Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3204komentarzy: 5

Mistrzowie na scenie

19-06-2017 10:15

50. Dni Skoczowa przeszły do historii. W niedzielny wieczór zebranych na rynku rozbawiali dwaj mistrzowie słowa - Marian Opania i Wiktor Zborowski. Przypomnieli legendarne piosenki kabaretowe w tym - 'Ja mam już dosyć swojej żony'. Były utwory Młynarskiego, nie zabrakło też kultowego skeczu 'sęk'.
NA 50. Dniach Skoczowa wystąpili Marian Opania i Wiktor Zborowski. fot. Jan Bacza NA 50. Dniach Skoczowa wystąpili Marian Opania i Wiktor Zborowski. fot. Jan Bacza

Z Wiktorem Zborowskim i Marianem Opanią rozmawiał Jan Bacza.

Czy panowie na Śląsku Cieszyńskim, na południu województwa pojawiacie się? Wypoczywacie tu, czy tylko praca?
Wiktor Zborowski - Zawodowo tak, to sie zdarza. Prywatnie to bardzo rzadko.
Marian Opania – Gdy żył mój brat, to jeździłem do Żabnicy koło Węgierskiej Górki. Namiętnie. Ale brat niestety, wziął i umarł. Jest to dla mnie zbyt bolesne miejsce. Trzy lata tam nie byłem.

Pan Wiktor zapewne kojarzy Czesława Kanafka i jego słynne armaty, które zagrały w ‘Ogniem i Mieczem’.

- WZ – Tak, spotkaliśmy się tutaj na rynku, oglądaliśmy zdjęcia. Była chwila wspomnień, bardzo piękne rzeczy to były.

Chciałem zapytać o humor żydowski. Przypomnieliście jeden z najsłynniejszych żartów, skeczy – ‘Sęk’. Pan wspominał na scenie, że takie utwory praktycznie już nie powstają.

MO – Teraz takich utworów już nikt nie pisze. Ja staram sie pisać, przerabiać teksty. Np. tekst ‘Pies mojej żony’. Nie wiedziałem co to jest, było to tak ‘średnio’ napisane. Niektórzy twierdzą, że jest to tekst autorstwa Mariana Hemara. Ale troszkę za słabe to było. Przerobiłem to i mówię, święcę tryumfy, bo ja czuję ten szmoncesowy żart, humor. Przedziwna rzecz, moje zauroczenie tym. Ja w zasadzie odkupuję grzechy mojej rodziny, która była antysemicka. A ja uwielbiam kulturę żydowską. W ogóle uwielbiam inne kultury. Czy romską, czy ukraińską, rosyjską, nawet niemiecką. Inny typ kultury, mnie ciekawią takie rzeczy. One ubogacają nas. Nie zaskorupiajmy się w tak zwanej ‘polskości’. Każdy z nas ma inne pochodzenie. Ja mam tatarsko-włosko-ukraińskie. Czyli co, nie jestem prawdziwym Polakiem?

Na czym polega humor żydowski, to nie tylko o to, że występuje tam postać Żyda. To jest inny typ humoru.

MO- problem jest taki, że wykonywanie szmoncesu pachnie antysemityzmem. Jeżeli przedrzeźnia się ich sposób mówienia, ich nadmienią interesowność, geszefciarstwo. Ja zawsze mówię z ciepłem, z sympatią w związku z czym Żydzi nie mają nic przeciwko mnie. Nawet zaproponowali występ w Muzeum Żydowskim, później padła propozycja występu w synagodze. Ja im mówię – akurat tydzień temu czytałem Mękę Pańską… ale to im nie przeszkadza.

Wspomniał pan, że jest jednym z niewielu osób, które pisze takie teksty…

MO - … może nie tyle piszę, co opracowuję. Ale sądzę, żebym potrafił. Podobnie jak Wiktor, mamy dość podobne poczucie humoru, bawią nas te same rzeczy, ale nie chamskie, raczej z tej wyższej półki.

Mówiąc współczesnym językiem, jesteście panowie stand-uperami. Tam jednak to chamstwo, o którym pan wspomniał, się pojawia.

MO - No są chamskie i to nas boli. To boli, że ta polska sztuka estradowa zaczyna upadać. Co to oznacza. Występowaliśmy kilka razy w grupie artystów, którzy to robili. Ja wsłuchałem się w niektóre teksty, w sposób chamski podawane. Gdyby oni mieli opiekę artystyczną, gdyby pewne rzeczy były wyczyszczone , mówię tutaj o wulgaryzmach, to byłyby to dobre teksty. Ale brakuje tej opieki artystycznej. Oni hulają sobie po Polsce i to niestety publiczność zgromadzona w halach, czy plenerach przyjmuje za dobrą monetę. Rechoczą ludzie. Im więcej słów ‘dupa’, ‘kurwa’ tym lepiej. W związku z czym naród zaczyna się źle edukować pod tym względem. To mnie strasznie boli. Często to powtarzam, że kolejne rządy mają w sempiternie kulturę i sztukę. Budują piękne muzea, piękne filharmonie, tylko w środki jest czasem ‘kiepściawo’, bo nie ma na to pieniędzy. I zarówno platforma, jak i PiS teraz trochę przesadza znowu z Żołnierzami Wyklętymi, tak jakby AK się nie liczyło. Tak, oczywiście trzeba oddać hołd tym, który rzeczywiście do lat sześćdziesiątych walczyli z komuną, znałem takie przypadki. Ale też odróżniać od zwykłych bandytów. Tak z lewej strony jak i z prawej. Nie można wszystkich do jednego worka.

Dziękuję za rozmowę.

źródło: ox.pl
dodał: JB 19-06-2017 10:15
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (5)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

marian1951
19-06-2017 11:24
marian1951
Święte słowa Panowie.Jesteście wielcy.
wodz dziewieciu niedzwiedzi
19-06-2017 12:14
wodz dziewieciu niedzwiedzi
witam nie wiem jak ta pani ma na nazwisko ale polecił bym jej udać sie na szkołe do skoczowa jak sie organizuje imprezy !żadnych nerwowych sytuacji, wszystko w miłej atmosferze i program lepszy!no cóż DOBRA ZMIANA dotarła do cieszyna
Brzidok
19-06-2017 15:11
Brzidok
W Skoczowie występowali artyści a w Cieszynie same gwiazdy, np Krawczyk parostatkiem dryfował no i pierwszoplanowi porządkowi których było wszędzie wspaniale widać. Ta Pani organizator może już tego nie widziała bo na bankiecie balowała.
torcin
19-06-2017 15:49
torcin
Opania to artysta?no to jakaś nowość, poza tym brud smród i śpiące menele na przeciw OSP na ławeczce. Do tego porozbijane butelki po piwie przy ławeczkach na przeciw sceny. Jak na 50lecie to bieda z nędzą.
Przepierón
19-06-2017 17:42
Przepierón
śpiące menele na ławeczce na przeciw OSP można codziennie zobaczyć, także myślę że to z dniami Skoczowa nie ma nic wspólnego.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Jan Olbrycht europosłem roku 2018!

21-03-2018 19:30

Jan Olbrych po raz trzeci otrzymał nagrodę MEP Awards 2018, tym razem  w kategorii sprawy gospodarcze i monetarne. Nagrodę przyznano za pracę nad wieloletnim budżetem Unii.

wyświetleń: 441komentarzy: 3

Mokate - Pracodawca Godny Zaufania

21-03-2018 17:10

Końcem lutego, w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie, ogłoszono wyniki VII edycji konkursu o tytuł „Pracodawca Godny Zaufania”. W konkursie nagrodzono firmy, które wyróżniają się odpowiedzialną, zgodną z normami europejskimi polityką pracowniczą i socjalną. Wśród laureatów znalazło się Mokate, które otrzymało nagrodę w kategorii „programy stażowe”.

wyświetleń: 1085komentarzy: 0

Bezpieczeństwo priorytetem

21-03-2018 16:10

Promowanie właściwych zachowań i zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym – te słowa były tematem przewodnim dzisiejszego spotkania policjantów cieszyńskiej drogówki i kierowców rajdowych z uczniami szkoły w Ochabach Małych.

wyświetleń: 378komentarzy: 0

Goleszów - odbiorą stare graty

21-03-2018 15:00

Meble, ale i inne wielkogabarytowe przedmioty będzie można oddać podczas zbiórki odpadów, którą od połowy kwietnia zaplanowano w sołectwach gminy Goleszów.

wyświetleń: 1034komentarzy: 0

Gość Ox.pl - zespół ''Lunatyp'' z Cieszyna

21-03-2018 14:00

O nietypowych miejscach koncertów, byciu czarownicą i ilustracjach muzycznych. Jak Goście poradzili sobie z piosenką na żywo? Zapraszamy do oglądania i słuchania "Lunatypu".

wyświetleń: 591komentarzy: 0

Edukują by było bezpieczniej

21-03-2018 13:40

Od samego rana policjanci cieszyńskiej drogówki prowadzą na terenie całego powiatu działania "Bezpieczny pieszy". Podobnie jak w poprzednich tego typu akcjach, celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przestrzeganie przepisów związanych z korzystaniem z dróg przez pieszych. 

wyświetleń: 695komentarzy: 0

Trzecia środa za darmo w Kolejach Śląskich

21-03-2018 12:00

W poniedziałek (19.03) prezes Kolei Śląskich oficjalnie przedstawił kolejny projekt spółki, który ma wejść w życie już w najbliższą środę – 21 marca. Zgodnie z jego założeniami w każdą trzecią środę miesiąca kierowcy samochodów będą mogli poruszać się pociągami Kolei Śląskich za darmo.

wyświetleń: 1076komentarzy: 2

Historia muzyki na Śląsku Cieszyńskim

21-03-2018 10:47

We wtorek (20.03) na terenie Biblioteki Miejskiej w Cieszynie odbyło się spotkanie w ramach sekcji "przeszłość i teraźniejszość" cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W czasie spotkania zaproszony gość, prof. dr hab. Magdalena Dziadek, opowiedziała o historii muzyki na terenie Śląska Cieszyńskiego.

wyświetleń: 335komentarzy: 0

Wiosenne spotkanie nestorów

21-03-2018 09:12

We wtorek (20.03) na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji, działającego przy Spółdzielni Mieszkaniowej "Cieszynianka" odbyło się wiosenne spotkanie nestorów. Na uroczyste spotkanie zostali zaproszeni "nestorzy", czyli osoby, które ukończyły 75. rok życia a zamieszkują na osiedlu Pogórze w Cieszynie.

wyświetleń: 531komentarzy: 0

Wybierzcie tę najpiękniejszą!

21-03-2018 07:30

Konkurs „Popisz się pisanką” jest organizowany przez Miejskie Centrum Kultury Integrator oraz Portal Śląska Cieszyńskiego OX.PL. Do 16 marca MCK otrzymywało prace dzieci. Teraz trwa etap głosowania na najpiękniejsze prace. Zachęcamy do oglądania i głosowania! Wybierzcie tę najpiękniejszą!

wyświetleń: 1338komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .