Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2573komentarzy: 1

Uzależnienie od alkoholu, narkotyków, leków, hazardu

08-08-2017 09:15

''Boże użycz mi pogody ducha, abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić, odwagi, abym zmieniał to, co mogę zmienić, i mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego.'' To słowa krótkiej modlitwy odmawianej przez osoby uzależnione i trzeźwiejące na mitingach, terapiach, spotkaniach AA, w życiu codziennym.

Czym jest uzależnienie? Od czego można się uzależnić? Czy uzależnienie np. od alkoholu można wyleczyć i jak długo to leczenie trwa?
Uzależnić możemy się praktycznie od wszystkiego. Od napojów np. kawy, mocnej herbaty, Coca-Coli, papierosów, pracy, komputera, lekarstw, narkotyków, hazardu, alkoholu.

Wiele osób nawet nie wie lub nie chce wiedzieć o tym, że jest uzależnionym od jakiejś z tych używek lub nawet kilku naraz.
„Ja nie mam problemu z alkoholem, narkotykami”, „Jedno, dwa piwa dziennie po pracy to nie uzależnienie”, „To tylko tabletki uspakajające, nasenne”, „Przepraszam ja pije kontrolowanie, a nie jak te pijaczki” – często słyszymy takie odpowiedzi, gdy poruszany jest temat uzależnienia, a nie mówiąc o leczeniu uzależnienia.

Dobrze jest, gdy na czas uświadomimy sobie fakt: sam sobie z tym nie poradzę, potrzebuję pomocy innych. Ale co począć dalej? Do kogo się zwrócić, gdzie się zgłosić?

Wydaje mi się, że w naszym powiecie najlepszym rozwiązaniem są Poradnie Leczenia Uzależnień w Cieszynie przy ul. Menniczej i w Skoczowie przy ul. Katowickiej oraz Ośrodek Terapii Uzależnień (OTU) – Oddział Zamknięty - również na ul. Katowickiej w Skoczowie.

O tym właśnie Ośrodku chcę coś napisać, przybliżyć go. Panuje taki mit, że robią człowiekowi: pranie mózgu” i nic innego. Nie mogę się taką opinią zgodzić.

Cały okres terapii trwa dokładnie siedem tygodni. Nikt nie jest tam trzymany na siłę, o każdej porze można powiedzieć „Dziękuję, wychodzę” i spakować się do domu.

Na oddziale zamkniętym leczone są osoby z następującymi uzależnieniami: uzależnieni od alkoholu, uzależnieni od alkoholu i leków, uzależnieni od alkoholu i narkotyków, uzależnieni od alkoholu i hazardu. Ale jak to często bywa w życiu u osób trzeźwiejących następują tzw. zapicia i takie osoby również znajdują na oddziale i w poradni pomoc.

Cała terapia i leczenie oparte jest na intensywnej terapii grupowej i indywidualnych spotkaniach z terapeutami.

W trakcie pobytu w ośrodku każdy z nas uczy się rozpoznać u siebie głód alkoholowy, rozróżnić głód od klina po przepiciu, rozpoznawać i nazywać nastroje, poznaje programy „Halt” i „24 godziny” oraz jak z nich korzystać w swoim trzeźwieniu.

Podstawą jest to, by się otworzyć przed grupą, wyżalić, być szczerym w tym, co mówię, a zapewniam wówczas jest raźniej i wiele rzeczy i tematów rozumie się poprawnie, a co najważniejsze na trzeźwo.

Jedna z terapeutek mówi podczas warsztatów, że w ośrodku na terapii każdy otrzymuje narzędzia do pracy nad sobą, do trzeźwienia. Jednak jak z nich skorzystamy zależy tylko i wyłącznie od każdego z nas (uzależnionych) osobno.

Te przepracowane siedem tygodni można porównać do pobytu w żłobku, a teraz zaczynam rozszerzoną naukę w przedszkolu”

Najczęściej osoby opuszczające ośrodek mówią coś takiego: „Dopiero tutaj i teraz dotarło do mnie, że jestem osobą uzależnioną. Jest to choroba nieuleczalna, ale można z nią żyć i trzeźwieć”.

Zatem - „Do zobaczenia w trzeźwości”.
 

AKTA

 

źródło: OX.PL
dodał: NG 08-08-2017 09:15
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

hanbes
08-08-2017 12:58
hanbes
Jeśli te ośrodki "trzeźwienia" i sposoby pomagają osobom, które nie mogą sobie z tym poradzić to chwała im za to ale nie wpadajmy w skrajność. W końcu pierwszym cudem, o ile pamiętam z religii, była Kana Galilejska i tam też sobie chyba zdrowo "dziabnęli" skoro im zabrakło. Alkohol jest dla ludzi... Mądrych ludzi.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Gość OX.pl - Dariusz Itner

16-08-2017 19:15

Czy Polska powinna wyjść z Unii Europejskiej? Czy Facebook blokuje treści patriotyczne? Na te i inne pytania odpowiedział Gość ox. pl - Dariusz Itner, który przedstawił również swój pogląd na reformę szkolnictwa. Jacek Porzycki zapytał też o kwestię manipulacji w sferze publicznej i o wartości, które są ważne dla Gościa.

wyświetleń: 1286komentarzy: 0

Wybudują, ale drożej

16-08-2017 17:20

O blisko 200 tysięcy zł więcej niż zakładano za demontaż starego i budowę nowego zadaszenia trybuny przy stadionie RKS Cukrownik będzie musiała wydać gmina Chybie. Pieniędzy musiano szukać w budżecie. Mimo znacznie droższej inwestycji, prace niebawem ruszą.

wyświetleń: 826komentarzy: 0

26 nowych miejsc do parkowania pojawiło się w Strumieniu

16-08-2017 16:00

To dobra wiadomość dla posiadaczy czterech kółek i nie tylko - w Strumieniu pojawiły się nowe miejsca do parkowania.

wyświetleń: 945komentarzy: 0

Wielki sprawdzian z języka polskiego w Cieszynie

16-08-2017 14:30

Z ortografią, czy też interpunkcją mogą mieć problemy nawet rdzenni mieszkańcy Polski, w związku z czym możemy sobie wyobrazić, jakie jest to wyzwanie dla obcokrajowców. Na szczęście wiele osób nie boi się wyzwań, w związku z czym starają się poznać obce języki nie tylko w stopniu komunikatywnym, ale również wszystkie jego niuanse. Z tego właśnie względu każdego roku w Cieszynie organizowana jest Letnia Szkoła Języka, Literatury i Kultury Polskiej. Nie inaczej było w tym roku...

wyświetleń: 359komentarzy: 0

Długi weekend w statystyce

16-08-2017 14:29

O 22.00 zakończyła się wczoraj (15.08.2017) prowadzona na terenie naszego województwa akcja ''Bezpieczny Weekend''. Podczas długiego sierpniowego weekendu nad bezpieczeństwem na drogach czuwało ponad 6 tysięcy śląskich policjantów.

wyświetleń: 1212komentarzy: 0

Armata wystrzeliła

16-08-2017 12:45

Kilka dni temu na naszym portalu pojawiła się informacja o replice armaty z przełomu XVII i XVIII wieku, która stanęła na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym. Armata pojawiła się w filmach "Pan Tadeusz" oraz "Ogniem i mieczem", w związku z czym spokojnie możemy uznać ją, za lokalną sławę. Ponieważ 15 sierpnia to Święto Wojska Polskiego, władze Cieszyna postanowiły uczcić to wydarzenie wystrzałem ze wspomnianej armaty.

wyświetleń: 1180komentarzy: 1

W Cieszynie zrobisz przegląd auta za darmo

16-08-2017 11:00

Jesienny przegląd auta jeszcze przed Tobą? W Cieszynie będziesz mogła/mógł zrobić go bezpłatnie. Gdzie?

wyświetleń: 1979komentarzy: 1

Najmłodsi stela 65/590/2017

16-08-2017 09:20

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 4290komentarzy: 0

WYPRAWKA SZKOLNA Z STX HURT-DETAL

16-08-2017 07:30

Sezon wakacyjny w pełni, nadmorskie kurorty pękają w szwach, szlaki górskie oblegają turyści, a ruch na drogach nie maleje. Jednakże już na horyzoncie czasu pojawia się coraz to wyraźniejsza wizja nowego roku szkolnego. Koniec wakacyjnego odpoczynku i urlopowych wyjazdów niestety zakończy się, a dotychczas opustoszałe szkolne korytarze i ławki znów zaroją się od uczniów.

wyświetleń: 979komentarzy: 0

Gość Ox.pl - Doda

15-08-2017 20:00

O Dorocie Rabczewskiej napisano i powiedziano już bardzo dużo. Skandalistka? Słuch absolutny? Królowa autokreacji? Na pewno piosenkarka nie stoi w miejscu i dojrzewa na oczach mediów i fanów. Jacek Porzycki zapytał artystkę, czy często czuje się "okazem w szkle" i jak wysoki był "podatek od miłości"? Nie zabrakło również pytań o styl życia, kontrowersje i ... patriotyzm.