Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1362komentarzy: 1

Smaki lata w Rudniku

28-08-2017 14:30

Schyłek lata i charakterystyczne dla niego smaki były tematem przewodnim kolejnej edycji prezentacji kulinarnych Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Hażlach, które odbyły się tym razem w miejscowości Rudnik. Podczas sierpniowego przedpołudnia do Rudnika zjechały nie tylko gospodynie z lokalnych KGW, ale także goście z zaprzyjaźnionej, czeskiej Karwiny.
Na stołach było kolorowo a przede wszystkim smacznie! fot. Jan Bacza Na stołach było kolorowo a przede wszystkim smacznie! fot. Jan Bacza

Panie już od rana szykowały stoły, które uginały się pod przeróżnymi daniami. Były zarówno dania główne, różnego rodzaju mięsa, dania jednogarnkowe, sałatki, ale nie brakowało również słodyczy. Wszystko pięknie podane i zachwycająco przyozdobione. Były bukiety pełne kwiatów schyłku lata, słoiki w których zamknięte były najlepsze smaki i nieodłączny atrybut zbliżającej się jesieni, czyli różne odmiany dyń.

- Zadania były podzielone. Każda z pań z naszego koła przygotowywała jedną potrawę, albo ciasto. Postanowiłyśmy podać nasze ulubione dania i takie, które najlepiej nam wychodzą. Lubimy brać udział w tego typu kulinarnych konkursach. Wymieniamy się z innymi KGW przepisami, poznajemy nowe potrawy – przyznała w rozmowie z naszą redakcją Lidia Kubala przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich z Pogwizdowa.
- Dania przygotowywałyśmy w takim samym gronie co zawsze. Każda z nas wnosi coś nowego. Często wymieniamy się przepisami. Dziś w naszym wydaniu najlepszy okazał się karczek – mówiła Urszula Lebioda z Koła Gospodyń Wiejskich z Rudnika.

Prezentowane przez gospodynie potrawy tym razem oceniali dziennikarze. W skład jury weszli: Magdalena Stokłosa z Radia Bielsko, Marta Szymik z portalu ox.pl i Andrzej Drobik z Dziennika Zachodniego. To do nich należało wybranie najlepszych potraw z każdego KGW. Wybór nie było prosty – jak mówili podczas ogłoszenia wyników – ale musieli go dokonać.

- Oprócz dobrego jedzenia i pysznych deserów nie zabrakło również świeżo wyciskanych soków, które serwowały dzieci z Powszechnej Szkoły Podstawowej w Rudniku. Nasze stoisko jest dziełem projektu Piaskownica - Działaj Lokalnie. Dzieci na półkoloniach uczyły się przygotowywać zdrową żywność, soki, jogurty. Nasze soki cieszyły się dziś dużym zainteresowaniem. Całe kosze owoców i warzyw zostały rozdane w takiej postaci – przyznała Sylwia Grzebień Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Rudnik.

W w poszczególnych kołach zwyciężyły:

KGW Brzezówka – Kaczka z jabłkami
KGW Hażlach – Żeberka w miodzie i sosie sojowym
KGW Kończyce Wielkie – Żur na wędzonce
KGW Pogwizdów – Rolada szpinakowa
KGW Rudnik – Karczek w sosie pomidorowo-majonezowym
KGW Zamarski – Ciasto Morcinek
Gospodynie z Karwiny – Karvinske Venecky

Kulinarne spotkanie gospodyń zakończyło się otwartą dla wszystkich degustacją, w której oprócz mieszkańców gminy Hażlach uczestniczyli m.in. Wójt Gminy Hażlach Grzegorz Sikorski oraz przewodnicząca Rady Gminy Bożena Bury. Swoje stoisko miała również Powszechna Szkoła Podstawowa z Rudnika, która serwowała soki i koktajle przyrządzane na bieżąco ze świeżych warzyw i owoców.

Organizatorem prezentacji kulinarnych był Gminny Ośrodek Kultury w Hażlachu wraz z Urzędem Gminy w Hażlachu.Letnia edycja prezentacji kulinarnych była zrealizowana w ramach projektu „Czech i Polak dwa bratanki” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński – Těšínské Slezsko i budżetu państwa.

Red.

źródło: ox.pl
dodał: JB 28-08-2017 14:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

ciamajda
28-08-2017 16:44
ciamajda
Dajcie lepiej jakiś przepis a nie denerwujcie ludzi:))
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Nowy, darmowy plac zabaw w Karwinie

19-11-2017 08:15

Wiszące mosty, domki, zjeżdżalnie, wieże – nowy darmowy plac zabaw dla dzieci powstał w Karwinie.

wyświetleń: 358komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

19-11-2017 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne. 

wyświetleń: 193komentarzy: 0

Norweski triumf w Wiśle

19-11-2017 00:15

Reprezentanci Norwegii okazali się najlepsi w pierwszym drużynowym konkursie Pucharu Świata w sezonie 2017/2018. Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Daniel Andre Tande i Robert Johansson wyprzedzili reprezentantów Polski oraz czwórkę z Austrii. Oba te teamy uplasowały się ex aequo na drugim stopniu podium.

wyświetleń: 284komentarzy: 1

750 lat Skoczowa. Bolesław Noga

18-11-2017 21:30

Jubileusze stanowią okazję, aby na chwilę się zatrzymać, spojrzeć wstecz, podsumować to, co wydarzyło się na przestrzeni lat. Dlatego też wyszliśmy, jako Miejskie Centrum Kultury ''Integrator'', z inicjatywą zadania trzech pytań przed kamerą osobom związanym ze Skoczowem, wyraziście wkomponowanym z racji wielu doświadczeń i pełnionych przez nich ról w lokalną społeczność.

wyświetleń: 248komentarzy: 0

Kopciuszek dla 2-letniego Szymka

18-11-2017 20:15

4 tysiące złotych - tyle datków udało się zebrać wczoraj (17.11) w Szkole Podstawowej w Hażlachu, po spektaklu "Kopciuszek", który został wystawiony przez nauczycieli tej placówki. Pieniądze zostaną przekazane na rzecz chorego Szymonka Zamarskiego.

wyświetleń: 1388komentarzy: 0

''7 cudów świata i inne budowle'' - wystawa Książnicy Cieszyńskiej

18-11-2017 18:45

W czwartek (16.11) na terenie Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy "Siedem cudów świata i inne słynne budowle". Wystawa składa się z wyeksponowanych, bogato ilustrowanych dzieł, pochodzących z okresu od XVI do XIX w., są to druki ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej. W czasie tworzenia wystawy zwrócono szczególną uwagę nie tylko na siedem cudów świata, ale również na inne budowle, w jakiś sposób warte zapamiętania.

wyświetleń: 197komentarzy: 0

Na żywo: konferencja prasowa

18-11-2017 18:25

Konferencja prasowa po Konkursie drużynowym Pucharu Świata w Wiśle. Polacy ex aequo z drużyną Austrii zajęli drugie miejsce w konkursie drużynowym inaugurującym kolejny sezon Pucharu Świata. Na najwyższym stopniu podium stanęła reprezentacja Norwegii. Na niedzielę (19.11.2017) zaplanowano konkurs indywidualny. Zobaczymy w nim siedmiu Polaków: Jakuba Wolnego, Aleksandra Zniszczoła, Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę, Stefana Hulę, Macieja Kota i Kamila Stocha.

wyświetleń: 377komentarzy: 0

Cieszyn oczami Dariusza Orszulika

18-11-2017 18:15

Wczoraj (17.11) w galerii na piętrze Księgarni Piastowskiej w Cieszynie miał miejsce wernisaż wystawy Dariusza Orszulika "Cieszyn jest piękny".

wyświetleń: 491komentarzy: 0

Cieszyn zapalił się na fioletowo

18-11-2017 16:30

Wcześniactwo to nie wyrok, jednak ciągle wiele rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych nie wie gdzie szukać wsparcia i pomocy. Celem wczorajszej (17.11) fioletowej akcji, która miała miejsce m.in.w Cieszynie było zwrócenie uwagi, właśnie na problem wcześniactwa. 

wyświetleń: 499komentarzy: 1

XVIII Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek

18-11-2017 15:00

W czwartek 16 listopada 2017 roku w auli Szkoły Podstawowej w Zebrzydowicach odbył się XVIII Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek – eliminacje.

wyświetleń: 301komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .