Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1783komentarzy: 0

Oczami niewidomego: Piotr Żyła - skaczę z automatu

11-06-2017 17:25

W ramach projektu PCPR trwa kurs dziennikarski. Uczestnikom kursu udało się porozmawiać z Piotrem Żyłą.
Piotr Żyła jest obecnie jednym z najpopularniejszych sportowców regionu, fot. MSZ/arc.ox.pl Piotr Żyła jest obecnie jednym z najpopularniejszych sportowców regionu, fot. MSZ/arc.ox.pl

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie od zeszłego roku prowadzi projekt „Aktywny Powiat Cieszyński…” skierowany do osób niepełnosprawnych z terenu powiatu poszukujących pracy. Takich osób na naszym terenie jest wiele pomimo statystyk podawanych przez rządzących. W tej grupie znajdują się również niewidomi, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje.

W ramach projektu PCPR zorganizował dla nas szkolenie komputerowe dla osób niewidomych, a w chwili obecnej jesteśmy uczestnikami kursu dziennikarskiego. Właśnie podczas niego mogliśmy się spotkać i przeprowadzić wywiad z Piotrem Żyłą- aktualnym złotym medalistą w drużynie i brązowym indywidualnie podczas tegorocznych Mistrzostw Świata w skokach narciarskich. Pytań z naszej strony było wiele i na każde usłyszeliśmy odpowiedź. Oto kilka z nich:

- Wisła to Pana rodzinne miasto. Czy jest na świecie takie miejsce gdzie chciałby się Pan przeprowadzić?
- Myślę, że raczej nie. Jest mi tu dobrze, dobrze mi się tutaj mieszka, ludzie są przyjaźni. Dużo podróżuję, widzę ale tutaj jest mi najlepiej.
 

- Kto Pana zaprowadził pierwszy raz na skocznie? A jak było z Pana synem, który również skacze?
- Skakałem będąc uczniem podstawówki na ręcznie robionych skoczniach. Kiedyś do szkoły przyszedł trener Jan Szturc i zapytał „kto chce spróbować skoczyć na skoczni?”. Zgłosiłem się, spróbowałem i skaczę już przeszło 20 lat. Natomiast syna nie ja zaprowadziłem tylko kuzyn, którego syn szedł na trening, syn stwierdził, że też chciałby spróbować skoczyć i kuzyn przybrał go no i się spodobało.
 

- Kilka lat temu jak na fali był Pana sąsiad Adam Małysz zbierający wszystko co się dało nie myślał Pan, aby rzucić skoki i zająć się czymś innym?
- Nie. Nigdy nie myślałem żeby rzucić skakanie. Miałem wprawdzie taki jeden moment kiedy myślałem o porzuceniu skoków ale to było chwilowe. Tak naprawdę skakanie to moje całe życie.

- Siada Pan na belce i … jak to wygląda z Pana perspektywy?
- Najważniejsze to mieć zapięte narty. Potem to wszystko leci z automatu. Najazd, wybicie, lot. Wydaje mi się, że większość dyscyplin zawodnicy podczas zawodów wykonują automatycznie, koncentrując się w odpowiednim momencie.

- Adam Małysz to bułka z bananem. Czy też Pana tym karmiono?
- Niestety nie. W moim przypadku były i są steki. Chodzi o optymalne BMI masy ciała, które musi się zgadzać.

- Czy ma Pan wpływ na dobór kombinezonu na dany konkurs?
- Niestety, kombinezon przed każdym startem dobiera sztab szkoleniowy. Najważniejsze, żeby nie był za duży. Może być za mały, ale wówczas jest to niekomfortowe dla zawodnika skakać w czymś, co jest za małe..

- Skakanie na mamuciej skoczni to coś fajnego. Czy podczas tego lotu jesteście wyżej niż na innych obiektach?
- Lot na mamucie to frajda. Trwa znacznie dłużej, ale nie lecimy wyżej niż na normalnej skoczni. Leci się praktycznie cały czas nad zeskokiem, ale trwa to dłużej. Odczucie w tym momencie jest inne niż na np. „stodwudziestce”.

- Co oprócz skoków narciarskich Pana najbardziej cieszy?
- Najbardziej chyba cieszą mnie moje dzieci, jak są szczęśliwe lubię również jeździć samochodem, no i można powiedzieć, że lubię uprawiać różne inne dyscypliny sportowe. Nie mogę wprawdzie uprawiać żadnych, ale jeden tydzień w roku mamy taką możliwość i właśnie ten tydzień już minął. Czasami na zgrupowaniu trochę poodbijamy czy pokopiemy piłkę. Ale to wszystko.

Spotkanie było na pewno ciekawym sprawdzeniem się w roli „dziennikarza”. Pytania były zadawane w imieniu osób niewidomych (Iwona Czarniak, Andrzej Koenig) przez instruktorkę kursu dziennikarskiego Katarzynę Koczwara oraz przez niepełnosprawnego ruchowo Adama Cieślara.
 

Andrzej Koenig

źródło: OX.PL
dodał: NG 11-06-2017 17:25
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Brenna - słońce ogrzeje szkołę

16-01-2018 10:30

Niebawem ruszą prace remontowe w Szkole Podstawowej nr 2 w Brennej. Wójt gminy właśnie podpisał umowę z wykonawcą. Zakres prac w placówce jest bardzo szeroki.

wyświetleń: 115komentarzy: 0

Znowu wieje

16-01-2018 09:55

Meteorolodzy ostrzegają przed silnym wiatrem

wyświetleń: 411komentarzy: 1

ZSGH najlepsze na Śląsku

16-01-2018 09:15

Ranking Liceów i Techników Perspektywy to lista szkół, których uczniowie osiągają szczególne sukcesy, zarówno jeżeli chodzi o wyniki maturalne, jak i o udział w olimpiadach, czy też o wyniki egzaminów zawodowych (w przypadku rankingu techników). Został już ogłoszony ranking najlepszych szkół w edycji Perspektywy 2018, w którym bardzo wysoko uplasował się Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle.

wyświetleń: 268komentarzy: 0

Opłaty za wjazd do miast

16-01-2018 07:30

W związku ze zmianami w prawie, w przeciągu najbliższych lat, a może nawet miesięcy kierowcy mogą się bardzo zdziwić. Wszystko za sprawą faktu, że rząd przyjął projekt ustawy, zakładającej możliwość pobierania opłat za wjazd do centrów miast. O tym, czy kierowcy zapłacą za dojazd do centrum określonego miasta nawet 30 zł mają zadecydować samorządy terytorialne.

wyświetleń: 1621komentarzy: 1

''Melodie Świata'' z podziękowaniami

15-01-2018 23:25

Wczoraj (14.01) w Hotelu Gołębiewski w Wiśle odbył się Koncert Noworoczny  "Melodie Świata". To inaugurujące rok 2018 spotkanie było okazją do podziękowań lokalnym firmom i instytucjom, które współpracują z Miastem Wisła.

wyświetleń: 473komentarzy: 0

Drugie zwycięstwo, w tym roku, odnieśli cieszyńscy tenisiści

15-01-2018 23:21

Tenisiści stołowi Fundacji Talent Sferawent Cieszyn mają za sobą przedostatni mecz pierwszej rundy. Wczoraj (15.01) odnieśli dwunaste (w czternastu meczach) zwycięstwo w tym sezonie.

wyświetleń: 207komentarzy: 0

Ponad 117 tys. zł zebrano w Cieszynie

15-01-2018 19:30

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała wczoraj (14.01) w Cieszynie. Zbiórce publicznej towarzyszyły liczne atrakcje. Cieszyński Sztab 26. Finału WOŚP postawił m.in. na koncerty, zajęcia dla najmłodszych, licytacje i wydarzenia sportowe. Nie zabrakło również cieszącego się dużym zainteresowaniem morsowania na cieszyńskim Rynku.

wyświetleń: 1756komentarzy: 1

Intymny i kameralny koncert Johna Portera

15-01-2018 18:00

W sobotę (13.01) we wnętrzach cieszyńskiego Browaru Zamkowego odbył się koncert walijskiego muzyka, kompozytora i tekściarza Johna Portera. Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z artystą. 

wyświetleń: 778komentarzy: 2

Ustroń: Inauguracja akcji ''Bezpieczne ferie''

15-01-2018 17:55

W niedzielę 15.01.2018  w Ustroniu na stoku Czantorii, cieszyńscy policjanci zainaugurowali akcję "Bezpieczne ferie 2018".

wyświetleń: 496komentarzy: 0

Starostowie o zdrowiu

15-01-2018 17:30

Na zaproszenie Starosty Cieszyńskiego Janusza Króla w Rezydencji Prezydenta RP Zamek w Wiśle odbyło się posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego. W posiedzeniu wziął udział Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz, który podziękował starostom za dotychczasową współpracę.

wyświetleń: 763komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .