Wiadomości

Wkrótce w regionie

Październik 2017
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Kontakt24

Fotoreportaże

wyświetleń: 1699komentarzy: 0

Oczami niewidomego: Piotr Żyła - skaczę z automatu

11-06-2017 17:25

W ramach projektu PCPR trwa kurs dziennikarski. Uczestnikom kursu udało się porozmawiać z Piotrem Żyłą.
Piotr Żyła jest obecnie jednym z najpopularniejszych sportowców regionu, fot. MSZ/arc.ox.pl Piotr Żyła jest obecnie jednym z najpopularniejszych sportowców regionu, fot. MSZ/arc.ox.pl

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie od zeszłego roku prowadzi projekt „Aktywny Powiat Cieszyński…” skierowany do osób niepełnosprawnych z terenu powiatu poszukujących pracy. Takich osób na naszym terenie jest wiele pomimo statystyk podawanych przez rządzących. W tej grupie znajdują się również niewidomi, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje.

W ramach projektu PCPR zorganizował dla nas szkolenie komputerowe dla osób niewidomych, a w chwili obecnej jesteśmy uczestnikami kursu dziennikarskiego. Właśnie podczas niego mogliśmy się spotkać i przeprowadzić wywiad z Piotrem Żyłą- aktualnym złotym medalistą w drużynie i brązowym indywidualnie podczas tegorocznych Mistrzostw Świata w skokach narciarskich. Pytań z naszej strony było wiele i na każde usłyszeliśmy odpowiedź. Oto kilka z nich:

- Wisła to Pana rodzinne miasto. Czy jest na świecie takie miejsce gdzie chciałby się Pan przeprowadzić?
- Myślę, że raczej nie. Jest mi tu dobrze, dobrze mi się tutaj mieszka, ludzie są przyjaźni. Dużo podróżuję, widzę ale tutaj jest mi najlepiej.
 

- Kto Pana zaprowadził pierwszy raz na skocznie? A jak było z Pana synem, który również skacze?
- Skakałem będąc uczniem podstawówki na ręcznie robionych skoczniach. Kiedyś do szkoły przyszedł trener Jan Szturc i zapytał „kto chce spróbować skoczyć na skoczni?”. Zgłosiłem się, spróbowałem i skaczę już przeszło 20 lat. Natomiast syna nie ja zaprowadziłem tylko kuzyn, którego syn szedł na trening, syn stwierdził, że też chciałby spróbować skoczyć i kuzyn przybrał go no i się spodobało.
 

- Kilka lat temu jak na fali był Pana sąsiad Adam Małysz zbierający wszystko co się dało nie myślał Pan, aby rzucić skoki i zająć się czymś innym?
- Nie. Nigdy nie myślałem żeby rzucić skakanie. Miałem wprawdzie taki jeden moment kiedy myślałem o porzuceniu skoków ale to było chwilowe. Tak naprawdę skakanie to moje całe życie.

- Siada Pan na belce i … jak to wygląda z Pana perspektywy?
- Najważniejsze to mieć zapięte narty. Potem to wszystko leci z automatu. Najazd, wybicie, lot. Wydaje mi się, że większość dyscyplin zawodnicy podczas zawodów wykonują automatycznie, koncentrując się w odpowiednim momencie.

- Adam Małysz to bułka z bananem. Czy też Pana tym karmiono?
- Niestety nie. W moim przypadku były i są steki. Chodzi o optymalne BMI masy ciała, które musi się zgadzać.

- Czy ma Pan wpływ na dobór kombinezonu na dany konkurs?
- Niestety, kombinezon przed każdym startem dobiera sztab szkoleniowy. Najważniejsze, żeby nie był za duży. Może być za mały, ale wówczas jest to niekomfortowe dla zawodnika skakać w czymś, co jest za małe..

- Skakanie na mamuciej skoczni to coś fajnego. Czy podczas tego lotu jesteście wyżej niż na innych obiektach?
- Lot na mamucie to frajda. Trwa znacznie dłużej, ale nie lecimy wyżej niż na normalnej skoczni. Leci się praktycznie cały czas nad zeskokiem, ale trwa to dłużej. Odczucie w tym momencie jest inne niż na np. „stodwudziestce”.

- Co oprócz skoków narciarskich Pana najbardziej cieszy?
- Najbardziej chyba cieszą mnie moje dzieci, jak są szczęśliwe lubię również jeździć samochodem, no i można powiedzieć, że lubię uprawiać różne inne dyscypliny sportowe. Nie mogę wprawdzie uprawiać żadnych, ale jeden tydzień w roku mamy taką możliwość i właśnie ten tydzień już minął. Czasami na zgrupowaniu trochę poodbijamy czy pokopiemy piłkę. Ale to wszystko.

Spotkanie było na pewno ciekawym sprawdzeniem się w roli „dziennikarza”. Pytania były zadawane w imieniu osób niewidomych (Iwona Czarniak, Andrzej Koenig) przez instruktorkę kursu dziennikarskiego Katarzynę Koczwara oraz przez niepełnosprawnego ruchowo Adama Cieślara.
 

Andrzej Koenig

źródło: OX.PL
dodał: NG 11-06-2017 17:25
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Nasz region w międzywojniu

23-10-2017 10:30

W Galeri Wystaw Czasowych Muzeum Śląska Cieszyńskiego otwarto nową wystawę. Tym razem udając się tam obejrzymy ciekawe eksponaty, głównie fotografie, ale nie tylko z naszego regionu w okresie międzywojennym.

wyświetleń: 119komentarzy: 0

Czytają, nie czytają?

23-10-2017 09:10

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. To, że badania ostatnich lat wykazują spadek czytelnictwa wśród Polaków nie jest bynajmniej nowym odkryciem. A jak próbują takiemu stanowi rzeczy zaradzić bibliotekarze i nauczyciele w naszym regionie? I czy nasza młodzież czyta, czy też nie czyta?

wyświetleń: 188komentarzy: 1

Piłkarski weekend za nami (22.10.2017)

23-10-2017 07:30

Za nami kolejny piłkarski weekend, który przyniósł nam sporo emocji. W A klasie poznaliśmy nowego lidera, a Dariusz Rucki okazał się bohaterem Wisły. Warto także wspomnieć o Zebrzydowicach, które sprawiły kibicom miłą niespodziankę.

wyświetleń: 524komentarzy: 0

Cenne zwycięstwo Błachowicza!

22-10-2017 22:20

Właśnie tak miała wyglądać walka Jan Błachowicza podczas gali UFC w Gdańsku. Cieszynianin przełamał się po dwóch porażkach i pokonał Devina Clarka przez duszenie zza pleców w stójce!

wyświetleń: 688komentarzy: 0

Třinec wiceliderem Extraligi!

22-10-2017 22:15

Trzeci mecz w WERK Arenie i trzecie zwycięstwo. Tak można podsumować ostatni tydzień w wykonaniu Stalowników. Po dzisiejszej wygranej nad Jihlavą (22.10.2017), podopieczni Václava Varadi ustępują w tabeli już tylko Komecie Brno.

wyświetleń: 228komentarzy: 0

Pomóż nam spakować miłość - czyli, zrób prezent pod choinkę

22-10-2017 19:00

Prezent pod choinkę to ogólnopolska akcja charytatywna do której Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Dzięgielowie przystąpiło ponad 10 lat temu. Prezenty trafiają do dzieci z Ukrainy, Białorusi, Rumunii. W tym roku także dla dzieci uchodźców. W akcji może wziąć udział każdy.

wyświetleń: 639komentarzy: 0

Zniczomaty już w Cieszynie

22-10-2017 17:00

Znane są automaty z napojami, zabawkami, czy też różnego rodzaju gadżetami. Jakiś czas temu mieszkańcy Cieszyna mieli szansę przez jakiś czas korzystać z mlekomatu, umiejscowionego niedaleko jednego z dużych sklepów. Jednak od jakiegoś czasu zaczęły pojawiać się również zniczomaty, czyli urządzenia, umożliwiające zakup zniczy, na cieszyńskich cmentarzach.

wyświetleń: 2019komentarzy: 2

Parkować, nie parkować?

22-10-2017 15:00

Burmistrz Strumienia, Anna Grygierek chce poznać zdanie mieszkańców związane z parkingiem na rynku.

wyświetleń: 1368komentarzy: 0

Koncert Życzeń Stela

22-10-2017 12:00

Dziękujemy Wam za wszystkie nadesłane życzenia i zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu ''Koncert Życzeń Stela'' w Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL.

wyświetleń: 751komentarzy: 0

Pamiętają o Święcie Drzewa

22-10-2017 11:10

Corocznie uczniowie SP nr 2 im. Jerzego Michejdy w Ustroniu przy współorganizacji Komisji Ochrony Przyrody Krajoznawstwa i Turystyki Pieszej Oddziału PTTK Beskid Sląski oraz Nadleśnictwa w Ustroniu biorą udział w rajdzie pieszym z okazji Święta Drzewa.

wyświetleń: 444komentarzy: 2
Kontakt z redkacją .