Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Kontakt24

wyświetleń: 3245komentarzy: 2

Wody nie zabraknie

04-08-2017 14:20

Od kilku dni docierają do nas gorące masy powietrza. Coraz mocniej odkręcamy kurki z wodą, by schłodzić ciało czy podlać kwiaty. Doskwiera nam także pragnienie, nic prostszego, podłożyć szklankę pod kran i wypić zimną wodę. Czy jednak po przekręceniu kurka ona zawsze z niego poleci?
Codziennie z zapory w Wiśle Czarne do kranów na Śląsku Cieszyńskim trafia około 10 tys. metrów sześciennych wody, fot. Jan Bacza Codziennie z zapory w Wiśle Czarne do kranów na Śląsku Cieszyńskim trafia około 10 tys. metrów sześciennych wody, fot. Jan Bacza

Z Beatą Halamą, prezesem Zarządu Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej Rozmawiał Jan Bacza.

- Panujące upały na pewno mają wpływ na zużycie wody. Jak kształtują się statystyki, o ile zwiększa się zapotrzebowanie w upalne dni?

- Kiedy notujmy takie temperatury rzeczywiście obserwujemy zwiększenie poboru wody. Dane z lipca br. pokazują wzrost produkcji wody, na jednej z największych naszych stacji uzdatniania - w Wiśle Czarnym, o 15 % w stosunku średniej z 3 ostatnich lat w tym samym okresie. Jest to jednak i tak poniżej 80% maksymalnej wydajności stacji.

- Czyli nie ma zagrożenia, że zabraknie wody w kranach.

- Nie, nie ma takiego zagrożenia. Na drugim naszym największym ujęciu, czyli stacji uzdatniania wody w Pogórzu produkcja wody kształtuje się na porównywalnym poziomie w stosunku do ubiegłych latach. Aktualnie pobór wody stanowi 61 % zdolności produkcyjnej stacji. Możemy być bezpieczni jeżeli chodzi o możliwości dostaw wody. Aktualnie w Pogórzu dzienna produkcja wody to około 11 tysięcy m3, a w Wiśle Czarne 10200 m3.

- Wisła Czarne to duży zbiornik, magazynuje wiele wody, na dłuższy okres wystarczy.

-Nie ma obaw, aktualnie woda w zbiorniku jest zmagazynowana powyżej normalnego poziomu piętrzenia.

- A studnie głębinowe w Pogórzu. Przy dłuższym okresie występowania upałów, suszy, czy mogą być wahania wody w studniach, czy też zmienia się jej jakość.

- Oczywiście, ale mamy do dyspozycji 24 studnie. Nie pobieramy wody równolegle ze wszystkich, pobór z poszczególnych studni reguluje się w zależności od potrzeb. W tym roku w okresie wiosennym na skutek obfitych i przedłużających się opadów, zaobserwowaliśmy zwiększoną infiltrację wód do naszych studni, i to nie tylko na tym ujęciu.

- Czyli można powiedzieć, że Śląsk Cieszyński jest zabezpieczony jeśli chodzi o dostawy wody.

- Tak na dzisiaj można powiedzieć, mamy dziewięć ujęć wody, w tym dwa największe, w Pogórzu i Wiśle Czarne, z których dostarczamy prawie w 90% uzdatnianej przez nas wody. Dodatkowo jeszcze kupujemy wodę z Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji i dostarczamy ją dla gminy Strumień oraz Chybie. Natomiast część gminy Goleszów ma wodę z Czech.

- Woda z plasterkiem cytryny chyba najlepiej gasi pragnienie, choć niektórzy twierdzą że na upał najlepsza ciepła herbata. Woda z kranu, pić ją możemy bez przegotowania?

- Możemy, możemy. W naszej siedzibie w punkcie obsługi klienta funkcjonuje automat podłączony do wewnętrznej instalacji wodociągowej, i klienci mogą napić się naszej wody „prosto z kranu”. Posiadamy własne Laboratoria Badania Wody w Pogórzu i Wiśle, które od kilku lat mają wdrożony system jakości. Co roku zatwierdzamy harmonogram badań wody w Państwowej Inspekcji Sanitarnej. I zgodnie z nim prowadzimy nadzór i monitoring jakości wody począwszy od stacji uzdatniania, poprzez sieć wodociągową aż do indywidualnego odbiorcy na końcówkach sieci.

- Czy to już jest ten czas, w którym apeluje pani – oszczędzajmy wodę ?

- Ja bym to powiedziała inaczej. Racjonalnie gospodarujmy wodą. Jeśli chodzi o oszczędzanie wody to i tak w ostatnim ćwierćwieczu sprzedaż wody spadła o 30%. Kiedyś liczono dziennie na mieszkańca 140 litrów na dobę. Teraz jest to niespełna 100 litrów. Mówiąc o oszczędzaniu wody, powinniśmy mieć na myśli zagospodarowanie wód opadowych, w skali kraju mamy problem z retencją wody, a nie z zużyciem jej przez mieszkańców. Z tym się borykamy, bo raptem 6,5 % wody jest zatrzymywana na terenie kraju, reszta płynie do morza.

- My możemy cieszyć się z tego, że przez nasz powiat przepływa królowa polskich rzek.

- I poprzez zbiornik powstały na połączeniu jej źródeł posiadamy najwyżej położone ujęcie wody na Wiśle. I w tym momencie ta woda powinna być najlepsza. W zależności warunków pogodowych, czy to obfitych opadów, czy to suszy obserwujemy dużą niestabilność wody surowej i stacja musi być przygotowana technologicznie na takie zjawiska. System uzdatniania musi być na bieżąco monitorowany i dostosowywany do parametrów wody pobieranej.
 

Dziękuję za rozmowę.
 

Pisaliśmy:
Susza niebezpieczna dla lasów
Zapora - 20 metrów pod wodą

źródło: ox.pl
dodał: JB 04-08-2017 14:20
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

piotrek123397
04-08-2017 16:08
piotrek123397
!
Klubowiczka007
04-08-2017 17:48
Klubowiczka007
Wody nie zabraknie?!
A co z jednym budynkiem komunalnym w Wiśle Głębcach tam woda nie nadaje sie do spożycia zatwierdziły to badania Państwowej Inspekcji Sanitarnej a Gmina Wisła nawet sie nie fatyguje by zapewnić wode zastępczą zwlaszcza ze sa teraz takie upaly! myślą że jak wrzucą tabletki to woda sama sie oczyści
ŻAŁOSNE! To sie w glowie nie miesci i jeszcze wypisuja takie brednie !!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Portal OX.PL poleca!

26-04-2018 17:00

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 19komentarzy: 0

Debata o bezpieczeństwie

26-04-2018 16:15

25 kwietnia 2018 w Sali Pod Pegazem w Skoczowie odbyła się debata pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Spotkanie zorganizowała Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie, a tematem przewodnim były zagadnienia związane z bezpieczeństwem w mieście.

wyświetleń: 85komentarzy: 0

Koncert absolwentów

26-04-2018 15:00

W środę (25.04) na terenie czeskiego Avionu odbył się koncert absolwentów Podstawowej Szkoły Artystycznej im. Pawła Kalety w Czeskim Cieszynie. Na wydarzenie zaproszone zostały nie tylko rodziny i znajomi absolwentów, ale również wszyscy zainteresowani muzyką.

wyświetleń: 127komentarzy: 0

Postawa godna naśladowania

26-04-2018 13:30

Do tej pory oddał honorowo ponad 26 litrów życiodajnego płynu. Dzięki swojej postawie, pewnie niejednokrotnie przyczynił się do uratowania czyjegoś zdrowia, a nawet życia. Mł. asp. Tomasz Pocha, który jest kierownikiem ogniwa patrolowego cieszyńskiej komendy, od wielu lat dzieli się swoją krwią z potrzebującymi. Za swoją postawę mundurowy otrzymał  odznaczenie „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

wyświetleń: 768komentarzy: 0

Górki Wielkie - Zofii Kossak miejsce na ziemi - Spotkanie Szersznikowskie

26-04-2018 12:00

W środę (25.04) odbyło się kolejne s cyklu Spotkań Szersznikowskich. Tym razem w Sali rzymskiej Muzeum Śląska Cieszyńskiego zjawiła się Diana Pieczonka–Giec, Kierownik Muzeum im. Zofii Kossak Szatkowskiej w Górkach Wielkich, która przygotowała prelekcję zatytułowaną „Górki Wielkie – Zofii Kossak miejsce na ziemi”.

wyświetleń: 247komentarzy: 0

Tomasz Pilch dla OX.pl

26-04-2018 10:15

W ostatnim sezonie usłyszała o nim cała Polska. Tomasz Pilch, bo o nim mowa, ma dopiero 17 lat, a w swoim CV może się już pochwalić niejednym sukcesem. Zawodnik WSS Wisła udzielił nam wywiadu, dlatego zapraszamy do lektury.

wyświetleń: 424komentarzy: 0

Bajki Robotów - wernisaż

26-04-2018 09:20

W środę (25.04) na terenie Galerii 36,6 Uniwersytetu Śląskiego, zlokalizowanej w kampusie przy ulicy Bielskiej w Cieszynie odbył się wernisaż wystawy „Bajki Robotów”. Zaprezentowane zostały prace artystów, nadesłane na konkurs organizowany przez Instytut Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie a autorzy zwycięskich grafik otrzymali nagrody.

wyświetleń: 153komentarzy: 0

Dobiegł końca projekt ''Cieszyńska Kompania Obrony Narodowej''

26-04-2018 07:30

Wszystko zaczęło się wiosną 2015 roku. W marcu odbyło się pierwsze szkolenie w ramach Cieszyńskiej Kompanii Obrony Narodowej. W tym roku projekt dobiegł końca. Zakończenie działań ma związek z powstawaniem na terenie województwa śląskiego struktur obrony terytorialnej. 

wyświetleń: 1232komentarzy: 4

Gość Ox.pl - Tom Swoboda - artysta multimedialny. [zwiastun]

25-04-2018 19:30

Gość Ox.pl - Tom Swoboda- artysta multimedialny. O zmiażdżonej czaszce, Oddziale Pediatrycznym i wizualnych przedstawieniach duchowości. Jacek Porzycki zapytał również o zapis transcendencji i ''Szkołę Sztuki i Myślenia''. Co sprawiło, że artysta został wyróżniony w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym ''Sony World Photograpfy Awards 2018''?  Czy można narysować Boga? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy.  Na pełną wersję wywiadu zapraszamy w niedzielę 29 kwietnia- oglądajcie!

wyświetleń: 505komentarzy: 0

MŚ 1A: Polacy przegrali z Wielką Brytanią, Chmielewski zanotował kolejny dobry występ

25-04-2018 19:25

Niestety, sprawdził się najczarniejszy scenariusz. Polscy hokeiści, którzy rywalizują na Mistrzostwach Świata Dywizji 1A w Budapeszcie, przegrali dzisiaj z Brytyjczykami (25 kwietnia) i ich szanse na awans, zamiast wzrosnąć, to zmalały. Kolejne dobre zawody rozegrał Aron Chmielewski, który na co dzień występuje w HC Ocelari Trinec.

wyświetleń: 354komentarzy: 2
Kontakt z redkacją .