Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 5234komentarzy: 16

Alkohol nie jest potrzebny

03-07-2017 16:00

Drugi raz stowarzyszenia abstynenckie z naszego powiatu zorganizowały wspólny piknik. Zabawa do późnych godzin trwała Ustroniu Dobce. Bez alkoholu zabawa też jest dobra - przekonywali.
Na pikniku nie zabrakło dobrej zabawy i tanców. fot. Jan Bacza Na pikniku nie zabrakło dobrej zabawy i tanców. fot. Jan Bacza

- Pokazujemy, że prowadzimy trzeźwy styl życia i możemy dobrze i fajnie funkcjonować. W taki sposób można też spędzać czas wolny – mówił otwierając piknik Krzysztof Święczyk, prezes Skoczowskiego Stowarzyszenia Abstynentów ‘Jonasz’. W tym roku drugi raz, trzy stowarzyszenia zorganizowały wspólną zabawę.

- Zaczęliśmy w 2001 roku sami, od dwóch lat robimy to razem ze Skoczowem i Cieszynem. Pogoda na szczęście się poprawiła, liczymy na dobrą zabawę – mówi Ryszard Głowiński Prezes Ustrońskiego Stowarzyszenia Trzeźwości ‘Rodzina’. – Pokazujemy, że na trzeźwo zabawa jest możliwa, spotykamy się w gronie osób które walczą z problemem, ale i rodzinami osób uzależnionych. Nasze stowarzyszenie oferuje pomoc przez siedem dni w tygodniu. Każdego dnia popołudniami spotykamy się w siedzibie, zawsze można przyjść i porozmawiać – dodaje.

Do dwóch pozostałych stowarzyszeń dołączył Cieszyński Klub Abstynenta, który obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. - Zachęcamy wszystkich, którzy mają problemy na nasze spotkania. Odbywają się w siedzibie na ulicy Błogockiej. Skupiamy 25 członków, ale na mitingach jest o wiele osób. Dwa razy w miesiącu można skorzystać z porad psychologa. Kilka razy w tygodniu dyżuruje psychoterapeuta, prowadzi grupę dla współuzależnionych. – mówi Anna Marszałek - Ciemała zastępca prezesa klubu w Cieszynie.

Stanisław Malina z ustrońskiej rady miejskiej gratulował obecnym wytrwałości w postanowieniu życia w trzeźwości i życzył dobrej zabawy - Cieszę się, że mogę ten czas spędzać z wami. Od dłuższego czasu obserwuje waszą działalność. Ten mój podziw dla waszej działalności bierze sie stąd, że pokazujecie jak można w czasach, gdzie jest wiele pokus, przez determinację wspieracie się. Życzę, żebyście dalej byli dla nas przykładem. Dobra muzyka i grill zapewnił uczestnikom wyśmienitą zabawę. Nie zabrakło też pysznych domowe ciast.

Do bawiących sie w Ustroniu dołączyli kolarze uczestniczący w XIX Raciborskim Rajdzie Rowerowym Dookoła Polski. - Stały człon to 18 osób, ale dołączają się do poszczególnych etapów osób nasi sympatycy - mówi komandor rajdu Leszek Mazurek. - Zmieniliśmy trochę trasę, tym razem Beskidy są na początku. To nasz drugi etap po Jastrzębiu. W sumie do przejechania mamy ponad 3 tysiące kilometrów. Z Ustronia jedziemy do Skoczowa na nocleg a później do Kamesznicy. Tam kapelan środowisk trzeźw ościowych Ks. Władysław Zązel obchodzi jubileusz 50-lecia kapłaństwa. – mówi komandor.

- To mój czwarty rajd. Cała trasa od Raciborza do Raciborza. Jestem sympatykiem środowisk trzeźwościowych. Pochodzę z Przemyśla. Kolega, który jest prezesem klubu AA mnie do tego namówił. Początkowo miała być trasa Racibórz – Przemyśl. Gdy dojechałam do domu, wymieniłam tylko rower i pojechałam dalej – mówi Krystyna Kowalska, uczestniczka rajdu.

- Na początku były kilkudniowe etapy a teraz już przejeżdżam cały rajd – dodaje Stanisław Strojwąs z Raciborza. Jak wyjaśnia - Przez alkohol zostałem osobą bezdomną. Siedem lat spędziłem w Raciborzu w ośrodku Arka, dowiedziałem się o rajdzie, zabrałem ze sobą chłopaków. Najpierw na kilka dni, a teraz już uczestniczę w całej trasie. Wszędzie gdzie zajeżdżamy miło jesteśmy przyjmowani. Poznajemy nowych ludzi, nowe kluby AA. Spotykamy się na mityngach. Bardzo przyjazna dla nas jest ściana wschodnia Polski. – dodaje Kolarze 12 sierpnia zaplanowali powrót do Raciborza.

Jan Bacza

 

źródło: ox.pl
dodał: JB 03-07-2017 16:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (16)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Raaq
03-07-2017 19:27
Raaq
Super sprawa pikniki, zabawy, tańce wszystko to wystarczy się tylko zapisać do klubu "AAA" i już się świetnie bawisz a to przecież za pieniądze innych podatników więc zabawa do rana!
dagmara011
03-07-2017 19:48
dagmara011
ale tam ludzi 18osob to naprawdę tlumy, nie chciecie to nie pijcie. ja pije codziennie bo lubie i nie pisze o tym wszędzie. PIWO TO MOJE PALIWO
kwantan
03-07-2017 20:38
kwantan
do dagmara011 .. I czym się szczycisz , jesteś zwykłą ,pospolitą alkoholiczką i jeszcze się tym obnosisz ? jesteś osobą godną pożałowania i tyle :)
Przepierón
03-07-2017 21:00
Przepierón
A co ciebie to kwantan obchodzi, za swoje pije, nie za twoje, siedź w rogu o suchym pysku jak ostatni kretyn i wyj.
bronek91
03-07-2017 21:33
bronek91
Jo tam je za promowaniem indywidualnej prohibicji. Same zalety... wyobraźmy sobie świat bez pijanych kierowców, z mniejszą ilością przemocy domowej, z mniejszym przemytem, z mniejszą zachorowalnością na choroby post-alkoholowe. Ciekawe gdzie podzialiby się ci wszyscy psychologowie i duża część policji? No właśnie, co ze statystykami policyjnymi bez pijanych kierowców? Oczywiście alkoholu też trzeja, ale w ilościach leczniczych;)
tommy
03-07-2017 21:40
tommy
Alkohol w ogóle nie jest potrzebny. Jak znów kilka dni temu pokazali koledzy papieża, tym razem z watykanskiego lobby pedofilskiego, do dobrej zabawy potrzebna jest kokaina i parę dzieciaków.
kwantan
04-07-2017 08:25
kwantan
Te Warzonko -przepiron i inne twoje tam . Od dawna zalecałem ci już pewną maść , kojarzysz na ból d... IDIOTO
Przepierón
04-07-2017 08:41
Przepierón
Te kwantan, kwantek 1-3 i inne twoje tam. Załycz jednego to bydziesz tak gupie bulczoł kretynie.
wisiketa
04-07-2017 13:25
wisiketa
Ja już nie mogę się doczekać końca szychty, kista piwa czeka w piwnicy. Trzeba wspierać budżet państwa, chyba nie chcecie doprowadzić żeby nasze browary i gorzelnie wykręciły bankruta.
Przepierón
04-07-2017 16:10
Przepierón
Oczywiście, że nie przecież jesteśmy patriotami. Nie możemy jeździć samochodami rodzimej produkcji to przynajmniej pijemy nasze piwo, a tu jakichś zgorzchniały staruch o nicku kwantan obraża komentatorke dagmara011 .
Poza tym mamy lato i dbamy o swoje zdrowie nawadniając organizm .
kwantan
04-07-2017 18:54
kwantan
Przepierón zapomniałeś baranie że jesteś my z jednego rocznika ? . Pij ośle te swoje sikacze , tanie piwa jak szczyny , jabole , nalewki i cholera wie co jeszcze hehe . Skoro pic musisz to jesteś uzależnionym alkoholikiem , a ja nie nie mam nałogów w żadnych używkach wiec jestem wolnym człowiekiem . Widzisz ja nie odczuwam że jestem starszym mężczyzną , dbam o siebie , zrzuciłem nadwagę wdw a razy w tygodniu jeżdżę sobie z piękną , inteligentną i wysportowaną Panią na zajęcia , pracujemy z młodzieżą a za kilka dni jedziemy na obóz kondycyjny z właśnie młodzieżą , wspaniałą nie pijacka grupą a oddanymi młodszymi przyjaciółmi . A ty siedź pierdoło na tym OX sie i wal swoje smuty pewnie jedynie tyle potrafisz i jest to szczyt twoich możliwości . Te epitety , typu ośle , baranie to oczywiście przesada , tym sposobem wchodzę w twoje kulturowe bycie na przeciw abyś lepiej się poczuł , pewnie to twój sposób na porozumiewanie się na co dzień , nie mam na celu cie obrażać czy coś w tym stylu bywaj PRZEPIERÓNIE hehe.
Przepierón
04-07-2017 19:59
Przepierón
@kwantan
być baranem w oczach absolutnego kretyna to przyjemność wysoko ceniona przez znawców.
Nie zapomniałem że jesteśmy rówieśnikami, jednak w przeciwieństwie do ciebie zgrzybiały moherze ja czuję się młodo.
Ja muszę pić ok. 1,5 litra wody dziennie, ale lekarz mi nic nie mówił że to jest nałóg, ba alkoholizm, porozmawiam z nim czy coś ukrywa przede mną, hahaha
Pozdrawiam
kwantan
04-07-2017 20:17
kwantan
2,5 litra wody średnio zmineralizowanej . Ten twój lekarz jest tyle wart co ty , niedoinformowani jesteście ale co tam jak wydupczysz ze dwa jabole to się wyrównuje stan płynów . Jakie walisz ? jakiś " Czar PGR-u czy też " Uśmiech traktorzysty " nie znam sie na tych waszych wynalazkach , markach win z tej półki hehe . Pozdrawiam cię również tępaku hehehehe ;)
wisiketa
04-07-2017 21:02
wisiketa
Jak ktoś nie pije to niech się nie wtrąca między wódkę a zakąskę. amen
ciamajda
04-07-2017 21:06
ciamajda
kwantan@ dlaczego wszystkim ubliżasz? a do Przepieróna i tak Ci wiele brakuje.
Przepierón
04-07-2017 21:12
Przepierón
@kwantan
być tępakiem w oczach absolutnego kretyna to przyjemność również wysoko ceniona przez znawców.
Jak się nie znasz to czego dyskutujesz, co sie martwisz co się smucisz ze wsi jesteś na wieś wrócisz.
kwantan, sen ci dobrze zrobi, wyspej sie dobrze synciu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Stalownicy odrobili straty z pierwszego meczu, ale w karnych lepsi byli Finowie

16-01-2018 23:59

Koniec pięknej przygody Trzyńca z Ligą Mistrzów. Pięknej, bo podopieczni Vaclava Varadi napisali nowy rozdział w historii klubu. Rozdział, który zakończył się w półfinale.

wyświetleń: 67komentarzy: 0

Strajk kobiet w Cieszynie

16-01-2018 22:25

Jutro (17.01) kobiety znów wyjdą na ulice. Strajk pod hasłem ''Deja Vu'' odbędzie się nie tylko w wielkich miastach. Swój udział w akcji zapowiedziały również mniejsze miejscowości. W Cieszynie Strajk Kobiet odbył się dziś (16.01).

wyświetleń: 371komentarzy: 1

Na papierze dłużej potrwa

16-01-2018 20:15

Zazwyczaj myślimy o tym w drugiej połowie kwietnia, ale urzędy skarbowe już przypominają, że można składać zeznania podatkowe. Najlepiej drogą elektroniczną, bo przy okienku od tego roku postoimy dłużej. Chcesz zaoszczędzić czas, złóż zeznanie podatkowe elektronicznie - do tego namawia Urząd Skarbowy w Cieszynie.

wyświetleń: 512komentarzy: 0

Halo drogowcy - mamy zimę

16-01-2018 19:15

Być może dodatnie temperatury i brak śniegu uśpiły czujność drogowców, jednak to nie jest to żadnym usprawiedliwieniem. Bo to, co dzisiaj po południu działo się na niektórych odcinkach dróg w naszym powiecie, kierowcy nazywali krótko - żenadą. Więcej słów nie nadaje się do cytowania.

wyświetleń: 3445komentarzy: 6

Sejmik przyjął budżet

16-01-2018 17:25

Sejmik Województwa Śląskiego przyjął Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2018-2030 oraz budżet województwa na 2018 r. Za przyjęciem uchwały budżetowej było 25 radnych, 13 opowiedziało się przeciw

wyświetleń: 309komentarzy: 0

Gdzie szusować/ gdzie na łyżwy? (odc. 6 sezon 2017/2018)

16-01-2018 16:00

Dzięki mroźnej pogodzie uruchomione zostały kolejne wyciągi narciarskie. Narciarze mogą szykować się do podboju stoków. W Wiśle wyciągi są czynne!  

wyświetleń: 620komentarzy: 0

Najmłodsi stela 05/629/2018

16-01-2018 14:00

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 3122komentarzy: 0

Prezydent pochodzący z Jabłonkowa?

16-01-2018 12:30

W Czechach trwają wybory prezydenckie. Aktualny prezydent Milosz Zeman, któremu przy założeniu, że frekwencja będzie niska „wróżono” że może wygrać w pierwszej turze, udało się otrzymać 38,6 proc. głosów,  tuż za nim jest, pochodzący z Jabłonkowa, przewodniczący Czeskiej Akademii Nauk Jirzi Drahosz - 26,6 proc.

wyświetleń: 881komentarzy: 0

Brenna - słońce ogrzeje szkołę

16-01-2018 10:30

Niebawem ruszą prace remontowe w Szkole Podstawowej nr 2 w Brennej. Wójt gminy właśnie podpisał umowę z wykonawcą. Zakres prac w placówce jest bardzo szeroki.

wyświetleń: 774komentarzy: 1

Znowu wieje

16-01-2018 09:55

Meteorolodzy ostrzegają przed silnym wiatrem