Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1616komentarzy: 0

Oczami niewidomego: Piotr Żyła - skaczę z automatu

11-06-2017 17:25

W ramach projektu PCPR trwa kurs dziennikarski. Uczestnikom kursu udało się porozmawiać z Piotrem Żyłą.
Piotr Żyła jest obecnie jednym z najpopularniejszych sportowców regionu, fot. MSZ/arc.ox.pl Piotr Żyła jest obecnie jednym z najpopularniejszych sportowców regionu, fot. MSZ/arc.ox.pl

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie od zeszłego roku prowadzi projekt „Aktywny Powiat Cieszyński…” skierowany do osób niepełnosprawnych z terenu powiatu poszukujących pracy. Takich osób na naszym terenie jest wiele pomimo statystyk podawanych przez rządzących. W tej grupie znajdują się również niewidomi, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje.

W ramach projektu PCPR zorganizował dla nas szkolenie komputerowe dla osób niewidomych, a w chwili obecnej jesteśmy uczestnikami kursu dziennikarskiego. Właśnie podczas niego mogliśmy się spotkać i przeprowadzić wywiad z Piotrem Żyłą- aktualnym złotym medalistą w drużynie i brązowym indywidualnie podczas tegorocznych Mistrzostw Świata w skokach narciarskich. Pytań z naszej strony było wiele i na każde usłyszeliśmy odpowiedź. Oto kilka z nich:

- Wisła to Pana rodzinne miasto. Czy jest na świecie takie miejsce gdzie chciałby się Pan przeprowadzić?
- Myślę, że raczej nie. Jest mi tu dobrze, dobrze mi się tutaj mieszka, ludzie są przyjaźni. Dużo podróżuję, widzę ale tutaj jest mi najlepiej.
 

- Kto Pana zaprowadził pierwszy raz na skocznie? A jak było z Pana synem, który również skacze?
- Skakałem będąc uczniem podstawówki na ręcznie robionych skoczniach. Kiedyś do szkoły przyszedł trener Jan Szturc i zapytał „kto chce spróbować skoczyć na skoczni?”. Zgłosiłem się, spróbowałem i skaczę już przeszło 20 lat. Natomiast syna nie ja zaprowadziłem tylko kuzyn, którego syn szedł na trening, syn stwierdził, że też chciałby spróbować skoczyć i kuzyn przybrał go no i się spodobało.
 

- Kilka lat temu jak na fali był Pana sąsiad Adam Małysz zbierający wszystko co się dało nie myślał Pan, aby rzucić skoki i zająć się czymś innym?
- Nie. Nigdy nie myślałem żeby rzucić skakanie. Miałem wprawdzie taki jeden moment kiedy myślałem o porzuceniu skoków ale to było chwilowe. Tak naprawdę skakanie to moje całe życie.

- Siada Pan na belce i … jak to wygląda z Pana perspektywy?
- Najważniejsze to mieć zapięte narty. Potem to wszystko leci z automatu. Najazd, wybicie, lot. Wydaje mi się, że większość dyscyplin zawodnicy podczas zawodów wykonują automatycznie, koncentrując się w odpowiednim momencie.

- Adam Małysz to bułka z bananem. Czy też Pana tym karmiono?
- Niestety nie. W moim przypadku były i są steki. Chodzi o optymalne BMI masy ciała, które musi się zgadzać.

- Czy ma Pan wpływ na dobór kombinezonu na dany konkurs?
- Niestety, kombinezon przed każdym startem dobiera sztab szkoleniowy. Najważniejsze, żeby nie był za duży. Może być za mały, ale wówczas jest to niekomfortowe dla zawodnika skakać w czymś, co jest za małe..

- Skakanie na mamuciej skoczni to coś fajnego. Czy podczas tego lotu jesteście wyżej niż na innych obiektach?
- Lot na mamucie to frajda. Trwa znacznie dłużej, ale nie lecimy wyżej niż na normalnej skoczni. Leci się praktycznie cały czas nad zeskokiem, ale trwa to dłużej. Odczucie w tym momencie jest inne niż na np. „stodwudziestce”.

- Co oprócz skoków narciarskich Pana najbardziej cieszy?
- Najbardziej chyba cieszą mnie moje dzieci, jak są szczęśliwe lubię również jeździć samochodem, no i można powiedzieć, że lubię uprawiać różne inne dyscypliny sportowe. Nie mogę wprawdzie uprawiać żadnych, ale jeden tydzień w roku mamy taką możliwość i właśnie ten tydzień już minął. Czasami na zgrupowaniu trochę poodbijamy czy pokopiemy piłkę. Ale to wszystko.

Spotkanie było na pewno ciekawym sprawdzeniem się w roli „dziennikarza”. Pytania były zadawane w imieniu osób niewidomych (Iwona Czarniak, Andrzej Koenig) przez instruktorkę kursu dziennikarskiego Katarzynę Koczwara oraz przez niepełnosprawnego ruchowo Adama Cieślara.
 

Andrzej Koenig

źródło: OX.PL
dodał: NG 11-06-2017 17:25
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Gość OX.pl - Dariusz Itner

16-08-2017 19:15

Czy Polska powinna wyjść z Unii Europejskiej? Czy Facebook blokuje treści patriotyczne? Na te i inne pytania odpowiedział Gość ox. pl - Dariusz Itner, który przedstawił również swój pogląd na reformę szkolnictwa. Jacek Porzycki zapytał też o kwestię manipulacji w sferze publicznej i o wartości, które są ważne dla Gościa.

wyświetleń: 1226komentarzy: 0

Wybudują, ale drożej

16-08-2017 17:20

O blisko 200 tysięcy zł więcej niż zakładano za demontaż starego i budowę nowego zadaszenia trybuny przy stadionie RKS Cukrownik będzie musiała wydać gmina Chybie. Pieniędzy musiano szukać w budżecie. Mimo znacznie droższej inwestycji, prace niebawem ruszą.

wyświetleń: 810komentarzy: 0

26 nowych miejsc do parkowania pojawiło się w Strumieniu

16-08-2017 16:00

To dobra wiadomość dla posiadaczy czterech kółek i nie tylko - w Strumieniu pojawiły się nowe miejsca do parkowania.

wyświetleń: 935komentarzy: 0

Wielki sprawdzian z języka polskiego w Cieszynie

16-08-2017 14:30

Z ortografią, czy też interpunkcją mogą mieć problemy nawet rdzenni mieszkańcy Polski, w związku z czym możemy sobie wyobrazić, jakie jest to wyzwanie dla obcokrajowców. Na szczęście wiele osób nie boi się wyzwań, w związku z czym starają się poznać obce języki nie tylko w stopniu komunikatywnym, ale również wszystkie jego niuanse. Z tego właśnie względu każdego roku w Cieszynie organizowana jest Letnia Szkoła Języka, Literatury i Kultury Polskiej. Nie inaczej było w tym roku...

wyświetleń: 356komentarzy: 0

Długi weekend w statystyce

16-08-2017 14:29

O 22.00 zakończyła się wczoraj (15.08.2017) prowadzona na terenie naszego województwa akcja ''Bezpieczny Weekend''. Podczas długiego sierpniowego weekendu nad bezpieczeństwem na drogach czuwało ponad 6 tysięcy śląskich policjantów.

wyświetleń: 1202komentarzy: 0

Armata wystrzeliła

16-08-2017 12:45

Kilka dni temu na naszym portalu pojawiła się informacja o replice armaty z przełomu XVII i XVIII wieku, która stanęła na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym. Armata pojawiła się w filmach "Pan Tadeusz" oraz "Ogniem i mieczem", w związku z czym spokojnie możemy uznać ją, za lokalną sławę. Ponieważ 15 sierpnia to Święto Wojska Polskiego, władze Cieszyna postanowiły uczcić to wydarzenie wystrzałem ze wspomnianej armaty.

wyświetleń: 1174komentarzy: 1

W Cieszynie zrobisz przegląd auta za darmo

16-08-2017 11:00

Jesienny przegląd auta jeszcze przed Tobą? W Cieszynie będziesz mogła/mógł zrobić go bezpłatnie. Gdzie?

wyświetleń: 1964komentarzy: 1

Najmłodsi stela 65/590/2017

16-08-2017 09:20

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 4251komentarzy: 0

WYPRAWKA SZKOLNA Z STX HURT-DETAL

16-08-2017 07:30

Sezon wakacyjny w pełni, nadmorskie kurorty pękają w szwach, szlaki górskie oblegają turyści, a ruch na drogach nie maleje. Jednakże już na horyzoncie czasu pojawia się coraz to wyraźniejsza wizja nowego roku szkolnego. Koniec wakacyjnego odpoczynku i urlopowych wyjazdów niestety zakończy się, a dotychczas opustoszałe szkolne korytarze i ławki znów zaroją się od uczniów.

wyświetleń: 970komentarzy: 0

Gość Ox.pl - Doda

15-08-2017 20:00

O Dorocie Rabczewskiej napisano i powiedziano już bardzo dużo. Skandalistka? Słuch absolutny? Królowa autokreacji? Na pewno piosenkarka nie stoi w miejscu i dojrzewa na oczach mediów i fanów. Jacek Porzycki zapytał artystkę, czy często czuje się "okazem w szkle" i jak wysoki był "podatek od miłości"? Nie zabrakło również pytań o styl życia, kontrowersje i ... patriotyzm.

wyświetleń: 5243komentarzy: 4
Kontakt z redkacją .