Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1978komentarzy: 16

Matki Boskiej Zielnej

15-08-2017 11:00

Jedno z najważniejszych świąt w Kościele Katolickim, dzień wolny od pracy - dziś (15.08) Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
fot. diecezja.bielsko.pl fot. diecezja.bielsko.pl

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny należy do dogmatów Kościoła katolickiego od 1950 roku. Zgodnie z nauczaniem Kościoła, po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Wniebowzięcie zajęło miejsce Zaśnięcia Maryi Panny, które było celebrowane od VII wieku.

W Polsce święto obchodzone jest też pod nazwą Matki Boskiej Zielnej, jako że Maryja jest patronką roślinności. W tym dniu od dawna, jeszcze przed ogłoszeniem dogmatu, lud święcił w tym czasie różne zioła: -Do bukietu polnych ziół, najlepiej zbieranych w samo południe podczas słonecznej pogody dodawano po parze kłosów ze wszystkich czterech głównych zbóż (pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa) oraz parę dorodnych makówek, a nieraz nawet gałązkę jabłoni z owocami – pisze Jan Szymik w książce „Doroczne zwyczaje i obrzędy na Śląsku Cieszyńskim”.

Jak podaje Szymik, rolnicy starali się, aby do święta Matki Bożej Zielnej, które uważano za zakończenie tzw. Okresu zielonego, doprowadzić żniwa przynajmniej do połowy lub w najlepszym wypadku, oczywiście jeśli pogoda sprzyjała, zakończyć je całkowicie. „Mówi się tutaj, że lichy tyn gospodorz, co dziepro na święty Michoł (29.09) kopy z pola spychoł".

Zobacz również:

Wokół święta Wniebowzięcia (o Maryi w protestantyzmie)

Święto Wniebowzięcia Najświetszej Maryi Panny [ m.in. o zwyczajach ludowych]

red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG 15-08-2017 11:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (16)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

krzysztof.mm
15-08-2017 16:44
krzysztof.mm
"została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały"...
Wiara czyni głupkiem, bez dwóch zdań.

Od lat czekam na teologicznego Einsteina, co klarownie wyjaśni, czy w ramach owego niebywałego wyróżnienia wniebowzięcia doznały również biliony wirusów, bakterii, co z tymże ciałem w doskonałej symbiozie żyją i bez których owo ciało momentalnie ginie i tyle warte, co kupa mięsa?...
A co z pasożytami, które z pewnością w tym ciele były zadomowione?...
Póki co jedynie glonowata mizeria spod znaku Ciemnogrodu od czasu do czasu próbuje z siebie coś na ten temat wydusić, zwykle wychodzi chrapliwe szczeknięcie, towarzyszą mu opary siarki.

Z Panem Bogiem.
bronek91
15-08-2017 19:42
bronek91
Wniebowstąpić może wniebowstąpiły, ino je pytani, czy są zdolne zaadaptować się do nowych warunków środowiskowych:)
maciek0
15-08-2017 21:03
maciek0
Spytaj krzysiu Zmartwychwstałego Jezuska, jeśli tak to wszystko rozumujesz, chcesz być JEMU równy - i to dla tych, co najprostszych faktów wiary nie kumają.
Charles
15-08-2017 22:01
Charles
http://demotywatory.pl/1659191/Papiez-Leon-X-(1475-1521)
rainman
15-08-2017 22:14
rainman
@krzysztof.mm
Jakiego jesteś wyznania?
maciek0
15-08-2017 23:18
maciek0
rainman: ten-tego Nowośmieszne wyznania pasują do seksisty Owsika
rainman
15-08-2017 23:45
rainman
@maciek0 Mam trochę inne przypuszczenia, smutniejsze.
krzysztof.mm
16-08-2017 07:39
krzysztof.mm
"Póki co jedynie glonowata mizeria spod znaku Ciemnogrodu..."
Proszę bardzo, sprawdza się co do joty.
venis
16-08-2017 09:14
venis
A z butami tez wzięli?? Bo ja jako dziecko namalowałam aniołka z czarnymi butami i siostra zakonna nakrzyczała na mnie że kto to widział anioł w butach!!! a ja odpowiedziałam jej z siostra widziała bez butów? - ( wyleciałam za drzwi)n i chwała Bogu.
maciek0
16-08-2017 10:07
maciek0
Póki co.... efekty czerwonych buraków .... jak się łączy alkohol z lekami -tak to niestety jest
krzysztof.mm
16-08-2017 10:21
krzysztof.mm
venice
ta historyjka przechodzi do klasyki anegdot przykościelnych ;)
maciek0
16-08-2017 15:14
maciek0
Byłeś u wróżki krzysiu ?, gwiazdy radzą abyś się już umył, z robakami przecież nie pójdziesz tam... na drugi świat
krzysztof.mm
16-08-2017 17:05
krzysztof.mm
Szanowni obywatele Ciemnogrodu, NA TEMAT proszę...
as355
16-08-2017 20:42
as355
Dlaczego nie napiszecie o swoim wyznaniu ,o swoich prawach do wiary ,o tym co dla was jest ważne ,,,i co przez pokolenia wam dała nauka w to co wierzycie ,,,,,, Czyżby to była nienawiść .???
cd minerwa
17-08-2017 14:09
cd minerwa
Niby "as" a taki naiwny. Przyklad nienawisci idzie z gory. Czesto ze strony kk i jego
obludnych pasterzy.
as355
18-08-2017 13:50
as355
Blask ((Gwiazdy)) mnie oślepia ????
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

''7 cudów świata i inne budowle'' - wystawa Książnicy Cieszyńskiej

18-11-2017 18:45

W czwartek (16.11) na terenie Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy "Siedem cudów świata i inne słynne budowle". Wystawa składa się z wyeksponowanych, bogato ilustrowanych dzieł, pochodzących z okresu od XVI do XIX w., są to druki ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej. W czasie tworzenia wystawy zwrócono szczególną uwagę nie tylko na siedem cudów świata, ale również na inne budowle, w jakiś sposób warte zapamiętania.

wyświetleń: 3komentarzy: 0

Na żywo: konferencja prasowa

18-11-2017 18:25

Konferencja prasowa po Konkursie drużynowym Pucharu Świata w Wiśle. Polacy ex aequo z drużyną Austrii zajęli drugie miejsce w konkursie drużynowym inaugurującym kolejny sezon Pucharu Świata. Na najwyższym stopniu podium stanęła reprezentacja Norwegii. Na niedzielę (19.11.2017) zaplanowano konkurs indywidualny. Zobaczymy w nim siedmiu Polaków: Jakuba Wolnego, Aleksandra Zniszczoła, Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę, Stefana Hulę, Macieja Kota i Kamila Stocha.

wyświetleń: 69komentarzy: 0

Cieszyn oczami Dariusza Orszulika

18-11-2017 18:15

Wczoraj (17.11) w galerii na piętrze Księgarni Piastowskiej w Cieszynie miał miejsce wernisaż wystawy Dariusza Orszulika "Cieszyn jest piękny".

wyświetleń: 76komentarzy: 0

Cieszyn zapalił się na fioletowo

18-11-2017 16:30

Wcześniactwo to nie wyrok, jednak ciągle wiele rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych nie wie gdzie szukać wsparcia i pomocy. Celem wczorajszej (17.11) fioletowej akcji, która miała miejsce m.in.w Cieszynie było zwrócenie uwagi, właśnie na problem wcześniactwa. 

wyświetleń: 246komentarzy: 0

XVIII Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek

18-11-2017 15:00

W czwartek 16 listopada 2017 roku w auli Szkoły Podstawowej w Zebrzydowicach odbył się XVIII Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek – eliminacje.

wyświetleń: 165komentarzy: 0

Strażnicy kontrolowali niewidzialnych

18-11-2017 13:40

Niewidzialni piesi i rowerzyści. Jak to możliwe? Bez właściwych odblasków na nieoświetlonej drodze wieczorem jesteśmy praktycznie niewidoczni. Właśnie takich pieszych i rowerzystów wyłapywali czeskocieszyńscy strażnicy miejscy podczas akcji „Zmierzch”.

wyświetleń: 867komentarzy: 0

Zgłoś swoje drzewo

18-11-2017 12:40

Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja to propozycja dla wszystkich miłośników przyrody. Zwraca uwagę na drzewa i ich historie jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. To także doskonała okazja do promocji swojej miejscowości oraz integracji lokalnej społeczności. Na zgłoszenia drzew do konkursu Drzewo Roku 2018 czekamy do końca listopada.

wyświetleń: 482komentarzy: 1

Na żywo: Silesia Cup

18-11-2017 11:50

W sobotę 18 listopada na kompleksie małych skoczni narciarskich w centrum Wisły odbywają się zawody Silesia CUP w skokach narciarskich na igelicie dzieci i młodzieży.

wyświetleń: 437komentarzy: 0

1,9 mln zł na strażnicę

18-11-2017 11:35

1,9 mln zł – tyle ma kosztować rozbudowa strażnicy OSP w Grodźcu. Budynek będzie dwukrotnie większy.

wyświetleń: 472komentarzy: 0

Pamiętają o poległych Polakach

18-11-2017 10:00

Dawna Karwina, choć już praktycznie nie istnieje, nadal pozostaje w pamięci jej byłych mieszkańców oraz w pamięci ich potomków. Również Polacy polegli w czasie wojny mogą tam liczyć na pamięć.