Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2923komentarzy: 1

Weekendowe Propozycje Rowerowe (WPR, trasa 30): Z Równicy na Czupel

18-08-2017 18:20

Trasa, którą tym razem wybrałem to typowy szlak grzbietowy, idealnie nadający się na krótkie wycieczki w okolicach Ustronia i Wisły. Prowadzi przez szczyty gór bardzo często odwiedzane przez rowerzystów oraz turystów pieszych. Łatwy dostęp, szerokie szutrowe, choć nieraz też kamieniste, drogi oraz wspaniałe widoki to główne atuty. Jest to też trasa, na której można sprawdzić nie tylko swoja kondycję, ale też technikę jazdy.

Tym razem początek i koniec będzie w Ustroniu. Z Cieszyna najlepiej dojechać przez Goleszów lub Dzięgielów i Cisownicę.

Wygodna ścieżka rowerowa prowadząca bulwarami Wisły zawiedzie nas do Ustronia Polany. Stamtąd po przejechaniu przez bujaną kładkę kierujemy się do doliny Jaszowca.


Ustroń dolina Jaszowiec

Od tej strony początek podjazdu na Równicę jest nieco łatwiejszy, gdyż pozwala ominąć brukowany odcinek. Zanim jednak się zacznie warto skręcić za drogowskazem w prawo i podjechać kawałek do „Skalnej twierdzy”, czyli miniaturowego zameczku, który stworzył koło swojego domu Pan Roman. Budowlę można obejść i sfotografować. Jak podaje informacja misterne dzieło powstawało przez 4 lata, nie jest kopia jakiejś istniejącej budowli, lecz dziełem wyobraźni autora i po zmroku całość jest oświetlona.


 Skalna twierdza

 Skalna twierdza

Skalna twierdza

Skalna twierdza

Na ostrym zakręcie, gdzie droga zaczyna wyraźnie się wznosić rozpoczynamy podjazd, który ciągnie się przez ok 5 km. Jest to jeden z najsłynniejszych podjazdów w Beskidzie Śląskim, z którym muszą się nieraz zmierzyć zawodnicy startujący w różnych zawodach rowerowych.
Droga asfaltowa prowadzi do schroniska turystycznego a potem jeszcze wyżej do restauracji Dwór Skibówki. Tuż przed restauracją jest też najbardziej stromy kawałek całego podjazdu osiągający 17 %.


Podjazd na Równicę

Podjazd na Równicę


Z tarasu przed restauracją rozciąga się wspaniały widok na sporą część Beskidu Śląskiego z dominującą Czantorią.


 Równica

Równica

Równica

Równica

Możemy udać się stromą kamienistą ścieżką na zalesiony szczyt Równicy lub ominąć go szlakiem przechodzącym koło Zbójnickiej Chaty (obecnie zamknięta po pożarze).

Początkowo jedziemy łagodnym grzbietem za niebieskimi i zielonymi znaczkami szlaku. Szlak zielony po chwili schodzi do Brennej, a my zaczynamy bardziej wymagający, bo kamienisty, zjazd na Przełęcz Beskidek. Z przełęczy mozolnie podjeżdżamy na halę pod Orłową, gdzie dawniej stał jeden z największych w okolicy szałasów pasterskich. Zaznaczone na starszych mapach i działające niegdyś prywatne schronisko na Orłowej jest nieczynne, a najbliższy punkt, gdzie możemy zaopatrzyć się w jakieś jedzenie i picie to Telesforówka na Trzech Kopcach.

Zanim tam jednak dojedziemy musimy pokonać kamienisty niezbyt długi podjazd na Orłową 813 m n.p.m. oraz kamienisty zjazd. Dalsza część trasy to szybki odcinek przez Świniorkę i przełęcz Zakrzosek a potem kolejny podjazd na Trzy Kopce Wiślańskie 810 m n.p.m. 


 Równica szlak

Orłowa

 Świniorka

Zakrzosek

Na szczycie tej góry łączą się granice trzech gmin – Ustronia, Brennej i Wisły co obrazują trzy głazy z herbami tych miejscowości.


Trzy Kopce Wiślańskie

Na jednym z trzech wzniesień znajdziemy prywatne schronisko Telesforówka zwane też przytuliskiem. Klimatyczne miejsce, gdzie można posilić się i posiedzieć np. w Volkswagenie Garbusie podziwiając ładne widoki.


Telesforówka

Telesforówka

 Telesforówka

TelesforówkaZ Trzech Kopców jedziemy dalej grzbietem w stronę Salmopolu, jednak po ok 1 km skręcamy w prawo na zielony szlak przechodzący w pobliżu Czupla. Warto wspiąć się na sam szczyt liczący 882 m. (prawie tyle samo co Równica), gdyż jest to wspaniały punkt widokowy.


Smerekowiec

Czupel

Widok z Czupla na Malinów

Widok z Czupla na Baranią Górę

Widok z Czupla na Równicę

Widok z Czupla na Czantorię

Ze szczytu Czupla wracamy do zielonego szlaku i zjeżdżamy nim do Wisły Nowej Osady. Szlak jest bardzo urozmaicony. Możemy spotkać na nim zarówno łatwe i płaskie jak i strome kamieniste odcinki. Końcowy fragment to zjazd po płytach i szeroka szutrowa droga koło wyciągu narciarskiego.


Zielony szlak z Czupla

Zielony szlak z Czupla

Zielony szlak z Czupla

Zielony szlak z Czupla


Powrót przez Wisłę do Ustronia ścieżką rowerową biegnącą bulwarami Wisły.
 

Trasa liczy ok 40 km.

Tekst i zdjęcia (o ile nie zaznaczono inaczej): Daniel Pipień


Daniel Pipień - 39 lat i kilkadziesiąt tysięcy kilometrów na liczniku. Od dziecka pasjonuje się zwiedzaniem i rowerami. Amatorsko startuje w zawodach MTB. Łącząc pasję rowerową i ciekawość świata, poznaje Śląsk Cieszyński i swoimi pomysłami na ciekawe wycieczki rowerowe dzielić się będzie również z Wami.

Wycieczki i wyprawy rowerowe Daniela możecie śledzić na jego, prowadzonym od 2009 roku, blogu: http://daniel3ttt.bikestats.pl/

Poprzednie odcinki:


Za tydzień Daniel Pipień zaprosi nas na wycieczkę: MTB Stożek

źródło: OX.PL
dodał: NG 18-08-2017 18:20
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Herr Flick
20-08-2017 20:57
Herr Flick
Fajne to mosz. Z pewnością żeśmy się gdzieś na trasie minęli:)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Stalownicy odrobili straty z pierwszego meczu, ale w karnych lepsi byli Finowie

16-01-2018 23:59

Koniec pięknej przygody Trzyńca z Ligą Mistrzów. Pięknej, bo podopieczni Vaclava Varadi napisali nowy rozdział w historii klubu. Rozdział, który zakończył się w półfinale.

wyświetleń: 53komentarzy: 0

Strajk kobiet w Cieszynie

16-01-2018 22:25

Jutro (17.01) kobiety znów wyjdą na ulice. Strajk pod hasłem ''Deja Vu'' odbędzie się nie tylko w wielkich miastach. Swój udział w akcji zapowiedziały również mniejsze miejscowości. W Cieszynie Strajk Kobiet odbył się dziś (16.01).

wyświetleń: 337komentarzy: 0

Na papierze dłużej potrwa

16-01-2018 20:15

Zazwyczaj myślimy o tym w drugiej połowie kwietnia, ale urzędy skarbowe już przypominają, że można składać zeznania podatkowe. Najlepiej drogą elektroniczną, bo przy okienku od tego roku postoimy dłużej. Chcesz zaoszczędzić czas, złóż zeznanie podatkowe elektronicznie - do tego namawia Urząd Skarbowy w Cieszynie.

wyświetleń: 496komentarzy: 0

Halo drogowcy - mamy zimę

16-01-2018 19:15

Być może dodatnie temperatury i brak śniegu uśpiły czujność drogowców, jednak to nie jest to żadnym usprawiedliwieniem. Bo to, co dzisiaj po południu działo się na niektórych odcinkach dróg w naszym powiecie, kierowcy nazywali krótko - żenadą. Więcej słów nie nadaje się do cytowania.

wyświetleń: 3376komentarzy: 5

Sejmik przyjął budżet

16-01-2018 17:25

Sejmik Województwa Śląskiego przyjął Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2018-2030 oraz budżet województwa na 2018 r. Za przyjęciem uchwały budżetowej było 25 radnych, 13 opowiedziało się przeciw

wyświetleń: 306komentarzy: 0

Gdzie szusować/ gdzie na łyżwy? (odc. 6 sezon 2017/2018)

16-01-2018 16:00

Dzięki mroźnej pogodzie uruchomione zostały kolejne wyciągi narciarskie. Narciarze mogą szykować się do podboju stoków. W Wiśle wyciągi są czynne!  

wyświetleń: 610komentarzy: 0

Najmłodsi stela 05/629/2018

16-01-2018 14:00

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 3112komentarzy: 0

Prezydent pochodzący z Jabłonkowa?

16-01-2018 12:30

W Czechach trwają wybory prezydenckie. Aktualny prezydent Milosz Zeman, któremu przy założeniu, że frekwencja będzie niska „wróżono” że może wygrać w pierwszej turze, udało się otrzymać 38,6 proc. głosów,  tuż za nim jest, pochodzący z Jabłonkowa, przewodniczący Czeskiej Akademii Nauk Jirzi Drahosz - 26,6 proc.

wyświetleń: 880komentarzy: 0

Brenna - słońce ogrzeje szkołę

16-01-2018 10:30

Niebawem ruszą prace remontowe w Szkole Podstawowej nr 2 w Brennej. Wójt gminy właśnie podpisał umowę z wykonawcą. Zakres prac w placówce jest bardzo szeroki.

wyświetleń: 768komentarzy: 1

Znowu wieje

16-01-2018 09:55

Meteorolodzy ostrzegają przed silnym wiatrem

wyświetleń: 2043komentarzy: 2
Kontakt z redkacją .