-2018 12:15

Istnieje wiele metod wyłudzania pieniędzy, które wykorzystują podobne zasady działania. O metodzie „na wnuczka” słyszeli już niemal wszyscy. Tym razem na terenie kraju pojawiają się oszuści, którzy podszywając się za policjantów próbują wyłudzić pieniądze od starszych osób.

wyświetleń: 812komentarzy: 3

Umiarkowany stopień niepełnosprawności - ulgi i uprawnienia

23-03-2018 10:45

Zespół orzekający o stopniu niepełnosprawności po przedstawieniu wymaganych dokumentów przyznaje jeden z trzech stopni niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany, lekki lub wydaje decyzję odmowną. Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z przysługujących im ulg i uprawnień.

wyświetleń: 628komentarzy: 0

Żegnali smog - Ustroński Alarm Smogowy

23-03-2018 09:05

Nadejście kalendarzowej wiosny, to szansa na pożegnanie smogu. Duża ilość pyłów zawieszonych w powietrzu to w dużej mierze wynik procesów spalania w domowych piecach, a co za tym idzie, wraz z końcem sezonu grzewczego, jakość powietrza znacznie się poprawia. Pierwszego dnia wiosny (21.03) smog został symbolicznie pożegnany przez Ustroński Alarm Smogowy.

wyświetleń: 309komentarzy: 0

Odznaka dla dawcy

23-03-2018 07:25

Podczas ostatniej sesji RG Chybie, uroczyście wyróżniono mieszkańca Mnicha – Jacka Orawca, który uhonorowany został odznaką „Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

wyświetleń: 620komentarzy: 0

Światowy Dzień Wody w ZST

22-03-2018 20:15

Światowy Dzień Wody, który obchodzony jest właśnie dziś (22.03) świętowali m.in. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. płk Gwidona Langera.  Jak na Dzień Wody przystało wszystko kręciło się wokół tego ważnego dla ludzkiego organizmu napoju życia.

wyświetleń: 487komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

22-03-2018 18:20

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 360komentarzy: 0

Wkład Zaolzia w odrodzenie RP

22-03-2018 17:10

W środę (21.03) w ramach działań Koła nr 2 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej "Mały Jaworowy" oraz Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyło się spotkanie z dr inż. Stanisławem Gawlikiem, który pokrótce przybliżył co działo się na terenach Zaolzia w 1918 roku oraz jaki miało to związek z odrodzeniem RP.

wyświetleń: 265komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .