Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2116komentarzy: 16

Matki Boskiej Zielnej

15-08-2017 11:00

Jedno z najważniejszych świąt w Kościele Katolickim, dzień wolny od pracy - dziś (15.08) Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
fot. diecezja.bielsko.pl fot. diecezja.bielsko.pl

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny należy do dogmatów Kościoła katolickiego od 1950 roku. Zgodnie z nauczaniem Kościoła, po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Wniebowzięcie zajęło miejsce Zaśnięcia Maryi Panny, które było celebrowane od VII wieku.

W Polsce święto obchodzone jest też pod nazwą Matki Boskiej Zielnej, jako że Maryja jest patronką roślinności. W tym dniu od dawna, jeszcze przed ogłoszeniem dogmatu, lud święcił w tym czasie różne zioła: -Do bukietu polnych ziół, najlepiej zbieranych w samo południe podczas słonecznej pogody dodawano po parze kłosów ze wszystkich czterech głównych zbóż (pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa) oraz parę dorodnych makówek, a nieraz nawet gałązkę jabłoni z owocami – pisze Jan Szymik w książce „Doroczne zwyczaje i obrzędy na Śląsku Cieszyńskim”.

Jak podaje Szymik, rolnicy starali się, aby do święta Matki Bożej Zielnej, które uważano za zakończenie tzw. Okresu zielonego, doprowadzić żniwa przynajmniej do połowy lub w najlepszym wypadku, oczywiście jeśli pogoda sprzyjała, zakończyć je całkowicie. „Mówi się tutaj, że lichy tyn gospodorz, co dziepro na święty Michoł (29.09) kopy z pola spychoł".

Zobacz również:

Wokół święta Wniebowzięcia (o Maryi w protestantyzmie)

Święto Wniebowzięcia Najświetszej Maryi Panny [ m.in. o zwyczajach ludowych]

red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG 15-08-2017 11:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (16)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

krzysztof.mm
15-08-2017 16:44
krzysztof.mm
"została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały"...
Wiara czyni głupkiem, bez dwóch zdań.

Od lat czekam na teologicznego Einsteina, co klarownie wyjaśni, czy w ramach owego niebywałego wyróżnienia wniebowzięcia doznały również biliony wirusów, bakterii, co z tymże ciałem w doskonałej symbiozie żyją i bez których owo ciało momentalnie ginie i tyle warte, co kupa mięsa?...
A co z pasożytami, które z pewnością w tym ciele były zadomowione?...
Póki co jedynie glonowata mizeria spod znaku Ciemnogrodu od czasu do czasu próbuje z siebie coś na ten temat wydusić, zwykle wychodzi chrapliwe szczeknięcie, towarzyszą mu opary siarki.

Z Panem Bogiem.
bronek91
15-08-2017 19:42
bronek91
Wniebowstąpić może wniebowstąpiły, ino je pytani, czy są zdolne zaadaptować się do nowych warunków środowiskowych:)
maciek0
15-08-2017 21:03
maciek0
Spytaj krzysiu Zmartwychwstałego Jezuska, jeśli tak to wszystko rozumujesz, chcesz być JEMU równy - i to dla tych, co najprostszych faktów wiary nie kumają.
[konto zostało usunięte]
15-08-2017 22:01
[konto zostało usunięte]
http://demotywatory.pl/1659191/Papiez-Leon-X-(1475-1521)
rainman
15-08-2017 22:14
rainman
@krzysztof.mm
Jakiego jesteś wyznania?
maciek0
15-08-2017 23:18
maciek0
rainman: ten-tego Nowośmieszne wyznania pasują do seksisty Owsika
rainman
15-08-2017 23:45
rainman
@maciek0 Mam trochę inne przypuszczenia, smutniejsze.
krzysztof.mm
16-08-2017 07:39
krzysztof.mm
"Póki co jedynie glonowata mizeria spod znaku Ciemnogrodu..."
Proszę bardzo, sprawdza się co do joty.
venis
16-08-2017 09:14
venis
A z butami tez wzięli?? Bo ja jako dziecko namalowałam aniołka z czarnymi butami i siostra zakonna nakrzyczała na mnie że kto to widział anioł w butach!!! a ja odpowiedziałam jej z siostra widziała bez butów? - ( wyleciałam za drzwi)n i chwała Bogu.
maciek0
16-08-2017 10:07
maciek0
Póki co.... efekty czerwonych buraków .... jak się łączy alkohol z lekami -tak to niestety jest
krzysztof.mm
16-08-2017 10:21
krzysztof.mm
venice
ta historyjka przechodzi do klasyki anegdot przykościelnych ;)
maciek0
16-08-2017 15:14
maciek0
Byłeś u wróżki krzysiu ?, gwiazdy radzą abyś się już umył, z robakami przecież nie pójdziesz tam... na drugi świat
krzysztof.mm
16-08-2017 17:05
krzysztof.mm
Szanowni obywatele Ciemnogrodu, NA TEMAT proszę...
as355
16-08-2017 20:42
as355
Dlaczego nie napiszecie o swoim wyznaniu ,o swoich prawach do wiary ,o tym co dla was jest ważne ,,,i co przez pokolenia wam dała nauka w to co wierzycie ,,,,,, Czyżby to była nienawiść .???
cd minerwa
17-08-2017 14:09
cd minerwa
Niby "as" a taki naiwny. Przyklad nienawisci idzie z gory. Czesto ze strony kk i jego
obludnych pasterzy.
as355
18-08-2017 13:50
as355
Blask ((Gwiazdy)) mnie oślepia ????
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Tym razem Püdelsi. Mamy dla Was bilety!

17-01-2018 09:15

Status konkursu: TRWA

Już w najbliższą sobotę (20.01.2018)  w Cieszynie - Scena COK w Browarze, wystąpi zespół PÜDELSI. My mamy dla Was dwa bilety!

wyświetleń: 74komentarzy: 0

Cieszyn: Które drogi zostaną wyremontowane?

17-01-2018 07:30

Jakie cieszyńskie drogi zostały ujęte w planach inwestycyjnych na ten rok? Na ostatniej konferencji prasowej Burmistrz Cieszyna wspomniał m.in. o ulicy Solnej, czy Al. Piastowskiej.

wyświetleń: 524komentarzy: 0

Stalownicy odrobili straty z pierwszego meczu, ale w karnych lepsi byli Finowie

16-01-2018 23:59

Koniec pięknej przygody Trzyńca z Ligą Mistrzów. Pięknej, bo podopieczni Vaclava Varadi napisali nowy rozdział w historii klubu. Rozdział, który zakończył się w półfinale.

wyświetleń: 200komentarzy: 0

Strajk kobiet w Cieszynie

16-01-2018 22:25

Jutro (17.01) kobiety znów wyjdą na ulice. Strajk pod hasłem ''Deja Vu'' odbędzie się nie tylko w wielkich miastach. Swój udział w akcji zapowiedziały również mniejsze miejscowości. W Cieszynie Strajk Kobiet odbył się dziś (16.01).

wyświetleń: 1009komentarzy: 9

Na papierze dłużej potrwa

16-01-2018 20:15

Zazwyczaj myślimy o tym w drugiej połowie kwietnia, ale urzędy skarbowe już przypominają, że można składać zeznania podatkowe. Najlepiej drogą elektroniczną, bo przy okienku od tego roku postoimy dłużej. Chcesz zaoszczędzić czas, złóż zeznanie podatkowe elektronicznie - do tego namawia Urząd Skarbowy w Cieszynie.

wyświetleń: 744komentarzy: 0

Halo drogowcy - mamy zimę

16-01-2018 19:15

Być może dodatnie temperatury i brak śniegu uśpiły czujność drogowców, jednak to nie jest to żadnym usprawiedliwieniem. Bo to, co dzisiaj po południu działo się na niektórych odcinkach dróg w naszym powiecie, kierowcy nazywali krótko - żenadą. Więcej słów nie nadaje się do cytowania.

wyświetleń: 4361komentarzy: 10

Sejmik przyjął budżet

16-01-2018 17:25

Sejmik Województwa Śląskiego przyjął Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2018-2030 oraz budżet województwa na 2018 r. Za przyjęciem uchwały budżetowej było 25 radnych, 13 opowiedziało się przeciw

wyświetleń: 374komentarzy: 0

Gdzie szusować/ gdzie na łyżwy? (odc. 6 sezon 2017/2018)

16-01-2018 16:00

Dzięki mroźnej pogodzie uruchomione zostały kolejne wyciągi narciarskie. Narciarze mogą szykować się do podboju stoków. W Wiśle wyciągi są czynne!  

wyświetleń: 744komentarzy: 0

Najmłodsi stela 05/629/2018

16-01-2018 14:00

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 3434komentarzy: 0

Prezydent pochodzący z Jabłonkowa?

16-01-2018 12:30

W Czechach trwają wybory prezydenckie. Aktualny prezydent Milosz Zeman, któremu przy założeniu, że frekwencja będzie niska „wróżono” że może wygrać w pierwszej turze, udało się otrzymać 38,6 proc. głosów,  tuż za nim jest, pochodzący z Jabłonkowa, przewodniczący Czeskiej Akademii Nauk Jirzi Drahosz - 26,6 proc.