Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1456komentarzy: 1

Smaki lata w Rudniku

28-08-2017 14:30

Schyłek lata i charakterystyczne dla niego smaki były tematem przewodnim kolejnej edycji prezentacji kulinarnych Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Hażlach, które odbyły się tym razem w miejscowości Rudnik. Podczas sierpniowego przedpołudnia do Rudnika zjechały nie tylko gospodynie z lokalnych KGW, ale także goście z zaprzyjaźnionej, czeskiej Karwiny.
Na stołach było kolorowo a przede wszystkim smacznie! fot. Jan Bacza Na stołach było kolorowo a przede wszystkim smacznie! fot. Jan Bacza

Panie już od rana szykowały stoły, które uginały się pod przeróżnymi daniami. Były zarówno dania główne, różnego rodzaju mięsa, dania jednogarnkowe, sałatki, ale nie brakowało również słodyczy. Wszystko pięknie podane i zachwycająco przyozdobione. Były bukiety pełne kwiatów schyłku lata, słoiki w których zamknięte były najlepsze smaki i nieodłączny atrybut zbliżającej się jesieni, czyli różne odmiany dyń.

- Zadania były podzielone. Każda z pań z naszego koła przygotowywała jedną potrawę, albo ciasto. Postanowiłyśmy podać nasze ulubione dania i takie, które najlepiej nam wychodzą. Lubimy brać udział w tego typu kulinarnych konkursach. Wymieniamy się z innymi KGW przepisami, poznajemy nowe potrawy – przyznała w rozmowie z naszą redakcją Lidia Kubala przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich z Pogwizdowa.
- Dania przygotowywałyśmy w takim samym gronie co zawsze. Każda z nas wnosi coś nowego. Często wymieniamy się przepisami. Dziś w naszym wydaniu najlepszy okazał się karczek – mówiła Urszula Lebioda z Koła Gospodyń Wiejskich z Rudnika.

Prezentowane przez gospodynie potrawy tym razem oceniali dziennikarze. W skład jury weszli: Magdalena Stokłosa z Radia Bielsko, Marta Szymik z portalu ox.pl i Andrzej Drobik z Dziennika Zachodniego. To do nich należało wybranie najlepszych potraw z każdego KGW. Wybór nie było prosty – jak mówili podczas ogłoszenia wyników – ale musieli go dokonać.

- Oprócz dobrego jedzenia i pysznych deserów nie zabrakło również świeżo wyciskanych soków, które serwowały dzieci z Powszechnej Szkoły Podstawowej w Rudniku. Nasze stoisko jest dziełem projektu Piaskownica - Działaj Lokalnie. Dzieci na półkoloniach uczyły się przygotowywać zdrową żywność, soki, jogurty. Nasze soki cieszyły się dziś dużym zainteresowaniem. Całe kosze owoców i warzyw zostały rozdane w takiej postaci – przyznała Sylwia Grzebień Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Rudnik.

W w poszczególnych kołach zwyciężyły:

KGW Brzezówka – Kaczka z jabłkami
KGW Hażlach – Żeberka w miodzie i sosie sojowym
KGW Kończyce Wielkie – Żur na wędzonce
KGW Pogwizdów – Rolada szpinakowa
KGW Rudnik – Karczek w sosie pomidorowo-majonezowym
KGW Zamarski – Ciasto Morcinek
Gospodynie z Karwiny – Karvinske Venecky

Kulinarne spotkanie gospodyń zakończyło się otwartą dla wszystkich degustacją, w której oprócz mieszkańców gminy Hażlach uczestniczyli m.in. Wójt Gminy Hażlach Grzegorz Sikorski oraz przewodnicząca Rady Gminy Bożena Bury. Swoje stoisko miała również Powszechna Szkoła Podstawowa z Rudnika, która serwowała soki i koktajle przyrządzane na bieżąco ze świeżych warzyw i owoców.

Organizatorem prezentacji kulinarnych był Gminny Ośrodek Kultury w Hażlachu wraz z Urzędem Gminy w Hażlachu.Letnia edycja prezentacji kulinarnych była zrealizowana w ramach projektu „Czech i Polak dwa bratanki” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko i budżetu państwa.

Red.

źródło: ox.pl
dodał: JB 28-08-2017 14:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

ciamajda
28-08-2017 16:44
ciamajda
Dajcie lepiej jakiś przepis a nie denerwujcie ludzi:))
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Zakochani Pod Tułem - wielki powrót!

19-01-2018 12:00

Status konkursu: TRWA

Jesteś zakochany od niedawna? A może twój związek ma już za sobą długie lata romantycznych uniesień? Bez względu na to, czy kochasz od kilku dni, czy od wielu lat, zapraszamy do udziału w konkursie Zakochani Pod Tułem. Rusza 5 edycja konkursu!

wyświetleń: 87komentarzy: 0

Dzień babci i dziadka - występ dzieci

19-01-2018 11:20

W czwartek (18.01) w związku ze zbliżającym się dniem babci i dziadka grupy językowe działające w OCKiR w Cieszynie przygotowały specjalny spektakl w języku angielskim na który zaproszono bacie, dziadków oraz wszystkie osoby zainteresowane poczynaniami najmłodszych poliglotów.Dzieci podzielone zgodnie z grupami wiekowymi, razem z prowadzącą zajęcia zatańczyły na scenie i zaśpiewały anglojęzyczne piosenki.

wyświetleń: 143komentarzy: 0

Program Rewitalizacji Gminy Hażlach

19-01-2018 09:45

Gmina Hażlach przystąpiła do opracowania Programu Rewitalizacji Gminy Hażlach na lata 2018-2023.

wyświetleń: 354komentarzy: 0

Fryderyka bez większych szkód

19-01-2018 08:45

Kilka wyjazdów strażaków do połamanych konarów, to efekt działań orkanu Fryderyka, którego podmuchy odczuwaliśmy przez całą noc.

wyświetleń: 1702komentarzy: 1

Kwalifikacja wojskowa

19-01-2018 07:30

Mimo że obowiązkowa służba wojskowa w naszym kraju już nie obowiązuje, to kwalifikacja wojskowa tak i jest obowiązkowa.  Tegoroczna "Kwalifikacja wojskowa" na terenie kraju rozpocznie się 30 stycznia 2018 r. i potrwa do 28 kwietnia 2018 r.

wyświetleń: 896komentarzy: 0

O budżecie gminy Goleszów

18-01-2018 19:30

Rozpoczynamy cykl rozmów z samorządowcami powiatu cieszyńskiego. Tematem przewodnim jest budżet gminy na rok 2018. Dzisiaj gościem Portalu Śląska Cieszyńskiego jest wójt Goleszowa – Krzysztof Glajcar.

wyświetleń: 1213komentarzy: 0

Strumień: przybyło mieszkańców

18-01-2018 17:50

Nie tylko Jasienica podsumowała miniony rok, również styczeń przeanalizował ilu mieszkańców przybyło w gminie Strumień, jakie były najpopularniejsze imiona oraz ile zawarto małżeństwa  w ubiegłym roku kalendarzowym.

wyświetleń: 1230komentarzy: 1

Potrącenie pieszych w Jaworzu

18-01-2018 16:45

W czwartek (18.01) około godziny 13:50 doszło do potrącenia pieszych na pasach przez kierowcę samochodu osobowego.

wyświetleń: 2119komentarzy: 0

Z Zoru do Tunezji

18-01-2018 16:30

W środę (17.01) w Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji, działającym przy SM "Cieszynianka" odbyło się spotkanie z Genowefą i Zbigniewem Koczoniami, którzy przybliżyli kulturę, krajobrazy oraz zwyczaje południowej części Tunezji. Zgromadzonym gościom została zaprezentowana nie tylko opowieść, ale również zdjęcia, które doskonale obrazowały realia Tunezji Północnej.

wyświetleń: 1148komentarzy: 3

Szkolenie strzeleckie w Goleszowie

18-01-2018 16:00

W czwartek  18 stycznia 2018 od godz. 9.00 na strzelnicy HUBERTUS w Goleszowie odbyło się szkolenie strzeleckie z broni długiej AKMS i KBKS uczniów klas mundurowych ZS im. Wł. Szybińskiego w Cieszynie.

wyświetleń: 1340komentarzy: 6
Kontakt z redkacją .