Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2422komentarzy: 3

Badają zgliszcza, zbierają pieniądze

18-08-2017 14:40

Podczas gdy trwają prace porządkowe na miejscu pożaru i badane są niedopalone resztki z kościółka w Gutach - mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego i firmy wspierają jego odbudowę. Zebrali już ponad 600 tysięcy koron. - Dziękujemy za solidarność - mówi Burmistrz Trzyńca, Věra Palkovská.
Na miejscu trwają prace dokumentacyjne i porządkowe, fot. UM Trzyniec Na miejscu trwają prace dokumentacyjne i porządkowe, fot. UM Trzyniec

Przypomnijmy, 2 sierpnia br. spłonął jeden z najważniejszych zabytków sakralnych Śląska Cieszyńskiego, o czym pisaliśmy: Spłonął XVI-wieczny kościół [wideo] . Jak się okazało parę dni później, budynek padł ofiarą podpalaczy [pisaliśmy również: Zatrzymano podpalaczy ].

- Od pierwszej chwili od nieszczęścia współpracujemy z Ministerstwem Kultury i konserwatorem i pomagamy Biskupstwu Ostrawsko-Opawskiemu w tym, co jest w naszych siłach i możliwościach, aby odbudowa kościoła przebiegła jak najszybciej – mówi Burmistrz Trzyńca, Věra Palkovská.

- Zaraz po zdarzeniu rozpoczęła się wielka fala solidarności. W porozumieniu z biskupstwem zdecydowaliśmy więc rozpocząć zbiórkę na odbudowę kościoła. Po niecałym tygodniu zbiórki na konto spłynęło 630 tysięcy koron (około 102 tysiące złotych – przyp.red.). Poszczególne wpłaty wahają się od korony do 150 tysięcy koron. Spotykamy się z ogromną solidarnością zarówno ze strony osób prywatnych, jak i firm, a nawet miast. Doceniamy tę solidarność i dziękujemy za wsparcie. Kościół w Gutach był nie tylko najstarszym zabytkiem w naszym mieście, ale i klejnotem historycznym Śląska Cieszyńskiego – powiedziała Věra Palkovská, dodając, że informacje o wysokości składek będzie na bieżąco przekazywana. Pieniądze na odbudowę kościoła będzie można składać również podczas koncertu charytatywnego Serce Europy, który odbędzie się 24 września – część pieniędzy zostanie tradycyjnie przekazana potrzebującym, część trafi na odbudowę.

Według informacji biskupstwa, nowy kościół mógłby stać już za dwa lata [zobacz: Odbudują kościół za dwa lata ]. Na razie trwają prace - fachowcy badają i dokumentują szczegóły dotyczące konstrukcji obiektu, rozmiary budulca oraz sposoby łączenia poszczególnych elementów stosowanych w przeszłości, co pozwoli na najdokładniejszą, na ile się da, rekonstrukcję obiektu. Wszystkie belki składowane są w budynku remizy strażackiej w Trzyńcu, które miasto udostępniło biskupstwu.

Choć kościółka w Gutach już nie ma, dzięki przeprowadzonym parę lat wcześniej pracom renowacyjnym i dokumentacyjnym, można nadal zwiedzać go wirtualnie: http://prohlidky-virtualni.cz/guty/

NG

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG 18-08-2017 14:40
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Przepierón
18-08-2017 16:45
Przepierón
Czescy wierni nie dają na odbudowe ani grosza, wiedzą że polskie mohery kościół odbudują. Gdyby nie polskie mohery to jak papa mobile był w Czechach to by tam żywej duszy na mszy nie było.
koszor
18-08-2017 17:36
koszor
Źle zrozumiałeś- poczytaj jeszcze raz.

To właśnie czeskie firmy i osoby prywatne dają pieniądze na odbudowę, a zbiórkę organizuje miasto Trzyniec z p.burmistrz Verą Palkowską. Trzyniec to przecież też Sląsk Cieszyński! Co cię Przepierón tak ten krzyż uwiera i przeszkadza?
Przepierón
18-08-2017 21:15
Przepierón
Koszorku, krzyż boli, wiadomo, ale są ludzie zakłamani co jedno myślą a inne mówią. Myślę że w tych czornych płachtach ich pod dostatkiem. Nie bój sie, jak bydzie otwarcie kościoła to ino polski mohery tam bydóm, ale jak by co to zbiórke piniyndzy robił czeski ksióndz, hahaha
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Opłaty za wjazd do miast

16-01-2018 07:30

W związku ze zmianami w prawie, w przeciągu najbliższych lat, a może nawet miesięcy kierowcy mogą się bardzo zdziwić. Wszystko za sprawą faktu, że rząd przyjął projekt ustawy, zakładającej możliwość pobierania opłat za wjazd do centrów miast. O tym, czy kierowcy zapłacą za dojazd do centrum określonego miasta nawet 30 zł mają zadecydować samorządy terytorialne.

wyświetleń: 435komentarzy: 0

''Melodie Świata'' z podziękowaniami

15-01-2018 23:25

Wczoraj (14.01) w Hotelu Gołębiewski w Wiśle odbył się Koncert Noworoczny  "Melodie Świata". To inaugurujące rok 2018 spotkanie było okazją do podziękowań lokalnym firmom i instytucjom, które współpracują z Miastem Wisła.

wyświetleń: 328komentarzy: 0

Drugie zwycięstwo, w tym roku, odnieśli cieszyńscy tenisiści

15-01-2018 23:21

Tenisiści stołowi Fundacji Talent Sferawent Cieszyn mają za sobą przedostatni mecz pierwszej rundy. Wczoraj (15.01) odnieśli dwunaste (w czternastu meczach) zwycięstwo w tym sezonie.

wyświetleń: 122komentarzy: 0

Ponad 117 tys. zł zebrano w Cieszynie

15-01-2018 19:30

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała wczoraj (14.01) w Cieszynie. Zbiórce publicznej towarzyszyły liczne atrakcje. Cieszyński Sztab 26. Finału WOŚP postawił m.in. na koncerty, zajęcia dla najmłodszych, licytacje i wydarzenia sportowe. Nie zabrakło również cieszącego się dużym zainteresowaniem morsowania na cieszyńskim Rynku.

wyświetleń: 1527komentarzy: 1

Intymny i kameralny koncert Johna Portera

15-01-2018 18:00

W sobotę (13.01) we wnętrzach cieszyńskiego Browaru Zamkowego odbył się koncert walijskiego muzyka, kompozytora i tekściarza Johna Portera. Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z artystą. 

wyświetleń: 662komentarzy: 2

Ustroń: Inauguracja akcji ''Bezpieczne ferie''

15-01-2018 17:55

W niedzielę 15.01.2018  w Ustroniu na stoku Czantorii, cieszyńscy policjanci zainaugurowali akcję "Bezpieczne ferie 2018".

wyświetleń: 399komentarzy: 0

Starostowie o zdrowiu

15-01-2018 17:30

Na zaproszenie Starosty Cieszyńskiego Janusza Króla w Rezydencji Prezydenta RP Zamek w Wiśle odbyło się posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego. W posiedzeniu wziął udział Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz, który podziękował starostom za dotychczasową współpracę.

wyświetleń: 642komentarzy: 0

Trójwieś: ''Szlachetna paczka Gala''

15-01-2018 16:30

„Są takie chwile, kiedy czyjaś pomocna dłoń jest niezbędna, czyjaś obecność jest ratunkiem, wybawieniem, otuchą, pocieszeniem. Jak dobrze, że jest ktoś, do kogo możesz zwrócić się o pomoc. Jak dobrze, że ty jesteś, by komuś przyjść z pomocą, po prostu przy nim być, gdy tego potrzebuje. Jak dobrze, że jesteś...”

wyświetleń: 602komentarzy: 0

Spotkanie opłatkowe KGW Pozgwizdów

15-01-2018 16:00

W sobotę (13.01) na terenie sali w OSP Pogwizdów odbyło się spotkanie opłatkowe Koła Gospodyń Wiejskich z Pogwizdowa. Była to okazja aby podsumować ubiegły rok i rozpocząć planowanie kolejnego, a także aby spędzić wspólnie czas, pobawić się i zaśpiewać najpiękniejsze lokalne kolędy.

wyświetleń: 543komentarzy: 0

Z wygraną jubileusz

15-01-2018 14:55

To będzie wyjątkowy rok dla Chóru Towarzystwa Śpiewaczego Lutnia im. Jana Orszulika ze Strumienia. Zespół świętuje bowiem 100 lat istnienia. Nowy rok rozpoczął się szczęśliwie, grupa znalazła się w gronie laureatów Tyskich Wieczorów Kolędowych!

wyświetleń: 514komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .