Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 885komentarzy: 0

Dzieła z płodów ziemi

01-08-2017 13:00

To tradycyjny element każdych dożynek. Budowa i prezentacja wieńców. W Chybiu w tym roku odbędzie się konkurs na te najpiękniejsze, nie zabraknie nagród za najwyższe miejsca.
Tradycyjne czy współczesne? Jakie wieńce pojawią się w tym roku na dożynkach w Chybiu? fot mat. pras. Tradycyjne czy współczesne? Jakie wieńce pojawią się w tym roku na dożynkach w Chybiu? fot mat. pras.

Od zawsze towarzyszą dożynkom. Wieńce i kompozycje dożynkowe, prezentują różne formy. Nierzadko z napisami, a często z wręcz obrazami, misternie wykonanymi z z płodów roli. Chybski ośrodek kultury zaprasza w tym roku mieszkańców do wzięcia udziału w konkursie na najpiękniejszy wieniec. – W poprzednich latach również takie konkursy były organizowane. Tym razem jednak kusimy nagrodami pieniężnymi – mówi Anna Zachurzok, instruktorka z GOK w Chybiu. Jak dodaje - Kompozycje mogą przyjąć różne formy. Niekoniecznie muszą być to płaskie wieńce, mogą również być to konstrukcje przestrzenne jak korony czy inne formy.

Konkurs jest dla wszystkich, dlatego nie stawiamy żadnych ograniczeń. Mogą być formy tradycyjne, jak i współczesne, futurystyczne realizacje. W poprzednich latach kompozycje nawiązywały m.in. do tego, że w gminie wiele osób jeździ na rowerach.  - Premiujemy natomiast użycie tradycyjnych materiałów, płodów ziemi, tutaj trzymamy się tradycji. Zachęcamy do wcześniejszych zapisów, abyśmy wiedzieli ile osób jest chętnych. Najważniejsza data to dzień 7 września – wówczas trzeba złożyć wszystkie prace – dodaje Zachurzok.

W rywalizacji można wystartować indywidualnie lub w drużynie, a jest o co walczyć, premiowane będą trzy najlepsze formy. Za pierwsze miejsce przewidziano nagrodę – 500 zł. Konkurs skierowany jest dla mieszkańców gminy Chybie, odbywa się w ramach projektu ‘Mieszkańcy aktywnie w lokalnej inicjatywie. Dożynki Gminne” na ten cel GOK zdobył fundusze na realizację tegorocznych dożynek. - Od zawsze w organizację tego wydarzenia włączają się mieszkańcy. Mam nadzieję, że tym razem będzie ich jeszcze więcej – mówi pani Anna.

Tegoroczne dożynki w Chybiu odbędą się w niedzielę 10 września. Tradycyjnie, korowód wyruszy spod domu gospodarzy. Tym razem będzie to małżeństwo z Zaborza. Korowód przejedzie przez gminę i zatrzyma się w amfiteatrze.

JB

źródło: ox.pl
dodał: JB 01-08-2017 13:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Gość OX.pl - Dariusz Itner

16-08-2017 19:15

Czy Polska powinna wyjść z Unii Europejskiej? Czy Facebook blokuje treści patriotyczne? Na te i inne pytania odpowiedział Gość ox. pl - Dariusz Itner, który przedstawił również swój pogląd na reformę szkolnictwa. Jacek Porzycki zapytał też o kwestię manipulacji w sferze publicznej i o wartości, które są ważne dla Gościa.

wyświetleń: 1232komentarzy: 0

Wybudują, ale drożej

16-08-2017 17:20

O blisko 200 tysięcy zł więcej niż zakładano za demontaż starego i budowę nowego zadaszenia trybuny przy stadionie RKS Cukrownik będzie musiała wydać gmina Chybie. Pieniędzy musiano szukać w budżecie. Mimo znacznie droższej inwestycji, prace niebawem ruszą.

wyświetleń: 810komentarzy: 0

26 nowych miejsc do parkowania pojawiło się w Strumieniu

16-08-2017 16:00

To dobra wiadomość dla posiadaczy czterech kółek i nie tylko - w Strumieniu pojawiły się nowe miejsca do parkowania.

wyświetleń: 935komentarzy: 0

Wielki sprawdzian z języka polskiego w Cieszynie

16-08-2017 14:30

Z ortografią, czy też interpunkcją mogą mieć problemy nawet rdzenni mieszkańcy Polski, w związku z czym możemy sobie wyobrazić, jakie jest to wyzwanie dla obcokrajowców. Na szczęście wiele osób nie boi się wyzwań, w związku z czym starają się poznać obce języki nie tylko w stopniu komunikatywnym, ale również wszystkie jego niuanse. Z tego właśnie względu każdego roku w Cieszynie organizowana jest Letnia Szkoła Języka, Literatury i Kultury Polskiej. Nie inaczej było w tym roku...

wyświetleń: 356komentarzy: 0

Długi weekend w statystyce

16-08-2017 14:29

O 22.00 zakończyła się wczoraj (15.08.2017) prowadzona na terenie naszego województwa akcja ''Bezpieczny Weekend''. Podczas długiego sierpniowego weekendu nad bezpieczeństwem na drogach czuwało ponad 6 tysięcy śląskich policjantów.

wyświetleń: 1203komentarzy: 0

Armata wystrzeliła

16-08-2017 12:45

Kilka dni temu na naszym portalu pojawiła się informacja o replice armaty z przełomu XVII i XVIII wieku, która stanęła na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym. Armata pojawiła się w filmach "Pan Tadeusz" oraz "Ogniem i mieczem", w związku z czym spokojnie możemy uznać ją, za lokalną sławę. Ponieważ 15 sierpnia to Święto Wojska Polskiego, władze Cieszyna postanowiły uczcić to wydarzenie wystrzałem ze wspomnianej armaty.

wyświetleń: 1174komentarzy: 1

W Cieszynie zrobisz przegląd auta za darmo

16-08-2017 11:00

Jesienny przegląd auta jeszcze przed Tobą? W Cieszynie będziesz mogła/mógł zrobić go bezpłatnie. Gdzie?

wyświetleń: 1964komentarzy: 1

Najmłodsi stela 65/590/2017

16-08-2017 09:20

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 4253komentarzy: 0

WYPRAWKA SZKOLNA Z STX HURT-DETAL

16-08-2017 07:30

Sezon wakacyjny w pełni, nadmorskie kurorty pękają w szwach, szlaki górskie oblegają turyści, a ruch na drogach nie maleje. Jednakże już na horyzoncie czasu pojawia się coraz to wyraźniejsza wizja nowego roku szkolnego. Koniec wakacyjnego odpoczynku i urlopowych wyjazdów niestety zakończy się, a dotychczas opustoszałe szkolne korytarze i ławki znów zaroją się od uczniów.

wyświetleń: 970komentarzy: 0

Gość Ox.pl - Doda

15-08-2017 20:00

O Dorocie Rabczewskiej napisano i powiedziano już bardzo dużo. Skandalistka? Słuch absolutny? Królowa autokreacji? Na pewno piosenkarka nie stoi w miejscu i dojrzewa na oczach mediów i fanów. Jacek Porzycki zapytał artystkę, czy często czuje się "okazem w szkle" i jak wysoki był "podatek od miłości"? Nie zabrakło również pytań o styl życia, kontrowersje i ... patriotyzm.

wyświetleń: 5243komentarzy: 4
Kontakt z redkacją .