Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2267komentarzy: 1

Weekendowe Propozycje Rowerowe (WPR, trasa 30): Z Równicy na Czupel

18-08-2017 18:20

Trasa, którą tym razem wybrałem to typowy szlak grzbietowy, idealnie nadający się na krótkie wycieczki w okolicach Ustronia i Wisły. Prowadzi przez szczyty gór bardzo często odwiedzane przez rowerzystów oraz turystów pieszych. Łatwy dostęp, szerokie szutrowe, choć nieraz też kamieniste, drogi oraz wspaniałe widoki to główne atuty. Jest to też trasa, na której można sprawdzić nie tylko swoja kondycję, ale też technikę jazdy.

Tym razem początek i koniec będzie w Ustroniu. Z Cieszyna najlepiej dojechać przez Goleszów lub Dzięgielów i Cisownicę.

Wygodna ścieżka rowerowa prowadząca bulwarami Wisły zawiedzie nas do Ustronia Polany. Stamtąd po przejechaniu przez bujaną kładkę kierujemy się do doliny Jaszowca.


Ustroń dolina Jaszowiec

Od tej strony początek podjazdu na Równicę jest nieco łatwiejszy, gdyż pozwala ominąć brukowany odcinek. Zanim jednak się zacznie warto skręcić za drogowskazem w prawo i podjechać kawałek do „Skalnej twierdzy”, czyli miniaturowego zameczku, który stworzył koło swojego domu Pan Roman. Budowlę można obejść i sfotografować. Jak podaje informacja misterne dzieło powstawało przez 4 lata, nie jest kopia jakiejś istniejącej budowli, lecz dziełem wyobraźni autora i po zmroku całość jest oświetlona.


 Skalna twierdza

 Skalna twierdza

Skalna twierdza

Skalna twierdza

Na ostrym zakręcie, gdzie droga zaczyna wyraźnie się wznosić rozpoczynamy podjazd, który ciągnie się przez ok 5 km. Jest to jeden z najsłynniejszych podjazdów w Beskidzie Śląskim, z którym muszą się nieraz zmierzyć zawodnicy startujący w różnych zawodach rowerowych.
Droga asfaltowa prowadzi do schroniska turystycznego a potem jeszcze wyżej do restauracji Dwór Skibówki. Tuż przed restauracją jest też najbardziej stromy kawałek całego podjazdu osiągający 17 %.


Podjazd na Równicę

Podjazd na Równicę


Z tarasu przed restauracją rozciąga się wspaniały widok na sporą część Beskidu Śląskiego z dominującą Czantorią.


 Równica

Równica

Równica

Równica

Możemy udać się stromą kamienistą ścieżką na zalesiony szczyt Równicy lub ominąć go szlakiem przechodzącym koło Zbójnickiej Chaty (obecnie zamknięta po pożarze).

Początkowo jedziemy łagodnym grzbietem za niebieskimi i zielonymi znaczkami szlaku. Szlak zielony po chwili schodzi do Brennej, a my zaczynamy bardziej wymagający, bo kamienisty, zjazd na Przełęcz Beskidek. Z przełęczy mozolnie podjeżdżamy na halę pod Orłową, gdzie dawniej stał jeden z największych w okolicy szałasów pasterskich. Zaznaczone na starszych mapach i działające niegdyś prywatne schronisko na Orłowej jest nieczynne, a najbliższy punkt, gdzie możemy zaopatrzyć się w jakieś jedzenie i picie to Telesforówka na Trzech Kopcach.

Zanim tam jednak dojedziemy musimy pokonać kamienisty niezbyt długi podjazd na Orłową 813 m n.p.m. oraz kamienisty zjazd. Dalsza część trasy to szybki odcinek przez Świniorkę i przełęcz Zakrzosek a potem kolejny podjazd na Trzy Kopce Wiślańskie 810 m n.p.m. 


 Równica szlak

Orłowa

 Świniorka

Zakrzosek

Na szczycie tej góry łączą się granice trzech gmin – Ustronia, Brennej i Wisły co obrazują trzy głazy z herbami tych miejscowości.


Trzy Kopce Wiślańskie

Na jednym z trzech wzniesień znajdziemy prywatne schronisko Telesforówka zwane też przytuliskiem. Klimatyczne miejsce, gdzie można posilić się i posiedzieć np. w Volkswagenie Garbusie podziwiając ładne widoki.


Telesforówka

Telesforówka

 Telesforówka

TelesforówkaZ Trzech Kopców jedziemy dalej grzbietem w stronę Salmopolu, jednak po ok 1 km skręcamy w prawo na zielony szlak przechodzący w pobliżu Czupla. Warto wspiąć się na sam szczyt liczący 882 m. (prawie tyle samo co Równica), gdyż jest to wspaniały punkt widokowy.


Smerekowiec

Czupel

Widok z Czupla na Malinów

Widok z Czupla na Baranią Górę

Widok z Czupla na Równicę

Widok z Czupla na Czantorię

Ze szczytu Czupla wracamy do zielonego szlaku i zjeżdżamy nim do Wisły Nowej Osady. Szlak jest bardzo urozmaicony. Możemy spotkać na nim zarówno łatwe i płaskie jak i strome kamieniste odcinki. Końcowy fragment to zjazd po płytach i szeroka szutrowa droga koło wyciągu narciarskiego.


Zielony szlak z Czupla

Zielony szlak z Czupla

Zielony szlak z Czupla

Zielony szlak z Czupla


Powrót przez Wisłę do Ustronia ścieżką rowerową biegnącą bulwarami Wisły.
 

Trasa liczy ok 40 km.

Tekst i zdjęcia (o ile nie zaznaczono inaczej): Daniel Pipień


Daniel Pipień - 39 lat i kilkadziesiąt tysięcy kilometrów na liczniku. Od dziecka pasjonuje się zwiedzaniem i rowerami. Amatorsko startuje w zawodach MTB. Łącząc pasję rowerową i ciekawość świata, poznaje Śląsk Cieszyński i swoimi pomysłami na ciekawe wycieczki rowerowe dzielić się będzie również z Wami.

Wycieczki i wyprawy rowerowe Daniela możecie śledzić na jego, prowadzonym od 2009 roku, blogu: http://daniel3ttt.bikestats.pl/

Poprzednie odcinki:


Za tydzień Daniel Pipień zaprosi nas na wycieczkę: MTB Stożek

źródło: OX.PL
dodał: NG 18-08-2017 18:20
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Herr Flick
20-08-2017 20:57
Herr Flick
Fajne to mosz. Z pewnością żeśmy się gdzieś na trasie minęli:)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Kiedy można składać reklamację? Konsument zawsze ma możliwość dochodzenia swoich praw

21-09-2017 17:45

Bardzo często podczas różnego rodzaju wyprzedaży można spotkać się z informacją „towar przeceniony nie podlega zwrotowi ani wymianie”. Owszem, oznacza to że jeżeli produkt przestanie nam się z jakiegoś powodu podobać, nie możemy oddać go do sklepu bez podania przyczyny. Jednak nawet wtedy warto zachować dowód zakupu, ponieważ niezależnie od tego, jakie informacje otrzymamy od sprzedawcy, odpowiada on za swój towar nawet przez 2 lata, jeżeli towar jest wadliwy w chwili wydania przy zakupie.

wyświetleń: 54komentarzy: 0

Komunikacja miejska za darmo dla kierowców

21-09-2017 17:20

Już jutro (22.09) z okazji Światowego Dnia bez Samochodu, na terenie Cieszyna przewidziane są rozmaite działania, mające na celu zachęcenie lokalnej społeczności do skorzystania w tym dniu z transportu publicznego, bądź też z rowerów. Nadmierna ilość samochodów od wielu lat stanowi problem polskich miast.

wyświetleń: 320komentarzy: 0

Wyremontowali wydział

21-09-2017 17:15

W Starostwie po generalnym remoncie w Wydziale Architektury i Budownictwa pojawiło się dziewięć nowych biur.

wyświetleń: 139komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

21-09-2017 15:40

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 184komentarzy: 0

Stany rzek wysokie

21-09-2017 15:00

Pada i będzie padać – tak wieszczą meteorolodzy. Jeśli rzeczywiście – wody będzie przybywać. Już teraz stany niektórych rzek w regionie przekroczyły stan ostrzegawczy, w niektórych zaś zanotowano stan wysoki.

wyświetleń: 3479komentarzy: 0

Droga na Skalite na ukończeniu

21-09-2017 13:45

Na ukończeniu jest projekt drogi z Jaworzynki na Słowację – do Skalitego. Dokonano pierwszego odbioru prac.

wyświetleń: 977komentarzy: 1

Ligocki i Miasto Cieszyn będą współpracować

21-09-2017 12:15

We wtorek (19.09) utytułowany polski snowboardzista Mateusz Ligocki podpisał list intencyjny z Miastem Cieszyn. Strony zadeklarowały współpracę na rzecz promocji cieszyńskiego sportu.

wyświetleń: 650komentarzy: 4

Pomóżmy dzieciom wrócić do domu!

21-09-2017 12:05

Już w najbliższą sobotę w Międzyświeciu można pomóc dzieciakom, wychowankom miejscowego Domu Dziecka. Co trzeba zrobić? – wystarczy się dobrze bawić!

wyświetleń: 621komentarzy: 0

Sędzia Anna Maria Wesołowska spotkała się z uczniami w Skoczowie

21-09-2017 10:30

W środę (20.09) z uczniami skoczowskich szkół spotkała się sędzia Anna Maria Wesołowska. Jest to postać bardzo ciekawa, ponieważ oprócz długoletniej praktyki sędziowskiej może również pochwalić się karierą telewizyjną - występuje w jednym z programów starających się ukazać rzeczywistość sali sądowej oraz pracy organów ścigania.

wyświetleń: 1430komentarzy: 0

Wypadek śmiertelny w Ustroniu

21-09-2017 09:15

Z ostatniej chwili: Na skrzyżowaniu ul. Katowickiej i Cieszyńskiej w Ustroniu doszło do wypadku.

wyświetleń: 21612komentarzy: 8
Kontakt z redkacją .