Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2122komentarzy: 10

Kierujesz życiem!

26-08-2017 10:55

Wystartowała kampania ''Kierujesz życiem'' skierowana do młodych kierowców w wieku 18-24 lat, gdyż to oni są sprawcami 20% wypadków.
fot. ilustracyjna, pixabay.com fot. ilustracyjna, pixabay.com

Kampania „Kierujesz życiem” ma na celu kształtowanie świadomości oraz zachęcenie odbiorców do przestrzegania przepisów ruchu drogowego w zakresie obowiązujących limitów prędkości jazdy oraz dostosowania tej prędkości do warunków ruchu, ze szczególnym uwzględnieniem odbiorców w grupie wiekowej 18-24 lata.

Kampania „Kierujesz życiem” poprzedza rozpoczynającą się w przyszłym tygodniu akcję Policji „Prędkość", mającą na celu kontrolę przestrzegania prawa w zakresie dopuszczalnych limitów prędkości, a tym samym ograniczenie liczby zdarzeń drogowych poprzez dyscyplinowanie tych kierowców, którzy prowadzą pojazdy z prędkością większą od dozwolonej lub w inny sposób łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego.

W 2016 r. w 33 664 wypadkach drogowych śmierć poniosło 3026 osób, a 40 766 zostało rannych. Z danych Policji za ubiegły rok wynika, że szczególną uwagę należy zwrócić na wypadki spowodowane w wyniku niedostosowania prędkości jazdy do warunków ruchu, ponieważ nadal jest to główna przyczyna wszystkich wypadków zaistniałych na polskich drogach z udziałem kierujących.

Najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków charakteryzuje się grupa tzw. młodych kierowców w wieku 18-24 lat. W 2016 r. byli oni sprawcami 20% wypadków powstałych z winy kierujących, w których zginęły 542 osoby, a 7 790 zostało rannych. Jest to grupa osób, którą cechuje brak doświadczenia i umiejętności w kierowaniu pojazdami i jednocześnie duża skłonność do brawury i ryzyka.


(KGP/ KRBRD)

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG 26-08-2017 10:55
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (10)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

hanbes
26-08-2017 12:25
hanbes
Wszystkim co kierujesz to musisz kierować z rozumem a o ile wiem (bo to widać na drogach), szczególnie właściciele aut marki tej na zdjęciu powyżej, mają go w mikroskopijnych ilościach... Choć to nie wina marki a tych co siedzą w środku. Oby ta akcja nie ograniczała się tylko do pomiarów prędkości, o innych konkretach cisza...
roman123
26-08-2017 15:28
roman123
a ja zapytam jak długo jeszcze przez aplikację typu "janosik" ludzie będą ginąć na drogach? Nikt tego problemu nie widzi? Janosik ostrzega przed patrolami i kontrolami. Więc nie ma miśków to można zapier... 120 przez wioskę obok szkoły. To powinno być zakazane.
Równo-mierny
26-08-2017 17:58
Równo-mierny
roman123 zapytałem kiedyś na profilu Bielskich Dróg na Fb, czy autorzy nie mają jakichkolwiek wątpliwości co do bezpieczeństwa zgłaszającego jak i innych uczestników ruchu, podczas gdy robi on zdjęcie jakiemuś zdarzeniu podczas prowadzenia pojazdu lub się zatrzymuje w niebezpiecznym miejscu aby tylko być tym pierwszym, który zgłosi newsa... ? Przecież po zdjęciach widać nie raz, że są robione z miejsca kierowcy i w czasie ruchu pojazdu... Odpowiedzi nie było, mój post usunięto, a mi zablokowano dostęp do profilu????. Tak to właśnie autorzy takich "serwisów" czy aplikacji martwią się o bezpieczeństwo na drogach, liczy się własny interes i zarobiona na tym kasa...
skuter66
26-08-2017 20:06
skuter66
Nie broniąc nikogo 80% robią starsi kierowcy.
Przepierón
26-08-2017 22:23
Przepierón
@skuter66, ale tylko wg- twoich kretyńskich obliczeń analfabety wynika, że podzieliłeś przez poszkodowanych a nimi są starsi, ja słyszałem, że najbardziej poszkodowane są starsze osoby, piesi, dzieci, kobiety w ciąży, przejeżdżane jak żaby, jeże na przejściach dla pieszych przez pijanych bądź naćpanych nastolatków w poklejonych bmwicach bądź alfach, ale mam dla ciebie wspaniałą wiadomość, ty nie pozostaniesz wiecznie młody, też kiedyś będziesz stary ... , obyś ino zamiast autym jeździć o bierłach na srocz nie łaził a fajne siksy ciebie z tego srocza dźwigać nie musiały.
Równo-mierny
27-08-2017 11:49
Równo-mierny
Skuter owszem, tyle że z każdej kategorii wiekowej, co wciąż statystycznie przemawia na niekorzyść młodych kierowców. Dodatkowo wg statystyk wypadki spowodowane przez "młodocianych" kierujących przodowały też pod względem tragiczności w skutkach...
[konto zostało usunięte]
27-08-2017 12:26
[konto zostało usunięte]
Młodociane gnoje i kibolska muzyczka i wszystko jasne. Jooooł.
bronek91
27-08-2017 16:56
bronek91
Najwięcej zależy od doświadczenia na drodze. Zaostrzone egzaminy nie wyeliminowały tego problemu. Niestety, ale w tej grupie wiekowej, każdy kierowca jest młody, nie tylko wiekiem ale i stażem... Przy tym systemie szkolenia problem z tą grupą wiekową będzie zawsze! Nie chodzi o to, aby dalej utrudniać egzamin, o ile się w ogóle jeszcze da, ale wydłużyć proces nabywania umiejętności praktycznych na drodze.
mitsutech
28-08-2017 16:24
mitsutech
A ja proponuję wprowadzenie specjalistycznych dla badań kandydatów na kierowców. Takie ogólne (i z przymrożeniem oka) jak są teraz to zdecydowanie za mało. Oprócz ogólnych badań (okulista itp...) każdy przyszły kierowca powinien być zbadany obowiązkowo przez psychiatrę, oraz przez psychologa znającego problematykę psychologii transportu, a przede wszystkim każdy powinien zaliczyć test psychotechniczny. Moim zdaniem taka procedura znacznie ograniczyła by dostęp bezmózgowcom do prawa jazdy. Aby być kierowcą trzeba najpierw do tego dorosnąć, trzeba zdawać sobie sprawę z nieodwracalności zdarzeń, z konsekwencji złych decyzji, a tym samym z odpowiedzialności za swoje czyny, a przede wszystkim trzeba mieć zdrowy rozum. Te kryteria niestety póki co nie wszyscy spełniają.
mitsutech
28-08-2017 16:30
mitsutech
...dopiero potem powinno się iść na kurs prawa jazdy i na egzamin.
Teraz wszyscy (po 18-tce) chca mieć prawo jazdy, ale niestety połowa jest do tego mentalnie niezdolna. Oczywiście na siłę i jakimś psim swędem zrobią to prawko i potem na drogach mamy to co mamy...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Stalownicy odrobili straty z pierwszego meczu, ale w karnych lepsi byli Finowie

16-01-2018 23:59

Koniec pięknej przygody Trzyńca z Ligą Mistrzów. Pięknej, bo podopieczni Vaclava Varadi napisali nowy rozdział w historii klubu. Rozdział, który zakończył się w półfinale.

wyświetleń: 39komentarzy: 0

Strajk kobiet w Cieszynie

16-01-2018 22:25

Jutro (17.01) kobiety znów wyjdą na ulice. Strajk pod hasłem ''Deja Vu'' odbędzie się nie tylko w wielkich miastach. Swój udział w akcji zapowiedziały również mniejsze miejscowości. W Cieszynie Strajk Kobiet odbył się dziś (16.01).

wyświetleń: 295komentarzy: 0

Na papierze dłużej potrwa

16-01-2018 20:15

Zazwyczaj myślimy o tym w drugiej połowie kwietnia, ale urzędy skarbowe już przypominają, że można składać zeznania podatkowe. Najlepiej drogą elektroniczną, bo przy okienku od tego roku postoimy dłużej. Chcesz zaoszczędzić czas, złóż zeznanie podatkowe elektronicznie - do tego namawia Urząd Skarbowy w Cieszynie.

wyświetleń: 486komentarzy: 0

Halo drogowcy - mamy zimę

16-01-2018 19:15

Być może dodatnie temperatury i brak śniegu uśpiły czujność drogowców, jednak to nie jest to żadnym usprawiedliwieniem. Bo to, co dzisiaj po południu działo się na niektórych odcinkach dróg w naszym powiecie, kierowcy nazywali krótko - żenadą. Więcej słów nie nadaje się do cytowania.

wyświetleń: 3317komentarzy: 5

Sejmik przyjął budżet

16-01-2018 17:25

Sejmik Województwa Śląskiego przyjął Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2018-2030 oraz budżet województwa na 2018 r. Za przyjęciem uchwały budżetowej było 25 radnych, 13 opowiedziało się przeciw

wyświetleń: 303komentarzy: 0

Gdzie szusować/ gdzie na łyżwy? (odc. 6 sezon 2017/2018)

16-01-2018 16:00

Dzięki mroźnej pogodzie uruchomione zostały kolejne wyciągi narciarskie. Narciarze mogą szykować się do podboju stoków. W Wiśle wyciągi są czynne!  

wyświetleń: 604komentarzy: 0

Najmłodsi stela 05/629/2018

16-01-2018 14:00

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 3103komentarzy: 0

Prezydent pochodzący z Jabłonkowa?

16-01-2018 12:30

W Czechach trwają wybory prezydenckie. Aktualny prezydent Milosz Zeman, któremu przy założeniu, że frekwencja będzie niska „wróżono” że może wygrać w pierwszej turze, udało się otrzymać 38,6 proc. głosów,  tuż za nim jest, pochodzący z Jabłonkowa, przewodniczący Czeskiej Akademii Nauk Jirzi Drahosz - 26,6 proc.

wyświetleń: 878komentarzy: 0

Brenna - słońce ogrzeje szkołę

16-01-2018 10:30

Niebawem ruszą prace remontowe w Szkole Podstawowej nr 2 w Brennej. Wójt gminy właśnie podpisał umowę z wykonawcą. Zakres prac w placówce jest bardzo szeroki.

wyświetleń: 766komentarzy: 1

Znowu wieje

16-01-2018 09:55

Meteorolodzy ostrzegają przed silnym wiatrem