Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1026komentarzy: 0

Wielki sprawdzian z języka polskiego w Cieszynie

16-08-2017 14:30

Z ortografią, czy też interpunkcją mogą mieć problemy nawet rdzenni mieszkańcy Polski, w związku z czym możemy sobie wyobrazić, jakie jest to wyzwanie dla obcokrajowców. Na szczęście wiele osób nie boi się wyzwań, w związku z czym starają się poznać obce języki nie tylko w stopniu komunikatywnym, ale również wszystkie jego niuanse. Z tego właśnie względu każdego roku w Cieszynie organizowana jest Letnia Szkoła Języka, Literatury i Kultury Polskiej. Nie inaczej było w tym roku...
fot. Joanna Świba fot. Joanna Świba

Wydarzenie, jakim jest Letnia Szkoła, organizowane przez jednostkę Uniwersytetu Śląskiego, Szkołę Języka i Kultury Polskiej i skierowane do obcokrajowców, w tym roku w Cieszynie zagościło już XXVII raz.

Studenci, którzy zdecydowali się na udział w tym wydarzeniu uczą się języka polskiego przez całą dobę, zarówno podczas wykładów, jak i wycieczek, czy nawet posiłków. Daje to bardzo dobre efekty, w związku z czym studenci szybko robią postępy. Każdego roku na koniec Letniej Szkoły organizowany jest Sprawdzian z Polskiego. Studenci biorący w nim udział muszą posiadać obce obywatelstwo, jednak z pewnością sprawiły on trudności nawet osobom posługującym się językiem polskim od urodzenia. Obcokrajowcy jednak bardzo ochoczo podchodzą do zadania, starając się dać z siebie wszystko.

Sprawdzian polega na odczytaniu przez osobę prowadzącą wydarzenie tekstu, ułożonego specjalnie na potrzeby Letniej Szkoły. Tekst jest zapieczętowany i zostaje otwarty w momencie rozpoczęcia sprawdzianu. Najpierw jest on odczytywany w całości, następnie powoli dyktowany, zdanie po zdaniu. W tym roku tekst mówił zarówno o nauce języków obcych, jak i o nauce alfabetu (warto zapamiętać, że osoby pochodzące na przykład z Chin, Korei, Rosji, czy też krajów arabskich muszą nauczyć się nie tylko języka, ale również nowego alfabetu). Studenci zaawansowani pisali całą treść dyktanda, z kolei początkujący musieli wynotować tylko zrozumiane słowa, jednak stopień trudności i tak był wysoki. Każdy z uczestników otrzymywał nagrodę książkową, z kolei dla najlepszych czekało bezpłatne uczestnictwo w Letniej Szkole w następnym roku, czyli już w XXVIII edycji.

Studenci do nauki języka podchodzili z bardzo dużym entuzjazmem. Nie tylko ochoczo uczestniczyli w zajęciach, ale również poszerzali wiedzę we własnym zakresie. Dużą popularnością cieszyła się sprzedaż klasycznych pozycji literatury polskiej, prowadzona przed wejściem do sali, w której odbywał się Sprawdzian. Jak twierdzi Pani Aleksandra Rusek, lektor języka polskiego w Rosji i gość tegorocznej Letniej Szkoły materiały, takie jak niektóre utwory Henryka Sienkiewicza, czy też Adama Mickiewicza były kupowane bardzo chętnie.  - Studenci chcą wciąż poszerzać swoją wiedzę w tym zakresie w związku z czym nie chcą, aby Letnia Szkoła była ich jedyną możliwością na znalezienie kontaktu z językiem Polskim. Pani Aleksandra zwróciła również uwagę na ciekawe pobudki osób decydujących się na naukę języka polskiego: - Znam osobę, która zdecydowała się na naukę polskiego ze względu na naszą literaturę, którą przeczytała w tłumaczeniu, a teraz chciałaby się zapoznać z oryginałem. Jak więc widać każda motywacja do nauki jest dobra.

Studenci na Sprawdzian przybyli tłumnie, na sali było widać skupienie i chęć pokazania się z jak najlepszej strony. Jednak wszystkich łączyło jedno - uśmiechy na twarzach. W tym wypadku Sprawdzian nie był rywalizacją, tylko możliwością sprawdzenia własnych postępów i przede wszystkim doskonałą zabawą. Po zakończeniu Testu zostały rozdane nagrody książkowe - między innymi słowniki języka polskiego, czy też słowniki języków obcych, dzięki którym większość uczniów Letniej Szkoły wróci do Cieszyna za rok ze zdecydowanie większym zasobem słów oraz dalszą ochotą do nauki.

