Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1924komentarzy: 1

Wywiad z Joanną Miś - prezes lokalnego oddziału Stowarzyszenia Amazonek

05-09-2017 18:20

Stowarzyszenia Amazonek działa w Polsce od 1993 roku, cztery lata później pojawił się lojalny oddział w Cieszynie. Stowarzyszenie to ma na celu promowanie profilaktyki związanej z wykrywaniem raka piersi oraz pomoc kobietom borykającym się z tym problemem. Nazwa wzięła się od mitologicznego plemienia wojowniczych kobiet, które uosabiały siłę tej płci. Amazonka to kobieta silna i zdecydowana, która nie boi się stawić czoła wyzwaniom. Taka jest właśnie Joanna Miś.
Prywatne zbiory Joanny Miś Prywatne zbiory Joanny Miś

Z Joanną Miś, prezes lokalnego oddziału Stowarzyszenia Amazonek rozmawia Joanna Świba.

Joanna Świba: - Od jak dawna działa Pani w lokalnym oddziale Stwoarzyszenia Amazonek?

Joanna Miś: Z rakiem piersi zmagałam się 6 lat temu, wtedy też związałam się z Amazonkami. Od 4 lat jestem prezesem lokalnego oddziału i aktywnie działam w celu szerzenia świadomości na temat tej choroby oraz niesienia pomocy kobietom, które z problemem się borykają.

Czy wszystkie kobiety, które są zrzeszone w stwoarzyszeniu to osoby, które borykały się, bądź dalej się borykają z rakiem piersi?

JM: Tak, wszystkie jesteśmy, bądź swojego czasu byłyśmy dotknięte tym problemem. Dziś oficjalnie do stowarzyszenia należy około 50 kobiet, jednak ze względu na sytuację zyciową, czy też obowiązki zawodowe, aktywne są 33 panie.

Stowarzyszenie działa na zasadzie non-profit, jak więc udaje się Pani pogodzić obowiązki Amazonki z pracą, czy też z życiem osobistym?

JM: Nie jest łatwo, jednak jakoś dajemy sobie radę. Dla osób dotkniętych problemem raka piersi takie spotkania są formą terapii. Wspieramy się wzajemnie i staramy się pomagać innym. Czasami jesteśmy zmęczone, jednak jesteśmy w stanie wygospodarować trochę czasu, aby się spotkać, czy porozmawiać. Ta praca to wolontariat, jednak jako osoby, które znają ten problem, wiemy, jak ważna jest pomoc.

Na czym polegają działania Stowarzyszenia Amazonek?

JM: Przede wszystkim staramy się rozmawiać i okazywać sobie wsparcie. Organizujemy również różnego rodzaju wydarzenia. Są to na przykład wycieczki, bale przebierańców czy też różnego rodzaju imprezy, które są bodźcem, aby osoby chore nie zamykały się we własnym świecie, tylko wychodziły z domu i się bawiły. Jeżeli chodzi o działania bezpośrednio związane z rakiem piersi, organizujemy zajęcia gimnastyczne, wyjścia na basen, osoby chore mogą uczestniczyć w zabiegach refleksologii oraz uczęszczać na masaże. Jeżeli zachodzi taka potrzeba organizowane są również spotkania z psychologiem. Jest to szczególnie ważne, ponieważ kobiety dotknięte rakiem piersi bardzo czesto borykają się z depresją.

Czy Pani zdaniem, dzis świadomość dotycząca raka piersi jest większa, niż na poczatku działania Stowarzyszenia Amazonek?

JM: Z pewnością tak. Oczywiście dla wielu kobiet choroba w dalszym ciągu jest bardzo wstydliwa. Na szczęscie zdają sobie sprawę, jak ważne są okresowe badania mammograficzne, w związku z czym coraz częściej rak ten jest wykrywany już we wczesnym stadium, dzięki czemu leczenie jest zdecydowanie bardziej efektywne. Kobiety przestają się bać rozmawiać o swojej chorobie, w związku z czym rak piersi przestaje być swojego rodzaju tematem tabu. Nie boimy się poprosić o pomoc, nie boimy się stawić czoła temu wyzwaniu.

Jakie działania związane z profilaktyką podejmujecie?

JM: Przede wszystkim organizujemy spotkania z lekarzami, podczas których prowadzone są wykłady dotyczące właśnie wczesnego rozpoznawania raka piersi. Współpracujemy również z innymi oddziałami Amazonek, między innymi z Trzyńca, czy też z Karviny. Amazonki są znane, dzięki czemu kobiety coraz częściej spotykają się z tematem raka piersi i są w stanie uzyskać od nas wiele cennych informacji.

Jakie działania Pani podejmuje w stowarzyszeniu?

JM: Ja odpowiadam za wszelkiego rodzaju kwestie organizacyjne. W każdy poniedziałek biorę w pracy urlop, aby prowadzić spotkania naszego stowarzyszenia oraz aby móc aktywnie działać. Prowadzę również rejestr amazonek oraz załatwiam wszelkiego rodzaju kwestie urzędowe. Ostatnio dużo czasu poświęcam na zgromadzenie odpowiednich funduszy, dzięki którym nasze stowarzyszenie może nadal działać

W jaki sposób gromadzone są fundusze?

JM: Znalezienie odpowiednich środków, abyśmy mogły aktywnie działać jest bardzo trudnym zadaniem. Na dobrą sprawę od kilku lat borykamy się z ciągłym brakiem funduszy. Nie mamy również własnego lokalu, w związku z czym musimy uiszczać opłaty za możliwość odbywania spotkań w określonym miejscu. Ostatnio właśnie ze względu na koszty musiałyśmy zmienić siedzibę. Pieniądze jakiś czas temu pochodziły od miasta. Dostawałyśmy dotację w wysokości 11.000 złotych, w związku z czym mogłyśmy organizować wszystkie zajęcia. Niestety, dziś te fundusze są zdecydowanie niższe, w związku z czym wystarczy tylko i wyłacznie na opłacenie gimnastyki. Na szczeście udało nam się uzyskać dofinansowanie od Starostwa Powiatowego w Cieszynie, dzieki czemu możemy organizować refleksoterapię oraz zajęcia na basenie. Spotkanie jubileuszowe (15.09) również odbędzie się dzięki dofinansowaniu starostwa. Niestety, zgromadzenie środków jest naprawdę bardzo cieżkie. Ostatnio, gdy zwróciłam się z prośbą do Burmistrza o dofinansowanie uzyskałam odpowiedź niegatywną, co bardzo mnie zabolało. Okoliczne stowarzyszenia Amazonek, z którymi mam kontakt, są zdecydowanie bardziej hojnie wspierane. Ostatnio doszło nawet do tego, że problemem okazała się coroczna pielgrzymka na Jasną Górę, w której każdego roku Amazonki uczestniczą. Na szczęście sprawa została rozwiązana pomyślnie, a my otrzymałyśmy środki na dalszą działalność, jednak było to okupione wieloma trudami. Mam nadzieję, że w następnych latach uda się te problemy rozwiązać.

Pani praca z pewnością wyamga wielu poświęceń, jednak czy daje satysfakcję?

JM: Tak, satysfakcja rekompensuje mi wszelkie niedogodności. Kocham to, co robię i cieszę się, że mogę bezinteresownie pomagać innym kobietom, które znalazły się w takiej sytuacji, jak ja kiedyś. Cieszę się, że zostałam wybrana na prezesa lokalnego oddziału Amazonek praktycznie jednogłośnie i myślę, że sprawdzam się w tej roli. Wśród moich znajomych krąży powiedzenie, że "gdzie dziabeł nie może, tam Misiową pośle" i myślę, że coś w tym jest. Jestem osobą zdecydowaną i ukierunkowaną na realizację zadań. Czesto chodzę po urzędach, starając się zgromadzić odpowiednie fundusze oraz dopełnić formalności związanych z określonymi wydarzeniami. Mam ogromną satysfakcję, gdzy moje działania kończą się sukcesem. Cieszę się również, że inne kobiety mogą z naszego stowarzyszenia czerpać siłę i chęć do walki z chorobą. Myślę, że takie wsparcie jest naprawdę bardzo ważne.

Czy jest coś, co chciałaby Pani przekazać innym kobietom?

JM: Przede wszystkim powinnyśmy byś silne i nie możemy bać się życia. Nawet jeżeli pojawi się problem tak duży, jak rak piersi nie możemy się załamywać. W stowarzyszeniu działają kobiety w każdym wieku i każda kobieta z takim problemem może się zwrócić do nas o pomoc. Rak piersi nie jest niczym wstydliwym. Piersi są atrybutem kobiecości, jednak ta choroba nie sprawia, ze stajemy się mniej kobiece. Bądźmy charyzmatyczne i nie zamykajmy się w domach. Bądźmy prawdziwymi Amazonkami.

 

Rozmawiała: Joanna Świba

źródło: b. d.
dodał: JS 05-09-2017 18:20
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

mako
05-09-2017 19:45
mako
Brawo Asia.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Nowy, darmowy plac zabaw w Karwinie

19-11-2017 08:15

Wiszące mosty, domki, zjeżdżalnie, wieże – nowy darmowy plac zabaw dla dzieci powstał w Karwinie.

wyświetleń: 358komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

19-11-2017 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne. 

wyświetleń: 193komentarzy: 0

Norweski triumf w Wiśle

19-11-2017 00:15

Reprezentanci Norwegii okazali się najlepsi w pierwszym drużynowym konkursie Pucharu Świata w sezonie 2017/2018. Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Daniel Andre Tande i Robert Johansson wyprzedzili reprezentantów Polski oraz czwórkę z Austrii. Oba te teamy uplasowały się ex aequo na drugim stopniu podium.

wyświetleń: 284komentarzy: 1

750 lat Skoczowa. Bolesław Noga

18-11-2017 21:30

Jubileusze stanowią okazję, aby na chwilę się zatrzymać, spojrzeć wstecz, podsumować to, co wydarzyło się na przestrzeni lat. Dlatego też wyszliśmy, jako Miejskie Centrum Kultury ''Integrator'', z inicjatywą zadania trzech pytań przed kamerą osobom związanym ze Skoczowem, wyraziście wkomponowanym z racji wielu doświadczeń i pełnionych przez nich ról w lokalną społeczność.

wyświetleń: 248komentarzy: 0

Kopciuszek dla 2-letniego Szymka

18-11-2017 20:15

4 tysiące złotych - tyle datków udało się zebrać wczoraj (17.11) w Szkole Podstawowej w Hażlachu, po spektaklu "Kopciuszek", który został wystawiony przez nauczycieli tej placówki. Pieniądze zostaną przekazane na rzecz chorego Szymonka Zamarskiego.

wyświetleń: 1389komentarzy: 0

''7 cudów świata i inne budowle'' - wystawa Książnicy Cieszyńskiej

18-11-2017 18:45

W czwartek (16.11) na terenie Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy "Siedem cudów świata i inne słynne budowle". Wystawa składa się z wyeksponowanych, bogato ilustrowanych dzieł, pochodzących z okresu od XVI do XIX w., są to druki ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej. W czasie tworzenia wystawy zwrócono szczególną uwagę nie tylko na siedem cudów świata, ale również na inne budowle, w jakiś sposób warte zapamiętania.

wyświetleń: 197komentarzy: 0

Na żywo: konferencja prasowa

18-11-2017 18:25

Konferencja prasowa po Konkursie drużynowym Pucharu Świata w Wiśle. Polacy ex aequo z drużyną Austrii zajęli drugie miejsce w konkursie drużynowym inaugurującym kolejny sezon Pucharu Świata. Na najwyższym stopniu podium stanęła reprezentacja Norwegii. Na niedzielę (19.11.2017) zaplanowano konkurs indywidualny. Zobaczymy w nim siedmiu Polaków: Jakuba Wolnego, Aleksandra Zniszczoła, Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę, Stefana Hulę, Macieja Kota i Kamila Stocha.

wyświetleń: 377komentarzy: 0

Cieszyn oczami Dariusza Orszulika

18-11-2017 18:15

Wczoraj (17.11) w galerii na piętrze Księgarni Piastowskiej w Cieszynie miał miejsce wernisaż wystawy Dariusza Orszulika "Cieszyn jest piękny".

wyświetleń: 491komentarzy: 0

Cieszyn zapalił się na fioletowo

18-11-2017 16:30

Wcześniactwo to nie wyrok, jednak ciągle wiele rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych nie wie gdzie szukać wsparcia i pomocy. Celem wczorajszej (17.11) fioletowej akcji, która miała miejsce m.in.w Cieszynie było zwrócenie uwagi, właśnie na problem wcześniactwa. 

wyświetleń: 499komentarzy: 1

XVIII Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek

18-11-2017 15:00

W czwartek 16 listopada 2017 roku w auli Szkoły Podstawowej w Zebrzydowicach odbył się XVIII Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek – eliminacje.

wyświetleń: 301komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .