Wiadomości

Wkrótce w regionie

Październik 2017
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Kontakt24

Fotoreportaże

wyświetleń: 2774komentarzy: 2

Wody nie zabraknie

04-08-2017 14:20

Od kilku dni docierają do nas gorące masy powietrza. Coraz mocniej odkręcamy kurki z wodą, by schłodzić ciało czy podlać kwiaty. Doskwiera nam także pragnienie, nic prostszego, podłożyć szklankę pod kran i wypić zimną wodę. Czy jednak po przekręceniu kurka ona zawsze z niego poleci?
Codziennie z zapory w Wiśle Czarne do kranów na Śląsku Cieszyńskim trafia około 10 tys. metrów sześciennych wody, fot. Jan Bacza Codziennie z zapory w Wiśle Czarne do kranów na Śląsku Cieszyńskim trafia około 10 tys. metrów sześciennych wody, fot. Jan Bacza

Z Beatą Halamą, prezesem Zarządu Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej Rozmawiał Jan Bacza.

- Panujące upały na pewno mają wpływ na zużycie wody. Jak kształtują się statystyki, o ile zwiększa się zapotrzebowanie w upalne dni?

- Kiedy notujmy takie temperatury rzeczywiście obserwujemy zwiększenie poboru wody. Dane z lipca br. pokazują wzrost produkcji wody, na jednej z największych naszych stacji uzdatniania - w Wiśle Czarnym, o 15 % w stosunku średniej z 3 ostatnich lat w tym samym okresie. Jest to jednak i tak poniżej 80% maksymalnej wydajności stacji.

- Czyli nie ma zagrożenia, że zabraknie wody w kranach.

- Nie, nie ma takiego zagrożenia. Na drugim naszym największym ujęciu, czyli stacji uzdatniania wody w Pogórzu produkcja wody kształtuje się na porównywalnym poziomie w stosunku do ubiegłych latach. Aktualnie pobór wody stanowi 61 % zdolności produkcyjnej stacji. Możemy być bezpieczni jeżeli chodzi o możliwości dostaw wody. Aktualnie w Pogórzu dzienna produkcja wody to około 11 tysięcy m3, a w Wiśle Czarne 10200 m3.

- Wisła Czarne to duży zbiornik, magazynuje wiele wody, na dłuższy okres wystarczy.

-Nie ma obaw, aktualnie woda w zbiorniku jest zmagazynowana powyżej normalnego poziomu piętrzenia.

- A studnie głębinowe w Pogórzu. Przy dłuższym okresie występowania upałów, suszy, czy mogą być wahania wody w studniach, czy też zmienia się jej jakość.

- Oczywiście, ale mamy do dyspozycji 24 studnie. Nie pobieramy wody równolegle ze wszystkich, pobór z poszczególnych studni reguluje się w zależności od potrzeb. W tym roku w okresie wiosennym na skutek obfitych i przedłużających się opadów, zaobserwowaliśmy zwiększoną infiltrację wód do naszych studni, i to nie tylko na tym ujęciu.

- Czyli można powiedzieć, że Śląsk Cieszyński jest zabezpieczony jeśli chodzi o dostawy wody.

- Tak na dzisiaj można powiedzieć, mamy dziewięć ujęć wody, w tym dwa największe, w Pogórzu i Wiśle Czarne, z których dostarczamy prawie w 90% uzdatnianej przez nas wody. Dodatkowo jeszcze kupujemy wodę z Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji i dostarczamy ją dla gminy Strumień oraz Chybie. Natomiast część gminy Goleszów ma wodę z Czech.

- Woda z plasterkiem cytryny chyba najlepiej gasi pragnienie, choć niektórzy twierdzą że na upał najlepsza ciepła herbata. Woda z kranu, pić ją możemy bez przegotowania?

- Możemy, możemy. W naszej siedzibie w punkcie obsługi klienta funkcjonuje automat podłączony do wewnętrznej instalacji wodociągowej, i klienci mogą napić się naszej wody „prosto z kranu”. Posiadamy własne Laboratoria Badania Wody w Pogórzu i Wiśle, które od kilku lat mają wdrożony system jakości. Co roku zatwierdzamy harmonogram badań wody w Państwowej Inspekcji Sanitarnej. I zgodnie z nim prowadzimy nadzór i monitoring jakości wody począwszy od stacji uzdatniania, poprzez sieć wodociągową aż do indywidualnego odbiorcy na końcówkach sieci.

- Czy to już jest ten czas, w którym apeluje pani – oszczędzajmy wodę ?

- Ja bym to powiedziała inaczej. Racjonalnie gospodarujmy wodą. Jeśli chodzi o oszczędzanie wody to i tak w ostatnim ćwierćwieczu sprzedaż wody spadła o 30%. Kiedyś liczono dziennie na mieszkańca 140 litrów na dobę. Teraz jest to niespełna 100 litrów. Mówiąc o oszczędzaniu wody, powinniśmy mieć na myśli zagospodarowanie wód opadowych, w skali kraju mamy problem z retencją wody, a nie z zużyciem jej przez mieszkańców. Z tym się borykamy, bo raptem 6,5 % wody jest zatrzymywana na terenie kraju, reszta płynie do morza.

- My możemy cieszyć się z tego, że przez nasz powiat przepływa królowa polskich rzek.

- I poprzez zbiornik powstały na połączeniu jej źródeł posiadamy najwyżej położone ujęcie wody na Wiśle. I w tym momencie ta woda powinna być najlepsza. W zależności warunków pogodowych, czy to obfitych opadów, czy to suszy obserwujemy dużą niestabilność wody surowej i stacja musi być przygotowana technologicznie na takie zjawiska. System uzdatniania musi być na bieżąco monitorowany i dostosowywany do parametrów wody pobieranej.
 

Dziękuję za rozmowę.
 

Pisaliśmy:
Susza niebezpieczna dla lasów
Zapora - 20 metrów pod wodą

źródło: ox.pl
dodał: JB 04-08-2017 14:20
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

piotrek123397
04-08-2017 16:08
piotrek123397
!
Klubowiczka007
04-08-2017 17:48
Klubowiczka007
Wody nie zabraknie?!
A co z jednym budynkiem komunalnym w Wiśle Głębcach tam woda nie nadaje sie do spożycia zatwierdziły to badania Państwowej Inspekcji Sanitarnej a Gmina Wisła nawet sie nie fatyguje by zapewnić wode zastępczą zwlaszcza ze sa teraz takie upaly! myślą że jak wrzucą tabletki to woda sama sie oczyści
ŻAŁOSNE! To sie w glowie nie miesci i jeszcze wypisuja takie brednie !!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Nasz region w międzywojniu

23-10-2017 10:30

W Galeri Wystaw Czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego otwarto nową wystawę. Tym razem udając się tam obejrzymy ciekawe eksponaty, głównie fotografie, ale nie tylko z naszego regionu w okresie międzywojennym.

wyświetleń: 121komentarzy: 0

Czytają, nie czytają?

23-10-2017 09:10

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. To, że badania ostatnich lat wykazują spadek czytelnictwa wśród Polaków nie jest bynajmniej nowym odkryciem. A jak próbują takiemu stanowi rzeczy zaradzić bibliotekarze i nauczyciele w naszym regionie? I czy nasza młodzież czyta, czy też nie czyta?

wyświetleń: 192komentarzy: 1

Piłkarski weekend za nami (22.10.2017)

23-10-2017 07:30

Za nami kolejny piłkarski weekend, który przyniósł nam sporo emocji. W A klasie poznaliśmy nowego lidera, a Dariusz Rucki okazał się bohaterem Wisły. Warto także wspomnieć o Zebrzydowicach, które sprawiły kibicom miłą niespodziankę.

wyświetleń: 525komentarzy: 0

Cenne zwycięstwo Błachowicza!

22-10-2017 22:20

Właśnie tak miała wyglądać walka Jan Błachowicza podczas gali UFC w Gdańsku. Cieszynianin przełamał się po dwóch porażkach i pokonał Devina Clarka przez duszenie zza pleców w stójce!

wyświetleń: 692komentarzy: 0

Třinec wiceliderem Extraligi!

22-10-2017 22:15

Trzeci mecz w WERK Arenie i trzecie zwycięstwo. Tak można podsumować ostatni tydzień w wykonaniu Stalowników. Po dzisiejszej wygranej nad Jihlavą (22.10.2017), podopieczni Václava Varadi ustępują w tabeli już tylko Komecie Brno.

wyświetleń: 230komentarzy: 0

Pomóż nam spakować miłość - czyli, zrób prezent pod choinkę

22-10-2017 19:00

Prezent pod choinkę to ogólnopolska akcja charytatywna do której Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Dzięgielowie przystąpiło ponad 10 lat temu. Prezenty trafiają do dzieci z Ukrainy, Białorusi, Rumunii. W tym roku także dla dzieci uchodźców. W akcji może wziąć udział każdy.

wyświetleń: 639komentarzy: 0

Zniczomaty już w Cieszynie

22-10-2017 17:00

Znane są automaty z napojami, zabawkami, czy też różnego rodzaju gadżetami. Jakiś czas temu mieszkańcy Cieszyna mieli szansę przez jakiś czas korzystać z mlekomatu, umiejscowionego niedaleko jednego z dużych sklepów. Jednak od jakiegoś czasu zaczęły pojawiać się również zniczomaty, czyli urządzenia, umożliwiające zakup zniczy, na cieszyńskich cmentarzach.

wyświetleń: 2027komentarzy: 2

Parkować, nie parkować?

22-10-2017 15:00

Burmistrz Strumienia, Anna Grygierek chce poznać zdanie mieszkańców związane z parkingiem na rynku.

wyświetleń: 1372komentarzy: 0

Koncert Życzeń Stela

22-10-2017 12:00

Dziękujemy Wam za wszystkie nadesłane życzenia i zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu ''Koncert Życzeń Stela'' w Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL.

wyświetleń: 751komentarzy: 0

Pamiętają o Święcie Drzewa

22-10-2017 11:10

Corocznie uczniowie SP nr 2 im. Jerzego Michejdy w Ustroniu przy współorganizacji Komisji Ochrony Przyrody Krajoznawstwa i Turystyki Pieszej Oddziału PTTK Beskid Sląski oraz Nadleśnictwa w Ustroniu biorą udział w rajdzie pieszym z okazji Święta Drzewa.

wyświetleń: 445komentarzy: 2
Kontakt z redkacją .