Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 4095komentarzy: 6

Zanim wezwiesz straż...

18-08-2017 11:00

Osy i szerszenie bywają groźne, często swoje gniazda budują w zabudowaniach gospodarstw domowych. Kiedy można wezwać straż do ich usunięcia? Wyjaśniamy.
Strażacy z OSP Kończyce Małe kilkukrotnie w ciągu ostatich kilkunastu dni usuwali gniazda szerszeni. Fot: druh Łukasz / OSP Kończyce Małe Strażacy z OSP Kończyce Małe kilkukrotnie w ciągu ostatich kilkunastu dni usuwali gniazda szerszeni. Fot: druh Łukasz / OSP Kończyce Małe

 Państwowa Straż Pożarna oraz Ochotnicze Straże Pożarne niejednokrotnie wzywane były do nieuzasadnionych interwencji związanych z usuwaniem gniazd i rojów owadów błonkoskrzydłych.  Jak wyjaśniają ratownicy w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia ludzi straż pożarna udziela natychmiastowej pomocy, jednakże w innych przypadkach właściwymi do likwidacji gniazd owadów błonkoskrzydłych są firmy dezynsekcyjne. Wykaz  firm znajduje się na stronie komendy (zawiera nazwy Firm, które swoją obecność na rynku zgłosiły  - LINK )   W razie potrzeby niezbędnych informacji udzieli strażak pełniący służbę w Powiatowym Stanowisku Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Ustroniu.

Strażacy przypominają również, że zgodnie z art. 61 pkt 2 ustawy Prawo budowlane, zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu należy do właściciela lub zarządcy obiektu. - Zwracamy się z prośbą o zrozumienie i nie przekazywanie nieprawdziwych informacji o zagrożeniu życia lub zdrowia jeśli takowe zagrożenie nie występuje.  Wyjazd zastępu w nieuzasadnionym przypadku spowoduje zgodnie z procedurą działań opisaną w "Zasadach...": zabezpieczenie terenu działań, ewakuację osób z obiektu, i nakazanie zgodnie z Prawem budowlanym, zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu jego właścicielowi lub zarządcy  - wyjasniają mundurowi.

Zdarzenia związane z wystąpieniem owadów błonkoskrzydłych z natury rzeczy nie są zazwyczaj zdarzeniami nagłymi i odpowiednio prowadzona administracja obiektu i terenu skutecznie uniemożliwiłaby zagnieżdżenie się w nim owadów.

(red/PSP Cieszyn)
 

źródło: ox.pl
dodał: CR 18-08-2017 11:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (6)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Edi
18-08-2017 11:42
Edi
No cóż,kij ma dwa końce,i w grudniu podziękuję strażakom za ich kalendarz,i powiem,że nie ma zagrożenia życia.
jojestelagalicyjok
18-08-2017 15:55
jojestelagalicyjok
Panowie z PSP; to tak jakbym sobie te szerszenie wyhodował w domu, i wezwał Was do usunięci gniazda, ale już na działce poza strzechą...są Wasze, nic głupszego nie mogliście wymyślić. Ale kotka, pieska ptaszka z drzewa jedziecie zdejmować, gdy sam boi się zejść. No tutaj występuje zagrożenie życia....hipokryzja XXI wieku
STEVEabc
18-08-2017 16:16
STEVEabc
Przecież to jest tak proste rozumowanie ze strony SP jak konstrukcja cepa. Chodzi o to, by zarabiały zewnętrzne firmy, bo strażacy muszą to robić za friko.
wojtus2607
18-08-2017 17:33
wojtus2607
Jeśli chodzi o strażaków osp to pewnie sobie myślą "a wsadz sobie chłopie w d...e tą dziesiątkę za ten kalendarz "
bronek91
18-08-2017 17:44
bronek91
Też cosik za akcje mają płacone;) A tym bych sie nie przejmowoł. Na dziedzinie sie wszyscy znajom a strażacy z OSP zawsze cosik mogą zrobić w ramach fuszki:) Wszystko pewnie bydzie po starymu, ino pod inny numer trzeja dzwonić:)

Dostowajom kase z gmin? Gmina funduje im sprzynty? No to pewne usługi można wykonać jako fuszki z czystym sumieniem, ino szkoda że bez kosztów amortyzacji. A co do kasy z kalyndorzy? Dować!!! Zebrani Walne też trzeja z czegosik zaopatrzyć:) A na zebraniu i Fojt je, i radny i szołtys :) A strażocy na dziedzinie som potrzebni, bo baldachim na Boże Ciało trzeja nosić, i straż przy grobie trzeja sprawować, Judosza trzeja polić, asyste przy ślubach robić i to wszystko za Bóg Zapłać a kaj je zagrożyni życia? A jak co trzeja zrobić to do dyżurnego dzwonić? Strażok też chce porobić przyjemne z pożytecznym:)
tadfar
18-08-2017 23:22
tadfar
dobrze pisze jojestelagalicyjok bo u mnie też są szerszenie a mam czwórkę małych dzieci na podwórku no i pomyślcie sami jest zagrożenie życia i zdrowia czy nie ma?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Stalownicy odrobili straty z pierwszego meczu, ale w karnych lepsi byli Finowie

16-01-2018 23:59

Koniec pięknej przygody Trzyńca z Ligą Mistrzów. Pięknej, bo podopieczni Vaclava Varadi napisali nowy rozdział w historii klubu. Rozdział, który zakończył się w półfinale.

wyświetleń: 12komentarzy: 0

Strajk kobiet w Cieszynie

16-01-2018 22:25

Jutro (17.01) kobiety znów wyjdą na ulice. Strajk pod hasłem ''Deja Vu'' odbędzie się nie tylko w wielkich miastach. Swój udział w akcji zapowiedziały również mniejsze miejscowości. W Cieszynie Strajk Kobiet odbył się dziś (16.01).

wyświetleń: 264komentarzy: 0

Na papierze dłużej potrwa

16-01-2018 20:15

Zazwyczaj myślimy o tym w drugiej połowie kwietnia, ale urzędy skarbowe już przypominają, że można składać zeznania podatkowe. Najlepiej drogą elektroniczną, bo przy okienku od tego roku postoimy dłużej. Chcesz zaoszczędzić czas, złóż zeznanie podatkowe elektronicznie - do tego namawia Urząd Skarbowy w Cieszynie.

wyświetleń: 466komentarzy: 0

Halo drogowcy - mamy zimę

16-01-2018 19:15

Być może dodatnie temperatury i brak śniegu uśpiły czujność drogowców, jednak to nie jest to żadnym usprawiedliwieniem. Bo to, co dzisiaj po południu działo się na niektórych odcinkach dróg w naszym powiecie, kierowcy nazywali krótko - żenadą. Więcej słów nie nadaje się do cytowania.

wyświetleń: 3255komentarzy: 5

Sejmik przyjął budżet

16-01-2018 17:25

Sejmik Województwa Śląskiego przyjął Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2018-2030 oraz budżet województwa na 2018 r. Za przyjęciem uchwały budżetowej było 25 radnych, 13 opowiedziało się przeciw

wyświetleń: 297komentarzy: 0

Gdzie szusować/ gdzie na łyżwy? (odc. 6 sezon 2017/2018)

16-01-2018 16:00

Dzięki mroźnej pogodzie uruchomione zostały kolejne wyciągi narciarskie. Narciarze mogą szykować się do podboju stoków. W Wiśle wyciągi są czynne!  

wyświetleń: 594komentarzy: 0

Najmłodsi stela 05/629/2018

16-01-2018 14:00

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 3085komentarzy: 0

Prezydent pochodzący z Jabłonkowa?

16-01-2018 12:30

W Czechach trwają wybory prezydenckie. Aktualny prezydent Milosz Zeman, któremu przy założeniu, że frekwencja będzie niska „wróżono” że może wygrać w pierwszej turze, udało się otrzymać 38,6 proc. głosów,  tuż za nim jest, pochodzący z Jabłonkowa, przewodniczący Czeskiej Akademii Nauk Jirzi Drahosz - 26,6 proc.

wyświetleń: 872komentarzy: 0

Brenna - słońce ogrzeje szkołę

16-01-2018 10:30

Niebawem ruszą prace remontowe w Szkole Podstawowej nr 2 w Brennej. Wójt gminy właśnie podpisał umowę z wykonawcą. Zakres prac w placówce jest bardzo szeroki.

wyświetleń: 753komentarzy: 0

Znowu wieje

16-01-2018 09:55

Meteorolodzy ostrzegają przed silnym wiatrem