Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 5872komentarzy: 17

Zatrzymano podpalaczy

05-08-2017 07:30

- To ogromna strata dla naszej kultury - słychać po obu stronach Olzy. Kościół w Gutach, który spłonął przed paroma dniami był cennym zabytkiem architektury sakralnej Śląska Cieszyńskiego. Czeska Policja zatrzymała trzy osoby podejrzane o podpalenie.
Kościół w Gutach został umyślnie podpalony? fot. hzscr.cz Kościół w Gutach został umyślnie podpalony? fot. hzscr.cz

Działacze, dziennikarze, urzędnicy, poeci – wszyscy mieszkańcy, z którymi rozmawiamy wyrażają smutek z powodu pożaru [Więcej o pożarze i o kościele przeczytasz w naszym materiale: Spłonął XVI-wieczny kościół (wideo) ]. Wszyscy też zastanawiają się, co będzie dalej – czy kościół – podobnie, jak ten na Stecówce zostanie odbudowany? – Aniele Boży, którego spotkałam przed laty w ukochanym drewnianym kościółku w Gutach, nie upilnowałeś… Spłonął, pozostał tylko na zdjęciach i w naszej pamięci – zamieściła na Facebooku taki wpis Pisarka Renata Puzlacher, przytaczając swój wiersz z 2006 roku poświęcony tej świątyni:

KOŚCIÓŁEK W GUTACH

Krzepiący komplet
konfesjonał i mary
kilka ławek pod zadaszeniem
solidnym drewnianym

To wszystko nie zmieściło się
w kościółku
którego wnętrze jest
jak bombonierka
ze słodką Madonną
tonącą w kwiatach
i otyłymi cherubinami

które zdają się mówić
że śmierci nie ma
że już stąd bezpośrednio
odchodzi się w wieczność
po skrzypiących schodach

styczeń 2006
 

Sprawa tym bardziej jest przykra, że zabytek najprawdopodobniej padł ofiarą podpalaczy. Dziś (04.08) Policja RC wszczęła postępowanie przeciwko trzem osobom podejrzanym o umyślne podpalenie drewnianej świątyni: – W jednym przypadku chodzi o osobę nieletnią, dwie pozostałe są dorosłe. Za tego typu czyn grozi kara więzienia do 15 lat. Policja nadal prowadzi śledztwo – powiedziała „Głosowi Ludu” rzeczniczka Wojewódzkiej Dyrekcji Policji w Ostrawie, Gabriela Holčákowa, dodając, że chodzi o osoby czeskiej narodowości, do których udało się dotrzeć dzięki precyzyjnej pracy policji.

Mieszkańcy i władze Czeskiego Cieszyna chcą przyłączyć się do odbudowy. – Rozmawialiśmy z biskupem o tym, jaką formę pomocy przy odbudowie tej kulturalnej pamiątki przez miasto czy mieszkańców można by wprowadzić. Nasi mieszkańcy są pożarem bardzo zasmuceni. Nie wszyscy jednak chodzą do kościoła, ale na pewno zbiórka czy akcja społeczna przypadłaby im do gustu – mówi Burmistrz Czeskiego Cieszyna, Vit Slovaczek.

red./Głos Ludu
 

Zobacz również:
Pożar kościoła na Stecówce

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG 05-08-2017 07:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (17)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

koszor
05-08-2017 09:33
koszor
Nie istotne co im grozi. Najpierw niech odpracują szkodę lub zapłacą, bo z siedzenie za kratkami niczego nie zmieni.
rainman
05-08-2017 11:26
rainman
@koszor - obawiam się, że niestety nasz system zadośćuczynienia krzywdom w ten sposób nie działa. Ale to na nasze własne życzenie.
Aby w przyszłości ograniczyć tego rodzaju barbarzyństwo
1. powinno się podać do publicznej wiadomości ich dane
2. jeśli kościół zostanie postawiony ponownie - przed kościołem powinna być tablica z informacją o sprawcach poprzedniego podpalenia
3. do końca życia powinni spłacać koszty związane z odbudową kościoła
4. więzienie na rok dla otrzeźwienia
bronek91
05-08-2017 16:01
bronek91
Widać, że czeska policja działa dość sprawnie. Trzymejmy kciuki, żeby szybko ustalili sprawców. Mom nadzieję, że sprawca, sprawcy znajdują się z gronie podejrzanych...
krzysztof.mm
05-08-2017 17:22
krzysztof.mm
ad p.2 - tablica rainmana
koniecznie dopisać, że kościół wybudowali protestanci, a katolicy im go po prostu zabrali
knefel
05-08-2017 20:46
knefel
jas-io krzysio wyraźnie było napisane że Kościół wybudowali ewangelicy ale jak widzisz pomimo że teraz to Kościół katolicki, w Czechach to nikomu nie przeszkadza i postanowili go odbudować. Pewnie będą ostatni grosz supłać i rzucać na tacę jak twoja mamusia.
krzysztof.mm
06-08-2017 04:35
krzysztof.mm
"Penis pod krzyżem i hasło "Tu jest Polska".
Atak na Ewangelików w Białej Piskiej
Wandale zniszczyli elewację kaplicy ewangelickiej w Białej Piskiej. W budynku, poza nabożeństwami, prowadzona jest terapia dla osób niepełnosprawnych.

Nieznani ludzie lub osoba nasmarowali wulgarny rysunek i hasło "tu jest Polska" na budynku należącym do Parafii Ewangelicko - Augsburskiej w Piszu. W związku z tym złożony został wniosek o ściganie i ukaranie sprawców. Szuka ich już miejscowa policja.
Z budynku kaplicy ewangelickiej w Białej Piskiej przy pl. Mickiewicza wandale zerwali tablicę informującą o tym, że w budynku prowadzona jest terapia dla osób potrzebujących przez Ewangelickie Stowarzyszenie Betel".
Międzol
06-08-2017 09:30
Międzol
Krzysztof, takie fajne imię, a Ty taki głupiutki. Jakbyś był mądry, to byś nie wypisywał głupot. Przy tym kościele była tablica na której pisali ze kościół był zabrany przez katolików. A te przykłady które przytaczasz co maja znaczyć ? Ze katolicy nienawidzą ewangelików ? Ot jakiś debil coś namalował zniszczył.
bronek91
06-08-2017 12:28
bronek91
I kiery tu dzieli ludzi na jakisik sorty?
krzysztof.mm
06-08-2017 14:20
krzysztof.mm
...debil-katolik z Białej Piskiej?
krzysztof.mm
06-08-2017 14:25
krzysztof.mm
jakiś owsik gryzie widać sumienia paru pożal się Boże czytelników tutaj, skoro na wyścigi i bezrozumnie tłumaczą się sami nie bardzo wiedząc za co i próbują atakować tym bardziej bez głowy

na tablicy rainmana - DUŻYMI LITERAMI przypomnieć historię kościelnej grabieży z XVI wieku
Kurier czerski
06-08-2017 15:05
Kurier czerski
Oto najnowsza recenzja wystawiona liderowi oPOzycji Schetynie przez człowieka z jego obozu Sikorskiego: "... on nie ma żadnych poglądów, knajacki styl, zero kreatywności, nie umie mówić, otoczony słabymi ludźmi, nie ma pomysłów, jest nie poważnym kandydatem...."

Ciekawe czy odnaleziono już jakieś taśmy, gdzie członkowie PO martwią się o Polskę ??
bronek91
06-08-2017 17:43
bronek91
@krzysztof.mm
debila zawsze musisz łączyć z katolikiem? A innowyznaniowych debili już nie ma? To z twojej strony uprzedzenia, czy może coś innego? A może wypowiesz się na temat islamskiej grabieży na wzgórzu świątynnym w Jerozolimie? Dlaczego świat islamski zabrania Żydom odbudowy świątyni? A co do protestantów- i co że katolicy wzięli? Wybudowali sobie lepszy zbór;) Stracili drewniany, zyskali murowany:)
maciek0
06-08-2017 18:32
maciek0
Spytajcie Timmermansa, albo Petrus a -oni wiedzą wszystko najlepiej ! :D
krzysztof.mm
06-08-2017 19:23
krzysztof.mm
jeszcze parę podobnych komentarzy, a zacznie mi się debil kojarzyć jednoznacznie z bronkiem...
ostatni raz tłumaczę, teraz już jak inteligentnemu inaczej
ktoś nazywa sprawcę profanacji w Białej Piskiej debilem - z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że ten debil to katolik, zostawiam margines w postaci pytajnika na dyskusję, jeśli ktoś czuje się na siłach

p.s.
twoje bajdurzenie o Jerozolimie pozostawiam bez komentarza - widać ostatnio za bardzo przygrzało w lesie przy wyrębie
bronek91
06-08-2017 20:54
bronek91
@krzysztof.mm
"zacznie mi się debil kojarzyć jednoznacznie z bronkiem..."- cytat
Poprawny wniosek, szkoda, iż tyle czasu to zajęło;) I tak jeszcze wysoko cenisz Komoruskiego;)

A nad czym tu dyskutować? Pewien ksiądz w Krakowie powiedział kilka lat temu, że homoseksualistów trzeja palić, tak jak ten nieszczęsny kościół- I co?
https://www.youtube.com/watch?v=6Td-xYjs7A0
może się wypowiesz;)

PS Jak już mówimy o zwrotach, jestem ciekaw, kiedy muzułmanie zwrócą prawosławiu Kościół Mądrości Bożej w Stambule;)

Międzol
07-08-2017 08:12
Międzol
Krzysiu jest z tych ludzi co to człowieka w czasie rozmowy nie dopuszczają do słowa, opowiadają o swoich historiach życiowych, mają wszystko najlepsze , trafiają same okazje i co najgorsze ONI WSZYSTKO WIEDZA I TO NAJLEPIEJ. Takich ludzi omijać z daleka, bo jakby PRAWDA ICH UDERZYŁA W CZOŁO, to oni i tak by jej nie zauważyli.
krzysztof.mm
07-08-2017 22:52
krzysztof.mm
miedzol
zjedz snickersa, zrób se lewatywę - koszmary miną
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Portal OX.PL poleca!

17-08-2017 19:10

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 308komentarzy: 0

Narodowe Czytanie w Cieszynie

17-08-2017 18:00

W dniu 2 września br. Biblioteka Miejska w Cieszynie po raz kolejny będzie organizatorem kulturalnego przedsięwzięcia pod nazwą NARODOWE CZYTANIE W CIESZYNIE, w ramach ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP, który w tym roku zaprasza wszystkich do lektury „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

wyświetleń: 189komentarzy: 1

Wystawa ''Odbicia wyobraźni'' w Ustroniu

17-08-2017 16:30

Anna Flaga - artysta malarz, projektant graficzny, muzealnik, jest uczestnikiem prestiżowych wydarzeń artystycznych zarówno krajowych jak i zagranicznych. Teraz jej prace będzie można zobaczyć w Ustroniu w Galerii Muflon.

wyświetleń: 134komentarzy: 0

Gość OX.pl - Katarzyna Czyż - Kaźmierczak

17-08-2017 14:40

Już w ten weekend Ustroń świętować będzie Dni Miasta. Połączone one będą z miejskimi dożynkami. Co odbywać się będzie w mieście pod Czantorią, jakie ciekawe wydarzenia przygotowano. O tym opowie w rozmowie z Janem Baczą - gość portalu OX.pl - Katarzyna Czyż - Kaźmierczak, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki UM w Ustroniu.

wyświetleń: 1376komentarzy: 0

Wieczór Narodów w Cieszynie (wideoflesz)

17-08-2017 12:45

15 sierpnia (wtorek) br. na cieszyńskim Rynku odbył się w ramach letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej Wieczór Narodów.

wyświetleń: 395komentarzy: 0

Zespół Regionalny Strumień zdobył drugie miejsce w Poraju

17-08-2017 11:00

W Gminie Poraj odbył się IX Ogólnopolski Przegląd Zespołów Folklorystycznych. Zespół Regionalny Strumień zdobył tam II miejsce spośród 47 zespołów biorących udział w przeglądzie.

wyświetleń: 485komentarzy: 0

Rajd Barum z liderami mistrzostw - pierwszy numer startowy dla Kajetanowicza i Barana

17-08-2017 09:20

Już za dwa tygodnie, pod koniec sierpnia (25-27.08) kolejny przystanek na mapie Rajdowych Mistrzostw Europy - czeski Rajd Barum. Z pierwszym numerem startowym pojadą liderzy klasyfikacji, Kajetan Kajetanowicz i Jarek Baran.

wyświetleń: 981komentarzy: 1

Szlakiem walk powstańców

17-08-2017 07:30

I powstanie śląskie zorganizowane przez Polską Organizację Wojskową Górnego Śląska, mające na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski, rozpoczęło się w nocy z 16 na 17 sierpnia i trwało do 24 sierpnia 1919 r. W tym roku minęło 97 lat od tego wydarzenia.

wyświetleń: 554komentarzy: 2

Gość OX.pl - Dariusz Itner

16-08-2017 19:15

Czy Polska powinna wyjść z Unii Europejskiej? Czy Facebook blokuje treści patriotyczne? Na te i inne pytania odpowiedział Gość ox. pl - Dariusz Itner, który przedstawił również swój pogląd na reformę szkolnictwa. Jacek Porzycki zapytał też o kwestię manipulacji w sferze publicznej i o wartości, które są ważne dla Gościa.

wyświetleń: 3523komentarzy: 4

Wybudują, ale drożej

16-08-2017 17:20

O blisko 200 tysięcy zł więcej niż zakładano za demontaż starego i budowę nowego zadaszenia trybuny przy stadionie RKS Cukrownik będzie musiała wydać gmina Chybie. Pieniędzy musiano szukać w budżecie. Mimo znacznie droższej inwestycji, prace niebawem ruszą.