Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3838komentarzy: 3

Zgnilec w Brennej i Wiśle

18-09-2017 14:40

Na terenie powiatu cieszyńskiego i bielskiego Wojewoda Śląski wyznaczył teren zapowietrzony - obszar występowania zgnilca amerykańskiego pszczół.
Pszczoły z Brennej i Wisły zaatakował zgnilec, fot. arc.ox.pl Pszczoły z Brennej i Wisły zaatakował zgnilec, fot. arc.ox.pl

Zgnilec amerykański pszczół to zaraźliwa choroba bakteryjna czerwia, czyli pszczoły miodnej w stadium rozwoju. Przetrwalniki bakterii odznaczają się bardzo wysoką odpornością na działanie termiczne i chemiczne, a w normalnych warunkach przeżywają nawet do 40 lat. Leczenie może przebiegać przez podanie olejków, zwłaszcza cynamonowego, które mają silne działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne.

Jedyną radykalną metodą rozprzestrzeniania się choroby jest likwidacja chorych, słabych rodzin.

Niestety, zgnilca stwierdzono w naszym regionie, w związku z czym wyznaczono obszar zapowietrzony, który przebiega:

1) od północy: rozpoczynając od szczytu Czupel w gminie Brenna wzdłuż szlaku pieszego do granicy powiatu cieszyńskiego z powiatem bielskim, aż do szczytu Klimczok;

2) od wschodu: rozpoczynając od szczytu Klimczok kierując się na południowy wschód, następnie przecinając ulicę Klimczoka w miejscowości Szczyrk, dalej biegnąc przez tereny zielone (zalesione), aż do ulicy Beskidzkiej w mieście Szczyrk, dalej przecinając cmentarz parafialny przy kościele Św. Jakuba, następnie przecinając ulicę Beskidzką w miejscowości Szczyrk i kierując się na południe biegnąc wzdłuż ulicy Sportowej, przecinając Deptak nad Żylicą, wzdłuż granicy z powiatem żywieckim do szczytu Skrzyczne;

3) od południa: rozpoczynając od szczytu Skrzyczne, terenami zielonymi przecinając granicę powiatu bielskiego z powiatem cieszyńskim i kierując się do Przełęczy Salmopolskiej, następnie wzdłuż grzbietu górskiego i granicy pomiędzy Gminą Brenna i Gminą Wisła od Przełęczy Salmopolskiej do Smerekowca, dalej do Trzech Kopców Wiślańskich, Orłowej i Równicy;

4) od zachodu: od góry Równicy wzdłuż potoku Snowaniec do przystanku autobusowego Brenna Spalona, dalej wzdłuż potoku Głębiec, aż do szczytu Czupel.

Na tym obszarze pojawiły się tabliczki z napisem „Uwaga. Zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony”.

Obszar ten musi być monitorowany przez lekarzy weterynarii i zabronione jest na nim przemieszczanie rodzin pszczelich. Nie wolno też na tym terenie organizować wystaw i targów z udziałem pszczół.
 

Rozporządzenie wojewody

red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG 18-09-2017 14:40
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

pambuk
18-09-2017 15:21
pambuk
Myslalem, ze chodzi i trump-a.
JaSza11
18-09-2017 16:27
JaSza11
A jednak przywlekli z ameryki coś co szkodzi!
ciamajda
18-09-2017 19:55
ciamajda
Kiedyś królowała stonka. Też z Ameryki.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Telefon dla niepełnosprawnych

23-03-2018 17:00

Doradcy Podatkowi ze Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych prowadzą bezpłatne konsultacje z zakresu ulg i uprawnień podatkowych przysługujących osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Porady udzielane są telefonicznie.

wyświetleń: 65komentarzy: 0

Walne zebranie cUTW

23-03-2018 15:30

W czwartek (22.03) na terenie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się walne zebranie członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Cieszynie. W czasie trwania spotkania przedstawione były sprawozdania z działalności UTW a także głos mogli zabrać zaproszeni goście.

wyświetleń: 182komentarzy: 0

Spotkania Okręgówki odwołane, IV liga gra zgodnie z planem

23-03-2018 14:00

Piłkarzom z drużyn, występujących w Okręgówce, nie jest dane rozpocząć ligowe rozgrywki w tym roku. To już druga kolejka, która została im przełożona. Za to spotkania IV ligi zostaną rozegrane zgodnie z terminarzem.

wyświetleń: 232komentarzy: 0

Fałszywi funkcjonariusze policji!

23-03-2018 12:15

Istnieje wiele metod wyłudzania pieniędzy, które wykorzystują podobne zasady działania. O metodzie „na wnuczka” słyszeli już niemal wszyscy. Tym razem na terenie kraju pojawiają się oszuści, którzy podszywając się za policjantów próbują wyłudzić pieniądze od starszych osób.

wyświetleń: 808komentarzy: 3

Umiarkowany stopień niepełnosprawności - ulgi i uprawnienia

23-03-2018 10:45

Zespół orzekający o stopniu niepełnosprawności po przedstawieniu wymaganych dokumentów przyznaje jeden z trzech stopni niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany, lekki lub wydaje decyzję odmowną. Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z przysługujących im ulg i uprawnień.

wyświetleń: 628komentarzy: 0

Żegnali smog - Ustroński Alarm Smogowy

23-03-2018 09:05

Nadejście kalendarzowej wiosny, to szansa na pożegnanie smogu. Duża ilość pyłów zawieszonych w powietrzu to w dużej mierze wynik procesów spalania w domowych piecach, a co za tym idzie, wraz z końcem sezonu grzewczego, jakość powietrza znacznie się poprawia. Pierwszego dnia wiosny (21.03) smog został symbolicznie pożegnany przez Ustroński Alarm Smogowy.

wyświetleń: 309komentarzy: 0

Odznaka dla dawcy

23-03-2018 07:25

Podczas ostatniej sesji RG Chybie, uroczyście wyróżniono mieszkańca Mnicha – Jacka Orawca, który uhonorowany został odznaką „Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

wyświetleń: 619komentarzy: 0

Światowy Dzień Wody w ZST

22-03-2018 20:15

Światowy Dzień Wody, który obchodzony jest właśnie dziś (22.03) świętowali m.in. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. płk Gwidona Langera.  Jak na Dzień Wody przystało wszystko kręciło się wokół tego ważnego dla ludzkiego organizmu napoju życia.

wyświetleń: 487komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

22-03-2018 18:20

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 360komentarzy: 0

Wkład Zaolzia w odrodzenie RP

22-03-2018 17:10

W środę (21.03) w ramach działań Koła nr 2 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej "Mały Jaworowy" oraz Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyło się spotkanie z dr inż. Stanisławem Gawlikiem, który pokrótce przybliżył co działo się na terenach Zaolzia w 1918 roku oraz jaki miało to związek z odrodzeniem RP.

wyświetleń: 265komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .