Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2577komentarzy: 1

Uzależnienie od alkoholu, narkotyków, leków, hazardu

08-08-2017 09:15

''Boże użycz mi pogody ducha, abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić, odwagi, abym zmieniał to, co mogę zmienić, i mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego.'' To słowa krótkiej modlitwy odmawianej przez osoby uzależnione i trzeźwiejące na mitingach, terapiach, spotkaniach AA, w życiu codziennym.

Czym jest uzależnienie? Od czego można się uzależnić? Czy uzależnienie np. od alkoholu można wyleczyć i jak długo to leczenie trwa?
Uzależnić możemy się praktycznie od wszystkiego. Od napojów np. kawy, mocnej herbaty, Coca-Coli, papierosów, pracy, komputera, lekarstw, narkotyków, hazardu, alkoholu.

Wiele osób nawet nie wie lub nie chce wiedzieć o tym, że jest uzależnionym od jakiejś z tych używek lub nawet kilku naraz.
„Ja nie mam problemu z alkoholem, narkotykami”, „Jedno, dwa piwa dziennie po pracy to nie uzależnienie”, „To tylko tabletki uspakajające, nasenne”, „Przepraszam ja pije kontrolowanie, a nie jak te pijaczki” – często słyszymy takie odpowiedzi, gdy poruszany jest temat uzależnienia, a nie mówiąc o leczeniu uzależnienia.

Dobrze jest, gdy na czas uświadomimy sobie fakt: sam sobie z tym nie poradzę, potrzebuję pomocy innych. Ale co począć dalej? Do kogo się zwrócić, gdzie się zgłosić?

Wydaje mi się, że w naszym powiecie najlepszym rozwiązaniem są Poradnie Leczenia Uzależnień w Cieszynie przy ul. Menniczej i w Skoczowie przy ul. Katowickiej oraz Ośrodek Terapii Uzależnień (OTU) – Oddział Zamknięty - również na ul. Katowickiej w Skoczowie.

O tym właśnie Ośrodku chcę coś napisać, przybliżyć go. Panuje taki mit, że robią człowiekowi: pranie mózgu” i nic innego. Nie mogę się taką opinią zgodzić.

Cały okres terapii trwa dokładnie siedem tygodni. Nikt nie jest tam trzymany na siłę, o każdej porze można powiedzieć „Dziękuję, wychodzę” i spakować się do domu.

Na oddziale zamkniętym leczone są osoby z następującymi uzależnieniami: uzależnieni od alkoholu, uzależnieni od alkoholu i leków, uzależnieni od alkoholu i narkotyków, uzależnieni od alkoholu i hazardu. Ale jak to często bywa w życiu u osób trzeźwiejących następują tzw. zapicia i takie osoby również znajdują na oddziale i w poradni pomoc.

Cała terapia i leczenie oparte jest na intensywnej terapii grupowej i indywidualnych spotkaniach z terapeutami.

W trakcie pobytu w ośrodku każdy z nas uczy się rozpoznać u siebie głód alkoholowy, rozróżnić głód od klina po przepiciu, rozpoznawać i nazywać nastroje, poznaje programy „Halt” i „24 godziny” oraz jak z nich korzystać w swoim trzeźwieniu.

Podstawą jest to, by się otworzyć przed grupą, wyżalić, być szczerym w tym, co mówię, a zapewniam wówczas jest raźniej i wiele rzeczy i tematów rozumie się poprawnie, a co najważniejsze na trzeźwo.

Jedna z terapeutek mówi podczas warsztatów, że w ośrodku na terapii każdy otrzymuje narzędzia do pracy nad sobą, do trzeźwienia. Jednak jak z nich skorzystamy zależy tylko i wyłącznie od każdego z nas (uzależnionych) osobno.

Te przepracowane siedem tygodni można porównać do pobytu w żłobku, a teraz zaczynam rozszerzoną naukę w przedszkolu”

Najczęściej osoby opuszczające ośrodek mówią coś takiego: „Dopiero tutaj i teraz dotarło do mnie, że jestem osobą uzależnioną. Jest to choroba nieuleczalna, ale można z nią żyć i trzeźwieć”.

Zatem - „Do zobaczenia w trzeźwości”.
 

AKTA

 

źródło: OX.PL
dodał: NG 08-08-2017 09:15
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

hanbes
08-08-2017 12:58
hanbes
Jeśli te ośrodki "trzeźwienia" i sposoby pomagają osobom, które nie mogą sobie z tym poradzić to chwała im za to ale nie wpadajmy w skrajność. W końcu pierwszym cudem, o ile pamiętam z religii, była Kana Galilejska i tam też sobie chyba zdrowo "dziabnęli" skoro im zabrakło. Alkohol jest dla ludzi... Mądrych ludzi.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Portal OX.PL poleca!

17-08-2017 19:10

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 306komentarzy: 0

Narodowe Czytanie w Cieszynie

17-08-2017 18:00

W dniu 2 września br. Biblioteka Miejska w Cieszynie po raz kolejny będzie organizatorem kulturalnego przedsięwzięcia pod nazwą NARODOWE CZYTANIE W CIESZYNIE, w ramach ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP, który w tym roku zaprasza wszystkich do lektury „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

wyświetleń: 188komentarzy: 1

Wystawa ''Odbicia wyobraźni'' w Ustroniu

17-08-2017 16:30

Anna Flaga - artysta malarz, projektant graficzny, muzealnik, jest uczestnikiem prestiżowych wydarzeń artystycznych zarówno krajowych jak i zagranicznych. Teraz jej prace będzie można zobaczyć w Ustroniu w Galerii Muflon.

wyświetleń: 134komentarzy: 0

Gość OX.pl - Katarzyna Czyż - Kaźmierczak

17-08-2017 14:40

Już w ten weekend Ustroń świętować będzie Dni Miasta. Połączone one będą z miejskimi dożynkami. Co odbywać się będzie w mieście pod Czantorią, jakie ciekawe wydarzenia przygotowano. O tym opowie w rozmowie z Janem Baczą - gość portalu OX.pl - Katarzyna Czyż - Kaźmierczak, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki UM w Ustroniu.

wyświetleń: 1376komentarzy: 0

Wieczór Narodów w Cieszynie (wideoflesz)

17-08-2017 12:45

15 sierpnia (wtorek) br. na cieszyńskim Rynku odbył się w ramach letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej Wieczór Narodów.

wyświetleń: 395komentarzy: 0

Zespół Regionalny Strumień zdobył drugie miejsce w Poraju

17-08-2017 11:00

W Gminie Poraj odbył się IX Ogólnopolski Przegląd Zespołów Folklorystycznych. Zespół Regionalny Strumień zdobył tam II miejsce spośród 47 zespołów biorących udział w przeglądzie.

wyświetleń: 484komentarzy: 0

Rajd Barum z liderami mistrzostw - pierwszy numer startowy dla Kajetanowicza i Barana

17-08-2017 09:20

Już za dwa tygodnie, pod koniec sierpnia (25-27.08) kolejny przystanek na mapie Rajdowych Mistrzostw Europy - czeski Rajd Barum. Z pierwszym numerem startowym pojadą liderzy klasyfikacji, Kajetan Kajetanowicz i Jarek Baran.

wyświetleń: 981komentarzy: 1

Szlakiem walk powstańców

17-08-2017 07:30

I powstanie śląskie zorganizowane przez Polską Organizację Wojskową Górnego Śląska, mające na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski, rozpoczęło się w nocy z 16 na 17 sierpnia i trwało do 24 sierpnia 1919 r. W tym roku minęło 97 lat od tego wydarzenia.

wyświetleń: 554komentarzy: 2

Gość OX.pl - Dariusz Itner

16-08-2017 19:15

Czy Polska powinna wyjść z Unii Europejskiej? Czy Facebook blokuje treści patriotyczne? Na te i inne pytania odpowiedział Gość ox. pl - Dariusz Itner, który przedstawił również swój pogląd na reformę szkolnictwa. Jacek Porzycki zapytał też o kwestię manipulacji w sferze publicznej i o wartości, które są ważne dla Gościa.

wyświetleń: 3523komentarzy: 4

Wybudują, ale drożej

16-08-2017 17:20

O blisko 200 tysięcy zł więcej niż zakładano za demontaż starego i budowę nowego zadaszenia trybuny przy stadionie RKS Cukrownik będzie musiała wydać gmina Chybie. Pieniędzy musiano szukać w budżecie. Mimo znacznie droższej inwestycji, prace niebawem ruszą.