Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 4061komentarzy: 1

Weekendowe Propozycje Rowerowe (WPR, trasa 29): Salmopol i Malinowska Skała

04-08-2017 20:00

Jaskinia, w której mieszkali kiedyś według podań zbójnicy, zapierające dech w piersiach widoki - tym razem Daniel Pipień zabiera nas na wycieczkę do Wisły i Salmopola.

Wisła ma tak wiele pięknych miejsc i terenów do jeżdżenia na rowerze, że czasem trudno wybrać i zdecydować się, gdzie pojechać. Tym razem chciałem przedstawić Wam propozycję górskiej trasy w Wiśle Malince.Wisła Malinka zapewne wszystkim kojarzy się ze skocznią im A. Małysza. Mamy tu jednak o wiele więcej atrakcji, a trasa, mimo że do łatwych nie należy, to pod względem widokowym należy do najciekawszych w Beskidzie Śląskim.

Trasę rozpoczynamy na rynku w Wiśle. Kierujemy się w stronę amfiteatru, przejeżdżamy mostkiem przez Wisłę, a potem jedziemy ścieżką rowerową wzdłuż rzeki. Następnie przecinamy ulicę Olimpijska, dojeżdżamy za mostem do ulicy Wyzwolenia i kontynuujemy jazdę ścieżką rowerową w stronę Malinki. Jadąc dalej mijamy Ośrodek Sportowy Jonidło. Przy moście obok Hotelu Polonia wjeżdżamy na drogę główną, którą dalej jedziemy do skrzyżowania na Wisłę Czarne. Podążamy oczywiście w kierunku na Szczyrk i zaraz po prawej stronie mijamy Skocznię im. A. Małysza.


Skocznia w Wiśle Malince

Zaraz za nią wjeżdżamy na ścieżkę rowerową wiodącą wzdłuż potoku Malinka, którą jedziemy do parkingu przy Kolei Linowej Cieńków.
Dalej już główną drogą, która powoli zaczyna się wznosić.

Salmopol to jeden z najsłynniejszych podjazdów asfaltowych na Ziemi Cieszyńskiej. Właściwy początek podjazdu zaczyna się od lewego zakrętu 90", ze znakiem nakazu jazdy w łańcuchach przeciwpoślizgowych. Mamy do przejechania nieco ponad 5 km. o średnim nachyleniu ok 6%. Przewyższenie ok 400 m, maksymalne nachylenie na 1km wynosi 7.6%, zaś maksymalne nachylenie na 100m ma 11.8%.

W jedną, jak i w drugą stronę, przejeżdżali tędy wielokrotnie kolarze startujący w wielkich tourach. Ostatnio nawet kilka dni temu w Tour de Pologne.


Początek podjazdu na Salmopol

 Salmopol

TdP na Salmopolu

 Widok z Salmopolu na Szczyrk

Szosowcom pozostaje jedynie przejazd przez Przełęcz Salmopolską. Rowerem górskim mamy więcej możliwości i nieraz jest to miejsce, z którego wielu dopiero rozpoczyna swoje wycieczki.

Przełęcz Salmopolska (934 m) jest najwyższą przejezdną samochodem przełęczą w Beskidzie Śląskim. Nazwa wzięła się od osady położonej poniżej przełęczy po stronie doliny Żylicy, tworzącej niegdyś osobną miejscowość, a obecnie należącą do Szczyrku. Salmopol mieli założyć ewangelicy ze Śląska Cieszyńskiego uchodzący w te rejony przed prześladowaniami religijnymi.

Wspomnę tutaj o wygodnej drodze pożarowej prowadzącej zboczami gór z Salmopolu na Przysłop. Dla rowerzystów byłaby to idealna opcja jednak przy wjeździe ustawiono znak zakazu jazdy dla rowerów. W praktyce zakaz wydaje się być jednak martwym przepisem, gdyż wielu korzysta z tej drogi i nie słyszałem jeszcze, aby ktoś miał z tego powodu nieprzyjemności.

Z Przełęczy jedziemy zatem od razu pod górę czerwonym szlakiem na Malinów. W większości da się tam podjechać, ale znajdzie się też odcinek, który musimy podejść z rowerem. Wynagrodzeniem są widoki oraz zjazd w drugą stronę.


Podjazd na Malinów

 Malinów 1117 m

Zjazd z Malinowa

 Zjazd z Malinowa


Pod szczytem znajduje się Jaskinia Malinowska dostępna dla turystów.


Malinowska Jaskinia

Jaskinia ma 230 m. długości, 22 m. głębokości i wymaga własnego oświetlenia.

Możemy do niej trafić, skręcając na zjeździe przed drugą ścianką w prawo. Od szlaku jest to raptem około 100 m. Dawniej można było zejść na dno jaskini po metalowych drabinkach. Obecnie znajduje się tam tylko jedna drabinka i trzeba mieć linę, aby dostać się na głębsze poziomy. Największa sala Galeria ma 13,5 m. długości, 9,5 m. wysokości i 1,4 m. szerokości. Ciekawy jest wąski korytarz o gładkich ścianach czterokrotnie skręcający pod kątem prostym. W jaskini są dwa malutkie stawki, miejscami kapie woda i ogólnie jest mokro. Według podań mieli się w niej ukrywać okresowo husyci, ewangelicy oraz zbójnicy.


Malinowska Jaskinia

 Malinowska Jaskinia

Malinowska Jaskinia

 Malinowska Jaskinia

Zjazd z Malinowa jest kamienisty i kończy się na Malinowskiej Przełęczy. Podjeżdżamy następnie pod górę ile się da, a dalej podchodzimy z rowerem. Pod koniec znowu da się jechać. Osiągamy w ten sposób Malinowską Skałę (1152 m.)

Na szczycie znajduje się sporych rozmiarów skała o wysokości 5 m.


Malinowska Skała

 Malinowska Skała

Malinowska Skała

 Widok z Malinowskiej Skały

Zawracamy i jedziemy stamtąd zielonym szlakiem, który prowadzi grzbietem górskim oddzielającym dolinę Wisły od doliny Soły. Widoki wręcz zapierają dech w piersiach.


Zjazd z Malinowskiej Skały

 Magurka Wiślańska i Barania Góra

Na Zielonym Kopcu

 Rozstaj szlaków pod Zielonym Kopcem

Z Malinowskiej Skały najpierw zjeżdżamy kamienistym szlakiem, a potem musimy pokonać nieprzyjemny odcinek podejściowy na Zielony Kopiec. Stamtąd zjeżdżamy na przełęcz i skręcamy na żółty szlak, którym przez Cieńkowy kierujemy się Wisły Czarnej. Mamy tutaj najprzyjemniejszy odcinek całej wycieczki, czyli kilkukilometrowy zjazd. Początkowy odcinek przez las jest jeszcze nieco kamienisty, ale gdy przejedziemy drogą pożarową nr 4, to wpadamy na szeroką drogą szutrową, którą zjeżdżamy na Cieńków Wyżni. Dalej już ciągle w dół przez Cieńków Postrzedni na Cieńków Niżni. Krótki podjazd ku górnej stacji wyciągu na Cieńkowie, a potem znowu w dół i w dół w rejon skrzyżowania dróg w Wiśle Czarnym.


Na żóltym szlaku

 Droga pożarowa pod Zielonym Kopcem

Cieńków Wyżni

 Rozstaj szlaków pod Zielonym Kopcem

Koliba na Cieńkowie

 Cieńków


Po drodze mijamy charakterystyczną wieżę skoczni, którą widzieliśmy z dołu na początku tej wycieczki.


Skocznia w Malince z góry

 Skocznia w Malince z góry


Do centrum Wisły wracamy tak samo, czyli kawałek drogą główną, a potem w większości ścieżką rowerową wzdłuż rzeki Wisły.

Trasa liczy ok 33 km.
W przypadku jazdy z Cieszyna należy doliczyć ok 50 km

Tekst i zdjęcia (o ile nie zaznaczono inaczej): Daniel Pipień

 


Daniel Pipień - 39 lat i kilkadziesiąt tysięcy kilometrów na liczniku. Od dziecka pasjonuje się zwiedzaniem i rowerami. Amatorsko startuje w zawodach MTB. Łącząc pasję rowerową i ciekawość świata, poznaje Śląsk Cieszyński i swoimi pomysłami na ciekawe wycieczki rowerowe dzielić się będzie również z Wami.

Wycieczki i wyprawy rowerowe Daniela możecie śledzić na jego, prowadzonym od 2009 roku, blogu: http://daniel3ttt.bikestats.pl/

Poprzednie odcinki:


Za dwa tygodnie Daniel Pipień zaprosi nas na wycieczkę: Równica, Orłowa i Trzy Kopce

 

źródło: OX.PL
dodał: NG 04-08-2017 20:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

koszor
05-08-2017 09:28
koszor
Znam tą trasę bardzo dobrze, chociaż częściej chodzę tam z buta. Dziękuję za fajny artykuł i piękne zdjęcia.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Trzy jubileusze i jeden koncert

19-01-2018 21:30

120 urodziny Viktora Ullmanna, 30-lecie Towarzystwa Polsko-Austriackiego Oddział w Cieszynie oraz 100-lecie powstania Republiki Austrii – wczoraj (18.01) w cieszyńskiej Państwowej Szkole Muzycznej, w związku z tymi wydarzeniami, odbył się koncert jubileuszowy.  

wyświetleń: 153komentarzy: 0

O budżecie gminy Dębowiec

19-01-2018 19:15

Dzisiaj przedstawiamy rozmowę z kolejnym wójtem. Naszym gościem jest Tomasz Branny - Wójt Dębowca.

wyświetleń: 531komentarzy: 2

Dzieci będą uczyć się myśleć...

19-01-2018 18:00

Wczoraj (18.01) w sali konferencyjnej Zamku Cieszyn odbyła się konferencja pod hasłem: ''Edukacja przez Szachy w Szkole''. Jej celem było przybliżenie korzyści płynących z włączenia szachów w proces edukacji. Zainaugurowano również projekt, którym mogą zostać objęte szkoły powiatu cieszyńskiego.

wyświetleń: 251komentarzy: 0

Świątecznie DPS ''Pogodna Jesień''

19-01-2018 16:30

Wczoraj (18.01) grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5 odwiedziła mieszkańców Powiatowego Domu Pomocy Społecznej "Pogodna Jesień". Młodzież zaśpiewała kolędy i przedstawiła jasełka.

wyświetleń: 711komentarzy: 0

Hokeiści cieszyńsko-jastrzębskiego klubu jeszcze w tym roku nie przegrali

19-01-2018 15:30

Trzeci mecz i trzecia wygrana. Tak przedstawia się bilans Czarnych Panter w 2018 roku. Wczoraj (18.01), jedyny polski zespół w Beskidzkiej Amatorskiej Hokejowej Lidze, pokonał Nebory B.

wyświetleń: 158komentarzy: 0

Tenisistki stołowe z Chybia okazały się bezlitosne dla łodzianek

19-01-2018 14:30

Magdalena Mazur i spółka, potwierdziły role faworytek i wysoko pokonały MKS Jedynkę Łódź. W środowym (17.01) spotkaniu poniosły tylko dwie porażki.

wyświetleń: 196komentarzy: 0

Historie biblijne w oczach młodzieży

19-01-2018 13:45

W Auli LO im. Kopernika do końca lutego obejrzeć można prace plastyczne nagrodzone w II edycji Powiatowego Konkursu Literacko-Biblijnego pt. „Historie biblijne w oczach młodzieży”.

wyświetleń: 371komentarzy: 0

Zakochani Pod Tułem - wielki powrót!

19-01-2018 12:00

Status konkursu: TRWA

Jesteś zakochany od niedawna? A może twój związek ma już za sobą długie lata romantycznych uniesień? Bez względu na to, czy kochasz od kilku dni, czy od wielu lat, zapraszamy do udziału w konkursie Zakochani Pod Tułem. Rusza 5 edycja konkursu!

wyświetleń: 766komentarzy: 0

Dzień babci i dziadka - występ dzieci

19-01-2018 11:20

W czwartek (18.01) w związku ze zbliżającym się dniem babci i dziadka grupy językowe działające w OCKiR w Cieszynie przygotowały specjalny spektakl w języku angielskim na który zaproszono bacie, dziadków oraz wszystkie osoby zainteresowane poczynaniami najmłodszych poliglotów.Dzieci podzielone zgodnie z grupami wiekowymi, razem z prowadzącą zajęcia zatańczyły na scenie i zaśpiewały anglojęzyczne piosenki.

wyświetleń: 1069komentarzy: 0

Program Rewitalizacji Gminy Hażlach

19-01-2018 09:45

Gmina Hażlach przystąpiła do opracowania Programu Rewitalizacji Gminy Hażlach na lata 2018-2023.

wyświetleń: 885komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .