Wiadomości

Wkrótce w regionie

Czerwiec 2017
P W Ś C P S N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Kontakt24

wyświetleń: 541komentarzy: 0

Zaolzie. 40-lecie harcerskich seniorów

16-06-2017 09:20

Harcerstwo kojarzy się najczęściej z młodzieżą. Zbiórki, biwaki, zloty, obozy, ogniska. Harcerskie piosenki, górskie wycieczki, zdobywanie umiejętności radzenia sobie w terenie. Ale i harcerskie ideały, wśród których prym wiedzie patriotyzm. A co dzieje się z tymi druhami w krótkich zielonych spodenkach i druhenkami w szarych spódniczkach i kolorowych getrach gdy wyrastają już z okresu dziecięcych i młodzieńczych zabaw? Są instruktorami, prowadzą kolejne pokolenia ścieżkami harcerskiego życia.

A gdy mają już nie dwadzieścia kilka a kilkadziesiąt lat? Często nadal z ochotą wdziewają szare i zielone mundurki i zasiadając przy ognisku śpiewają te same, co przed laty harcerskie piosenki. Tworzą tak zwane Kręgi Seniora.

A ten skupiający seniorów polskiego harcerstwa na Zaolziu, HKS (Harcerski Krąg Seniora) „Zaolzie” założony został 40 lat temu. 1 czerwca 1977 roku Bogumił Goj, ówczesny dyrektor Muzeum w Trzyńcu zebrał przedwojennych harcerzy i założyli Krąg Seniorów. Byli to więc harcerze, którzy mundurki Związku Harcerstwa Polskiego nosili już poza państwem polskim, w międzywojennej Czechosłowacji. Już wtedy było to więc harcerstwo polskie poza granicami kraju. I nie działali legalnie, oficjalnie. W ówczesnej rzeczywistości politycznej powołanie oficjalnego kręgu harcerskiego nie było możliwe. Ale przecież nie o formalne istnienie, a rzeczywiste przedwojennym harcerzom chodziło. Chcieli, by coś po nich zostało. By nie zaginęły harcerskie ideały, by mimo formalnego nieistnienia przetrwało to, co w harcerstwie najważniejsze – duch skautingu wzbogacony o polski patriotyzm. Spotykali się więc w swych domach, ogrodach. Przy ogniskach śpiewali harcerskie piosenki. Te same, które śpiewają polscy harcerze na wszystkich ziemiach, gdzie mieszkają i działają. Wyjeżdżali na złazy harcerskich seniorów organizowane w różnych miastach Polski. I tak dotrwali do czasów, kiedy mogli formalnie się zorganizować.

Obecnie Harcerski Krąg Seniora „Zaolzie” funkcjonuje w ramach HPC, czyli Harcerstwa Polskiego w Republice Czeskiej. Spotykają się co miesiąc. Najczęściej są to spotkania towarzyskie typu jajecznica czy po prostu spotkanie przy kominku. Są też widoczni na takich wydarzeniach, jak uroczystości pod Wałką, gdzie przychodzą w harcerskich mundurach. Takich, jaki kto ma, bo przez te lata obowiązujących w ZHP mundurów było kilka wzorów.

A dokładnie w 40 rocznicę zawiązania Kręgu, 1 czerwca tego roku zorganizowali w Domu PZKO) Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w Republice Czeskiej) w Lesznej Dolnej uroczysty apel i ognisko. Licznie przybyli goście – druhny i druhowie z zaprzyjaźnionych kręgów seniora z Polski (z Cieszyna, Bielska-Białej, Strumienia, Sosnowca, Radlina), władze Harcerstwa Polskiego w RC, a także życzliwi harcerzom „cywile”, m.in. Konsul RP w Ostrawie Janusz Bilski czy Prezes PZKO Jan Ryłko. – Nie ukrywam, że dla mnie harcerstwo to coś więcej niż skauting. To element krzewienia patriotyzmu i polskości. I przez 40 lat Harcerski Krąg Seniora wspierał polskie postawy patriotyczne na Zaolziu. Bardzo wam wszystkim za to dziękuje. Dziękuję za waszą ciężką, codzienną pracę i zaangażowanie. Wiem, że Związek Harcerstwa w Republice Czeskiej czerpie z waszych ideałów i wzorów, które im przekazujecie. Mam też nadzieję, że zdrowie będzie wam służyło jak najdłużej i będzie państwo mogli nadal przekazywać swoją wiedzę, propagując na Zaolziu naszą tradycję, historię i wspaniałą postawę harcerską – mówił podczas uroczystego apelu Janusz Bilski.

Gospodarze Domu PZKO w Lesznej zadbali o poczęstunek. A że sporo było gości spoza regionu oprowadzili po Domu opowiadając o działalności ich Koła PZKO. Zwieńczeniem spotkania było tradycyjne harcerskie ognisko. Gdyby nie zaproszona by uświetnić jubileusz kapela „Nowina”, to ognisko harcerskich seniorów nie różniłoby się niczym od każdego innego harcerskiego ogniska. Gawędę wygłosił druh Krzysztof Mitura – naczelnik HPC. Pięknie, metaforycznie mówił o przemierzanym przez harcerzy kolejnych pokoleń górskim szlaku. O wysiłku wędrówki, o poszukiwaniu właściwej drogi. Wreszcie o tym, że każdy następny podążający tym szlakiem może otrzymać od tych, którzy już go przemierzyli pewne rady i wskazówki, ale i tak wiele trudów wędrówki musi pokonać sam. - Druhny i druhowie. Od stu lat wyruszymy na te szlaki. I od stu lat ten najtrudniejszy zdobywamy samotnie. Przykazujemy następnym generacjom tylko wskazówki, ale każdy musi zdobyć doświadczenie na własnej skórze. A kiedy zabrzmiało „Już do odwrotu głos trąbki wzywa” harcerskim seniorom zakręciła się łezka w oku.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT 16-06-2017 09:20
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Noc świętojańska na Wzgórzu Zamkowym

24-06-2017 17:00

Obraz, słowo, dźwięki i inne zmysły – a to wszystko na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie. Wczoraj (23.06) z okazji nocy świętojańskiej zorganizowano Noc Słowa. To nowa propozycja Zamku Cieszyn oraz Wzgórza 23.

wyświetleń: 166komentarzy: 0

Hasło 68 TE: NOWE

24-06-2017 15:40

Nowe to hasło 68. Tygodnia Ewangelizacyjnego (TE) w Dzięgielowie, który rozpoczyna się już w sobotę 1 lipca i trwać będzie do niedzieli 9 lipca. W trakcie obejmującego dwa weekendy Tygodnia, odbędzie się dziewięć spotkań ewangelizacyjnych o godz. 17.00, osiem koncertów o 20.30 oraz wykłady, seminaria, warsztaty i zajęcia dla dzieci. Wstęp na wszystkie spotkania i koncerty jest wolny. Wystąpią m.in. zespoły: Fruhstuck, Full Power Spirit, Exodus 15, Cześć, CME.

wyświetleń: 243komentarzy: 0

Ankieta w sprawie budowy sieci gazowej

24-06-2017 13:00

W środę 21 czerwca 2017 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli Polskiej Spółki Gazownictwa Sp. z o.o. z mieszkańcami oraz władzami gminy Istebna, dotyczące planowanej budowy sieci gazowej w gminie.

wyświetleń: 639komentarzy: 0

WPR: Weekendowe Propozycje Rowerowe (WPR, Trasa 23): Trójstyk

24-06-2017 10:15

Trójstyk to ciekawe miejsce w Jaworzynkce Trzycatku, gdzie zbiegają się granice trzech państw: Polski, Czech i Słowacji.  Miejsce jest bardzo urocze, położone w dolince i częściowo w lesie. Po dotarciu tam można odpocząć w zadaszonej wiacie na terytorium jednego z trzech krajów.

wyświetleń: 983komentarzy: 0

Pogórze: Ranił dwie osoby nożem

24-06-2017 07:30

W Pogórzu podczas libacji alkoholowej mężczyzna ugodził nożem dwie osoby.

wyświetleń: 5850komentarzy: 1

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017 w ZS im. Szybińskiego

23-06-2017 19:00

Uczniowie zakończyli kolejny rok szkolny.  Przed nimi dwa miesiące wakacji. W szkołach w całej Polsce nie zabrakło dziś (23.06) uroczystości związanych z tym wydarzeniem. Portal OX.PL odwiedził Zespół Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie, gdzie odbyło się powiatowe zakończenie roku szkolnego.

wyświetleń: 2065komentarzy: 0

Powiadomienia z urzędu

23-06-2017 18:00

Urząd Gminy Brenna w celu informowania mieszkańców wprowadził System Powiadamiania Klienta.

wyświetleń: 1688komentarzy: 0

Góralska prognoza pogody (8) 23.06.2017

23-06-2017 16:00

Zapraszamy na kolejny odcinek Góralskiej Prognozy Pogody na wesoło z elementami gwary istebniańskiej. Program prowadzi ''Wicherek'' - zapraszamy, oglądajcie!

wyświetleń: 978komentarzy: 0

Nowe ogrodzenie przedszkola

23-06-2017 14:30

Przy Przedszkolu Publicznym w Zabłociu zakończyły się prace przy wymianie ogrodzenia ogrodu przedszkolnego. 

wyświetleń: 748komentarzy: 0

Będzie lepsza widoczność

23-06-2017 12:30

Każdy, kto wjeżdża do Goleszowa od strony Ustronia wie, że tuż przed centrum miejscowości znajduje się ostry zakręt a tuż przy nim stoi duży budynek. Skutecznie zasłania widok na to co znajduje się za skrętem. Niebawem budynek zostanie wyburzony.

wyświetleń: 2869komentarzy: 8
Kontakt z redkacją .