Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3101komentarzy: 15

''Łapki na kierownicę''

20-06-2017 09:30

Jej zadaniem jest uświadomienie kierujących, jak duże zagrożenie niesie za sobą używanie telefonu trzymanego w ręku podczas kierowania pojazdem. Ruszyła ogólnopolska kampania ''Łapki na kierownicę''.
Śląscy policjanci w ubiegłym roku podjęli działania wobec ponad 7 tysięcy kierowców, którzy korzystali z telefonu w trakcie jazdy.  fot: Śląska Policja Śląscy policjanci w ubiegłym roku podjęli działania wobec ponad 7 tysięcy kierowców, którzy korzystali z telefonu w trakcie jazdy. fot: Śląska Policja

W dniach od 14 do 25 czerwca w całej Polsce prowadzona będzie kampania "Łapki na kierownicę". Podstawowym jej celem jest uświadomienie kierującym pojazdami o niebezpieczeństwie, jakie niesie za sobą trzymanie w ręku telefonu komórkowego w czasie prowadzenia auta.  Używanie telefonu komórkowego nie jest bezpośrednią przyczyną, jednak właśnie rozproszenie uwagi telefonem częstokroć prowadzi do nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu innemu pojazdowi, niezachowania bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami, a w konsekwencji do wypadku, czy kolizji na drodze.

Jak informują mundurowi, śląscy policjanci w ubiegłym roku podjęli działania wobec ponad 7 tysięcy kierowców, którzy korzystali z telefonu w trakcie jazdy. W tym roku, to już ponad 3200 odnotowanych takich właśnie niewłaściwych zachowań za kierownicą.

Przypomnijmy, korzystanie z telefonu komórkowego jest wykroczeniem, za które grozi 200 złotych mandatu i 5 punktów karnych. Prowadzona akcja ma także przekonać pasażerów, by to właśnie oni wyręczali kierowców w odbieraniu telefonów w czasie jazdy.

W trakcie akcji kierowcom, którzy w czasie prowadzonej kampanii pozwolą sobie na korzystanie z "komórki", policjanci będą przekazywali ulotkę zawierającą informację, jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą "telefon za kierownicą".

(red.mat.pras)

 

źródło: ox.pl
dodał: CR 20-06-2017 09:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (15)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

tomi71
20-06-2017 10:19
tomi71
gdyby się policji chciało to ilość kierowców przyłapanych na rozmowach z telefonem przy uchu i za kierownicą była by pewnie setki razy większa. I odnoszę wrażenie, że sprawa dotyczy w większej mierze kobiet niż mężczyzn. Wystarczy przystanąć na chodniku wzdłuż np. Mickiewicza ( w Skoczowie) aby wyłapać w jedno popołudnie kilkadziesiąt osób ...tylko po co policja ma sobie kłopot robić ...to jest martwy przepis, którym maskuje się inne wykroczenia.
internista
20-06-2017 13:59
internista
Zawsze się zastanawiałem czym różni się trzymanie telefonu w ręce podczas rozmowy ( nie mówię tu o pisaniu SMS czy przeglądaniu fejsa ) od trzymania mikrofonu od CB-Radio
W obu przypadkach się trzyma w ręce i mówi
MarcinD
20-06-2017 14:14
MarcinD
Internista - dokładnie tak. Tak samo trzymasz "coś" w rękach i odwraca Ci to uwagę. że nie wspomnę o zapalaniu papierosa na przykład.
SmiechnaSali
20-06-2017 17:17
SmiechnaSali
Rozprasza rozmowa a nie brak ręki na kierownicy ale jak piszą tu tacy, co stoją na Mickiewicza i gapią się na jadące auta, to nie ma się co dziwić, że nie wiedzą.
fazol1
20-06-2017 19:14
fazol1
Prawda jest taka że mandaty płacą pechowcy którzy dali się przyłapać. A rozmawiają wszyscy. Tylko nieliczni używają zestawów gł. mówiących czy słuchawek. I z obserwacji wiem że sporo kierowców nie radzi sobie z prowadzeniem i rozmową przez tel jednocześnie. Złym przykładem świecą policjanci którzy nagminnie łamią ten przepis. I to nie istotne czy jedzie służbowym czy prywatnym autem. Pewnie wielu policjantów się obuży ale taka prawda, zacznijcie pożądki od własnej firmy. Aha i jazda z zapiętym pasem to nie obciach panowie w mundurach.
tomi71
21-06-2017 08:40
tomi71
jak zwykle śmiech na sali :) tu nie chodzi o rozmowę tylko o odwrócenie uwagi- wzroku od tego co dzieje się na drodze w momencie szukania telefonu i szukania "guzika słuchawki". Zresztą cóż tu dyskutować ...jest zakaz to można go egzekwować i tyle.
SmiechnaSali
21-06-2017 08:48
SmiechnaSali
@ tomi71
Człowieku, pojęcia nie masz na temat, o którym piszesz. Rozmowa z kierowcą autobusu w czasie jazdy też jest zabroniona z powodu szukania guzika ??? Odwraca uwagę rozmowa!!! Rozprasza rozmowa!!! Dekoncentruje rozmowa!!! A nie szukanie telefonu ! Czyli wg Ciebie jak potrafię odebrać rozmowę bez patrzenia na telefon i sięgnąć po niego bez patrzenia to mogę rozmawiać? Kolejna debilna kampania nie zwracająca uwagi na sedno problemu.
efelinqa
21-06-2017 08:57
efelinqa
CZY TO PRZYPADEK CZY NIE, ŻE NA FOTO U GÓRY JEST TYPOWY BURACZANY KIEROWCA BMW ?? CHYBA POWINNI TĘ AKCJĘ OGRANICZYĆ WŁAŚNIE DO BURACZANYCH WŁAŚCICIELI TEJ MARKI.....
tomi71
21-06-2017 09:03
tomi71
to jadąc z pasażerem nie możesz rozmawiać? ...z dzieckiem ...z żoną ...to proponuję zakaz wożenia pasażerów w autach, bo a nuż ktoś się do Ciebie odezwie i Cię zdekoncentruje. ...i dalej śmiech na sali czuwa :) zresztą warto w takim razie zapytać ustawodawców o podstawę tego ograniczenia.
SmiechnaSali
21-06-2017 09:15
SmiechnaSali
@ tomi 71
Możesz rozmawiać z pasażerami, podobnie jak przez zestaw głośnomówiący ale to rozprasza, nie mówiąc o dziecku, zwłaszcza w foteliku na tylnym siedzeniu. Jeśli tego nie rozumiesz, to rozmowa dalsza jest bezcelowa.
Volvik
21-06-2017 09:38
Volvik
Nad czym tu tyle dyskutować? Jest przepis i należy się do niego stosować.
A kto go łamie to świadomie naraża się na konsekwencje i tyle...
Po co te filozofie o CB, dzieciach, fotelikach, etc... przecież to nic nie zmieni, przepis przecież mówi wyraźnie o co chodzi.
Ale Polak jak to Polak, zawsze wszystko musi po swojemu interpretować...
SmiechnaSali
21-06-2017 21:40
SmiechnaSali
@volvik
Cyt:" Ale Polak jak to Polak, zawsze wszystko musi po swojemu interpretować..."; na dowód czego daleko nie trzeba szukać przykładu, wystarczy Twoje posty w sąsiednim temacie przeczytać...
Volvik
22-06-2017 09:43
Volvik
@SmiechnaSali
Tutaj też odwracasz kota ogonem? Zarówno tam, jak i tu mówię o znajomości przepisów i konieczności stosowaniu się do nich, a Ty...???
A Ty jak zwykle, temat zastępczy, jak nie drzewa, to foteliki, etc, etc... i tak przy większości tematów.
Zawsze wyimaginujesz jakiś problem, aby tylko odwrócić uwagę od sedna tematu źródłowego. Ciekawe jaki masz w tym cel? A może nie masz żadnego, tylko tak po prostu sobie piszesz, aby się dowartościować.
SmiechnaSali
23-06-2017 13:51
SmiechnaSali
Volvik
Przerost formy nad treścią, wydaje Ci się, że jak dużo piszesz, to nikt nie zorientuje się, że bez sensu. Ty sobie lepiej z tej stróżówki swojej jak masz tam telefon, to zadzwoń do MZD Skoczów, to Ci powiedzą, które drogi są powiatowe a które gminne. Tam tematu nie zakończyłeś a tu będziesz udawał że się znasz negusie jeden hehehe.
Volvik
25-06-2017 12:48
Volvik
@SmiechnaSali
Posłuchaj no dzieciaczku!
Daruj sobie te swoje przemądrzałe złośliwości i nie przenoś swoich smutków i żali z innych tematów, bo jeszcze ktoś pomyśli że coś z tobą nie tak.
A jak cierpisz na nadmiar czasu to sam się zgłoś do MZD Skoczów i zaoferuj się do obcinki tych drzew. Na pewno będzie z tego więcej pożytku niż z tych twoich tu dziecinnych mądrostek.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Gość OX.pl - Małgorzata Mendel

21-09-2017 19:30

Gość Ox.pl - Małgorzata Mendel. O najbliższej edycji Festiwalu Viva il canto, akrobatyce finansowej i tangu w Cieszynie. Dyrektor opowiada również o zaproszonych gościach, cenach biletów i festiwalowej publiczności. Dlaczego Jacek Porzycki wspomina też o zielonych oczach, uciszaniu serca i mediolańskiej La Scali? O tym dowiecie się Państwo z dzisiejszego odcinka.

wyświetleń: 520komentarzy: 0

Kiedy można składać reklamację? Konsument zawsze ma możliwość dochodzenia swoich praw

21-09-2017 17:45

Bardzo często podczas różnego rodzaju wyprzedaży można spotkać się z informacją „towar przeceniony nie podlega zwrotowi ani wymianie”. Owszem, oznacza to że jeżeli produkt przestanie nam się z jakiegoś powodu podobać, nie możemy oddać go do sklepu bez podania przyczyny. Jednak nawet wtedy warto zachować dowód zakupu, ponieważ niezależnie od tego, jakie informacje otrzymamy od sprzedawcy, odpowiada on za swój towar nawet przez 2 lata, jeżeli towar jest wadliwy w chwili wydania przy zakupie.

wyświetleń: 533komentarzy: 0

Komunikacja miejska za darmo dla kierowców

21-09-2017 17:20

Już jutro (22.09) z okazji Światowego Dnia bez Samochodu, na terenie Cieszyna przewidziane są rozmaite działania, mające na celu zachęcenie lokalnej społeczności do skorzystania w tym dniu z transportu publicznego, bądź też z rowerów. Nadmierna ilość samochodów od wielu lat stanowi problem polskich miast.

wyświetleń: 2720komentarzy: 2

Wyremontowali wydział

21-09-2017 17:15

W Starostwie po generalnym remoncie w Wydziale Architektury i Budownictwa pojawiło się dziewięć nowych biur.

wyświetleń: 874komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

21-09-2017 15:40

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 307komentarzy: 0

Stany rzek wysokie

21-09-2017 15:00

Pada i będzie padać – tak wieszczą meteorolodzy. Jeśli rzeczywiście – wody będzie przybywać. Już teraz stany niektórych rzek w regionie przekroczyły stan ostrzegawczy, w niektórych zaś zanotowano stan wysoki.

wyświetleń: 9456komentarzy: 0

Droga na Skalite na ukończeniu

21-09-2017 13:45

Na ukończeniu jest projekt drogi z Jaworzynki na Słowację – do Skalitego. Dokonano pierwszego odbioru prac.

wyświetleń: 1906komentarzy: 2

Ligocki i Miasto Cieszyn będą współpracować

21-09-2017 12:15

We wtorek (19.09) utytułowany polski snowboardzista Mateusz Ligocki podpisał list intencyjny z Miastem Cieszyn. Strony zadeklarowały współpracę na rzecz promocji cieszyńskiego sportu.

wyświetleń: 1057komentarzy: 5

Pomóżmy dzieciom wrócić do domu!

21-09-2017 12:05

Już w najbliższą sobotę w Międzyświeciu można pomóc dzieciakom, wychowankom miejscowego Domu Dziecka. Co trzeba zrobić? – wystarczy się dobrze bawić!

wyświetleń: 910komentarzy: 0

Sędzia Anna Maria Wesołowska spotkała się z uczniami w Skoczowie

21-09-2017 10:30

W środę (20.09) z uczniami skoczowskich szkół spotkała się sędzia Anna Maria Wesołowska. Jest to postać bardzo ciekawa, ponieważ oprócz długoletniej praktyki sędziowskiej może również pochwalić się karierą telewizyjną - występuje w jednym z programów starających się ukazać rzeczywistość sali sądowej oraz pracy organów ścigania.