Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2118komentarzy: 3

Badają zgliszcza, zbierają pieniądze

18-08-2017 14:40

Podczas gdy trwają prace porządkowe na miejscu pożaru i badane są niedopalone resztki z kościółka w Gutach - mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego i firmy wspierają jego odbudowę. Zebrali już ponad 600 tysięcy koron. - Dziękujemy za solidarność - mówi Burmistrz Trzyńca, Věra Palkovská.
Na miejscu trwają prace dokumentacyjne i porządkowe, fot. UM Trzyniec Na miejscu trwają prace dokumentacyjne i porządkowe, fot. UM Trzyniec

Przypomnijmy, 2 sierpnia br. spłonął jeden z najważniejszych zabytków sakralnych Śląska Cieszyńskiego, o czym pisaliśmy: Spłonął XVI-wieczny kościół [wideo] . Jak się okazało parę dni później, budynek padł ofiarą podpalaczy [pisaliśmy również: Zatrzymano podpalaczy ].

- Od pierwszej chwili od nieszczęścia współpracujemy z Ministerstwem Kultury i konserwatorem i pomagamy Biskupstwu Ostrawsko-Opawskiemu w tym, co jest w naszych siłach i możliwościach, aby odbudowa kościoła przebiegła jak najszybciej – mówi Burmistrz Trzyńca, Věra Palkovská.

- Zaraz po zdarzeniu rozpoczęła się wielka fala solidarności. W porozumieniu z biskupstwem zdecydowaliśmy więc rozpocząć zbiórkę na odbudowę kościoła. Po niecałym tygodniu zbiórki na konto spłynęło 630 tysięcy koron (około 102 tysiące złotych – przyp.red.). Poszczególne wpłaty wahają się od korony do 150 tysięcy koron. Spotykamy się z ogromną solidarnością zarówno ze strony osób prywatnych, jak i firm, a nawet miast. Doceniamy tę solidarność i dziękujemy za wsparcie. Kościół w Gutach był nie tylko najstarszym zabytkiem w naszym mieście, ale i klejnotem historycznym Śląska Cieszyńskiego – powiedziała Věra Palkovská, dodając, że informacje o wysokości składek będzie na bieżąco przekazywana. Pieniądze na odbudowę kościoła będzie można składać również podczas koncertu charytatywnego Serce Europy, który odbędzie się 24 września – część pieniędzy zostanie tradycyjnie przekazana potrzebującym, część trafi na odbudowę.

Według informacji biskupstwa, nowy kościół mógłby stać już za dwa lata [zobacz: Odbudują kościół za dwa lata ]. Na razie trwają prace - fachowcy badają i dokumentują szczegóły dotyczące konstrukcji obiektu, rozmiary budulca oraz sposoby łączenia poszczególnych elementów stosowanych w przeszłości, co pozwoli na najdokładniejszą, na ile się da, rekonstrukcję obiektu. Wszystkie belki składowane są w budynku remizy strażackiej w Trzyńcu, które miasto udostępniło biskupstwu.

Choć kościółka w Gutach już nie ma, dzięki przeprowadzonym parę lat wcześniej pracom renowacyjnym i dokumentacyjnym, można nadal zwiedzać go wirtualnie: http://prohlidky-virtualni.cz/guty/

NG

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG 18-08-2017 14:40
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Przepierón
18-08-2017 16:45
Przepierón
Czescy wierni nie dają na odbudowe ani grosza, wiedzą że polskie mohery kościół odbudują. Gdyby nie polskie mohery to jak papa mobile był w Czechach to by tam żywej duszy na mszy nie było.
koszor
18-08-2017 17:36
koszor
Źle zrozumiałeś- poczytaj jeszcze raz.

To właśnie czeskie firmy i osoby prywatne dają pieniądze na odbudowę, a zbiórkę organizuje miasto Trzyniec z p.burmistrz Verą Palkowską. Trzyniec to przecież też Sląsk Cieszyński! Co cię Przepierón tak ten krzyż uwiera i przeszkadza?
Przepierón
18-08-2017 21:15
Przepierón
Koszorku, krzyż boli, wiadomo, ale są ludzie zakłamani co jedno myślą a inne mówią. Myślę że w tych czornych płachtach ich pod dostatkiem. Nie bój sie, jak bydzie otwarcie kościoła to ino polski mohery tam bydóm, ale jak by co to zbiórke piniyndzy robił czeski ksióndz, hahaha
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Zamarski: Pierwsze gwiazdy w Alei Gwiazd

19-09-2017 20:30

W niedzielę (17.09) miało miejsce oficjalne odsłonięcie pierwszych gwiazd w Alei Gwiazd Miłośników Cieszyńskiej Pieśniczki Ludowej w Zamarskach.

wyświetleń: 40komentarzy: 0

NATO w Ostrawie

19-09-2017 19:00

W weekend 16-17 września na terenie Ostrawy w Czechach odbyła się XVI edycja Dni NATO. Jest to wydarzenie, które od wielu lat skupia dziesiątki tysięcy widzów, z całego Świata (na parkingu lotniska, na którym odbywały się pokazy można było zaobserwować nie tylko czeskie, czy polskie tablice rejestracyjne, ale również niemieckie czy też austriackie). Wydarzenie to skupiło również wiele tysięcy osób z terenu całego Śląska, w tym również Śląska Cieszyńskiego.

wyświetleń: 395komentarzy: 0

27 września zaczyna się festiwal Viva il canto!

19-09-2017 17:20

Już wkrótce w Cieszynie rozpocznie się XXVI edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wokalnej Viva il canto. Podczas czterech festiwalowych koncertów publiczność usłyszy brzmienia poetycko-refleksyjne, gorące tanga, pieśni żydowskie a także muzykę operetkową, filmową i musicalową.

wyświetleń: 224komentarzy: 0

Chybie: rozbierają trybuny!

19-09-2017 16:30

Rozbiórka trybuny na stadionie RKS Cukrownik ruszyła. Kończą się prace termoizolacyjne w pawilonie sportowym.

wyświetleń: 326komentarzy: 0

Tajniki pracy rzemieślników

19-09-2017 15:30

W weekend (16-17.09) w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego, na terenie Cieszyna zostały zorganizowane warsztaty z lokalnym rusznikarzem, Jerzym Wałgą. Drzwi do pracowni były otwarte w godzinach 10-15 i każdy zainteresowany mógł zapytać mistrza o tajniki obróbki metalu, bądź też zwiedzić Izbę Cieszyńskich Mistrzów, którą założył i aktualnie utrzymuje cieszyński rusznikarz.

wyświetleń: 207komentarzy: 0

Strumień ma alkomat - ogólnodostępny

19-09-2017 14:30

Od dziś (19.09.2017), każdy będzie mógł samodzielnie sprawdzić poziom alkoholu w swoim organizmie. Dzięki przekazanym środkom przez władze Strumienia i Chybia, alkomat zamontowane zostanie w poczekalni strumieńskiego komisariatu

wyświetleń: 935komentarzy: 1

Nowa nawierzchnia na Lipowej - trwa remont

19-09-2017 14:20

W Pruchnej trwa remont ulicy Lipowej. Nowa powierzchnia pojawi się tam dzięki środkom - Gminy Strumień i Powiatu.

wyświetleń: 474komentarzy: 0

VI Rajd Synchroniczny

19-09-2017 14:15

Za nami odbywająca się po raz VI  edycja najbardziej nietypowego rajdu w regionie.  Rajd Synchroniczny Pojazdów Zabytkowych odbył się w niedzielę, 17  czerwca w Zebrzydowicach. Mimo niepogody zawodnicy dopisali a sama rywalizacja, to nie jedyne atrakcje tego dnia. 

wyświetleń: 555komentarzy: 0

Od ''Dumy i uprzedzenia'' do... Jasienicka biblioteka swiętuje 60 lat

19-09-2017 13:00

Pierwsza książka, jaką wpisano do katalogu w jasienickiej Bibliotece, to „Duma i uprzedzenie” Jane Austen. Po 60 latach istnienia zbiór Biblioteki w Jasienicy liczy sobie prawie 60 tysięcy tytułów.

wyświetleń: 387komentarzy: 0

Zostały ostatnie dni na propozycje do budżetu obywatelskiego w Wiśle

19-09-2017 12:30

Zostało już tylko parę dni, by złożyć swoją propozycję do budżetu obywatelskiego w Wiśle.

wyświetleń: 341komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .