Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2277komentarzy: 2

Wody nie zabraknie

04-08-2017 14:20

Od kilku dni docierają do nas gorące masy powietrza. Coraz mocniej odkręcamy kurki z wodą, by schłodzić ciało czy podlać kwiaty. Doskwiera nam także pragnienie, nic prostszego, podłożyć szklankę pod kran i wypić zimną wodę. Czy jednak po przekręceniu kurka ona zawsze z niego poleci?
Codziennie z zapory w Wiśle Czarne do kranów na Śląsku Cieszyńskim trafia około 10 tys. metrów sześciennych wody, fot. Jan Bacza Codziennie z zapory w Wiśle Czarne do kranów na Śląsku Cieszyńskim trafia około 10 tys. metrów sześciennych wody, fot. Jan Bacza

Z Beatą Halamą, prezesem Zarządu Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej Rozmawiał Jan Bacza.

- Panujące upały na pewno mają wpływ na zużycie wody. Jak kształtują się statystyki, o ile zwiększa się zapotrzebowanie w upalne dni?

- Kiedy notujmy takie temperatury rzeczywiście obserwujemy zwiększenie poboru wody. Dane z lipca br. pokazują wzrost produkcji wody, na jednej z największych naszych stacji uzdatniania - w Wiśle Czarnym, o 15 % w stosunku średniej z 3 ostatnich lat w tym samym okresie. Jest to jednak i tak poniżej 80% maksymalnej wydajności stacji.

- Czyli nie ma zagrożenia, że zabraknie wody w kranach.

- Nie, nie ma takiego zagrożenia. Na drugim naszym największym ujęciu, czyli stacji uzdatniania wody w Pogórzu produkcja wody kształtuje się na porównywalnym poziomie w stosunku do ubiegłych latach. Aktualnie pobór wody stanowi 61 % zdolności produkcyjnej stacji. Możemy być bezpieczni jeżeli chodzi o możliwości dostaw wody. Aktualnie w Pogórzu dzienna produkcja wody to około 11 tysięcy m3, a w Wiśle Czarne 10200 m3.

- Wisła Czarne to duży zbiornik, magazynuje wiele wody, na dłuższy okres wystarczy.

-Nie ma obaw, aktualnie woda w zbiorniku jest zmagazynowana powyżej normalnego poziomu piętrzenia.

- A studnie głębinowe w Pogórzu. Przy dłuższym okresie występowania upałów, suszy, czy mogą być wahania wody w studniach, czy też zmienia się jej jakość.

- Oczywiście, ale mamy do dyspozycji 24 studnie. Nie pobieramy wody równolegle ze wszystkich, pobór z poszczególnych studni reguluje się w zależności od potrzeb. W tym roku w okresie wiosennym na skutek obfitych i przedłużających się opadów, zaobserwowaliśmy zwiększoną infiltrację wód do naszych studni, i to nie tylko na tym ujęciu.

- Czyli można powiedzieć, że Śląsk Cieszyński jest zabezpieczony jeśli chodzi o dostawy wody.

- Tak na dzisiaj można powiedzieć, mamy dziewięć ujęć wody, w tym dwa największe, w Pogórzu i Wiśle Czarne, z których dostarczamy prawie w 90% uzdatnianej przez nas wody. Dodatkowo jeszcze kupujemy wodę z Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji i dostarczamy ją dla gminy Strumień oraz Chybie. Natomiast część gminy Goleszów ma wodę z Czech.

- Woda z plasterkiem cytryny chyba najlepiej gasi pragnienie, choć niektórzy twierdzą że na upał najlepsza ciepła herbata. Woda z kranu, pić ją możemy bez przegotowania?

- Możemy, możemy. W naszej siedzibie w punkcie obsługi klienta funkcjonuje automat podłączony do wewnętrznej instalacji wodociągowej, i klienci mogą napić się naszej wody „prosto z kranu”. Posiadamy własne Laboratoria Badania Wody w Pogórzu i Wiśle, które od kilku lat mają wdrożony system jakości. Co roku zatwierdzamy harmonogram badań wody w Państwowej Inspekcji Sanitarnej. I zgodnie z nim prowadzimy nadzór i monitoring jakości wody począwszy od stacji uzdatniania, poprzez sieć wodociągową aż do indywidualnego odbiorcy na końcówkach sieci.

- Czy to już jest ten czas, w którym apeluje pani – oszczędzajmy wodę ?

- Ja bym to powiedziała inaczej. Racjonalnie gospodarujmy wodą. Jeśli chodzi o oszczędzanie wody to i tak w ostatnim ćwierćwieczu sprzedaż wody spadła o 30%. Kiedyś liczono dziennie na mieszkańca 140 litrów na dobę. Teraz jest to niespełna 100 litrów. Mówiąc o oszczędzaniu wody, powinniśmy mieć na myśli zagospodarowanie wód opadowych, w skali kraju mamy problem z retencją wody, a nie z zużyciem jej przez mieszkańców. Z tym się borykamy, bo raptem 6,5 % wody jest zatrzymywana na terenie kraju, reszta płynie do morza.

- My możemy cieszyć się z tego, że przez nasz powiat przepływa królowa polskich rzek.

- I poprzez zbiornik powstały na połączeniu jej źródeł posiadamy najwyżej położone ujęcie wody na Wiśle. I w tym momencie ta woda powinna być najlepsza. W zależności warunków pogodowych, czy to obfitych opadów, czy to suszy obserwujemy dużą niestabilność wody surowej i stacja musi być przygotowana technologicznie na takie zjawiska. System uzdatniania musi być na bieżąco monitorowany i dostosowywany do parametrów wody pobieranej.
 

Dziękuję za rozmowę.
 

Pisaliśmy:
Susza niebezpieczna dla lasów
Zapora - 20 metrów pod wodą

źródło: ox.pl
dodał: JB 04-08-2017 14:20
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

piotrek123397
04-08-2017 16:08
piotrek123397
!
Klubowiczka007
04-08-2017 17:48
Klubowiczka007
Wody nie zabraknie?!
A co z jednym budynkiem komunalnym w Wiśle Głębcach tam woda nie nadaje sie do spożycia zatwierdziły to badania Państwowej Inspekcji Sanitarnej a Gmina Wisła nawet sie nie fatyguje by zapewnić wode zastępczą zwlaszcza ze sa teraz takie upaly! myślą że jak wrzucą tabletki to woda sama sie oczyści
ŻAŁOSNE! To sie w glowie nie miesci i jeszcze wypisuja takie brednie !!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Gość OX.pl - Dariusz Itner

16-08-2017 19:15

Czy Polska powinna wyjść z Unii Europejskiej? Czy Facebook blokuje treści patriotyczne? Na te i inne pytania odpowiedział Gość ox. pl - Dariusz Itner, który przedstawił również swój pogląd na reformę szkolnictwa. Jacek Porzycki zapytał też o kwestię manipulacji w sferze publicznej i o wartości, które są ważne dla Gościa.

wyświetleń: 1232komentarzy: 0

Wybudują, ale drożej

16-08-2017 17:20

O blisko 200 tysięcy zł więcej niż zakładano za demontaż starego i budowę nowego zadaszenia trybuny przy stadionie RKS Cukrownik będzie musiała wydać gmina Chybie. Pieniędzy musiano szukać w budżecie. Mimo znacznie droższej inwestycji, prace niebawem ruszą.

wyświetleń: 810komentarzy: 0

26 nowych miejsc do parkowania pojawiło się w Strumieniu

16-08-2017 16:00

To dobra wiadomość dla posiadaczy czterech kółek i nie tylko - w Strumieniu pojawiły się nowe miejsca do parkowania.

wyświetleń: 935komentarzy: 0

Wielki sprawdzian z języka polskiego w Cieszynie

16-08-2017 14:30

Z ortografią, czy też interpunkcją mogą mieć problemy nawet rdzenni mieszkańcy Polski, w związku z czym możemy sobie wyobrazić, jakie jest to wyzwanie dla obcokrajowców. Na szczęście wiele osób nie boi się wyzwań, w związku z czym starają się poznać obce języki nie tylko w stopniu komunikatywnym, ale również wszystkie jego niuanse. Z tego właśnie względu każdego roku w Cieszynie organizowana jest Letnia Szkoła Języka, Literatury i Kultury Polskiej. Nie inaczej było w tym roku...

wyświetleń: 356komentarzy: 0

Długi weekend w statystyce

16-08-2017 14:29

O 22.00 zakończyła się wczoraj (15.08.2017) prowadzona na terenie naszego województwa akcja ''Bezpieczny Weekend''. Podczas długiego sierpniowego weekendu nad bezpieczeństwem na drogach czuwało ponad 6 tysięcy śląskich policjantów.

wyświetleń: 1203komentarzy: 0

Armata wystrzeliła

16-08-2017 12:45

Kilka dni temu na naszym portalu pojawiła się informacja o replice armaty z przełomu XVII i XVIII wieku, która stanęła na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym. Armata pojawiła się w filmach "Pan Tadeusz" oraz "Ogniem i mieczem", w związku z czym spokojnie możemy uznać ją, za lokalną sławę. Ponieważ 15 sierpnia to Święto Wojska Polskiego, władze Cieszyna postanowiły uczcić to wydarzenie wystrzałem ze wspomnianej armaty.

wyświetleń: 1174komentarzy: 1

W Cieszynie zrobisz przegląd auta za darmo

16-08-2017 11:00

Jesienny przegląd auta jeszcze przed Tobą? W Cieszynie będziesz mogła/mógł zrobić go bezpłatnie. Gdzie?

wyświetleń: 1965komentarzy: 1

Najmłodsi stela 65/590/2017

16-08-2017 09:20

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 4253komentarzy: 0

WYPRAWKA SZKOLNA Z STX HURT-DETAL

16-08-2017 07:30

Sezon wakacyjny w pełni, nadmorskie kurorty pękają w szwach, szlaki górskie oblegają turyści, a ruch na drogach nie maleje. Jednakże już na horyzoncie czasu pojawia się coraz to wyraźniejsza wizja nowego roku szkolnego. Koniec wakacyjnego odpoczynku i urlopowych wyjazdów niestety zakończy się, a dotychczas opustoszałe szkolne korytarze i ławki znów zaroją się od uczniów.

wyświetleń: 970komentarzy: 0

Gość Ox.pl - Doda

15-08-2017 20:00

O Dorocie Rabczewskiej napisano i powiedziano już bardzo dużo. Skandalistka? Słuch absolutny? Królowa autokreacji? Na pewno piosenkarka nie stoi w miejscu i dojrzewa na oczach mediów i fanów. Jacek Porzycki zapytał artystkę, czy często czuje się "okazem w szkle" i jak wysoki był "podatek od miłości"? Nie zabrakło również pytań o styl życia, kontrowersje i ... patriotyzm.

wyświetleń: 5244komentarzy: 4
Kontakt z redkacją .