Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1224komentarzy: 0

Wielki sprawdzian z języka polskiego w Cieszynie

16-08-2017 14:30

Z ortografią, czy też interpunkcją mogą mieć problemy nawet rdzenni mieszkańcy Polski, w związku z czym możemy sobie wyobrazić, jakie jest to wyzwanie dla obcokrajowców. Na szczęście wiele osób nie boi się wyzwań, w związku z czym starają się poznać obce języki nie tylko w stopniu komunikatywnym, ale również wszystkie jego niuanse. Z tego właśnie względu każdego roku w Cieszynie organizowana jest Letnia Szkoła Języka, Literatury i Kultury Polskiej. Nie inaczej było w tym roku...
fot. Joanna Świba fot. Joanna Świba

Wydarzenie, jakim jest Letnia Szkoła, organizowane przez jednostkę Uniwersytetu Śląskiego, Szkołę Języka i Kultury Polskiej i skierowane do obcokrajowców, w tym roku w Cieszynie zagościło już XXVII raz.

Studenci, którzy zdecydowali się na udział w tym wydarzeniu uczą się języka polskiego przez całą dobę, zarówno podczas wykładów, jak i wycieczek, czy nawet posiłków. Daje to bardzo dobre efekty, w związku z czym studenci szybko robią postępy. Każdego roku na koniec Letniej Szkoły organizowany jest Sprawdzian z Polskiego. Studenci biorący w nim udział muszą posiadać obce obywatelstwo, jednak z pewnością sprawiły on trudności nawet osobom posługującym się językiem polskim od urodzenia. Obcokrajowcy jednak bardzo ochoczo podchodzą do zadania, starając się dać z siebie wszystko.

Sprawdzian polega na odczytaniu przez osobę prowadzącą wydarzenie tekstu, ułożonego specjalnie na potrzeby Letniej Szkoły. Tekst jest zapieczętowany i zostaje otwarty w momencie rozpoczęcia sprawdzianu. Najpierw jest on odczytywany w całości, następnie powoli dyktowany, zdanie po zdaniu. W tym roku tekst mówił zarówno o nauce języków obcych, jak i o nauce alfabetu (warto zapamiętać, że osoby pochodzące na przykład z Chin, Korei, Rosji, czy też krajów arabskich muszą nauczyć się nie tylko języka, ale również nowego alfabetu). Studenci zaawansowani pisali całą treść dyktanda, z kolei początkujący musieli wynotować tylko zrozumiane słowa, jednak stopień trudności i tak był wysoki. Każdy z uczestników otrzymywał nagrodę książkową, z kolei dla najlepszych czekało bezpłatne uczestnictwo w Letniej Szkole w następnym roku, czyli już w XXVIII edycji.

Studenci do nauki języka podchodzili z bardzo dużym entuzjazmem. Nie tylko ochoczo uczestniczyli w zajęciach, ale również poszerzali wiedzę we własnym zakresie. Dużą popularnością cieszyła się sprzedaż klasycznych pozycji literatury polskiej, prowadzona przed wejściem do sali, w której odbywał się Sprawdzian. Jak twierdzi Pani Aleksandra Rusek, lektor języka polskiego w Rosji i gość tegorocznej Letniej Szkoły materiały, takie jak niektóre utwory Henryka Sienkiewicza, czy też Adama Mickiewicza były kupowane bardzo chętnie.  - Studenci chcą wciąż poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie w związku z czym nie chcą, aby Letnia Szkoła była ich jedyną możliwością na znalezienie kontaktu z językiem Polskim. Pani Aleksandra zwróciła również uwagę na ciekawe pobudki osób decydujących się na naukę języka polskiego: - Znam osobę, która zdecydowała się na naukę polskiego ze względu na naszą literaturę, którą przeczytała w tłumaczeniu, a teraz chciałaby się zapoznać z oryginałem. Jak więc widać każda motywacja do nauki jest dobra.

Studenci na Sprawdzian przybyli tłumnie, na sali było widać skupienie i chęć pokazania się z jak najlepszej strony. Jednak wszystkich łączyło jedno - uśmiechy na twarzach. W tym wypadku Sprawdzian nie był rywalizacją, tylko możliwością sprawdzenia własnych postępów i przede wszystkim doskonałą zabawą. Po zakończeniu Testu zostały rozdane nagrody książkowe - między innymi słowniki języka polskiego, czy też słowniki języków obcych, dzięki którym większość uczniów Letniej Szkoły wróci do Cieszyna za rok ze zdecydowanie większym zasobem słów oraz dalszą ochotą do nauki.

Joanna Świba

 

Posłuchaj dyktanda i zobacz transmisję online z tego wydarzenia TUTAJ

źródło: OX.PL
dodał: NG 16-08-2017 14:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Oszustwo ''na fachowca'' i ''pracownika ZUS''

20-11-2017 09:15

Pomysłowość oszustów wydaje się niewyczerpana – w Bielsku doszło do oszustwa „na hydraulika”, a w Jastrzębiu-Zdroju na „pracownika ZUS”.

wyświetleń: 427komentarzy: 0

NZOZ DĘBOWIEC ZAPRASZA!

20-11-2017 07:30

NZOZ Dębowiec zaprasza pacjentów do poradni dermatologicznej, ginekologicznej, endokrynologicznej, kardiologicznej i dietetycznej.

wyświetleń: 215komentarzy: 0

Judocy znowu na macie

20-11-2017 07:00

Reprezentanci Judo Cieszyn, w sobotę i niedzielę (18-19.11), wzięli udział w dwóch turniejach. Sukcesów, po raz kolejny, nie zabrakło!

wyświetleń: 194komentarzy: 0

#mamczasrozmawiac

19-11-2017 19:00

Wystartowała kampania edukacyjna Krajowego Centrum ds. AIDS „Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)” promująca dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, a zwłaszcza o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV. Rozpoczyna się też Europejski Tydzień Testowania na HIV.

wyświetleń: 347komentarzy: 1

Stalownicy w kratkę

19-11-2017 18:15

Pewne zwycięstwo ze Zlinem oraz porażka ze Spartą. Tak wyglądał ten weekend w wykonaniu hokeistów HC Oceláři Třinec.

wyświetleń: 216komentarzy: 0

Wysokie zwycięstwo Chybianek!

19-11-2017 18:00

Tenisistki stołowe RKS-u Cukrownik Oka Chybie wywiązały się wczoraj (18.11.2017) z roli faworytek i nie dały większych szans łodziankom, pokonując je 8:2.

wyświetleń: 373komentarzy: 0

Najmłodsi stela 90/615/2017

19-11-2017 16:00

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 3015komentarzy: 0

Prezydent odebrał medal

19-11-2017 14:35

Ks. Jan Byrt, proboszcz ewangelickiej parafii w Szczyrku wręczył dzisiaj przed południem (19.11) prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie okolicznościowy medal. Związany jest on z jubileuszem 500 lat Reformacji.

wyświetleń: 2765komentarzy: 3

Koncert Życzeń Stela

19-11-2017 12:25

Dziękujemy Wam za wszystkie nadesłane życzenia i zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu ''Koncert Życzeń Stela'' w Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL. Program poprowadzą: Małgorzata Szteler - Furmaniuk i Jacek Porzycki.

wyświetleń: 793komentarzy: 0

Ślubowanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku

19-11-2017 10:15

W czwartek (16.11) na terenie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się uroczyste ślubowanie nowych członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku – w tym roku było to ok. 60 osób. Zgodnie ze statutem UTW, członkiem Uniwersytetu może zostać osoba, która ukończyła 55. Lat, jednak osoba młodsza może zostać tak zwanym członkiem wspierającym – w tym roku z tej możliwości skorzystała jedna osoba.

wyświetleń: 1354komentarzy: 2
Kontakt z redkacją .