Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1505komentarzy: 0

Oczami niewidomego: gdzieś obok nas - Wiesława Kopoczek

15-08-2017 16:50

Przedstawiłem już na łamach portalu osoby niepełnosprawne z różnymi dysfunkcjami (stwardnienie rozsiane, niepełność ruchowa, niepełnosprawnych sportowców). Tym razem zaproponowałem rozmowę i odpowiedź na pytania Wiesławie Kopoczek - niepełnosprawnej z dysfunkcją wzroku. ''widzenie lunetowe'', klocki, działalność na rzecz środowiska niewidomych - to kilka haseł, o których poniżej.
Wiesława Kopoczek, fot. archiwum prywatne Wiesławy Kopoczek Wiesława Kopoczek, fot. archiwum prywatne Wiesławy Kopoczek

- Jesteś osobom bardzo żywiołową, a przy tym niepełnosprawną. Jak sobie radzisz z tym w codziennym życiu? Jak się w nim odnajdujesz ze swoją dysfunkcją?

- Żyję normalnie, tak jak każdy, no może tylko z lornetką przy oczach, bo takie mam widzenie zwane "lunetowym". Sprawiła to kilka ładnych lat temu jaskra. Dzięki okularom mam prawie zachowaną ostrość widzenia i mogę coś zobaczyć przed sobą, ale nie zobaczą tego, co pod nogami i wokół mnie. Dlatego bardzo często wpadam na różne koziołki wystawione przed sklepami, znaki drogowe, krawężniki, otwarte drzwi.

- Twoje życie kręci się praktycznie wokół osób z dysfunkcją wzroku. Oprócz kierowania cieszyńskim kołem Polskiego Związku Niewidomych, gdzie można Cię zobaczyć czy usłyszeć?

- Z chwilą kiedy zaczęło zawężać się moje pole widzenia to właśnie różne szkolenia i kursy organizowane przez Polski Związek Niewidomych pokazały mi, że można. Można radzić sobie w codziennych sytuacjach, normalnie żyć i tym życiem się cieszyć, można rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Dlatego staram się, aby osoby tracące wzrok znalazły pomoc w Związku Niewidomych.
Poza Kołem w Związku Niewidomych jestem również skarbnikiem Zarządu Okręgu Polskiego Związku Niewidomych w Chorzowie, sekretarzem Rady Rehabilitacyjnej, no i pracownikiem Biblioteki Miejskiej w Cieszynie na Filii Nr 4 - Dział Książek Mówionych mieszczącej się w siedzibie Koła Związku Niewidomych w Cieszynie.

- Praca pracą, obowiązki obowiązkami, ale są też różne zainteresowania i hobby. Powiesz coś o tym naszym czytelnikom? No i nie może w tym miejscu zabraknąć kultowej już „stajenki bożonarodzeniowej” z klocków…

- Moje hobby - jest ich wiele - ale największą moją miłością są książki - coraz więcej ich słucham, ale i te wydane tradycyjne też jeszcze przeczytam, tym bardziej, że nie wszystkie tytuły są dostępne w wersji mówionej np. przewodniki. Zresztą sam się orientujesz, że z tego, co pokazuje się rynku wydawniczym tylko 5% wydawanych jest w formie audiobooku i tylko tyle trafia do osób niewidomych.

A nie za wcześnie na "stajenkę”…? [śmiech]. Od 43 lat zbieram zabawki Playmobil. Na początek kupowałam je w komisach, potem "szmateksach", teraz na aukcjach internetowych. Mam okazy z 1974 r., a więc od daty ich pokazania się na rynku. Zbieractwem tych zabawek zaraziłam kilka osób.

- Poruszasz się bez pomocy „białej laski”. Co sądzisz na temat barier architektonicznych i nie tylko, które czekają na wszystkich niepełnosprawnych?

- Bariery architektoniczne - dla mnie największą trudnością są szarości krawężników, koziołki i znaki na chodnikach, nie oznaczone tafle drzwi, a dla innych osób, szczególnie niewidomych, brak oznaczeń np. rynienek lub jeżyków przy przejściach, w Skoczowie na dworcu brak informacji dźwiękowej o odjazdach autobusów, wyłącza się sygnalizację dźwiękową na przejściach, przykładów można by mnożyć. Poza tym brak ujednolicenia oznaczeń kolorystycznych czy dotykowych, mimo że istnieje opracowanie "Projektowanie i adaptacja przestrzeni publicznej do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących - zalecenia i przepisy" wydane przez Polski Związek Niewidomych.
Taki podstawowy przykład - zbyt wysokie krawężniki, które czasem są nie do pokonania dla osoby prowadzącej wózek z dzieckiem, a drugie dziecko np. na rowerku lub hulajnodze, osoby starsze poruszające się o kulach lub przy pomocy balkoników.

- Dzięki za poświęcony nam czas, ciekawe informacje i życzę Ci dużo sił w tym, co robisz dla siebie i niepełnosprawnych oraz w życiu prywatnym dużo pociechy z Twojego oczka w głowie – wnuka Gucia.


Andrzej Koenig

źródło: OX.PL
dodał: NG 15-08-2017 16:50
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Msze i nabożeństwa online

19-11-2017 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne. 

wyświetleń: 47komentarzy: 0

Norweski triumf w Wiśle

19-11-2017 00:15

Reprezentanci Norwegii okazali się najlepsi w pierwszym drużynowym konkursie Pucharu Świata w sezonie 2017/2018. Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Daniel Andre Tande i Robert Johansson wyprzedzili reprezentantów Polski oraz czwórkę z Austrii. Oba te teamy uplasowały się ex aequo na drugim stopniu podium.

wyświetleń: 180komentarzy: 1

750 lat Skoczowa. Bolesław Noga

18-11-2017 21:30

Jubileusze stanowią okazję, aby na chwilę się zatrzymać, spojrzeć wstecz, podsumować to, co wydarzyło się na przestrzeni lat. Dlatego też wyszliśmy, jako Miejskie Centrum Kultury ''Integrator'', z inicjatywą zadania trzech pytań przed kamerą osobom związanym ze Skoczowem, wyraziście wkomponowanym z racji wielu doświadczeń i pełnionych przez nich ról w lokalną społeczność.

wyświetleń: 198komentarzy: 0

Kopciuszek dla 2-letniego Szymka

18-11-2017 20:15

4 tysiące złotych - tyle datków udało się zebrać wczoraj (17.11) w Szkole Podstawowej w Hażlachu, po spektaklu "Kopciuszek", który został wystawiony przez nauczycieli tej placówki. Pieniądze zostaną przekazane na rzecz chorego Szymonka Zamarskiego.

wyświetleń: 1218komentarzy: 0

''7 cudów świata i inne budowle'' - wystawa Książnicy Cieszyńskiej

18-11-2017 18:45

W czwartek (16.11) na terenie Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy "Siedem cudów świata i inne słynne budowle". Wystawa składa się z wyeksponowanych, bogato ilustrowanych dzieł, pochodzących z okresu od XVI do XIX w., są to druki ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej. W czasie tworzenia wystawy zwrócono szczególną uwagę nie tylko na siedem cudów świata, ale również na inne budowle, w jakiś sposób warte zapamiętania.

wyświetleń: 178komentarzy: 0

Na żywo: konferencja prasowa

18-11-2017 18:25

Konferencja prasowa po Konkursie drużynowym Pucharu Świata w Wiśle. Polacy ex aequo z drużyną Austrii zajęli drugie miejsce w konkursie drużynowym inaugurującym kolejny sezon Pucharu Świata. Na najwyższym stopniu podium stanęła reprezentacja Norwegii. Na niedzielę (19.11.2017) zaplanowano konkurs indywidualny. Zobaczymy w nim siedmiu Polaków: Jakuba Wolnego, Aleksandra Zniszczoła, Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę, Stefana Hulę, Macieja Kota i Kamila Stocha.

wyświetleń: 352komentarzy: 0

Cieszyn oczami Dariusza Orszulika

18-11-2017 18:15

Wczoraj (17.11) w galerii na piętrze Księgarni Piastowskiej w Cieszynie miał miejsce wernisaż wystawy Dariusza Orszulika "Cieszyn jest piękny".

wyświetleń: 440komentarzy: 0

Cieszyn zapalił się na fioletowo

18-11-2017 16:30

Wcześniactwo to nie wyrok, jednak ciągle wiele rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych nie wie gdzie szukać wsparcia i pomocy. Celem wczorajszej (17.11) fioletowej akcji, która miała miejsce m.in.w Cieszynie było zwrócenie uwagi, właśnie na problem wcześniactwa. 

wyświetleń: 468komentarzy: 1

XVIII Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek

18-11-2017 15:00

W czwartek 16 listopada 2017 roku w auli Szkoły Podstawowej w Zebrzydowicach odbył się XVIII Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek – eliminacje.

wyświetleń: 283komentarzy: 0

Strażnicy kontrolowali niewidzialnych

18-11-2017 13:40

Niewidzialni piesi i rowerzyści. Jak to możliwe? Bez właściwych odblasków na nieoświetlonej drodze wieczorem jesteśmy praktycznie niewidoczni. Właśnie takich pieszych i rowerzystów wyłapywali czeskocieszyńscy strażnicy miejscy podczas akcji „Zmierzch”.

wyświetleń: 1548komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .