Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1486komentarzy: 1

Muzykoterapia dla seniorów - SART 2017

12-07-2017 19:30

Wczoraj (11.07) w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Cieszynie odbył się pierwszy koncert z cyklu Muzyczna Akademia Seniora SART Cieszyn 2017. Uczestnicy mogli się przenieść w magiczny świat operetki i wiedeńskich melodii.
Rozpoczęła się Muzyczna Akademia Seniora w Cieszynie / fot. MSZ Rozpoczęła się Muzyczna Akademia Seniora w Cieszynie / fot. MSZ

Ten koncert to prawdziwa muzykoterapia – takie opinie można było usłyszeć po wczorajszym (11.07) koncercie, który odbył się w Państwowej Szkole Muzycznej w Cieszynie. Była to pierwsza odsłona Muzycznej Akademii Seniora, czyli cyklu koncertów i warsztatów skierowanych do osób starszych. Projekt realizuje Stowarzyszenie Via Musica przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pomysł aby zorganizować tego typu akademię dla seniorów narodził się w głowach trzech Pań: Grażyny Durlow, Ewy Bogdanowicz oraz Małgorzaty Mendel.   

Osoby przebywające w domach spokojnej starości to taka społeczność żyjąca trochę na uboczu. Nie zawsze o tych ludziach pamiętamy, a jeżeli pamiętamy to tylko od święta. Postanowiłyśmy zrealizować taki kilkumiesięczny projekt koncertowo-warsztatowy. W ramach którego z jednej strony chcemy trafić do tej społeczności - będziemy z koncertami przychodzić do domów pomocy społecznej - ale z drugiej strony chcemy tych ludzi wyciągać z tych placówek. Chcemy ich zapraszać w różne wnętrza koncertowe Cieszyna – przyznała w rozmowie z naszą redakcją Grażyna Durlow prezes Stowarzyszenia Via Musica. 

Pierwsza odsłona to ponad godzinny koncert, który jak się okazało przypadł publiczności do gustu, bo ta nagrodziła muzyków gromkimi brawami. W sali koncertowej rozbrzmiewały wiedeńskie melodie. Przed seniorami wystąpiła Orkiestra Salonowa Profesora Hilarego Drozda pod kierownictwem Krzysztofa Durlowa. Zaśpiewali śpiewacy: Sabina Olbrich – Szafraniec z tenorem Hubertem Miśką. 

Ludzie do których trafiamy są stale jeszcze młodzi, ale bardzo dojrzali. Pomyśleliśmy, że muzyka operetkowa, wiedeńska to dla wielu z nich muzyka ich młodości. Orkiestra Salonowa Profesora Hilarego Drozda to perełka. Takich orkiestr w Polsce jest zaledwie kilka, a my mamy ją w Cieszynie.  Dlatego postanowiliśmy rozpocząć akademię z tymi muzykami – podkreślała Durlow. 

Partnerem projektu jest Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Jak zapowiadają organizatorzy każdy koncert będzie inny-wyjątkowy. Muzyczne spotkania będą miały miejsce również w kościołach na terenie Cieszyna. Kolejna odsłona Muzycznej Akademii Seniora we wrześniu. Projekt zakończy się w listopadzie. 

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ 12-07-2017 19:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Senior49
12-09-2017 13:40
Senior49
Program wieloletni ''Senior +'' na lata 2015-2020 jest instrumentem polityki społecznej wobec osób starszych skierowanym do jednostek samorządu terytorialnego.

Cel Programu:
Celem strategicznym Programu ''Senior +'' jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa seniorów w życiu społecznym seniorów poprzez:
- rozbudowę infrastruktury ośrodków wsparcia w środowisku lokalnym
- zwiększenie miejsc w placówkach ''Senior +''
dzięki dofi nansowaniu działań jednostek samorządu w rozwoju na ich terenie sieci Dziennych Domów ''Senior +'' i Klubów ''Senior +''.

W ramach Programu uprawnione podmioty, mogą ubiegać się o uzyskanie środków na:
- jednorazowe wsparcie finansowe na utworzenie lub wyposażenie Dziennego Domu ''Senior +'' do 300 tys. zł
- jednorazowe wsparcie finansowe na utworzenie lub wyposażenie Klubu ''Senior +'' do 150 tys. zł
- zapewnienie funkcjonowania Dziennego Domu ''Senior +'' miesięcznie na utrzymanie jednego miejsca nie więcej niż 300 zł
- zapewnienie funkcjonowania Klubu ''Senior +'' miesięcznie na utrzymanie jednego miejsca nie więcej niż 200 zł

Działalność Dziennego Domu ''Senior +'' polega na:
- realizacji podstawowych usług mających na celu udzielanie pomocy w czynnościach dnia codziennego
- zapewnieniu minimum jednego posiłku
- innych usług wspomagających, dostosowanych do potrzeb seniorów

Działalność Klubu ''Senior +'' polega na motywowaniu seniorów do działań na rzecz samopomocy i działań wolontarystycznych na rzecz innych.

Rehabilitacja i rewalidacja osób starszych.
Wyposażamy domy seniora, domy spokojnej starości, gabinety rehabilitacyjne w sprzęt i <a href="https://seniorplus.edu.pl/1105-instrumenty-muzyczne">pomoce do aktywizacji seniorów</a> i usprawniania osób starszych.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Piłkarski weekend przed nami (21.09.2017)

22-09-2017 10:50

Ten piłkarski weekend zapowiada się emocjonująco. W Skoczowie dojdzie do derbów powiatu. Natomiast A klasę czeka pojedynek beniaminków, z których jeden aktualnie przewodzi tabeli.

wyświetleń: 173komentarzy: 0

Rajd! Uwaga na utrudnienia!

22-09-2017 09:30

Już w najbliższą sobotę (23.09) zostanie rozegrany Rajd Wisły. Jeśli planujecie wybrać się w góry, koniecznie zobaczcie, gdzie trzeba będzie liczyć się z utrudnieniami.

wyświetleń: 811komentarzy: 0

Woda (lekko) opada

22-09-2017 08:50

Wieczorem wojewoda śląski wprowadził na terenie kilku powiatów województwa, również i w naszym pogotowie przeciwpowodziowe. Na Śląsku Cieszyńskim na szczęście obyło się bez większych szkód.

wyświetleń: 2597komentarzy: 0

W bibliotece w Cieszynie pojawią się nowe książki

22-09-2017 07:30

Biblioteka Miejska w Cieszynie otrzymała dotację w kwocie 35.000 zł na zakup nowych pozycji dla czytelników. Dotacja pochodzi z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i trafią do rąk miejskiej wypożyczalni w tym roku bieżącym. Celem funduszu jest wzbogacenie oraz odnowienie księgozbiorów, znajdujących się w wypożyczalniach oraz czytelniach w naszym kraju.

wyświetleń: 389komentarzy: 3

Gość OX.pl - Małgorzata Mendel

21-09-2017 19:30

Gość Ox.pl - Małgorzata Mendel. O najbliższej edycji Festiwalu Viva il canto, akrobatyce finansowej i tangu w Cieszynie. Dyrektor opowiada również o zaproszonych gościach, cenach biletów i festiwalowej publiczności. Dlaczego Jacek Porzycki wspomina też o zielonych oczach, uciszaniu serca i mediolańskiej La Scali? O tym dowiecie się Państwo z dzisiejszego odcinka.

wyświetleń: 685komentarzy: 0

Kiedy można składać reklamację? Konsument zawsze ma możliwość dochodzenia swoich praw

21-09-2017 17:45

Bardzo często podczas różnego rodzaju wyprzedaży można spotkać się z informacją „towar przeceniony nie podlega zwrotowi ani wymianie”. Owszem, oznacza to że jeżeli produkt przestanie nam się z jakiegoś powodu podobać, nie możemy oddać go do sklepu bez podania przyczyny. Jednak nawet wtedy warto zachować dowód zakupu, ponieważ niezależnie od tego, jakie informacje otrzymamy od sprzedawcy, odpowiada on za swój towar nawet przez 2 lata, jeżeli towar jest wadliwy w chwili wydania przy zakupie.

wyświetleń: 783komentarzy: 0

Komunikacja miejska za darmo dla kierowców

21-09-2017 17:20

Już jutro (22.09) z okazji Światowego Dnia bez Samochodu, na terenie Cieszyna przewidziane są rozmaite działania, mające na celu zachęcenie lokalnej społeczności do skorzystania w tym dniu z transportu publicznego, bądź też z rowerów. Nadmierna ilość samochodów od wielu lat stanowi problem polskich miast.

wyświetleń: 3602komentarzy: 3

Wyremontowali wydział

21-09-2017 17:15

W Starostwie po generalnym remoncie w Wydziale Architektury i Budownictwa pojawiło się dziewięć nowych biur.

wyświetleń: 1343komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

21-09-2017 15:40

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 358komentarzy: 0

Stany rzek wysokie

21-09-2017 15:00

Pada i będzie padać – tak wieszczą meteorolodzy. Jeśli rzeczywiście – wody będzie przybywać. Już teraz stany niektórych rzek w regionie przekroczyły stan ostrzegawczy, w niektórych zaś zanotowano stan wysoki.

wyświetleń: 11513komentarzy: 2
Kontakt z redkacją .