Joanna Świba

 

Posłuchaj dyktanda i zobacz transmisję online z tego wydarzenia TUTAJ

źródło: OX.PL
dodał: NG 16-08-2017 14:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Otwarcie Karczmy ''Pod Dębem''!

20-09-2017 07:30

Miejsce z tradycją, bo 100-letnie, ale gospodarze i wystrój nowe. Zapraszamy na otwarcie ''Karczmy pod Dębem'' w Cieszynie!

wyświetleń: 131komentarzy: 0

Zamarski: Pierwsze gwiazdy w Alei Gwiazd

19-09-2017 20:30

W niedzielę (17.09) miało miejsce oficjalne odsłonięcie pierwszych gwiazd w Alei Gwiazd Miłośników Cieszyńskiej Pieśniczki Ludowej w Zamarskach.

wyświetleń: 1068komentarzy: 0

NATO w Ostrawie

19-09-2017 19:00

W weekend 16-17 września na terenie Ostrawy w Czechach odbyła się XVI edycja Dni NATO. Jest to wydarzenie, które od wielu lat skupia dziesiątki tysięcy widzów, z całego Świata (na parkingu lotniska, na którym odbywały się pokazy można było zaobserwować nie tylko czeskie, czy polskie tablice rejestracyjne, ale również niemieckie czy też austriackie). Wydarzenie to skupiło również wiele tysięcy osób z terenu całego Śląska, w tym również Śląska Cieszyńskiego.

wyświetleń: 1005komentarzy: 0

27 września zaczyna się festiwal Viva il canto!

19-09-2017 17:20

Już wkrótce w Cieszynie rozpocznie się XXVI edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wokalnej Viva il canto. Podczas czterech festiwalowych koncertów publiczność usłyszy brzmienia poetycko-refleksyjne, gorące tanga, pieśni żydowskie a także muzykę operetkową, filmową i musicalową.

wyświetleń: 418komentarzy: 0

Chybie: rozbierają trybuny!

19-09-2017 16:30

Rozbiórka trybuny na stadionie RKS Cukrownik ruszyła. Kończą się prace termoizolacyjne w pawilonie sportowym.

wyświetleń: 547komentarzy: 0

Tajniki pracy rzemieślników

19-09-2017 15:30

W weekend (16-17.09) w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego, na terenie Cieszyna zostały zorganizowane warsztaty z lokalnym rusznikarzem, Jerzym Wałgą. Drzwi do pracowni były otwarte w godzinach 10-15 i każdy zainteresowany mógł zapytać mistrza o tajniki obróbki metalu, bądź też zwiedzić Izbę Cieszyńskich Mistrzów, którą założył i aktualnie utrzymuje cieszyński rusznikarz.

wyświetleń: 334komentarzy: 0

Strumień ma alkomat - ogólnodostępny

19-09-2017 14:30

Od dziś (19.09.2017), każdy będzie mógł samodzielnie sprawdzić poziom alkoholu w swoim organizmie. Dzięki przekazanym środkom przez władze Strumienia i Chybia, alkomat zamontowane zostanie w poczekalni strumieńskiego komisariatu

wyświetleń: 1445komentarzy: 1

Nowa nawierzchnia na Lipowej - trwa remont

19-09-2017 14:20

W Pruchnej trwa remont ulicy Lipowej. Nowa powierzchnia pojawi się tam dzięki środkom - Gminy Strumień i Powiatu.

wyświetleń: 628komentarzy: 0

VI Rajd Synchroniczny

19-09-2017 14:15

Za nami odbywająca się po raz VI  edycja najbardziej nietypowego rajdu w regionie.  Rajd Synchroniczny Pojazdów Zabytkowych odbył się w niedzielę, 17  czerwca w Zebrzydowicach. Mimo niepogody zawodnicy dopisali a sama rywalizacja, to nie jedyne atrakcje tego dnia. 

wyświetleń: 759komentarzy: 0

Od ''Dumy i uprzedzenia'' do... Jasienicka biblioteka swiętuje 60 lat

19-09-2017 13:00

Pierwsza książka, jaką wpisano do katalogu w jasienickiej Bibliotece, to „Duma i uprzedzenie” Jane Austen. Po 60 latach istnienia zbiór Biblioteki w Jasienicy liczy sobie prawie 60 tysięcy tytułów.

wyświetleń: 484komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .