Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 5391komentarzy: 3

Pamiętaj, to jest już przestępstwo!

30-07-2017 11:00

Kiedyś kwalifikowane jako wykroczenie, teraz jako przestępstwo zagrożone więzieniem nawet do 5 lat - niezatrzymanie się do kontroli drogowej.
fot. arc.ox.pl fot. arc.ox.pl

Od niedawna obowiązują nowe uregulowania prawne. Jedno z nich określa odpowiedzialność za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, za co można trafić do więzienia nawet na 5 lat i stracić prawo jazdy na lat 15. Druga nowelizacja dotyczy kodeksu drogowego i daje policji wyraźne uprawnienie do dokonywania kontroli trzeźwości.

- 1 czerwca wprowadzono do kodeksu karnego nowe przestępstwo, określone w dodanym art. 178 b, który stanowi, że: "Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5". Poza tym sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 1 do 15 lat. Tak więc czyn będący dawniej wykroczeniem dziś jest przestępstwem, za które grożą wyżej wymienione kary – informuje podkomisarz Rafał Domagała, oficer prasowy cieszyńskiej Policji.

Policjanci przypominają też, że do kodeksu drogowego dodano przepis rozwiewający wątpliwości, co do kontroli stanu trzeźwości. Art. 129 brzmi: "w toku kontroli ruchu drogowego uprawniony organ kontroli może żądać poddania się przez kierującego pojazdem lub inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu".

red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG 30-07-2017 11:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Kurier czerski
30-07-2017 13:51
Kurier czerski
Czy to dotyczy także: posłów, senatorów , sędziów...... ?? Jeżeli nie - to mamy sporą grupę tysięcy osób-morderców krążących po drogach Polski......
krokusik
30-07-2017 19:49
krokusik
Zgadzam się z przedmówcą. A nawet więcej napiszę. Każdy poseł przed i po obradach powinien być przebadany alkomatem a badanie powinno być emitowane w dostępnych źródłach przekazu.. Jak myślicie? Dlaczego mają służbowych kierowców?
Równo-mierny
02-08-2017 10:22
Równo-mierny
W sumie nie orientowałem się do końca we wcześniejszym brzmieniu, natomiast widziałem mnóstwo durnych filmików, kiedy to kierujący odmawiają poddania się kontroli powołując się właśnie na zapis, że musi zaistnieć uzasadnione podejrzenie, że kieruje on pod wpływem... co gorsze (bo nie zgadzam się z takim stanem rzeczy), ostatecznie do skontrolowania trzeźwości nie dochodziło. Gdzie tu więc rozwianie wątpliwości?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Portal OX.PL poleca!

17-08-2017 19:10

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 308komentarzy: 0

Narodowe Czytanie w Cieszynie

17-08-2017 18:00

W dniu 2 września br. Biblioteka Miejska w Cieszynie po raz kolejny będzie organizatorem kulturalnego przedsięwzięcia pod nazwą NARODOWE CZYTANIE W CIESZYNIE, w ramach ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP, który w tym roku zaprasza wszystkich do lektury „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

wyświetleń: 189komentarzy: 1

Wystawa ''Odbicia wyobraźni'' w Ustroniu

17-08-2017 16:30

Anna Flaga - artysta malarz, projektant graficzny, muzealnik, jest uczestnikiem prestiżowych wydarzeń artystycznych zarówno krajowych jak i zagranicznych. Teraz jej prace będzie można zobaczyć w Ustroniu w Galerii Muflon.

wyświetleń: 134komentarzy: 0

Gość OX.pl - Katarzyna Czyż - Kaźmierczak

17-08-2017 14:40

Już w ten weekend Ustroń świętować będzie Dni Miasta. Połączone one będą z miejskimi dożynkami. Co odbywać się będzie w mieście pod Czantorią, jakie ciekawe wydarzenia przygotowano. O tym opowie w rozmowie z Janem Baczą - gość portalu OX.pl - Katarzyna Czyż - Kaźmierczak, naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki UM w Ustroniu.

wyświetleń: 1376komentarzy: 0

Wieczór Narodów w Cieszynie (wideoflesz)

17-08-2017 12:45

15 sierpnia (wtorek) br. na cieszyńskim Rynku odbył się w ramach letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej Wieczór Narodów.

wyświetleń: 395komentarzy: 0

Zespół Regionalny Strumień zdobył drugie miejsce w Poraju

17-08-2017 11:00

W Gminie Poraj odbył się IX Ogólnopolski Przegląd Zespołów Folklorystycznych. Zespół Regionalny Strumień zdobył tam II miejsce spośród 47 zespołów biorących udział w przeglądzie.

wyświetleń: 485komentarzy: 0

Rajd Barum z liderami mistrzostw - pierwszy numer startowy dla Kajetanowicza i Barana

17-08-2017 09:20

Już za dwa tygodnie, pod koniec sierpnia (25-27.08) kolejny przystanek na mapie Rajdowych Mistrzostw Europy - czeski Rajd Barum. Z pierwszym numerem startowym pojadą liderzy klasyfikacji, Kajetan Kajetanowicz i Jarek Baran.

wyświetleń: 981komentarzy: 1

Szlakiem walk powstańców

17-08-2017 07:30

I powstanie śląskie zorganizowane przez Polską Organizację Wojskową Górnego Śląska, mające na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski, rozpoczęło się w nocy z 16 na 17 sierpnia i trwało do 24 sierpnia 1919 r. W tym roku minęło 97 lat od tego wydarzenia.

wyświetleń: 554komentarzy: 2

Gość OX.pl - Dariusz Itner

16-08-2017 19:15

Czy Polska powinna wyjść z Unii Europejskiej? Czy Facebook blokuje treści patriotyczne? Na te i inne pytania odpowiedział Gość ox. pl - Dariusz Itner, który przedstawił również swój pogląd na reformę szkolnictwa. Jacek Porzycki zapytał też o kwestię manipulacji w sferze publicznej i o wartości, które są ważne dla Gościa.

wyświetleń: 3523komentarzy: 4

Wybudują, ale drożej

16-08-2017 17:20

O blisko 200 tysięcy zł więcej niż zakładano za demontaż starego i budowę nowego zadaszenia trybuny przy stadionie RKS Cukrownik będzie musiała wydać gmina Chybie. Pieniędzy musiano szukać w budżecie. Mimo znacznie droższej inwestycji, prace niebawem ruszą.