Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2462komentarzy: 0

200 lat kościoła w Pogwizdowie

17-09-2017 09:00

W tym roku jubileusz 200-lecia powstania kościoła świętować będzie parafia pod wezwaniem św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie. Historia parafii pogwizdowskiej sięga jednak znacznie dalej. Oto kilka najważniejszych faktów.
Kościół w Pogwizdowie. Fot: Joanna Świba Kościół w Pogwizdowie. Fot: Joanna Świba

W Polsce pierwsze kościoły powstawały jeszcze w  X wieku, kiedy to na ziemie te przyszła chrystianizacja. Niestety, zabytków takich jak Rotunda Romańska, pochodząca z XI wieku i wciąż zdobiąca cieszyńskie Wzgórze Zamkowe jest bardzo mało. Zdecydowanie więcej kościołów zbudowano w późnym średniowieczu, jednak i tutaj nie wszystkie można oglądać do dnia dzisiejszego. Większość kościołów, które możemy oglądać to obiekty odbudowane, bądź też miejsca znacznie nowsze. Jednak i tak wiele z nich może poszczycić się piękną historią. Jednym z nich jest kościół pod wezwaniem św. Jana Nepomucena, należący do parafii o tej samej nazwie, znajdującej się w Pogwizodwie, w którym w październiku tego roku będą się odbywały obchody 200-lecia wzniesienia świątyni.

Chociaż łatwo z tego wywnioskować, że kościół ten powstał w 1817 roku, to w rzeczywistości historia parafii w Pogwizdowie sięga znacznie dalej. Chociaż sama parafia, w formie znanej nam dzisiaj powstała dopiero w roku 1844 (wtedy też ustanowiono pierwszego proboszcza, którym był ks. J. Kallus), to pierwszy kościół w tym rejonie pojawił się już początkiem XVIII wieku. Ma to ścisły związek z działalnością O. Leopolda Tempesa, który zajął się działalnością misjonarską. Pracował i nawracał głównie w Jabłonkowie, jednak w 1722 roku przybył do Pogwizdowa i doprowadził do powstania pierwszego kościoła, który został benedykowany w lipcu 1722 roku i przyjął za patrona św. Jana Nepomucena. Wcześniej istniała tam kapilica, jednak została ona przejęta w czasie reformacji przez kościół ewangelicki.

Powstanie kościoła, było wyrazem działalności misjonarskiej o. Leopolda, ponieważ twierdził on, że wiele osób nie może pozwolić dobie na uczęszczanie do świątyni, ponieważ są one zbytnio oddalone od miejsc, gdzie wciąż osiedlali się ludzie. Niektórzy musieli iść do kościoła nawet 4-6 godzin, co dla wielu osób było przeszkodą nie do pokonania.  Wzmianka o powstaniu tego kościoła, jest również pierwszym wpisem w kronice parafialnej. Patronem został św. Jan Nepomuk, ponieważ jest on uznawany za patrona miejsc zagrożonych powodziami, a w takim właśnie miejscu wzniesiono kościół.

Ze względu na nowy podział administracyjny w kościele z 1784 roku, Pogwizdów uzyskał swojego rodzaju autonomię. Nie stworzono tutaj jeszcze osobnej parafii, jednak jej namiastkę zwaną lokalią. Patronat nad nią objął ówczesny właściciel Pogwizdowa i Kaczyc, czyli Karol Spensen von Boden. Wybudował on w 1790 roku probostwo, jednak ze względu na fakt, że poprzedni kościół mieścił się na ternie często dotykanym powodziami, a centrum wsi się przeniosło, pojawiła się potrzeba wybudowania również nowego kościoła.

W czerwcu 1814 roku zostało poświęcone miejsce, znajdujące się przeciwko probostwa i rozpoczęła się budowa nowego obiektu sakralnego. Budowa ta zakończyła się w 1817 roku, a dokładnie 26 października, stąd jako miesiąc obchodów jubileuszu 200-lecia kościoła wybrano właśnie dziesiąty miesiąc roku. Kościół jak na tamte czasy cieszył się bardzo bogatym wyposażeniem. Do dziś zachowały się wspaniałe ornaty z tamtych czasów. W skład dóbr kościelnych wchodził również bogato zdobiony baldachim,  wykorzystywany podczas procesji. Przy kościele utworzono również cmentarz, na którym od 1828 roku zaczęto chować wiernych.

-Obchody jubileuszu 200-lecia kościoła w Pogwizdowie wiążą się wydaniem książki, dotyczącej dziejów tego kościoła, która swoją premierę będzie miała w październiku. Wtedy również upublicznione zostaną zdjęcia ornatów, oraz innych historycznych dóbr kościelnych, które zachowały się aż do naszych czasów, gdyż aktualnie są one odnawiane – mówi ks. dr Karol Mozor, aktualny proboszcz parafii pod wezwanie św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie. Obchody już w październiku, w związku z czym na portalu pojawią się nowe zdjęcia oraz relacje.

 

Joanna Świba

Opracowano w oparciu o "Dzieje parafii Pogwizdów" ks. Zbigniewa Macury

źródło: ox.pl
dodał: JS 17-09-2017 09:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Umiarkowany stopień niepełnosprawności - ulgi i uprawnienia

23-03-2018 10:45

Zespół orzekający o stopniu niepełnosprawności po przedstawieniu wymaganych dokumentów przyznaje jeden z trzech stopni niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany, lekki lub wydaje decyzję odmowną. Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z przysługujących im ulg i uprawnień.

wyświetleń: 146komentarzy: 0

Żegnali smog - Ustroński Alarm Smogowy

23-03-2018 09:05

Nadejście kalendarzowej wiosny, to szansa na pożegnanie smogu. Duża ilość pyłów zawieszonych w powietrzu to w dużej mierze wynik procesów spalania w domowych piecach, a co za tym idzie, wraz z końcem sezonu grzewczego, jakość powietrza znacznie się poprawia. Pierwszego dnia wiosny (21.03) smog został symbolicznie pożegnany przez Ustroński Alarm Smogowy.

wyświetleń: 146komentarzy: 0

Odznaka dla dawcy

23-03-2018 07:25

Podczas ostatniej sesji RG Chybie, uroczyście wyróżniono mieszkańca Mnicha – Jacka Orawca, który uhonorowany został odznaką „Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

wyświetleń: 392komentarzy: 0

Światowy Dzień Wody w ZST

22-03-2018 20:15

Światowy Dzień Wody, który obchodzony jest właśnie dziś (22.03) świętowali m.in. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. płk Gwidona Langera.  Jak na Dzień Wody przystało wszystko kręciło się wokół tego ważnego dla ludzkiego organizmu napoju życia.

wyświetleń: 402komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

22-03-2018 18:20

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 291komentarzy: 0

Wkład Zaolzia w odrodzenie RP

22-03-2018 17:10

W środę (21.03) w ramach działań Koła nr 2 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej "Mały Jaworowy" oraz Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyło się spotkanie z dr inż. Stanisławem Gawlikiem, który pokrótce przybliżył co działo się na terenach Zaolzia w 1918 roku oraz jaki miało to związek z odrodzeniem RP.

wyświetleń: 231komentarzy: 0

Zakład o Sztukę - wernisaż

22-03-2018 16:00

W środę (21.03) w Ulu Kultury - Pracowni Dobrych Praktyk odbył się wernisaż wystawy "Zakład o Sztukę". Na wystawę prace przygotowało siedmiu artystów, którzy tworzą technikami takimi jak: animacja, fotografia, grafika, malarstwo, obiekt i rzeźba. Wystawa towarzyszy obchodom 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego.

wyświetleń: 379komentarzy: 0

Jeszcze żaden z Polaków nie był w rankingu tak wysoko jak Błachowicz

22-03-2018 15:15

No i mamy to, czego się spodziewaliśmy. Jan Błachowicz, który w ostatnią sobotę (17 marca) pokonał Jimi'ego Manuwę, awansował do czołowej "10" w rankingu dywizji półciężkiej UFC.

wyświetleń: 667komentarzy: 1

Ustroń: sesja RM - na żywo

22-03-2018 13:55

Transmisja na żywo Sesji Rada Miasta w Ustroniu.

wyświetleń: 1000komentarzy: 0

Tu jest życie, tu jest dom

22-03-2018 12:15

Do swoich pokojów mieli wrócić po kilku tygodniach, wrócili po kilku miesiącach. Na szczęście dzieci z Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Międzyświęciu mieszkają już w swoim domu. W ubiegłym roku, 7 lipca, potężna wichura, zerwała dach z ich mieszkania.

wyświetleń: 800komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .