Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2132komentarzy: 1

Gwiazdy znów spadną

14-08-2017 17:30

Każdego roku w pierwszej połowie sierpnia, można oglądać nasilone zjawisko, popularnie nazywane ''spadającymi gwiazdami''. Chodzi o rój meteorów - Perseidów, które wchodząc w atmosferę spalają się.
fot. ilustracyjna, pixabay.com fot. ilustracyjna, pixabay.com

„Spadające gwiazdy” to tak naprawdę okruchy meteorów lub asteroidów. Kiedy wpadają do atmosfery z prędkością kilkudziesięciu kilometrów na sekundę, parują, zostawiając przy tym na niebie jasny ślad. Żeby taki okruch zostawił po sobie widoczny ślad na niebie, wystarczy, że ma masę ok. 1 grama.

W tym roku noc z 12 na 13 sierpnia była wskazana przez astrologów jako Noc Spadających Gwiazd, czyli moment, kiedy można będzie zaobserwować ich na niebie najwięcej. Zgodnie z przewidywaniami można było zobaczyć nawet 120 spadających gwiazd na godzinę. Dla wielu osób noc taka jest magiczna, nie tylko ze względu na piękno tego zjawiska, ale również na przesądy, które wskazują, że jeżeli zobaczymy spadającą gwiazdę i pomyślimy życzenie, z pewnością się ono spełni. Niestety, w nocy z soboty na niedzielę w regionie jedyne, co można było zaobserwować, to całkowite zachmurzenie. To jednak nie koniec możliwości pomyślenia życzenia – Perseidy spadać będą do końca sierpnia, więc na pewno nie raz trafi się bezchmurna noc i szansa na obserwację rozgwieżdżonego nieba.

Jak obserwować?
- Wystarczy położyć się na kocu, leżaku lub po prostu na trawie i wpatrywać się w jak największy obszar nieba. Pierwsze meteory powinniśmy dostrzec już po kilku minutach obserwacji. Będzie ich tym więcej, im ciemniejsze miejsce do obserwacji wybierzemy. W Polsce nadal bezkonkurencyjne są Mazury i Bieszczady - mówi Katarzyna Nowicka, rzeczniczka prasowa Centrum Nauki Kopernik, które od kilku lat organizuje wspóle oglądanie nieba w centrum Warszawy.

Gdzie patrzeć i kiedy?
Oczywiście w niebo! W nocy! – odkrzyknie każdy. Ale gdzie i o której konkretnie? Astronomowie radzą obserwacje zaczynać jak najwcześniej, bo po godz. 23.00 zacznie nam przeszkadzać Księżyc, który będzie rozjaśniać niebo. Ok. godz. 22.00 radiant roju, czyli miejsce, skąd będą "wylatywały" meteory, będzie ponad północno-wschodnim horyzontem.

Zgodnie z zapowiedziami meteorologów najbliższe dwie noce powinny być w naszym regionie bezchmurna lub z niewielką ilością chmur. Przygotujcie sobie zatem dużo życzeń i… pomyślnych łowów!
 

red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG 14-08-2017 17:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

kb1028
15-08-2017 07:44
kb1028
Do pana redaktora/redaktorki, meteoryty wchodzące w atmosferę z prędkoscia kilkudziesięciu kilometrów na godzinę za chole..rę nie pozostawily by żadnej smugi ... chyba sie wam jednostki pomyliły i miało być kilkadziesiąt km/s .
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Kiedy można składać reklamację? Konsument zawsze ma możliwość dochodzenia swoich praw

21-09-2017 17:45

Bardzo często podczas różnego rodzaju wyprzedaży można spotkać się z informacją „towar przeceniony nie podlega zwrotowi ani wymianie”. Owszem, oznacza to że jeżeli produkt przestanie nam się z jakiegoś powodu podobać, nie możemy oddać go do sklepu bez podania przyczyny. Jednak nawet wtedy warto zachować dowód zakupu, ponieważ niezależnie od tego, jakie informacje otrzymamy od sprzedawcy, odpowiada on za swój towar nawet przez 2 lata, jeżeli towar jest wadliwy w chwili wydania przy zakupie.

wyświetleń: 50komentarzy: 0

Komunikacja miejska za darmo dla kierowców

21-09-2017 17:20

Już jutro (22.09) z okazji Światowego Dnia bez Samochodu, na terenie Cieszyna przewidziane są rozmaite działania, mające na celu zachęcenie lokalnej społeczności do skorzystania w tym dniu z transportu publicznego, bądź też z rowerów. Nadmierna ilość samochodów od wielu lat stanowi problem polskich miast.

wyświetleń: 298komentarzy: 0

Wyremontowali wydział

21-09-2017 17:15

W Starostwie po generalnym remoncie w Wydziale Architektury i Budownictwa pojawiło się dziewięć nowych biur.

wyświetleń: 139komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

21-09-2017 15:40

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 183komentarzy: 0

Stany rzek wysokie

21-09-2017 15:00

Pada i będzie padać – tak wieszczą meteorolodzy. Jeśli rzeczywiście – wody będzie przybywać. Już teraz stany niektórych rzek w regionie przekroczyły stan ostrzegawczy, w niektórych zaś zanotowano stan wysoki.

wyświetleń: 3447komentarzy: 0

Droga na Skalite na ukończeniu

21-09-2017 13:45

Na ukończeniu jest projekt drogi z Jaworzynki na Słowację – do Skalitego. Dokonano pierwszego odbioru prac.

wyświetleń: 972komentarzy: 1

Ligocki i Miasto Cieszyn będą współpracować

21-09-2017 12:15

We wtorek (19.09) utytułowany polski snowboardzista Mateusz Ligocki podpisał list intencyjny z Miastem Cieszyn. Strony zadeklarowały współpracę na rzecz promocji cieszyńskiego sportu.

wyświetleń: 649komentarzy: 4

Pomóżmy dzieciom wrócić do domu!

21-09-2017 12:05

Już w najbliższą sobotę w Międzyświeciu można pomóc dzieciakom, wychowankom miejscowego Domu Dziecka. Co trzeba zrobić? – wystarczy się dobrze bawić!

wyświetleń: 620komentarzy: 0

Sędzia Anna Maria Wesołowska spotkała się z uczniami w Skoczowie

21-09-2017 10:30

W środę (20.09) z uczniami skoczowskich szkół spotkała się sędzia Anna Maria Wesołowska. Jest to postać bardzo ciekawa, ponieważ oprócz długoletniej praktyki sędziowskiej może również pochwalić się karierą telewizyjną - występuje w jednym z programów starających się ukazać rzeczywistość sali sądowej oraz pracy organów ścigania.

wyświetleń: 1425komentarzy: 0

Wypadek śmiertelny w Ustroniu

21-09-2017 09:15

Z ostatniej chwili: Na skrzyżowaniu ul. Katowickiej i Cieszyńskiej w Ustroniu doszło do wypadku.

wyświetleń: 21580komentarzy: 8
Kontakt z redkacją .