Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1237komentarzy: 0

Oczami niewidomego: gdzieś obok nas - Wiesława Kopoczek

15-08-2017 16:50

Przedstawiłem już na łamach portalu osoby niepełnosprawne z różnymi dysfunkcjami (stwardnienie rozsiane, niepełność ruchowa, niepełnosprawnych sportowców). Tym razem zaproponowałem rozmowę i odpowiedź na pytania Wiesławie Kopoczek - niepełnosprawnej z dysfunkcją wzroku. ''widzenie lunetowe'', klocki, działalność na rzecz środowiska niewidomych - to kilka haseł, o których poniżej.
Wiesława Kopoczek, fot. archiwum prywatne Wiesławy Kopoczek Wiesława Kopoczek, fot. archiwum prywatne Wiesławy Kopoczek

- Jesteś osobom bardzo żywiołową, a przy tym niepełnosprawną. Jak sobie radzisz z tym w codziennym życiu? Jak się w nim odnajdujesz ze swoją dysfunkcją?

- Żyję normalnie, tak jak każdy, no może tylko z lornetką przy oczach, bo takie mam widzenie zwane "lunetowym". Sprawiła to kilka ładnych lat temu jaskra. Dzięki okularom mam prawie zachowaną ostrość widzenia i mogę coś zobaczyć przed sobą, ale nie zobaczą tego, co pod nogami i wokół mnie. Dlatego bardzo często wpadam na różne koziołki wystawione przed sklepami, znaki drogowe, krawężniki, otwarte drzwi.

- Twoje życie kręci się praktycznie wokół osób z dysfunkcją wzroku. Oprócz kierowania cieszyńskim kołem Polskiego Związku Niewidomych, gdzie można Cię zobaczyć czy usłyszeć?

- Z chwilą kiedy zaczęło zawężać się moje pole widzenia to właśnie różne szkolenia i kursy organizowane przez Polski Związek Niewidomych pokazały mi, że można. Można radzić sobie w codziennych sytuacjach, normalnie żyć i tym życiem się cieszyć, można rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Dlatego staram się, aby osoby tracące wzrok znalazły pomoc w Związku Niewidomych.
Poza Kołem w Związku Niewidomych jestem również skarbnikiem Zarządu Okręgu Polskiego Związku Niewidomych w Chorzowie, sekretarzem Rady Rehabilitacyjnej, no i pracownikiem Biblioteki Miejskiej w Cieszynie na Filii Nr 4 - Dział Książek Mówionych mieszczącej się w siedzibie Koła Związku Niewidomych w Cieszynie.

- Praca pracą, obowiązki obowiązkami, ale są też różne zainteresowania i hobby. Powiesz coś o tym naszym czytelnikom? No i nie może w tym miejscu zabraknąć kultowej już „stajenki bożonarodzeniowej” z klocków…

- Moje hobby - jest ich wiele - ale największą moją miłością są książki - coraz więcej ich słucham, ale i te wydane tradycyjne też jeszcze przeczytam, tym bardziej, że nie wszystkie tytuły są dostępne w wersji mówionej np. przewodniki. Zresztą sam się orientujesz, że z tego, co pokazuje się rynku wydawniczym tylko 5% wydawanych jest w formie audiobooku i tylko tyle trafia do osób niewidomych.

A nie za wcześnie na "stajenkę”…? [śmiech]. Od 43 lat zbieram zabawki Playmobil. Na początek kupowałam je w komisach, potem "szmateksach", teraz na aukcjach internetowych. Mam okazy z 1974 r., a więc od daty ich pokazania się na rynku. Zbieractwem tych zabawek zaraziłam kilka osób.

- Poruszasz się bez pomocy „białej laski”. Co sądzisz na temat barier architektonicznych i nie tylko, które czekają na wszystkich niepełnosprawnych?

- Bariery architektoniczne - dla mnie największą trudnością są szarości krawężników, koziołki i znaki na chodnikach, nie oznaczone tafle drzwi, a dla innych osób, szczególnie niewidomych, brak oznaczeń np. rynienek lub jeżyków przy przejściach, w Skoczowie na dworcu brak informacji dźwiękowej o odjazdach autobusów, wyłącza się sygnalizację dźwiękową na przejściach, przykładów można by mnożyć. Poza tym brak ujednolicenia oznaczeń kolorystycznych czy dotykowych, mimo że istnieje opracowanie "Projektowanie i adaptacja przestrzeni publicznej do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących - zalecenia i przepisy" wydane przez Polski Związek Niewidomych.
Taki podstawowy przykład - zbyt wysokie krawężniki, które czasem są nie do pokonania dla osoby prowadzącej wózek z dzieckiem, a drugie dziecko np. na rowerku lub hulajnodze, osoby starsze poruszające się o kulach lub przy pomocy balkoników.

- Dzięki za poświęcony nam czas, ciekawe informacje i życzę Ci dużo sił w tym, co robisz dla siebie i niepełnosprawnych oraz w życiu prywatnym dużo pociechy z Twojego oczka w głowie – wnuka Gucia.


Andrzej Koenig

źródło: OX.PL
dodał: NG 15-08-2017 16:50
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Kiedy można składać reklamację? Konsument zawsze ma możliwość dochodzenia swoich praw

21-09-2017 17:45

Bardzo często podczas różnego rodzaju wyprzedaży można spotkać się z informacją „towar przeceniony nie podlega zwrotowi ani wymianie”. Owszem, oznacza to że jeżeli produkt przestanie nam się z jakiegoś powodu podobać, nie możemy oddać go do sklepu bez podania przyczyny. Jednak nawet wtedy warto zachować dowód zakupu, ponieważ niezależnie od tego, jakie informacje otrzymamy od sprzedawcy, odpowiada on za swój towar nawet przez 2 lata, jeżeli towar jest wadliwy w chwili wydania przy zakupie.

wyświetleń: 57komentarzy: 0

Komunikacja miejska za darmo dla kierowców

21-09-2017 17:20

Już jutro (22.09) z okazji Światowego Dnia bez Samochodu, na terenie Cieszyna przewidziane są rozmaite działania, mające na celu zachęcenie lokalnej społeczności do skorzystania w tym dniu z transportu publicznego, bądź też z rowerów. Nadmierna ilość samochodów od wielu lat stanowi problem polskich miast.

wyświetleń: 323komentarzy: 0

Wyremontowali wydział

21-09-2017 17:15

W Starostwie po generalnym remoncie w Wydziale Architektury i Budownictwa pojawiło się dziewięć nowych biur.

wyświetleń: 139komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

21-09-2017 15:40

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 184komentarzy: 0

Stany rzek wysokie

21-09-2017 15:00

Pada i będzie padać – tak wieszczą meteorolodzy. Jeśli rzeczywiście – wody będzie przybywać. Już teraz stany niektórych rzek w regionie przekroczyły stan ostrzegawczy, w niektórych zaś zanotowano stan wysoki.

wyświetleń: 3486komentarzy: 0

Droga na Skalite na ukończeniu

21-09-2017 13:45

Na ukończeniu jest projekt drogi z Jaworzynki na Słowację – do Skalitego. Dokonano pierwszego odbioru prac.

wyświetleń: 978komentarzy: 1

Ligocki i Miasto Cieszyn będą współpracować

21-09-2017 12:15

We wtorek (19.09) utytułowany polski snowboardzista Mateusz Ligocki podpisał list intencyjny z Miastem Cieszyn. Strony zadeklarowały współpracę na rzecz promocji cieszyńskiego sportu.

wyświetleń: 650komentarzy: 4

Pomóżmy dzieciom wrócić do domu!

21-09-2017 12:05

Już w najbliższą sobotę w Międzyświeciu można pomóc dzieciakom, wychowankom miejscowego Domu Dziecka. Co trzeba zrobić? – wystarczy się dobrze bawić!

wyświetleń: 622komentarzy: 0

Sędzia Anna Maria Wesołowska spotkała się z uczniami w Skoczowie

21-09-2017 10:30

W środę (20.09) z uczniami skoczowskich szkół spotkała się sędzia Anna Maria Wesołowska. Jest to postać bardzo ciekawa, ponieważ oprócz długoletniej praktyki sędziowskiej może również pochwalić się karierą telewizyjną - występuje w jednym z programów starających się ukazać rzeczywistość sali sądowej oraz pracy organów ścigania.

wyświetleń: 1430komentarzy: 0

Wypadek śmiertelny w Ustroniu

21-09-2017 09:15

Z ostatniej chwili: Na skrzyżowaniu ul. Katowickiej i Cieszyńskiej w Ustroniu doszło do wypadku.

wyświetleń: 21624komentarzy: 8
Kontakt z redkacją .