Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3192komentarzy: 15

''Łapki na kierownicę''

20-06-2017 09:30

Jej zadaniem jest uświadomienie kierujących, jak duże zagrożenie niesie za sobą używanie telefonu trzymanego w ręku podczas kierowania pojazdem. Ruszyła ogólnopolska kampania ''Łapki na kierownicę''.
Śląscy policjanci w ubiegłym roku podjęli działania wobec ponad 7 tysięcy kierowców, którzy korzystali z telefonu w trakcie jazdy.  fot: Śląska Policja Śląscy policjanci w ubiegłym roku podjęli działania wobec ponad 7 tysięcy kierowców, którzy korzystali z telefonu w trakcie jazdy. fot: Śląska Policja

W dniach od 14 do 25 czerwca w całej Polsce prowadzona będzie kampania "Łapki na kierownicę". Podstawowym jej celem jest uświadomienie kierującym pojazdami o niebezpieczeństwie, jakie niesie za sobą trzymanie w ręku telefonu komórkowego w czasie prowadzenia auta.  Używanie telefonu komórkowego nie jest bezpośrednią przyczyną, jednak właśnie rozproszenie uwagi telefonem częstokroć prowadzi do nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu innemu pojazdowi, niezachowania bezpiecznej odległości pomiędzy pojazdami, a w konsekwencji do wypadku, czy kolizji na drodze.

Jak informują mundurowi, śląscy policjanci w ubiegłym roku podjęli działania wobec ponad 7 tysięcy kierowców, którzy korzystali z telefonu w trakcie jazdy. W tym roku, to już ponad 3200 odnotowanych takich właśnie niewłaściwych zachowań za kierownicą.

Przypomnijmy, korzystanie z telefonu komórkowego jest wykroczeniem, za które grozi 200 złotych mandatu i 5 punktów karnych. Prowadzona akcja ma także przekonać pasażerów, by to właśnie oni wyręczali kierowców w odbieraniu telefonów w czasie jazdy.

W trakcie akcji kierowcom, którzy w czasie prowadzonej kampanii pozwolą sobie na korzystanie z "komórki", policjanci będą przekazywali ulotkę zawierającą informację, jakie niebezpieczeństwa niesie za sobą "telefon za kierownicą".

(red.mat.pras)

 

źródło: ox.pl
dodał: CR 20-06-2017 09:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (15)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

tomi71
20-06-2017 10:19
tomi71
gdyby się policji chciało to ilość kierowców przyłapanych na rozmowach z telefonem przy uchu i za kierownicą była by pewnie setki razy większa. I odnoszę wrażenie, że sprawa dotyczy w większej mierze kobiet niż mężczyzn. Wystarczy przystanąć na chodniku wzdłuż np. Mickiewicza ( w Skoczowie) aby wyłapać w jedno popołudnie kilkadziesiąt osób ...tylko po co policja ma sobie kłopot robić ...to jest martwy przepis, którym maskuje się inne wykroczenia.
internista
20-06-2017 13:59
internista
Zawsze się zastanawiałem czym różni się trzymanie telefonu w ręce podczas rozmowy ( nie mówię tu o pisaniu SMS czy przeglądaniu fejsa ) od trzymania mikrofonu od CB-Radio
W obu przypadkach się trzyma w ręce i mówi
MarcinD
20-06-2017 14:14
MarcinD
Internista - dokładnie tak. Tak samo trzymasz "coś" w rękach i odwraca Ci to uwagę. że nie wspomnę o zapalaniu papierosa na przykład.
SmiechnaSali
20-06-2017 17:17
SmiechnaSali
Rozprasza rozmowa a nie brak ręki na kierownicy ale jak piszą tu tacy, co stoją na Mickiewicza i gapią się na jadące auta, to nie ma się co dziwić, że nie wiedzą.
fazol1
20-06-2017 19:14
fazol1
Prawda jest taka że mandaty płacą pechowcy którzy dali się przyłapać. A rozmawiają wszyscy. Tylko nieliczni używają zestawów gł. mówiących czy słuchawek. I z obserwacji wiem że sporo kierowców nie radzi sobie z prowadzeniem i rozmową przez tel jednocześnie. Złym przykładem świecą policjanci którzy nagminnie łamią ten przepis. I to nie istotne czy jedzie służbowym czy prywatnym autem. Pewnie wielu policjantów się obuży ale taka prawda, zacznijcie pożądki od własnej firmy. Aha i jazda z zapiętym pasem to nie obciach panowie w mundurach.
tomi71
21-06-2017 08:40
tomi71
jak zwykle śmiech na sali :) tu nie chodzi o rozmowę tylko o odwrócenie uwagi- wzroku od tego co dzieje się na drodze w momencie szukania telefonu i szukania "guzika słuchawki". Zresztą cóż tu dyskutować ...jest zakaz to można go egzekwować i tyle.
SmiechnaSali
21-06-2017 08:48
SmiechnaSali
@ tomi71
Człowieku, pojęcia nie masz na temat, o którym piszesz. Rozmowa z kierowcą autobusu w czasie jazdy też jest zabroniona z powodu szukania guzika ??? Odwraca uwagę rozmowa!!! Rozprasza rozmowa!!! Dekoncentruje rozmowa!!! A nie szukanie telefonu ! Czyli wg Ciebie jak potrafię odebrać rozmowę bez patrzenia na telefon i sięgnąć po niego bez patrzenia to mogę rozmawiać? Kolejna debilna kampania nie zwracająca uwagi na sedno problemu.
efelinqa
21-06-2017 08:57
efelinqa
CZY TO PRZYPADEK CZY NIE, ŻE NA FOTO U GÓRY JEST TYPOWY BURACZANY KIEROWCA BMW ?? CHYBA POWINNI TĘ AKCJĘ OGRANICZYĆ WŁAŚNIE DO BURACZANYCH WŁAŚCICIELI TEJ MARKI.....
tomi71
21-06-2017 09:03
tomi71
to jadąc z pasażerem nie możesz rozmawiać? ...z dzieckiem ...z żoną ...to proponuję zakaz wożenia pasażerów w autach, bo a nuż ktoś się do Ciebie odezwie i Cię zdekoncentruje. ...i dalej śmiech na sali czuwa :) zresztą warto w takim razie zapytać ustawodawców o podstawę tego ograniczenia.
SmiechnaSali
21-06-2017 09:15
SmiechnaSali
@ tomi 71
Możesz rozmawiać z pasażerami, podobnie jak przez zestaw głośnomówiący ale to rozprasza, nie mówiąc o dziecku, zwłaszcza w foteliku na tylnym siedzeniu. Jeśli tego nie rozumiesz, to rozmowa dalsza jest bezcelowa.
Volvik
21-06-2017 09:38
Volvik
Nad czym tu tyle dyskutować? Jest przepis i należy się do niego stosować.
A kto go łamie to świadomie naraża się na konsekwencje i tyle...
Po co te filozofie o CB, dzieciach, fotelikach, etc... przecież to nic nie zmieni, przepis przecież mówi wyraźnie o co chodzi.
Ale Polak jak to Polak, zawsze wszystko musi po swojemu interpretować...
SmiechnaSali
21-06-2017 21:40
SmiechnaSali
@volvik
Cyt:" Ale Polak jak to Polak, zawsze wszystko musi po swojemu interpretować..."; na dowód czego daleko nie trzeba szukać przykładu, wystarczy Twoje posty w sąsiednim temacie przeczytać...
Volvik
22-06-2017 09:43
Volvik
@SmiechnaSali
Tutaj też odwracasz kota ogonem? Zarówno tam, jak i tu mówię o znajomości przepisów i konieczności stosowaniu się do nich, a Ty...???
A Ty jak zwykle, temat zastępczy, jak nie drzewa, to foteliki, etc, etc... i tak przy większości tematów.
Zawsze wyimaginujesz jakiś problem, aby tylko odwrócić uwagę od sedna tematu źródłowego. Ciekawe jaki masz w tym cel? A może nie masz żadnego, tylko tak po prostu sobie piszesz, aby się dowartościować.
SmiechnaSali
23-06-2017 13:51
SmiechnaSali
Volvik
Przerost formy nad treścią, wydaje Ci się, że jak dużo piszesz, to nikt nie zorientuje się, że bez sensu. Ty sobie lepiej z tej stróżówki swojej jak masz tam telefon, to zadzwoń do MZD Skoczów, to Ci powiedzą, które drogi są powiatowe a które gminne. Tam tematu nie zakończyłeś a tu będziesz udawał że się znasz negusie jeden hehehe.
Volvik
25-06-2017 12:48
Volvik
@SmiechnaSali
Posłuchaj no dzieciaczku!
Daruj sobie te swoje przemądrzałe złośliwości i nie przenoś swoich smutków i żali z innych tematów, bo jeszcze ktoś pomyśli że coś z tobą nie tak.
A jak cierpisz na nadmiar czasu to sam się zgłoś do MZD Skoczów i zaoferuj się do obcinki tych drzew. Na pewno będzie z tego więcej pożytku niż z tych twoich tu dziecinnych mądrostek.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Na żywo: konferencja prasowa

18-11-2017 18:25

Konferencja prasowa po Konkursie drużynowym Pucharu Świata w Wiśle

wyświetleń: 5komentarzy: 0

Cieszyn oczami Dariusza Orszulika

18-11-2017 18:15

Wczoraj (17.11) w galerii na piętrze Księgarni Piastowskiej w Cieszynie miał miejsce wernisaż wystawy Dariusza Orszulika "Cieszyn jest piękny".

wyświetleń: 36komentarzy: 0

Cieszyn zapalił się na fioletowo

18-11-2017 16:30

Wcześniactwo to nie wyrok, jednak ciągle wiele rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych nie wie gdzie szukać wsparcia i pomocy. Celem wczorajszej (17.11) fioletowej akcji, która miała miejsce m.in.w Cieszynie było zwrócenie uwagi, właśnie na problem wcześniactwa. 

wyświetleń: 225komentarzy: 0

XVIII Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek

18-11-2017 15:00

W czwartek 16 listopada 2017 roku w auli Szkoły Podstawowej w Zebrzydowicach odbył się XVIII Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek – eliminacje.

wyświetleń: 157komentarzy: 0

Strażnicy kontrolowali niewidzialnych

18-11-2017 13:40

Niewidzialni piesi i rowerzyści. Jak to możliwe? Bez właściwych odblasków na nieoświetlonej drodze wieczorem jesteśmy praktycznie niewidoczni. Właśnie takich pieszych i rowerzystów wyłapywali czeskocieszyńscy strażnicy miejscy podczas akcji „Zmierzch”.

wyświetleń: 823komentarzy: 0

Zgłoś swoje drzewo

18-11-2017 12:40

Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja to propozycja dla wszystkich miłośników przyrody. Zwraca uwagę na drzewa i ich historie jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. To także doskonała okazja do promocji swojej miejscowości oraz integracji lokalnej społeczności. Na zgłoszenia drzew do konkursu Drzewo Roku 2018 czekamy do końca listopada.

wyświetleń: 471komentarzy: 1

Na żywo: Silesia Cup

18-11-2017 11:50

W sobotę 18 listopada na kompleksie małych skoczni narciarskich w centrum Wisły odbywają się zawody Silesia CUP w skokach narciarskich na igelicie dzieci i młodzieży.

wyświetleń: 422komentarzy: 0

1,9 mln zł na strażnicę

18-11-2017 11:35

1,9 mln zł – tyle ma kosztować rozbudowa strażnicy OSP w Grodźcu. Budynek będzie dwukrotnie większy.

wyświetleń: 452komentarzy: 0

Pamiętają o poległych Polakach

18-11-2017 10:00

Dawna Karwina, choć już praktycznie nie istnieje, nadal pozostaje w pamięci jej byłych mieszkańców oraz w pamięci ich potomków. Również Polacy polegli w czasie wojny mogą tam liczyć na pamięć.

wyświetleń: 243komentarzy: 0

Skoczkowie w strefie kibica!

18-11-2017 07:00

Za nami pierwszy dzień sportowych zmagań na skoczni narciarskiej w Wiśle Malince. Tysiące osób na skoczni kibicowało zawodnikom. Setki osób bawiło się także w wiślańskiej strefie kibica.