Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2384komentarzy: 1

Gwiazdy znów spadną

14-08-2017 17:30

Każdego roku w pierwszej połowie sierpnia, można oglądać nasilone zjawisko, popularnie nazywane ''spadającymi gwiazdami''. Chodzi o rój meteorów - Perseidów, które wchodząc w atmosferę spalają się.
fot. ilustracyjna, pixabay.com fot. ilustracyjna, pixabay.com

„Spadające gwiazdy” to tak naprawdę okruchy meteorów lub asteroidów. Kiedy wpadają do atmosfery z prędkością kilkudziesięciu kilometrów na sekundę, parują, zostawiając przy tym na niebie jasny ślad. Żeby taki okruch zostawił po sobie widoczny ślad na niebie, wystarczy, że ma masę ok. 1 grama.

W tym roku noc z 12 na 13 sierpnia była wskazana przez astrologów jako Noc Spadających Gwiazd, czyli moment, kiedy można będzie zaobserwować ich na niebie najwięcej. Zgodnie z przewidywaniami można było zobaczyć nawet 120 spadających gwiazd na godzinę. Dla wielu osób noc taka jest magiczna, nie tylko ze względu na piękno tego zjawiska, ale również na przesądy, które wskazują, że jeżeli zobaczymy spadającą gwiazdę i pomyślimy życzenie, z pewnością się ono spełni. Niestety, w nocy z soboty na niedzielę w regionie jedyne, co można było zaobserwować, to całkowite zachmurzenie. To jednak nie koniec możliwości pomyślenia życzenia – Perseidy spadać będą do końca sierpnia, więc na pewno nie raz trafi się bezchmurna noc i szansa na obserwację rozgwieżdżonego nieba.

Jak obserwować?
- Wystarczy położyć się na kocu, leżaku lub po prostu na trawie i wpatrywać się w jak największy obszar nieba. Pierwsze meteory powinniśmy dostrzec już po kilku minutach obserwacji. Będzie ich tym więcej, im ciemniejsze miejsce do obserwacji wybierzemy. W Polsce nadal bezkonkurencyjne są Mazury i Bieszczady - mówi Katarzyna Nowicka, rzeczniczka prasowa Centrum Nauki Kopernik, które od kilku lat organizuje wspóle oglądanie nieba w centrum Warszawy.

Gdzie patrzeć i kiedy?
Oczywiście w niebo! W nocy! – odkrzyknie każdy. Ale gdzie i o której konkretnie? Astronomowie radzą obserwacje zaczynać jak najwcześniej, bo po godz. 23.00 zacznie nam przeszkadzać Księżyc, który będzie rozjaśniać niebo. Ok. godz. 22.00 radiant roju, czyli miejsce, skąd będą "wylatywały" meteory, będzie ponad północno-wschodnim horyzontem.

Zgodnie z zapowiedziami meteorologów najbliższe dwie noce powinny być w naszym regionie bezchmurna lub z niewielką ilością chmur. Przygotujcie sobie zatem dużo życzeń i… pomyślnych łowów!
 

red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG 14-08-2017 17:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

kb1028
15-08-2017 07:44
kb1028
Do pana redaktora/redaktorki, meteoryty wchodzące w atmosferę z prędkoscia kilkudziesięciu kilometrów na godzinę za chole..rę nie pozostawily by żadnej smugi ... chyba sie wam jednostki pomyliły i miało być kilkadziesiąt km/s .
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Norweski triumf w Wiśle

19-11-2017 00:15

Reprezentanci Norwegii okazali się najlepsi w pierwszym drużynowym konkursie Pucharu Świata w sezonie 2017/2018. Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Daniel Andre Tande i Robert Johansson wyprzedzili reprezentantów Polski oraz czwórkę z Austrii. Oba te teamy uplasowały się ex aequo na drugim stopniu podium.

wyświetleń: 62komentarzy: 0

750 lat Skoczowa. Bolesław Noga

18-11-2017 21:30

Jubileusze stanowią okazję, aby na chwilę się zatrzymać, spojrzeć wstecz, podsumować to, co wydarzyło się na przestrzeni lat. Dlatego też wyszliśmy, jako Miejskie Centrum Kultury ''Integrator'', z inicjatywą zadania trzech pytań przed kamerą osobom związanym ze Skoczowem, wyraziście wkomponowanym z racji wielu doświadczeń i pełnionych przez nich ról w lokalną społeczność.

wyświetleń: 168komentarzy: 0

Kopciuszek dla 2-letniego Szymka

18-11-2017 20:15

4 tysiące złotych - tyle datków udało się zebrać wczoraj (17.11) w Szkole Podstawowej w Hażlachu, po spektaklu "Kopciuszek", który został wystawiony przez nauczycieli tej placówki. Pieniądze zostaną przekazane na rzecz chorego Szymonka Zamarskiego.

wyświetleń: 1063komentarzy: 0

''7 cudów świata i inne budowle'' - wystawa Książnicy Cieszyńskiej

18-11-2017 18:45

W czwartek (16.11) na terenie Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy "Siedem cudów świata i inne słynne budowle". Wystawa składa się z wyeksponowanych, bogato ilustrowanych dzieł, pochodzących z okresu od XVI do XIX w., są to druki ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej. W czasie tworzenia wystawy zwrócono szczególną uwagę nie tylko na siedem cudów świata, ale również na inne budowle, w jakiś sposób warte zapamiętania.

wyświetleń: 152komentarzy: 0

Na żywo: konferencja prasowa

18-11-2017 18:25

Konferencja prasowa po Konkursie drużynowym Pucharu Świata w Wiśle. Polacy ex aequo z drużyną Austrii zajęli drugie miejsce w konkursie drużynowym inaugurującym kolejny sezon Pucharu Świata. Na najwyższym stopniu podium stanęła reprezentacja Norwegii. Na niedzielę (19.11.2017) zaplanowano konkurs indywidualny. Zobaczymy w nim siedmiu Polaków: Jakuba Wolnego, Aleksandra Zniszczoła, Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę, Stefana Hulę, Macieja Kota i Kamila Stocha.

wyświetleń: 328komentarzy: 0

Cieszyn oczami Dariusza Orszulika

18-11-2017 18:15

Wczoraj (17.11) w galerii na piętrze Księgarni Piastowskiej w Cieszynie miał miejsce wernisaż wystawy Dariusza Orszulika "Cieszyn jest piękny".

wyświetleń: 394komentarzy: 0

Cieszyn zapalił się na fioletowo

18-11-2017 16:30

Wcześniactwo to nie wyrok, jednak ciągle wiele rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych nie wie gdzie szukać wsparcia i pomocy. Celem wczorajszej (17.11) fioletowej akcji, która miała miejsce m.in.w Cieszynie było zwrócenie uwagi, właśnie na problem wcześniactwa. 

wyświetleń: 432komentarzy: 0

XVIII Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek

18-11-2017 15:00

W czwartek 16 listopada 2017 roku w auli Szkoły Podstawowej w Zebrzydowicach odbył się XVIII Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek – eliminacje.

wyświetleń: 271komentarzy: 0

Strażnicy kontrolowali niewidzialnych

18-11-2017 13:40

Niewidzialni piesi i rowerzyści. Jak to możliwe? Bez właściwych odblasków na nieoświetlonej drodze wieczorem jesteśmy praktycznie niewidoczni. Właśnie takich pieszych i rowerzystów wyłapywali czeskocieszyńscy strażnicy miejscy podczas akcji „Zmierzch”.

wyświetleń: 1492komentarzy: 0

Zgłoś swoje drzewo

18-11-2017 12:40

Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja to propozycja dla wszystkich miłośników przyrody. Zwraca uwagę na drzewa i ich historie jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. To także doskonała okazja do promocji swojej miejscowości oraz integracji lokalnej społeczności. Na zgłoszenia drzew do konkursu Drzewo Roku 2018 czekamy do końca listopada.

wyświetleń: 627komentarzy: 1
Kontakt z redkacją .