Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3958komentarzy: 6

Zanim wezwiesz straż...

18-08-2017 11:00

Osy i szerszenie bywają groźne, często swoje gniazda budują w zabudowaniach gospodarstw domowych. Kiedy można wezwać straż do ich usunięcia? Wyjaśniamy.
Strażacy z OSP Kończyce Małe kilkukrotnie w ciągu ostatich kilkunastu dni usuwali gniazda szerszeni. Fot: druh Łukasz / OSP Kończyce Małe Strażacy z OSP Kończyce Małe kilkukrotnie w ciągu ostatich kilkunastu dni usuwali gniazda szerszeni. Fot: druh Łukasz / OSP Kończyce Małe

 Państwowa Straż Pożarna oraz Ochotnicze Straże Pożarne niejednokrotnie wzywane były do nieuzasadnionych interwencji związanych z usuwaniem gniazd i rojów owadów błonkoskrzydłych.  Jak wyjaśniają ratownicy w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia ludzi straż pożarna udziela natychmiastowej pomocy, jednakże w innych przypadkach właściwymi do likwidacji gniazd owadów błonkoskrzydłych są firmy dezynsekcyjne. Wykaz  firm znajduje się na stronie komendy (zawiera nazwy Firm, które swoją obecność na rynku zgłosiły  - LINK )   W razie potrzeby niezbędnych informacji udzieli strażak pełniący służbę w Powiatowym Stanowisku Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Ustroniu.

Strażacy przypominają również, że zgodnie z art. 61 pkt 2 ustawy Prawo budowlane, zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu należy do właściciela lub zarządcy obiektu. - Zwracamy się z prośbą o zrozumienie i nie przekazywanie nieprawdziwych informacji o zagrożeniu życia lub zdrowia jeśli takowe zagrożenie nie występuje.  Wyjazd zastępu w nieuzasadnionym przypadku spowoduje zgodnie z procedurą działań opisaną w "Zasadach...": zabezpieczenie terenu działań, ewakuację osób z obiektu, i nakazanie zgodnie z Prawem budowlanym, zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu jego właścicielowi lub zarządcy  - wyjasniają mundurowi.

Zdarzenia związane z wystąpieniem owadów błonkoskrzydłych z natury rzeczy nie są zazwyczaj zdarzeniami nagłymi i odpowiednio prowadzona administracja obiektu i terenu skutecznie uniemożliwiłaby zagnieżdżenie się w nim owadów.

(red/PSP Cieszyn)
 

źródło: ox.pl
dodał: CR 18-08-2017 11:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (6)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Edi
18-08-2017 11:42
Edi
No cóż,kij ma dwa końce,i w grudniu podziękuję strażakom za ich kalendarz,i powiem,że nie ma zagrożenia życia.
jojestelagalicyjok
18-08-2017 15:55
jojestelagalicyjok
Panowie z PSP; to tak jakbym sobie te szerszenie wyhodował w domu, i wezwał Was do usunięci gniazda, ale już na działce poza strzechą...są Wasze, nic głupszego nie mogliście wymyślić. Ale kotka, pieska ptaszka z drzewa jedziecie zdejmować, gdy sam boi się zejść. No tutaj występuje zagrożenie życia....hipokryzja XXI wieku
STEVEabc
18-08-2017 16:16
STEVEabc
Przecież to jest tak proste rozumowanie ze strony SP jak konstrukcja cepa. Chodzi o to, by zarabiały zewnętrzne firmy, bo strażacy muszą to robić za friko.
wojtus2607
18-08-2017 17:33
wojtus2607
Jeśli chodzi o strażaków osp to pewnie sobie myślą "a wsadz sobie chłopie w d...e tą dziesiątkę za ten kalendarz "
bronek91
18-08-2017 17:44
bronek91
Też cosik za akcje mają płacone;) A tym bych sie nie przejmowoł. Na dziedzinie sie wszyscy znajom a strażacy z OSP zawsze cosik mogą zrobić w ramach fuszki:) Wszystko pewnie bydzie po starymu, ino pod inny numer trzeja dzwonić:)

Dostowajom kase z gmin? Gmina funduje im sprzynty? No to pewne usługi można wykonać jako fuszki z czystym sumieniem, ino szkoda że bez kosztów amortyzacji. A co do kasy z kalyndorzy? Dować!!! Zebrani Walne też trzeja z czegosik zaopatrzyć:) A na zebraniu i Fojt je, i radny i szołtys :) A strażocy na dziedzinie som potrzebni, bo baldachim na Boże Ciało trzeja nosić, i straż przy grobie trzeja sprawować, Judosza trzeja polić, asyste przy ślubach robić i to wszystko za Bóg Zapłać a kaj je zagrożyni życia? A jak co trzeja zrobić to do dyżurnego dzwonić? Strażok też chce porobić przyjemne z pożytecznym:)
tadfar
18-08-2017 23:22
tadfar
dobrze pisze jojestelagalicyjok bo u mnie też są szerszenie a mam czwórkę małych dzieci na podwórku no i pomyślcie sami jest zagrożenie życia i zdrowia czy nie ma?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Msze i nabożeństwa online

19-11-2017 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne. 

wyświetleń: 61komentarzy: 0

Norweski triumf w Wiśle

19-11-2017 00:15

Reprezentanci Norwegii okazali się najlepsi w pierwszym drużynowym konkursie Pucharu Świata w sezonie 2017/2018. Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Daniel Andre Tande i Robert Johansson wyprzedzili reprezentantów Polski oraz czwórkę z Austrii. Oba te teamy uplasowały się ex aequo na drugim stopniu podium.

wyświetleń: 187komentarzy: 1

750 lat Skoczowa. Bolesław Noga

18-11-2017 21:30

Jubileusze stanowią okazję, aby na chwilę się zatrzymać, spojrzeć wstecz, podsumować to, co wydarzyło się na przestrzeni lat. Dlatego też wyszliśmy, jako Miejskie Centrum Kultury ''Integrator'', z inicjatywą zadania trzech pytań przed kamerą osobom związanym ze Skoczowem, wyraziście wkomponowanym z racji wielu doświadczeń i pełnionych przez nich ról w lokalną społeczność.

wyświetleń: 202komentarzy: 0

Kopciuszek dla 2-letniego Szymka

18-11-2017 20:15

4 tysiące złotych - tyle datków udało się zebrać wczoraj (17.11) w Szkole Podstawowej w Hażlachu, po spektaklu "Kopciuszek", który został wystawiony przez nauczycieli tej placówki. Pieniądze zostaną przekazane na rzecz chorego Szymonka Zamarskiego.

wyświetleń: 1231komentarzy: 0

''7 cudów świata i inne budowle'' - wystawa Książnicy Cieszyńskiej

18-11-2017 18:45

W czwartek (16.11) na terenie Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy "Siedem cudów świata i inne słynne budowle". Wystawa składa się z wyeksponowanych, bogato ilustrowanych dzieł, pochodzących z okresu od XVI do XIX w., są to druki ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej. W czasie tworzenia wystawy zwrócono szczególną uwagę nie tylko na siedem cudów świata, ale również na inne budowle, w jakiś sposób warte zapamiętania.

wyświetleń: 180komentarzy: 0

Na żywo: konferencja prasowa

18-11-2017 18:25

Konferencja prasowa po Konkursie drużynowym Pucharu Świata w Wiśle. Polacy ex aequo z drużyną Austrii zajęli drugie miejsce w konkursie drużynowym inaugurującym kolejny sezon Pucharu Świata. Na najwyższym stopniu podium stanęła reprezentacja Norwegii. Na niedzielę (19.11.2017) zaplanowano konkurs indywidualny. Zobaczymy w nim siedmiu Polaków: Jakuba Wolnego, Aleksandra Zniszczoła, Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę, Stefana Hulę, Macieja Kota i Kamila Stocha.

wyświetleń: 354komentarzy: 0

Cieszyn oczami Dariusza Orszulika

18-11-2017 18:15

Wczoraj (17.11) w galerii na piętrze Księgarni Piastowskiej w Cieszynie miał miejsce wernisaż wystawy Dariusza Orszulika "Cieszyn jest piękny".

wyświetleń: 444komentarzy: 0

Cieszyn zapalił się na fioletowo

18-11-2017 16:30

Wcześniactwo to nie wyrok, jednak ciągle wiele rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych nie wie gdzie szukać wsparcia i pomocy. Celem wczorajszej (17.11) fioletowej akcji, która miała miejsce m.in.w Cieszynie było zwrócenie uwagi, właśnie na problem wcześniactwa. 

wyświetleń: 469komentarzy: 1

XVIII Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek

18-11-2017 15:00

W czwartek 16 listopada 2017 roku w auli Szkoły Podstawowej w Zebrzydowicach odbył się XVIII Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek – eliminacje.

wyświetleń: 284komentarzy: 0

Strażnicy kontrolowali niewidzialnych

18-11-2017 13:40

Niewidzialni piesi i rowerzyści. Jak to możliwe? Bez właściwych odblasków na nieoświetlonej drodze wieczorem jesteśmy praktycznie niewidoczni. Właśnie takich pieszych i rowerzystów wyłapywali czeskocieszyńscy strażnicy miejscy podczas akcji „Zmierzch”.

wyświetleń: 1550komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .