Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1350komentarzy: 0

Wielki sprawdzian z języka polskiego w Cieszynie

16-08-2017 14:30

Z ortografią, czy też interpunkcją mogą mieć problemy nawet rdzenni mieszkańcy Polski, w związku z czym możemy sobie wyobrazić, jakie jest to wyzwanie dla obcokrajowców. Na szczęście wiele osób nie boi się wyzwań, w związku z czym starają się poznać obce języki nie tylko w stopniu komunikatywnym, ale również wszystkie jego niuanse. Z tego właśnie względu każdego roku w Cieszynie organizowana jest Letnia Szkoła Języka, Literatury i Kultury Polskiej. Nie inaczej było w tym roku...
fot. Joanna Świba fot. Joanna Świba

Wydarzenie, jakim jest Letnia Szkoła, organizowane przez jednostkę Uniwersytetu Śląskiego, Szkołę Języka i Kultury Polskiej i skierowane do obcokrajowców, w tym roku w Cieszynie zagościło już XXVII raz.

Studenci, którzy zdecydowali się na udział w tym wydarzeniu uczą się języka polskiego przez całą dobę, zarówno podczas wykładów, jak i wycieczek, czy nawet posiłków. Daje to bardzo dobre efekty, w związku z czym studenci szybko robią postępy. Każdego roku na koniec Letniej Szkoły organizowany jest Sprawdzian z Polskiego. Studenci biorący w nim udział muszą posiadać obce obywatelstwo, jednak z pewnością sprawiły on trudności nawet osobom posługującym się językiem polskim od urodzenia. Obcokrajowcy jednak bardzo ochoczo podchodzą do zadania, starając się dać z siebie wszystko.

Sprawdzian polega na odczytaniu przez osobę prowadzącą wydarzenie tekstu, ułożonego specjalnie na potrzeby Letniej Szkoły. Tekst jest zapieczętowany i zostaje otwarty w momencie rozpoczęcia sprawdzianu. Najpierw jest on odczytywany w całości, następnie powoli dyktowany, zdanie po zdaniu. W tym roku tekst mówił zarówno o nauce języków obcych, jak i o nauce alfabetu (warto zapamiętać, że osoby pochodzące na przykład z Chin, Korei, Rosji, czy też krajów arabskich muszą nauczyć się nie tylko języka, ale również nowego alfabetu). Studenci zaawansowani pisali całą treść dyktanda, z kolei początkujący musieli wynotować tylko zrozumiane słowa, jednak stopień trudności i tak był wysoki. Każdy z uczestników otrzymywał nagrodę książkową, z kolei dla najlepszych czekało bezpłatne uczestnictwo w Letniej Szkole w następnym roku, czyli już w XXVIII edycji.

Studenci do nauki języka podchodzili z bardzo dużym entuzjazmem. Nie tylko ochoczo uczestniczyli w zajęciach, ale również poszerzali wiedzę we własnym zakresie. Dużą popularnością cieszyła się sprzedaż klasycznych pozycji literatury polskiej, prowadzona przed wejściem do sali, w której odbywał się Sprawdzian. Jak twierdzi Pani Aleksandra Rusek, lektor języka polskiego w Rosji i gość tegorocznej Letniej Szkoły materiały, takie jak niektóre utwory Henryka Sienkiewicza, czy też Adama Mickiewicza były kupowane bardzo chętnie.  - Studenci chcą wciąż poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie w związku z czym nie chcą, aby Letnia Szkoła była ich jedyną możliwością na znalezienie kontaktu z językiem Polskim. Pani Aleksandra zwróciła również uwagę na ciekawe pobudki osób decydujących się na naukę języka polskiego: - Znam osobę, która zdecydowała się na naukę polskiego ze względu na naszą literaturę, którą przeczytała w tłumaczeniu, a teraz chciałaby się zapoznać z oryginałem. Jak więc widać każda motywacja do nauki jest dobra.

Studenci na Sprawdzian przybyli tłumnie, na sali było widać skupienie i chęć pokazania się z jak najlepszej strony. Jednak wszystkich łączyło jedno - uśmiechy na twarzach. W tym wypadku Sprawdzian nie był rywalizacją, tylko możliwością sprawdzenia własnych postępów i przede wszystkim doskonałą zabawą. Po zakończeniu Testu zostały rozdane nagrody książkowe - między innymi słowniki języka polskiego, czy też słowniki języków obcych, dzięki którym większość uczniów Letniej Szkoły wróci do Cieszyna za rok ze zdecydowanie większym zasobem słów oraz dalszą ochotą do nauki.

Joanna Świba

 

Posłuchaj dyktanda i zobacz transmisję online z tego wydarzenia TUTAJ

źródło: OX.PL
dodał: NG 16-08-2017 14:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Szafa z ubraniami w centrum Cieszyna

20-01-2018 19:30

''Zostaw jeśli masz za dużo - weź gdy potrzebujesz'' - ten napis widnieje na szafie, która od jakiegoś czasu stoi w Cieszynie przy ul. Zamkowej. Szafa cieszy się zainteresowaniem i być może pozostanie w Cieszynie na dłużej, a nie tylko w okresie zimowym.  Jak podoba się Wam ten pomysł?

wyświetleń: 1091komentarzy: 0

W Turcji zabrakło Tomasza Pilcha, który stracił koszulkę lidera cyklu

20-01-2018 19:25

Erzurum gościło skoczków w ramach Pucharu Kontynentalnego. Najlepszy z Polaków okazał się zawodnik WSS Wisła, Aleksander Zniszczoł, który dwukrotnie uplasował się w czołowej "10".

wyświetleń: 224komentarzy: 0

Daniel Andre Tande najlepszy w Oberstdorfie

20-01-2018 18:36

Za nami konkurs indywidualny na Mistrzostwach Świata w Lotach, które odbywają się w Oberstdorfie. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów, po złoto sięgnął Daniel Andre Tande. Srebro zdobył Kamil Stoch, a brąz Richard Freitag. Piotr Żyła zajął 17. miejsce.

wyświetleń: 219komentarzy: 0

Rabunek w Ustroniu

20-01-2018 18:30

17 stycznia rano policjanci otrzymali zgłoszenie najpierw o jednej, później o drugiej kradzieży z włamaniem.

wyświetleń: 3305komentarzy: 2

LOTOS Cup 2018: Skoczkowie zainaugurowali XIV edycję

20-01-2018 18:29

W piątek na kompleksie skoczni Szczyrk Skalite skoczkowie oraz skoczkinie zainaugurowali XIV Edycję Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich „Szukamy Następców Mistrza” – LOTOS Cup 2018 w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Rywalizacja toczyła się w siedmiu kategoriach wiekowych i zdominowali ją reprezentanci klubu TS Wisła Zakopane, którzy wywalczyli trzy złote medale, zwyciężając w Juniorze E, D oraz A.

wyświetleń: 224komentarzy: 0

Bank nie działa? Spokojnie, to tylko krótka przerwa techniczna.

20-01-2018 17:35

Jeżeli w ten weekend (20-21.01) nie będzie działała bankowość internetowa, bankowość mobilna a w dodatku usiłując dodzwonić się na infolinię banku również nic nie zdziałamy (nikt nie odbierze telefonu) to nie powód do obaw. Aż 9 banków zapowiedziało bowiem przerwy techniczne w weekend, a w związku z tym niektóre usługi mogą być niedostępne. Pełen pakiet możliwości dla osób posiadający konto w tych bankach powinien wrócić jednak już po kilku godzinach.

wyświetleń: 579komentarzy: 0

Koniec z umowami śmieciowymi?

20-01-2018 17:00

Od 2017 roku w sejmie trwają pracę nad zmianami w kodeksie pracy. Aktualnie projekt zmian w ustawie jest opracowywany przez Komisję Kodyfikacyjną i zgodnie z założeniami ma zostać przedstawiony do końca marca 2018 roku. Umożliwi to przegłosowanie zmian jeszcze w tej kadencji parlamentu, w związku z czym zmiany miałyby zostać możliwie szybko wprowadzone w życie.

wyświetleń: 766komentarzy: 1

Wychowanek Morcinka Kaczyce będzie występować za Bytovię

20-01-2018 15:00

Kamil Adamek został piłkarzem Drutex-Bytovii, która występuje w Nice I Lidze. 28-latek podpisał umowę do końca bieżącego sezonu.

wyświetleń: 801komentarzy: 0

Najmłodsi stela 06/630/2018

20-01-2018 13:20

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 2631komentarzy: 1

Koncert Riffertone and The THREEX

20-01-2018 10:35

Niebanalne połączenie wokalu i gitary duetu Riffertone z bogatym brzmieniem tria The ThreeX, wspaniale odda niepowtarzalny klimat kolęd i kompozycji świątecznych specjalnie zaaranżowanych na tę okazję.

wyświetleń: 344komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .