Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1408komentarzy: 13

Narodowe Czytanie w Cieszynie

17-08-2017 18:00

W dniu 2 września br. Biblioteka Miejska w Cieszynie po raz kolejny będzie organizatorem kulturalnego przedsięwzięcia pod nazwą NARODOWE CZYTANIE W CIESZYNIE, w ramach ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP, który w tym roku zaprasza wszystkich do lektury ''Wesela'' Stanisława Wyspiańskiego.

Akcja Narodowe Czytanie ma na celu zachęcenie mieszkańców polskich miast do gromadzenia się w miejscach publicznych w celu głośnego czytania tekstów znanych i cenionych polskich pisarzy, których twórczość kształtuje nasze poczucie tożsamości narodowej.

W tym roku Para Prezydencka RP zaprasza mieszkańców polskich miast do lektury „Wesela”. Stąd już od godz. 10.00, w namiocie przed siedzibą Biblioteki Miejskiej, startujemy z głośnym czytaniem fragmentów dramatu S. Wyspiańskiego, do którego zachęcamy wszystkich mieszkańców naszego miasta. Tam też o godz. 11.00 odbędzie się wykład prof. Daniela Kadłubca pt. WESELE NA ŚLĄSKU CIESZYŃSKIM, który wzbogacą członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej. Równolegle w Oddziale dla dzieci na parterze Biblioteki prowadzone będą warsztaty plastyczne dla najmłodszych pn. „Coś na szczęście” oraz warsztaty piniarskie, podczas których dzieci będą miały okazję samodzielnego wykonania znaczków typu "button".

Kolejną atrakcją Narodowego Czytania w Cieszynie będzie przygotowana przez Bibliotekę wyjątkowa zabawa w formie gry miejskiej pn. W POSZUKIWANIU ZŁOTEGO ROGU. Uczestnicy gry wcielą się w rolę detektywów i przeszukają zakamarki Cieszyna, rozwiążą masę zagadek, starając się uniknąć czyhających pułapek, a to wszystko w klimacie „Wesela” S. Wyspiańskiego. Będzie barwnie, będzie ciekawie, a na najlepszych gości weselnych czekać będą atrakcyjne nagrody. Regulamin oraz zasady udziału w grze dostępne będą na stronie internetowej Biblioteki Miejskiej i Facebook'u (startujemy o godz. 9.00).

Ponadto na cieszyńskim Rynku odbędzie się HAPPENING CZYTELNICZY Z RADIEM 90, który będzie transmitowany na żywo. Każdy będzie mógł zatem przeczytać słuchaczom radiowym fragment „Wesela” lub wziąć udział w konkursie i wygrać atrakcyjne nagrody.

Kluczowym momentem NARODOWEGO CZYTANIA W CIESZYNIE będzie BICIE REKORDU W LICZBIE OSÓB JEDNOCZEŚNIE CZYTAJĄCYCH WYSPIAŃSKIEGO, polegające na tym, że 2 września br. punktualnie o godzinie 12.00 gromadzimy się na cieszyńskim Rynku (pod fontanną), by przez 2 minuty, przy dźwiękach hejnału z wieży Ratusza, pochylić się nad kartami dowolnej książki S. Wyspiańskiego (mile widziane „Wesele”!). Każdy uczestnik tego wydarzenia, który przyniesie prywatny egzemplarz książki autorstwa S. Wyspiańskiego, będzie mógł zdobyć pamiątkową pieczęć Narodowego Czytania 2017, zaś właściciele najstarszych wydań „Wesela” otrzymają atrakcyjne nagrody!

Impreza rusza 2 września (sobota) o godz. 10.00. Serdecznie wszystkich zapraszamy i… DO ZOBACZENIA!


 

Portal OX.PL jest patronem cieszyńskiego Narodowego Czytania.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG 17-08-2017 18:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (13)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

bronek91
17-08-2017 22:39
bronek91
Lepi "Hajdamaków" Tarasa Szewczenki poczytać:)
krzysztof.mm
18-08-2017 06:57
krzysztof.mm
Prezydent to niech se poczyta Konstytucję RP.
I do tego coś z historii - o tym jak suweren traktuje władców - zdrajców i zaprzańców.
bronek91
18-08-2017 07:54
bronek91
Suweren musi być przekonany, to wymaga presji ekonomicznej, obecnie taki na szerszą skalę brak.... Za PRL suweren nie wychodził ze względu na demokratyzację ale pod przykrywką demokratyzacji. Podobnie, demokracji nie robi się na ulicy, ale poprzez zrównoważoną gospodarkę i odpowiedni podział dochodów;)
Miałeś chamie złoty róg, dałeś czapkę..... A propos, w "Weselu" pojawia się ciekawe pytanie elity pod adresem chłopa-> Jak żniwa poszły, problem w tym, że już dawno było po nich. Niestety, ale elity obecnej totalnej opozycji mają podobne wyczuciu;)
JaSza11
18-08-2017 10:46
JaSza11
bronek 91 jesteś ciemny jak tabaka w rogu! na początku mówiliście że zastaliście Polskę w ruinie, mineły dwa lata i jedna noc i macie Polskę w rujnie,może jeszcze nie całą ale to dopiero początek!BÓG NIE DA SIĘ Z SIEBIE NAŚMIEWAĆ!
bronek91
18-08-2017 17:58
bronek91
@JaSza11
Czy jo je przy władzy? Nawet do żodnej partii nie należym. Jak mosz problem z rządem to sie do niego zgłoś a do mnie pretynsyji ni miej;) Przecieszyn je blisko;)

A ciemny to ni ma ino jo, ale całe społeczyństwo:) Chcesz dowód-> popatrz na ilość wyświetleń tego wątku. Jak cosik dotyczy wiedzy, nauki to widzisz jaki je zainteresowani:) Trzeja było zorganizować narodowe czytani "50 twarzy ..." z interpretacją-> wszyscy by o tym godali. Nad tym trzeja płakać i to nie władza je tymu winna;)

cd minerwa
18-08-2017 22:11
cd minerwa
"Wesele" - ... miales chamie zloty rog . Ten cytat jest bardzo aktualny, tylko cham sie zmienil. A kto jest teraz chamem, trzeba sobie samemu dopowiedziec.
bronek91
18-08-2017 23:51
bronek91
@cd minerwa
Dzięki za inwencje;) Jak my już som przy "Weselu" to może nie wzbogacić chałupniczej filozofii o nowy termin "chocholi taniec", rozumiany jako przekomarzanie się władzy i opozycji w III RP od samego początku:) Szkoda ino, że dzisiejszo młodzież szkolna, jak dorośnie, nie bydzie już wiedzieć co to "Wesele"....
Iwan
19-08-2017 21:10
Iwan
Tak cytat wesela był aktualny po byłym rządzie został wielki dług i gdyby nie ukradli OFE to ten dług byłby astronomiczny tego nikt nie widzi. Ten rząd ma po pierwszym kwartale bilans dodatni powyżej 5 mld. złotych pomimo 500+. W każdym calu było złodziejstwo począwszy na wacie a kończywszy na fikcyjnej prywatyzacji. Już widać LOT miał upaść i być sprzedany przynosi zyski tak samo zyski przynosi PZU. Tylko ślepi nie widzą zmiany.
bronek91
19-08-2017 21:44
bronek91
In plus
Lasy Państwowe też miały źle funkcjonować-> czymu? No bo miały 5 mld zł oszczędności:) Tusk zabrał, miały pójść na drogi lokalne-> Kaj som? WESELE i to taki nieustanne trwało z całym natężeniem w latach 2007- 2015;)
krzysztof.mm
19-08-2017 22:48
krzysztof.mm
iwan
zmień kanał, bo będziesz w styczniu w sandałach chodził
powtarzasz brednie za TVPis albo TV Plwam

miliardy owszem są na koncie rządu pisowskich popłuczyn po komunie - ale PO STRONIE DŁUGU - największego w historii RP
http://www.finanse.mf.gov.pl/zadluzenie-skarbu-panstwa

LOT jest na plusie, bo W 2012 OTRZYMAŁ OD RZĄDU PO-PSL POMOC PUBLICZNĄ w wysokości 527 mln zł, z tego m. in finansował zakupy i leasing nowych samolotów, na których teraz zarabia - tak, to dzięki rządowi Donalda Tuska wychodzi powoli na plus
"Udzielona PLL LOT pomoc publiczna w kwocie 527 mln zł uchroniła spółkę przed upadłością, a podjęte w zaakceptowanym przez Komisję Europejską Planie Restrukturyzacji zdecydowane działania restrukturyzacyjne przyniosły poprawę wyników." - to z komunikatu NIK
zysk z działalności podstawowej po raz pierwszy od 7 lat osiągnął w 2014 roku

PZU od lat jest jedną z najbardziej dochodowych spółek skarbu państwa
jednak w 2016 wynik PZU był NAJNIŻSZY OD DEKADY, wręcz zapaść!...1947 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 2 343 mln zł zysku rok wcześniej, 3763 mln zł w 2009, 3255 mln w 2012, 3293 mln w 2013, 2968 mln w 2014.
http://static1.money.pl/i/h/103/art414311.png
http://www.inwestinfo.pl/wykresy.php?id=7&d=wyniki-roczne-s&format=1&t=wyniki-finansowe

tylko ślepi i sekciarze od Rydzyka i Macierewicza nie widzą zmiany...

skąd ty te fejki wyciągasz?
wszystkie te dane są w necie, także na oficjalnych stronach tych instytucji - tow. Rydzyk ich nie publikuje?

na koniec rada - widać wyraźnie, że na gospodarce i ekonomii się kompletnie nie znasz, więc lepiej się za te tematy nie bierz - pozostań przy różańcu i zdrowaśkach, tu masz małe szanse na blamaż






krzysztof.mm
19-08-2017 22:51
krzysztof.mm
bronek
"LP miały 5 mld oszczędności.."
bredzisz jak zwykle
zrób se testy na boreliozę i odkleszczowe zapalenie opon mózgowych - może to nie twoja wina...
bronek91
20-08-2017 01:18
bronek91
@krzysztof.mm
Co do twoich idoli i całej tej formacji, pięknie ich określił chochoł i wernychora

Miałeś, chamie, złoty róg,
miałeś, chamie, czapkę z piór:
czapkę wicher niesie,
róg huka po LESIE,
ostał ci sie ino sznur,
ostał ci sie ino sznur

WERNYHORA
Z daleka, a miałem blisko;
ledwom wymienił TUSKA nazwisko,
a zaraz mi pokazali
tacy chłopcy, rześcy, mali.
że Dziad z lirą, brodą siwą...
Ot, dziadzisko z siwą brodą.
Dawnoż było w duszy młodo;
żeście sobie prości, mali,
toście wielkich krzywd nie znali. ?
Chudobę macie szczęśliwą.
Przypominasz krwawe łuny
i jęk dzwonów, i pioruny,
i rzeź krwawą, krwawe rzeki?
Jeszcze w uszach mam te dzwony
ponad ich weselne grajki:
jęk posępny, jęk męczony,
tyle krwi rzezanych ciał;
ja tam był, przy trupach stał;
jeszcze w uszach mam te dzwony.
Patrzyłem się na lud święty,
jako upadał przeklęty,
przekleństwami potępiony:
kiedy ojce klną na synów,
kiedy syny przeklną ojce,
takie jęczące ogrojce
łez krwawiących, łez serdecznych
słyszałem w tych głosach wiecznych:
w głosach dzwonów jęk szalony ?
jeszcze w uszach mam te dzwony.

Co do kasy wpłaconej z konta LP już się wcześniej wypowiadałem:) Dobrze o tym wiesz:) PiS ma wiele wad ale jedną zasadniczą zaletę. Ograniczył ten kompradorski kapitalizm zmusił osoby 60+ do częstego przebywania na świeżym powietrzu:) Wyspiański, niestety i dziś aktualny:) Jestem ciekaw czy wiesz czego dotyczy przytoczony fragment;)
cd minerwa
20-08-2017 17:44
cd minerwa
Iwan-piszesz "ten rząd ma po pierwszym kwartale bilans dodatni powyżej 5 mld. złotych pomimo 500+...."
No tak - bo nie masz pojecia co to sa wskazniki inwestycyjne . Elektorat PiS mowi- krytykujecie partie a wskazniki gospodarcze sa rewelacyjne- 3,9 % pryrostu PKB. Pieknie - tylko ciemny lud kupi wszystko, bo nie ma pojecia o cyklach inwestycyjnych, ktore maja wieloletni przebieg i, ze to plon dobrych rzadow I inwestycji wlasnie PO. Koszmar gospodarczy bedacy skutkiem programu PiS bedzie widoczny za 2-3 lata. Inwestycji brak a jest tylko rozdawnictwo.

PGE , Tauron, KGHM, PKN Orlen, Lotos - spadek inwestycji pod koniec 2016 siega ok. 30 %. Moze zamiast ogladac rezimowa , gdzie co drugie slowo to klamstwo i nie przyjac nierzeczywistej rzeczywistosci na tacy , posluchac lub poczytac cos innego i samemu zaczac myslec.
http://biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/inwestycje-spolek-skarbu-panstwa-mocno-spadly/eqnkfe
http://biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/kapital-zagraniczny-zagraniczne-firmy-w-polsce/yy8kw2


Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Tym razem Püdelsi. Mamy dla Was bilety!

17-01-2018 09:15

Status konkursu: TRWA

Już w najbliższą sobotę (20.01.2018)  w Cieszynie - Scena COK w Browarze, wystąpi zespół PÜDELSI. My mamy dla Was dwa bilety!

wyświetleń: 67komentarzy: 0

Cieszyn: Które drogi zostaną wyremontowane?

17-01-2018 07:30

Jakie cieszyńskie drogi zostały ujęte w planach inwestycyjnych na ten rok? Na ostatniej konferencji prasowej Burmistrz Cieszyna wspomniał m.in. o ulicy Solnej, czy Al. Piastowskiej.

wyświetleń: 507komentarzy: 0

Stalownicy odrobili straty z pierwszego meczu, ale w karnych lepsi byli Finowie

16-01-2018 23:59

Koniec pięknej przygody Trzyńca z Ligą Mistrzów. Pięknej, bo podopieczni Vaclava Varadi napisali nowy rozdział w historii klubu. Rozdział, który zakończył się w półfinale.

wyświetleń: 199komentarzy: 0

Strajk kobiet w Cieszynie

16-01-2018 22:25

Jutro (17.01) kobiety znów wyjdą na ulice. Strajk pod hasłem ''Deja Vu'' odbędzie się nie tylko w wielkich miastach. Swój udział w akcji zapowiedziały również mniejsze miejscowości. W Cieszynie Strajk Kobiet odbył się dziś (16.01).

wyświetleń: 990komentarzy: 9

Na papierze dłużej potrwa

16-01-2018 20:15

Zazwyczaj myślimy o tym w drugiej połowie kwietnia, ale urzędy skarbowe już przypominają, że można składać zeznania podatkowe. Najlepiej drogą elektroniczną, bo przy okienku od tego roku postoimy dłużej. Chcesz zaoszczędzić czas, złóż zeznanie podatkowe elektronicznie - do tego namawia Urząd Skarbowy w Cieszynie.

wyświetleń: 738komentarzy: 0

Halo drogowcy - mamy zimę

16-01-2018 19:15

Być może dodatnie temperatury i brak śniegu uśpiły czujność drogowców, jednak to nie jest to żadnym usprawiedliwieniem. Bo to, co dzisiaj po południu działo się na niektórych odcinkach dróg w naszym powiecie, kierowcy nazywali krótko - żenadą. Więcej słów nie nadaje się do cytowania.

wyświetleń: 4346komentarzy: 10

Sejmik przyjął budżet

16-01-2018 17:25

Sejmik Województwa Śląskiego przyjął Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2018-2030 oraz budżet województwa na 2018 r. Za przyjęciem uchwały budżetowej było 25 radnych, 13 opowiedziało się przeciw

wyświetleń: 374komentarzy: 0

Gdzie szusować/ gdzie na łyżwy? (odc. 6 sezon 2017/2018)

16-01-2018 16:00

Dzięki mroźnej pogodzie uruchomione zostały kolejne wyciągi narciarskie. Narciarze mogą szykować się do podboju stoków. W Wiśle wyciągi są czynne!  

wyświetleń: 741komentarzy: 0

Najmłodsi stela 05/629/2018

16-01-2018 14:00

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 3429komentarzy: 0

Prezydent pochodzący z Jabłonkowa?

16-01-2018 12:30

W Czechach trwają wybory prezydenckie. Aktualny prezydent Milosz Zeman, któremu przy założeniu, że frekwencja będzie niska „wróżono” że może wygrać w pierwszej turze, udało się otrzymać 38,6 proc. głosów,  tuż za nim jest, pochodzący z Jabłonkowa, przewodniczący Czeskiej Akademii Nauk Jirzi Drahosz - 26,6 proc.