Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2697komentarzy: 1

Weekendowe Propozycje Rowerowe (WPR, trasa 30): Z Równicy na Czupel

18-08-2017 18:20

Trasa, którą tym razem wybrałem to typowy szlak grzbietowy, idealnie nadający się na krótkie wycieczki w okolicach Ustronia i Wisły. Prowadzi przez szczyty gór bardzo często odwiedzane przez rowerzystów oraz turystów pieszych. Łatwy dostęp, szerokie szutrowe, choć nieraz też kamieniste, drogi oraz wspaniałe widoki to główne atuty. Jest to też trasa, na której można sprawdzić nie tylko swoja kondycję, ale też technikę jazdy.

Tym razem początek i koniec będzie w Ustroniu. Z Cieszyna najlepiej dojechać przez Goleszów lub Dzięgielów i Cisownicę.

Wygodna ścieżka rowerowa prowadząca bulwarami Wisły zawiedzie nas do Ustronia Polany. Stamtąd po przejechaniu przez bujaną kładkę kierujemy się do doliny Jaszowca.


Ustroń dolina Jaszowiec

Od tej strony początek podjazdu na Równicę jest nieco łatwiejszy, gdyż pozwala ominąć brukowany odcinek. Zanim jednak się zacznie warto skręcić za drogowskazem w prawo i podjechać kawałek do „Skalnej twierdzy”, czyli miniaturowego zameczku, który stworzył koło swojego domu Pan Roman. Budowlę można obejść i sfotografować. Jak podaje informacja misterne dzieło powstawało przez 4 lata, nie jest kopia jakiejś istniejącej budowli, lecz dziełem wyobraźni autora i po zmroku całość jest oświetlona.


 Skalna twierdza

 Skalna twierdza

Skalna twierdza

Skalna twierdza

Na ostrym zakręcie, gdzie droga zaczyna wyraźnie się wznosić rozpoczynamy podjazd, który ciągnie się przez ok 5 km. Jest to jeden z najsłynniejszych podjazdów w Beskidzie Śląskim, z którym muszą się nieraz zmierzyć zawodnicy startujący w różnych zawodach rowerowych.
Droga asfaltowa prowadzi do schroniska turystycznego a potem jeszcze wyżej do restauracji Dwór Skibówki. Tuż przed restauracją jest też najbardziej stromy kawałek całego podjazdu osiągający 17 %.


Podjazd na Równicę

Podjazd na Równicę


Z tarasu przed restauracją rozciąga się wspaniały widok na sporą część Beskidu Śląskiego z dominującą Czantorią.


 Równica

Równica

Równica

Równica

Możemy udać się stromą kamienistą ścieżką na zalesiony szczyt Równicy lub ominąć go szlakiem przechodzącym koło Zbójnickiej Chaty (obecnie zamknięta po pożarze).

Początkowo jedziemy łagodnym grzbietem za niebieskimi i zielonymi znaczkami szlaku. Szlak zielony po chwili schodzi do Brennej, a my zaczynamy bardziej wymagający, bo kamienisty, zjazd na Przełęcz Beskidek. Z przełęczy mozolnie podjeżdżamy na halę pod Orłową, gdzie dawniej stał jeden z największych w okolicy szałasów pasterskich. Zaznaczone na starszych mapach i działające niegdyś prywatne schronisko na Orłowej jest nieczynne, a najbliższy punkt, gdzie możemy zaopatrzyć się w jakieś jedzenie i picie to Telesforówka na Trzech Kopcach.

Zanim tam jednak dojedziemy musimy pokonać kamienisty niezbyt długi podjazd na Orłową 813 m n.p.m. oraz kamienisty zjazd. Dalsza część trasy to szybki odcinek przez Świniorkę i przełęcz Zakrzosek a potem kolejny podjazd na Trzy Kopce Wiślańskie 810 m n.p.m. 


 Równica szlak

Orłowa

 Świniorka

Zakrzosek

Na szczycie tej góry łączą się granice trzech gmin – Ustronia, Brennej i Wisły co obrazują trzy głazy z herbami tych miejscowości.


Trzy Kopce Wiślańskie

Na jednym z trzech wzniesień znajdziemy prywatne schronisko Telesforówka zwane też przytuliskiem. Klimatyczne miejsce, gdzie można posilić się i posiedzieć np. w Volkswagenie Garbusie podziwiając ładne widoki.


Telesforówka

Telesforówka

 Telesforówka

TelesforówkaZ Trzech Kopców jedziemy dalej grzbietem w stronę Salmopolu, jednak po ok 1 km skręcamy w prawo na zielony szlak przechodzący w pobliżu Czupla. Warto wspiąć się na sam szczyt liczący 882 m. (prawie tyle samo co Równica), gdyż jest to wspaniały punkt widokowy.


Smerekowiec

Czupel

Widok z Czupla na Malinów

Widok z Czupla na Baranią Górę

Widok z Czupla na Równicę

Widok z Czupla na Czantorię

Ze szczytu Czupla wracamy do zielonego szlaku i zjeżdżamy nim do Wisły Nowej Osady. Szlak jest bardzo urozmaicony. Możemy spotkać na nim zarówno łatwe i płaskie jak i strome kamieniste odcinki. Końcowy fragment to zjazd po płytach i szeroka szutrowa droga koło wyciągu narciarskiego.


Zielony szlak z Czupla

Zielony szlak z Czupla

Zielony szlak z Czupla

Zielony szlak z Czupla


Powrót przez Wisłę do Ustronia ścieżką rowerową biegnącą bulwarami Wisły.
 

Trasa liczy ok 40 km.

Tekst i zdjęcia (o ile nie zaznaczono inaczej): Daniel Pipień


Daniel Pipień - 39 lat i kilkadziesiąt tysięcy kilometrów na liczniku. Od dziecka pasjonuje się zwiedzaniem i rowerami. Amatorsko startuje w zawodach MTB. Łącząc pasję rowerową i ciekawość świata, poznaje Śląsk Cieszyński i swoimi pomysłami na ciekawe wycieczki rowerowe dzielić się będzie również z Wami.

Wycieczki i wyprawy rowerowe Daniela możecie śledzić na jego, prowadzonym od 2009 roku, blogu: http://daniel3ttt.bikestats.pl/

Poprzednie odcinki:


Za tydzień Daniel Pipień zaprosi nas na wycieczkę: MTB Stożek

źródło: OX.PL
dodał: NG 18-08-2017 18:20
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Herr Flick
20-08-2017 20:57
Herr Flick
Fajne to mosz. Z pewnością żeśmy się gdzieś na trasie minęli:)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Msze i nabożeństwa online

19-11-2017 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne. 

wyświetleń: 46komentarzy: 0

Norweski triumf w Wiśle

19-11-2017 00:15

Reprezentanci Norwegii okazali się najlepsi w pierwszym drużynowym konkursie Pucharu Świata w sezonie 2017/2018. Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Daniel Andre Tande i Robert Johansson wyprzedzili reprezentantów Polski oraz czwórkę z Austrii. Oba te teamy uplasowały się ex aequo na drugim stopniu podium.

wyświetleń: 180komentarzy: 1

750 lat Skoczowa. Bolesław Noga

18-11-2017 21:30

Jubileusze stanowią okazję, aby na chwilę się zatrzymać, spojrzeć wstecz, podsumować to, co wydarzyło się na przestrzeni lat. Dlatego też wyszliśmy, jako Miejskie Centrum Kultury ''Integrator'', z inicjatywą zadania trzech pytań przed kamerą osobom związanym ze Skoczowem, wyraziście wkomponowanym z racji wielu doświadczeń i pełnionych przez nich ról w lokalną społeczność.

wyświetleń: 198komentarzy: 0

Kopciuszek dla 2-letniego Szymka

18-11-2017 20:15

4 tysiące złotych - tyle datków udało się zebrać wczoraj (17.11) w Szkole Podstawowej w Hażlachu, po spektaklu "Kopciuszek", który został wystawiony przez nauczycieli tej placówki. Pieniądze zostaną przekazane na rzecz chorego Szymonka Zamarskiego.

wyświetleń: 1213komentarzy: 0

''7 cudów świata i inne budowle'' - wystawa Książnicy Cieszyńskiej

18-11-2017 18:45

W czwartek (16.11) na terenie Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy "Siedem cudów świata i inne słynne budowle". Wystawa składa się z wyeksponowanych, bogato ilustrowanych dzieł, pochodzących z okresu od XVI do XIX w., są to druki ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej. W czasie tworzenia wystawy zwrócono szczególną uwagę nie tylko na siedem cudów świata, ale również na inne budowle, w jakiś sposób warte zapamiętania.

wyświetleń: 177komentarzy: 0

Na żywo: konferencja prasowa

18-11-2017 18:25

Konferencja prasowa po Konkursie drużynowym Pucharu Świata w Wiśle. Polacy ex aequo z drużyną Austrii zajęli drugie miejsce w konkursie drużynowym inaugurującym kolejny sezon Pucharu Świata. Na najwyższym stopniu podium stanęła reprezentacja Norwegii. Na niedzielę (19.11.2017) zaplanowano konkurs indywidualny. Zobaczymy w nim siedmiu Polaków: Jakuba Wolnego, Aleksandra Zniszczoła, Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę, Stefana Hulę, Macieja Kota i Kamila Stocha.

wyświetleń: 351komentarzy: 0

Cieszyn oczami Dariusza Orszulika

18-11-2017 18:15

Wczoraj (17.11) w galerii na piętrze Księgarni Piastowskiej w Cieszynie miał miejsce wernisaż wystawy Dariusza Orszulika "Cieszyn jest piękny".

wyświetleń: 440komentarzy: 0

Cieszyn zapalił się na fioletowo

18-11-2017 16:30

Wcześniactwo to nie wyrok, jednak ciągle wiele rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych nie wie gdzie szukać wsparcia i pomocy. Celem wczorajszej (17.11) fioletowej akcji, która miała miejsce m.in.w Cieszynie było zwrócenie uwagi, właśnie na problem wcześniactwa. 

wyświetleń: 467komentarzy: 1

XVIII Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek

18-11-2017 15:00

W czwartek 16 listopada 2017 roku w auli Szkoły Podstawowej w Zebrzydowicach odbył się XVIII Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek – eliminacje.

wyświetleń: 283komentarzy: 0

Strażnicy kontrolowali niewidzialnych

18-11-2017 13:40

Niewidzialni piesi i rowerzyści. Jak to możliwe? Bez właściwych odblasków na nieoświetlonej drodze wieczorem jesteśmy praktycznie niewidoczni. Właśnie takich pieszych i rowerzystów wyłapywali czeskocieszyńscy strażnicy miejscy podczas akcji „Zmierzch”.

wyświetleń: 1547komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .