Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1672komentarzy: 16

Matki Boskiej Zielnej

15-08-2017 11:00

Jedno z najważniejszych świąt w Kościele Katolickim, dzień wolny od pracy - dziś (15.08) Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
fot. diecezja.bielsko.pl fot. diecezja.bielsko.pl

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny należy do dogmatów Kościoła katolickiego od 1950 roku. Zgodnie z nauczaniem Kościoła, po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Wniebowzięcie zajęło miejsce Zaśnięcia Maryi Panny, które było celebrowane od VII wieku.

W Polsce święto obchodzone jest też pod nazwą Matki Boskiej Zielnej, jako że Maryja jest patronką roślinności. W tym dniu od dawna, jeszcze przed ogłoszeniem dogmatu, lud święcił w tym czasie różne zioła: -Do bukietu polnych ziół, najlepiej zbieranych w samo południe podczas słonecznej pogody dodawano po parze kłosów ze wszystkich czterech głównych zbóż (pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa) oraz parę dorodnych makówek, a nieraz nawet gałązkę jabłoni z owocami – pisze Jan Szymik w książce „Doroczne zwyczaje i obrzędy na Śląsku Cieszyńskim”.

Jak podaje Szymik, rolnicy starali się, aby do święta Matki Bożej Zielnej, które uważano za zakończenie tzw. Okresu zielonego, doprowadzić żniwa przynajmniej do połowy lub w najlepszym wypadku, oczywiście jeśli pogoda sprzyjała, zakończyć je całkowicie. „Mówi się tutaj, że lichy tyn gospodorz, co dziepro na święty Michoł (29.09) kopy z pola spychoł".

Zobacz również:

Wokół święta Wniebowzięcia (o Maryi w protestantyzmie)

Święto Wniebowzięcia Najświetszej Maryi Panny [ m.in. o zwyczajach ludowych]

red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG 15-08-2017 11:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (16)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

krzysztof.mm
15-08-2017 16:44
krzysztof.mm
"została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały"...
Wiara czyni głupkiem, bez dwóch zdań.

Od lat czekam na teologicznego Einsteina, co klarownie wyjaśni, czy w ramach owego niebywałego wyróżnienia wniebowzięcia doznały również biliony wirusów, bakterii, co z tymże ciałem w doskonałej symbiozie żyją i bez których owo ciało momentalnie ginie i tyle warte, co kupa mięsa?...
A co z pasożytami, które z pewnością w tym ciele były zadomowione?...
Póki co jedynie glonowata mizeria spod znaku Ciemnogrodu od czasu do czasu próbuje z siebie coś na ten temat wydusić, zwykle wychodzi chrapliwe szczeknięcie, towarzyszą mu opary siarki.

Z Panem Bogiem.
bronek91
15-08-2017 19:42
bronek91
Wniebowstąpić może wniebowstąpiły, ino je pytani, czy są zdolne zaadaptować się do nowych warunków środowiskowych:)
maciek0
15-08-2017 21:03
maciek0
Spytaj krzysiu Zmartwychwstałego Jezuska, jeśli tak to wszystko rozumujesz, chcesz być JEMU równy - i to dla tych, co najprostszych faktów wiary nie kumają.
Charles
15-08-2017 22:01
Charles
http://demotywatory.pl/1659191/Papiez-Leon-X-(1475-1521)
rainman
15-08-2017 22:14
rainman
@krzysztof.mm
Jakiego jesteś wyznania?
maciek0
15-08-2017 23:18
maciek0
rainman: ten-tego Nowośmieszne wyznania pasują do seksisty Owsika
rainman
15-08-2017 23:45
rainman
@maciek0 Mam trochę inne przypuszczenia, smutniejsze.
krzysztof.mm
16-08-2017 07:39
krzysztof.mm
"Póki co jedynie glonowata mizeria spod znaku Ciemnogrodu..."
Proszę bardzo, sprawdza się co do joty.
venis
16-08-2017 09:14
venis
A z butami tez wzięli?? Bo ja jako dziecko namalowałam aniołka z czarnymi butami i siostra zakonna nakrzyczała na mnie że kto to widział anioł w butach!!! a ja odpowiedziałam jej z siostra widziała bez butów? - ( wyleciałam za drzwi)n i chwała Bogu.
maciek0
16-08-2017 10:07
maciek0
Póki co.... efekty czerwonych buraków .... jak się łączy alkohol z lekami -tak to niestety jest
krzysztof.mm
16-08-2017 10:21
krzysztof.mm
venice
ta historyjka przechodzi do klasyki anegdot przykościelnych ;)
maciek0
16-08-2017 15:14
maciek0
Byłeś u wróżki krzysiu ?, gwiazdy radzą abyś się już umył, z robakami przecież nie pójdziesz tam... na drugi świat
krzysztof.mm
16-08-2017 17:05
krzysztof.mm
Szanowni obywatele Ciemnogrodu, NA TEMAT proszę...
as355
16-08-2017 20:42
as355
Dlaczego nie napiszecie o swoim wyznaniu ,o swoich prawach do wiary ,o tym co dla was jest ważne ,,,i co przez pokolenia wam dała nauka w to co wierzycie ,,,,,, Czyżby to była nienawiść .???
cd minerwa
17-08-2017 14:09
cd minerwa
Niby "as" a taki naiwny. Przyklad nienawisci idzie z gory. Czesto ze strony kk i jego
obludnych pasterzy.
as355
18-08-2017 13:50
as355
Blask ((Gwiazdy)) mnie oślepia ????
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Kiedy można składać reklamację? Konsument zawsze ma możliwość dochodzenia swoich praw

21-09-2017 17:45

Bardzo często podczas różnego rodzaju wyprzedaży można spotkać się z informacją „towar przeceniony nie podlega zwrotowi ani wymianie”. Owszem, oznacza to że jeżeli produkt przestanie nam się z jakiegoś powodu podobać, nie możemy oddać go do sklepu bez podania przyczyny. Jednak nawet wtedy warto zachować dowód zakupu, ponieważ niezależnie od tego, jakie informacje otrzymamy od sprzedawcy, odpowiada on za swój towar nawet przez 2 lata, jeżeli towar jest wadliwy w chwili wydania przy zakupie.

wyświetleń: 57komentarzy: 0

Komunikacja miejska za darmo dla kierowców

21-09-2017 17:20

Już jutro (22.09) z okazji Światowego Dnia bez Samochodu, na terenie Cieszyna przewidziane są rozmaite działania, mające na celu zachęcenie lokalnej społeczności do skorzystania w tym dniu z transportu publicznego, bądź też z rowerów. Nadmierna ilość samochodów od wielu lat stanowi problem polskich miast.

wyświetleń: 326komentarzy: 0

Wyremontowali wydział

21-09-2017 17:15

W Starostwie po generalnym remoncie w Wydziale Architektury i Budownictwa pojawiło się dziewięć nowych biur.

wyświetleń: 139komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

21-09-2017 15:40

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 184komentarzy: 0

Stany rzek wysokie

21-09-2017 15:00

Pada i będzie padać – tak wieszczą meteorolodzy. Jeśli rzeczywiście – wody będzie przybywać. Już teraz stany niektórych rzek w regionie przekroczyły stan ostrzegawczy, w niektórych zaś zanotowano stan wysoki.

wyświetleń: 3495komentarzy: 0

Droga na Skalite na ukończeniu

21-09-2017 13:45

Na ukończeniu jest projekt drogi z Jaworzynki na Słowację – do Skalitego. Dokonano pierwszego odbioru prac.

wyświetleń: 978komentarzy: 1

Ligocki i Miasto Cieszyn będą współpracować

21-09-2017 12:15

We wtorek (19.09) utytułowany polski snowboardzista Mateusz Ligocki podpisał list intencyjny z Miastem Cieszyn. Strony zadeklarowały współpracę na rzecz promocji cieszyńskiego sportu.

wyświetleń: 651komentarzy: 4

Pomóżmy dzieciom wrócić do domu!

21-09-2017 12:05

Już w najbliższą sobotę w Międzyświeciu można pomóc dzieciakom, wychowankom miejscowego Domu Dziecka. Co trzeba zrobić? – wystarczy się dobrze bawić!

wyświetleń: 624komentarzy: 0

Sędzia Anna Maria Wesołowska spotkała się z uczniami w Skoczowie

21-09-2017 10:30

W środę (20.09) z uczniami skoczowskich szkół spotkała się sędzia Anna Maria Wesołowska. Jest to postać bardzo ciekawa, ponieważ oprócz długoletniej praktyki sędziowskiej może również pochwalić się karierą telewizyjną - występuje w jednym z programów starających się ukazać rzeczywistość sali sądowej oraz pracy organów ścigania.

wyświetleń: 1431komentarzy: 0

Wypadek śmiertelny w Ustroniu

21-09-2017 09:15

Z ostatniej chwili: Na skrzyżowaniu ul. Katowickiej i Cieszyńskiej w Ustroniu doszło do wypadku.