Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1255komentarzy: 0

Dzieła z płodów ziemi

01-08-2017 13:00

To tradycyjny element każdych dożynek. Budowa i prezentacja wieńców. W Chybiu w tym roku odbędzie się konkurs na te najpiękniejsze, nie zabraknie nagród za najwyższe miejsca.
Tradycyjne czy współczesne? Jakie wieńce pojawią się w tym roku na dożynkach w Chybiu? fot mat. pras. Tradycyjne czy współczesne? Jakie wieńce pojawią się w tym roku na dożynkach w Chybiu? fot mat. pras.

Od zawsze towarzyszą dożynkom. Wieńce i kompozycje dożynkowe, prezentują różne formy. Nierzadko z napisami, a często z wręcz obrazami, misternie wykonanymi z z płodów roli. Chybski ośrodek kultury zaprasza w tym roku mieszkańców do wzięcia udziału w konkursie na najpiękniejszy wieniec. – W poprzednich latach również takie konkursy były organizowane. Tym razem jednak kusimy nagrodami pieniężnymi – mówi Anna Zachurzok, instruktorka z GOK w Chybiu. Jak dodaje - Kompozycje mogą przyjąć różne formy. Niekoniecznie muszą być to płaskie wieńce, mogą również być to konstrukcje przestrzenne jak korony czy inne formy.

Konkurs jest dla wszystkich, dlatego nie stawiamy żadnych ograniczeń. Mogą być formy tradycyjne, jak i współczesne, futurystyczne realizacje. W poprzednich latach kompozycje nawiązywały m.in. do tego, że w gminie wiele osób jeździ na rowerach.  - Premiujemy natomiast użycie tradycyjnych materiałów, płodów ziemi, tutaj trzymamy się tradycji. Zachęcamy do wcześniejszych zapisów, abyśmy wiedzieli ile osób jest chętnych. Najważniejsza data to dzień 7 września – wówczas trzeba złożyć wszystkie prace – dodaje Zachurzok.

W rywalizacji można wystartować indywidualnie lub w drużynie, a jest o co walczyć, premiowane będą trzy najlepsze formy. Za pierwsze miejsce przewidziano nagrodę – 500 zł. Konkurs skierowany jest dla mieszkańców gminy Chybie, odbywa się w ramach projektu ‘Mieszkańcy aktywnie w lokalnej inicjatywie. Dożynki Gminne” na ten cel GOK zdobył fundusze na realizację tegorocznych dożynek. - Od zawsze w organizację tego wydarzenia włączają się mieszkańcy. Mam nadzieję, że tym razem będzie ich jeszcze więcej – mówi pani Anna.

Tegoroczne dożynki w Chybiu odbędą się w niedzielę 10 września. Tradycyjnie, korowód wyruszy spod domu gospodarzy. Tym razem będzie to małżeństwo z Zaborza. Korowód przejedzie przez gminę i zatrzyma się w amfiteatrze.

JB

źródło: ox.pl
dodał: JB 01-08-2017 13:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Jan Olbrycht europosłem roku 2018!

21-03-2018 19:30

Jan Olbrych po raz trzeci otrzymał nagrodę MEP Awards 2018, tym razem  w kategorii sprawy gospodarcze i monetarne. Nagrodę przyznano za pracę nad wieloletnim budżetem Unii.

wyświetleń: 441komentarzy: 3

Mokate - Pracodawca Godny Zaufania

21-03-2018 17:10

Końcem lutego, w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie, ogłoszono wyniki VII edycji konkursu o tytuł „Pracodawca Godny Zaufania”. W konkursie nagrodzono firmy, które wyróżniają się odpowiedzialną, zgodną z normami europejskimi polityką pracowniczą i socjalną. Wśród laureatów znalazło się Mokate, które otrzymało nagrodę w kategorii „programy stażowe”.

wyświetleń: 1085komentarzy: 0

Bezpieczeństwo priorytetem

21-03-2018 16:10

Promowanie właściwych zachowań i zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym – te słowa były tematem przewodnim dzisiejszego spotkania policjantów cieszyńskiej drogówki i kierowców rajdowych z uczniami szkoły w Ochabach Małych.

wyświetleń: 378komentarzy: 0

Goleszów - odbiorą stare graty

21-03-2018 15:00

Meble, ale i inne wielkogabarytowe przedmioty będzie można oddać podczas zbiórki odpadów, którą od połowy kwietnia zaplanowano w sołectwach gminy Goleszów.

wyświetleń: 1034komentarzy: 0

Gość Ox.pl - zespół ''Lunatyp'' z Cieszyna

21-03-2018 14:00

O nietypowych miejscach koncertów, byciu czarownicą i ilustracjach muzycznych. Jak Goście poradzili sobie z piosenką na żywo? Zapraszamy do oglądania i słuchania "Lunatypu".

wyświetleń: 591komentarzy: 0

Edukują by było bezpieczniej

21-03-2018 13:40

Od samego rana policjanci cieszyńskiej drogówki prowadzą na terenie całego powiatu działania "Bezpieczny pieszy". Podobnie jak w poprzednich tego typu akcjach, celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przestrzeganie przepisów związanych z korzystaniem z dróg przez pieszych. 

wyświetleń: 695komentarzy: 0

Trzecia środa za darmo w Kolejach Śląskich

21-03-2018 12:00

W poniedziałek (19.03) prezes Kolei Śląskich oficjalnie przedstawił kolejny projekt spółki, który ma wejść w życie już w najbliższą środę – 21 marca. Zgodnie z jego założeniami w każdą trzecią środę miesiąca kierowcy samochodów będą mogli poruszać się pociągami Kolei Śląskich za darmo.

wyświetleń: 1076komentarzy: 2

Historia muzyki na Śląsku Cieszyńskim

21-03-2018 10:47

We wtorek (20.03) na terenie Biblioteki Miejskiej w Cieszynie odbyło się spotkanie w ramach sekcji "przeszłość i teraźniejszość" cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W czasie spotkania zaproszony gość, prof. dr hab. Magdalena Dziadek, opowiedziała o historii muzyki na terenie Śląska Cieszyńskiego.

wyświetleń: 335komentarzy: 0

Wiosenne spotkanie nestorów

21-03-2018 09:12

We wtorek (20.03) na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji, działającego przy Spółdzielni Mieszkaniowej "Cieszynianka" odbyło się wiosenne spotkanie nestorów. Na uroczyste spotkanie zostali zaproszeni "nestorzy", czyli osoby, które ukończyły 75. rok życia a zamieszkują na osiedlu Pogórze w Cieszynie.

wyświetleń: 531komentarzy: 0

Wybierzcie tę najpiękniejszą!

21-03-2018 07:30

Konkurs „Popisz się pisanką” jest organizowany przez Miejskie Centrum Kultury Integrator oraz Portal Śląska Cieszyńskiego OX.PL. Do 16 marca MCK otrzymywało prace dzieci. Teraz trwa etap głosowania na najpiękniejsze prace. Zachęcamy do oglądania i głosowania! Wybierzcie tę najpiękniejszą!

wyświetleń: 1338komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .