Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 5572komentarzy: 3

Pamiętaj, to jest już przestępstwo!

30-07-2017 11:00

Kiedyś kwalifikowane jako wykroczenie, teraz jako przestępstwo zagrożone więzieniem nawet do 5 lat - niezatrzymanie się do kontroli drogowej.
fot. arc.ox.pl fot. arc.ox.pl

Od niedawna obowiązują nowe uregulowania prawne. Jedno z nich określa odpowiedzialność za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, za co można trafić do więzienia nawet na 5 lat i stracić prawo jazdy na lat 15. Druga nowelizacja dotyczy kodeksu drogowego i daje policji wyraźne uprawnienie do dokonywania kontroli trzeźwości.

- 1 czerwca wprowadzono do kodeksu karnego nowe przestępstwo, określone w dodanym art. 178 b, który stanowi, że: "Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5". Poza tym sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 1 do 15 lat. Tak więc czyn będący dawniej wykroczeniem dziś jest przestępstwem, za które grożą wyżej wymienione kary – informuje podkomisarz Rafał Domagała, oficer prasowy cieszyńskiej Policji.

Policjanci przypominają też, że do kodeksu drogowego dodano przepis rozwiewający wątpliwości, co do kontroli stanu trzeźwości. Art. 129 brzmi: "w toku kontroli ruchu drogowego uprawniony organ kontroli może żądać poddania się przez kierującego pojazdem lub inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu".

red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG 30-07-2017 11:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Kurier czerski
30-07-2017 13:51
Kurier czerski
Czy to dotyczy także: posłów, senatorów , sędziów...... ?? Jeżeli nie - to mamy sporą grupę tysięcy osób-morderców krążących po drogach Polski......
krokusik
30-07-2017 19:49
krokusik
Zgadzam się z przedmówcą. A nawet więcej napiszę. Każdy poseł przed i po obradach powinien być przebadany alkomatem a badanie powinno być emitowane w dostępnych źródłach przekazu.. Jak myślicie? Dlaczego mają służbowych kierowców?
Równo-mierny
02-08-2017 10:22
Równo-mierny
W sumie nie orientowałem się do końca we wcześniejszym brzmieniu, natomiast widziałem mnóstwo durnych filmików, kiedy to kierujący odmawiają poddania się kontroli powołując się właśnie na zapis, że musi zaistnieć uzasadnione podejrzenie, że kieruje on pod wpływem... co gorsze (bo nie zgadzam się z takim stanem rzeczy), ostatecznie do skontrolowania trzeźwości nie dochodziło. Gdzie tu więc rozwianie wątpliwości?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Noworoczna Gala Operetkowa w wykonaniu solistów Teatru Muzycznego Arte Creatura.

11-12-2017 07:30

Zapraszamy na koncert przy kieliszku szampana! 12 stycznia (piątek) w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Strumieniu odbędzie się Noworoczna Gala Operetkowa. W programie znajdą się najsłynniejsze arie, duety i sceny z operetek, kilka hitów operowych - "La donna e mobile", czy słynne "Libiamo" z opery "Traviata".

wyświetleń: 63komentarzy: 0

Szlachetna Paczka - pomagali kibice

10-12-2017 23:30

Dziś (10.12) wielki finał Szlachetnej Paczki. Do blisko 20 tys. potrzebujących rodzin dotarły w ten weekend (09-10.12) przygotowane przez darczyńców prezenty. W Cieszynie i pobliskich gminach powiatu udało się obdarować 71 rodzin.

wyświetleń: 543komentarzy: 0

Drużynowo znacznie lepiej

10-12-2017 23:15

Skoczkowie narciarscy mają za sobą kolejny weekend w ramach Pucharu Świata. Podopieczni Stefana Horngachera, w tym także Piotr Żyła (WSS Wisła), lepiej spisali się w konkursie drużynowym, w którym zajęli drugie miejsce.

wyświetleń: 131komentarzy: 0

Zatarasowane drogi, brak prądu

10-12-2017 21:40

Wiatr daje się we znaki. Wiejący od kilku godzin halny łamie drzewa. Zniszczenia są również w infrastrukturze telekomunikacyjnej i energetycznej.

wyświetleń: 7715komentarzy: 0

Luce Bielsko-Biała z Ciupagą Ondraszka

10-12-2017 20:00

Wczoraj (09.12) na cieszyńskim lodowisku odbył się Amatorski Turniej Hokeja o Ciupagę Ondraszka. Drużyna CJTH Czarne Pantery zajęła drugie miejsce. Ciupagę wywalczyła ekipa LUCE Bielsko-Biała.

wyświetleń: 218komentarzy: 0

Mikołajkowy Turniej Judo Dzieci

10-12-2017 18:30

Wczoraj (09.12) padł rekord pod względem liczby zawodników biorących udział w Mikołajkowym Turnieju Judo Dzieci o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Strumień. W turnieju wzięło udział blisko 400 młodych judoków.

wyświetleń: 624komentarzy: 0

Zabytki z rabatem

10-12-2017 17:10

Od początku grudnia tego roku mamy kolejny argument, aby poznawać przemysłową historię województwa śląskiego i podróżować najlepszym szlakiem turystyki industrialnej w Polsce – wstęp do niektórych obiektów Szlaku Zabytków Techniki jest tańczy o jedną piątą.

wyświetleń: 937komentarzy: 0

Oczami niewidomego: Gdzieś obok nas - Urszula Kuś

10-12-2017 15:15

Początkiem 2012 roku rozpoczęło się moje bardzo szybkie tracenie wzroku. W czerwcu tegoż roku zostałem członkiem cieszyńskiego koła Polskiego Związku Niewidomych (PZN).

wyświetleń: 345komentarzy: 0

Koncert Życzeń Stela

10-12-2017 13:00

Dziękujemy Wam za wszystkie nadesłane życzenia i zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu 'Koncert Życzeń Stela' w Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL.

wyświetleń: 629komentarzy: 0

Uważajmy! Nadciąga halny!

10-12-2017 12:15

To będą ciężkie godziny dla straży pożarnej. Meteorolodzy zapowiadają bardzo silny wiatr. W porywach, w górach może mieć prędkość nawet 115 kilometrów na godzinę. Niewykluczone, że wiele drzew zatarasuje drogi, zrywane mogą być linie energetyczne.