Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1738komentarzy: 9

Odbudują kościół za dwa lata

09-08-2017 11:00

Kościół w Gutach zostanie odbudowany - taką informację prasową podaje diecezja ostrawsko-opawska.
Msza święta pod cudem ocalałym krzyżem, Fot. Beata Schönwald [Głos Ludu] Msza święta pod cudem ocalałym krzyżem, Fot. Beata Schönwald [Głos Ludu]

Przypomnijmy, 2 sierpnia po północy stanął w ogniu jeden z najważniejszych zabytków sakralnych Śląska Cieszyńskiego, o czym pisaliśmy: Spłonął XVI-wieczny kościół . Jak się okazało parę dni później, budynek padł ofiarą podpalaczy [pisaliśmy również: Zatrzymano podpalaczy ].

Zaraz po pożarze po obu stronach Olzy pojawiły się pytania, czy świątynia zostanie odbudowana i zapewnienia o pomocy w odbudowie. Decyzję o odbudowie potwierdził wczoraj (08.07) biskup diecezji ostrawsko-opawskiej, František Václav Lobkowicz. Możliwe jest, że już wiosną 2019 r. w Gutach stanie odbudowany drewniany kościółek. – Kościół odbudujemy tak, żeby był rekonstrukcją tego spalonego – co do tego zgadzają się wszyscy – probostwo, biskupstwo, miasto i historycy. Będzie postawiony z drewna – powiedział na konferencji prasowej Ing. Václav Kotásek, dodając, że drewno na budowę pochodzić będzie z lasów należących do biskupstwa. – Szkielet będzie z dębu, a reszta z drewna miękkiego, jak jodła i świerk – nadmienił.

Biskupstwo będzie czerpać z doświadczeń z odbudowy drewnianego kościoła w Ostrawie-Hrabowej, który spłonął przed 15 laty z dotąd niewyjaśnionych przyczyn.

Resztki spalonego kościółka pozostaną na razie na miejscu, by na ich podstawie udokumentować jak najwięcej szczegółów, tj. długość, profil i typ stosowanych połączeń. Pomocna w rekonstrukcji na pewno będzie również dokumentacja, która powstała przy okazji remontu sprzed pięciu lat, kiedy kosztem 4,3 mln koron świątynia była odrestaurowana.

Jak informują kościelne władze, nim kościół zostanie odbudowany, msze święte będą odprawiane przy cudem ocalałym krzyżu pod gołym niebem. W tym celu prowadząca tędy droga będzie co niedzielę w godz. 10.30-12.30 zamknięta dla ruchu kołowego. Kiedy zrobi się zimniej, msze będą odbywać się w innym miejscu, na razie jednak nie wiadomo, gdzie. Na pierwszym nabożeństwie, które odbyło się w niedzielę 6 sierpnia, modliło się trzysta osób.

Zarówno w niedzielę, jak i na wtorkowej konferencji proboszcz parafii ropicko-trzyciesko-guckiej, ks. Kazimierz Płachta apelował, by nie osądzać podpalaczy:
– Moja prośba jest taka, żeby nikogo nie osądzać, bo ci biedni młodzi ludzie nie wiedzieli, co czynią. W Ropicy odprawiłem mszę świętą o łaskę Bożą dla podpalaczy i ich rodzin – mówił duchowny, który nie chce, by wiernymi rządziły negatywne emocje. – Szkoda mi ich – dodał biskup Lobkowicz, który w tym straszliwym czynie widzi rezultat odejścia społeczeństwa od Boga.

Biskupstwo wspólnie z miastem Trzyniec organizuje zbiórkę na odbudowę kościoła, podano już nr konta do wpłat, na które chętni mogą przelewać datki – zobacz .

red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG 09-08-2017 11:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (9)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Brzidok
09-08-2017 12:32
Brzidok
Tego można było się spodziewać, choć odbudują, będzie to tylko rekonstrukcja a nie oryginał. Gdyby wielodzietna rodzina straciła dach nad głową nikt by się tym zbytnio nie przejmował i nic im nie odbudował.
pambuk
09-08-2017 14:09
pambuk
Nie wiem czy to prawda, ale ten nieletni podpalacz mial ponoc klopoty psychiczne. Mial modlic sie regularnie do boga, zeby ten go wyleczyl, ale niestety ten ostatni go nie wysluchal, wiec mlody zdoktrynowany i zawidziony sie zemscil. Szkoda chlopaka, no i "brawa" dla jego nauczycieli, czy opiekunow.
bronek91
09-08-2017 14:36
bronek91
I na tej skale zbuduję Kościół mój a bramy piekielne Go nie przemogą. Cudownie ocalał krzyż, zatem kolejna miejscowa legenda zaistniała. Odbudowa przybytku z pewnością uaktywni miejscową społeczność:) Zatem jakieś plusy tej całej sytuacji też się pojawiają. Drzewo na budowę bardziej zaproponowałbym z Puszczy Białowieskiej;) Co do reszty "wyklepie sie";) Jeśli chodzi o oryginał, kiery na to zwraca uwagę? Podejrzewam, że i tak już wcześniej mógł się polić....
krolik bugs
09-08-2017 15:20
krolik bugs
Co Wy się tak prezycie, że Czesi chcą obudowac Kościół.....?
Drwic potraficie, ale potem jak trwoga to do Boga....
XYXYXY
09-08-2017 20:01
XYXYXY
Niech odbudowują za swoje a nie wyciągają te żerbracze łapy do moherów.
Równo-mierny
10-08-2017 09:35
Równo-mierny
Ale to przecież są ich pieniądze. Czy je dostali, czy wyżebrali, nieważne - nie ukradli. Wystarczy nie dawać:).
krzysztof.mm
11-08-2017 11:51
krzysztof.mm
równomierny
niestety nie wystarczy 'nie dawać'

w Polsce kwotę jaką kolejne rządy kupowały biskupie milczenie - bądź jak w przypadku kaczyzmu, wręcz poparcie - szacuje się na kilka miliardów złotych
i to też są nasze pieniądze, z naszych ciężko wypracowanych podatków - lekką ręką wrzucane do biskupiej kiesy

i cóż z tego, że to przekręt na wielką skalę, że biskupi szmacą się biorąc od polityków łapówki - tam za nic maja honor i godność, uczciwość jest jedynie dla baranków, zaś w kościele od wieków króluje pycha i chciwość, żądza władzy i Mamona.
Równo-mierny
12-08-2017 18:33
Równo-mierny
Krzysztof.mm - państwo nie tylko na kościoły wydaje nasze pieniądze. Jest wiele "inicjatyw" na które idą nasze pieniądze i to mimo niezadowolenia większości czy choćby części społeczeństwa. Na to się wpływu nie ma i z dwojga złego wolę to rozwiązanie.
Natomiast na tym pewnie się dorabiają Ci "najgrubsi" przedstawiciele kościoła. Utrzymaniem tych mniejszych wciąż jest taca i haracze za każdą posługę. Gdyby to wyeliminować, to może było by więcej księży z posługą, a nie z ręką wyciągniętą z chciwości i nie budowano by co rusz nowych i wypasionych kościołów, bo jakaś mieścina rozbudowała się o kolejnych kilkadziesiąt domków...
Zgadzam się, że w kościele od zawsze panuje chciwość, pycha, itp. i zamiast bawić się w teorie spiskowe typu łapówki i przekręty na wielką skalę, po prostu nie daję...
bronek91
12-08-2017 20:00
bronek91
@Równo-mierny
Reasumując, są też inne przykłady wadliwego działania, dlaczego zajmujesz się akurat tym:) Jaki ciekawy sposób argumentacji stosujesz, przypominający postawy kolegów z komisariatu;) Równo-mierny znamy trzy główne sposoby relacji kościoła i państwa i parę pomniejszych;) Nawet wielcy święci przyznają, iż Kościół bez wsparcia państwa działałby lepiej. Sama Biblia wskazuje " Sprawiedliwy z wiary żyć będzie". Kapłana, jak i całą instytucję kościelną mają utrzymywać wierni. Pismo mówi, iż pasterz zaopatruje się ze swego stada, którego wonią jest przesiąknięty. Więcej, sam Paweł utrzymywał się z pracy własnych rąk, aby dać przykład innym;) Mówił, kto nie pracuje, ten też i niech nie je;) A propos, Lenin twierdził tak samo;) (ciekawostka). Jeżeli chodzi o KK, przez pierwsze IV wieki istnienia utrzymywał się sam i jakoś całkiem dobrze sobie radził;)

Finansowanie kościoła przez państwo pomniejsza rolę kapłana, który staje się urzędnikiem, jest on wtedy również zależny od polityki. Nie dotyczy to tylko, jak to określiłeś "tych" grubszych, ale każdego. Środkami utrzymania księży są nie tylko taca i jak to określiłeś "haracze"-> pojęcie błędne. Niejednokrotnie trudnią się działalnością gospodarczą, mniejsza że czasem nielegalną, nauczają w szkołach, wykładają na uniwersytetach. Zatem mają wiele źródeł utrzymania. Problemem nie jest utrzymania księży, czy pastorów, dają sobie sami radę. Kwestia zasadnicza to infrastruktura kościelna, która niejednokrotnie jest zabytkowa.... Niestety, ale ani ksiądz, pastor i innego rodzaju kapłan ani jego wspólnota religijna nie są w stanie ich utrzymać, natomiast są częścią danego dziedzictwa narodowego. We Francji ten problem już rozwiązano w 1905 roku. To właśnie dotyczy spalonego kościółka.....

Co do reszty Równo-mierny,
"w kościele od zawsze panuje chciwość, pycha,"- cytat
Określ o który kościół Ci chodzi? Jeżeli odnosisz to do KK, to nie życzę sobie takich twierdzeń, chyba, iż podasz przykład. Takie twierdzenia są przejawem dyskryminacji religijnej! In secundo, dlaczego generalizujesz? Państwo nie wspiera tylko KK ale i inne kościoły i związki wyznaniowe także;) Odnoszenie relacji wyznaniowej w stosunku do tylko jednego kościoła, jak podejrzewam, jest także przejawem dyskryminacji.
"po prostu nie daję..."- cytat
Przyznajesz się, iż jesteś członkiem bliżej nieokreślonego kościoła. Jeżeli odniosłeś to do KK, muszę Cię uświadomić, iż robisz źle. Jako domniemany członek tego kościoła, nie wnikam, czy tylko z nazwy, masz troszczyć się o potrzeby Kościoła, nawet te doczesne. Jeżeli jesteś członkiem innego kościoła, nie wiem jakie warunki tam panują, ale nie odnoś poprzedniego zdania do siebie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Gość OX.pl - Dariusz Itner

16-08-2017 19:15

Czy Polska powinna wyjść z Unii Europejskiej? Czy Facebook blokuje treści patriotyczne? Na te i inne pytania odpowiedział Gość ox. pl - Dariusz Itner, który przedstawił również swój pogląd na reformę szkolnictwa. Jacek Porzycki zapytał też o kwestię manipulacji w sferze publicznej i o wartości, które są ważne dla Gościa.

wyświetleń: 1284komentarzy: 0

Wybudują, ale drożej

16-08-2017 17:20

O blisko 200 tysięcy zł więcej niż zakładano za demontaż starego i budowę nowego zadaszenia trybuny przy stadionie RKS Cukrownik będzie musiała wydać gmina Chybie. Pieniędzy musiano szukać w budżecie. Mimo znacznie droższej inwestycji, prace niebawem ruszą.

wyświetleń: 826komentarzy: 0

26 nowych miejsc do parkowania pojawiło się w Strumieniu

16-08-2017 16:00

To dobra wiadomość dla posiadaczy czterech kółek i nie tylko - w Strumieniu pojawiły się nowe miejsca do parkowania.

wyświetleń: 944komentarzy: 0

Wielki sprawdzian z języka polskiego w Cieszynie

16-08-2017 14:30

Z ortografią, czy też interpunkcją mogą mieć problemy nawet rdzenni mieszkańcy Polski, w związku z czym możemy sobie wyobrazić, jakie jest to wyzwanie dla obcokrajowców. Na szczęście wiele osób nie boi się wyzwań, w związku z czym starają się poznać obce języki nie tylko w stopniu komunikatywnym, ale również wszystkie jego niuanse. Z tego właśnie względu każdego roku w Cieszynie organizowana jest Letnia Szkoła Języka, Literatury i Kultury Polskiej. Nie inaczej było w tym roku...

wyświetleń: 359komentarzy: 0

Długi weekend w statystyce

16-08-2017 14:29

O 22.00 zakończyła się wczoraj (15.08.2017) prowadzona na terenie naszego województwa akcja ''Bezpieczny Weekend''. Podczas długiego sierpniowego weekendu nad bezpieczeństwem na drogach czuwało ponad 6 tysięcy śląskich policjantów.

wyświetleń: 1212komentarzy: 0

Armata wystrzeliła

16-08-2017 12:45

Kilka dni temu na naszym portalu pojawiła się informacja o replice armaty z przełomu XVII i XVIII wieku, która stanęła na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym. Armata pojawiła się w filmach "Pan Tadeusz" oraz "Ogniem i mieczem", w związku z czym spokojnie możemy uznać ją, za lokalną sławę. Ponieważ 15 sierpnia to Święto Wojska Polskiego, władze Cieszyna postanowiły uczcić to wydarzenie wystrzałem ze wspomnianej armaty.

wyświetleń: 1180komentarzy: 1

W Cieszynie zrobisz przegląd auta za darmo

16-08-2017 11:00

Jesienny przegląd auta jeszcze przed Tobą? W Cieszynie będziesz mogła/mógł zrobić go bezpłatnie. Gdzie?

wyświetleń: 1979komentarzy: 1

Najmłodsi stela 65/590/2017

16-08-2017 09:20

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 4290komentarzy: 0

WYPRAWKA SZKOLNA Z STX HURT-DETAL

16-08-2017 07:30

Sezon wakacyjny w pełni, nadmorskie kurorty pękają w szwach, szlaki górskie oblegają turyści, a ruch na drogach nie maleje. Jednakże już na horyzoncie czasu pojawia się coraz to wyraźniejsza wizja nowego roku szkolnego. Koniec wakacyjnego odpoczynku i urlopowych wyjazdów niestety zakończy się, a dotychczas opustoszałe szkolne korytarze i ławki znów zaroją się od uczniów.

wyświetleń: 978komentarzy: 0

Gość Ox.pl - Doda

15-08-2017 20:00

O Dorocie Rabczewskiej napisano i powiedziano już bardzo dużo. Skandalistka? Słuch absolutny? Królowa autokreacji? Na pewno piosenkarka nie stoi w miejscu i dojrzewa na oczach mediów i fanów. Jacek Porzycki zapytał artystkę, czy często czuje się "okazem w szkle" i jak wysoki był "podatek od miłości"? Nie zabrakło również pytań o styl życia, kontrowersje i ... patriotyzm.

wyświetleń: 5245komentarzy: 4
Kontakt z redkacją .