Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wycinka po nowemu

17 czerwca wejdzie w życie nowe prawo dotyczące ścinki drzew. Wycinkę trzeba będzie zgłosić.

Przypomnijmy, 16 grudnia na mocy nowelizacji ustawy (zwanej jako „lex Szyszko” od nazwiska Ministra Środowiska) o ochronie przyrody (Dz.U. poz. 2249) zniesiony został wymóg występowania o zgodę na wyrąb drzew na prywatnych posesjach. Rozpoczęło to masową wycinkę drzew i w konsekwencji społeczny protest. Pisaliśmy: Zagłada drzew trwa  i Zagłada drzew – ciąg dalszy

Ustawą ponownie zajął się zatem Sejm i Senat. I tak 29 maja nową ustawę podpisał Prezydent. Wchodzi ona w życie 17 czerwca.

W myśl powyższej ustawy uzyskania decyzji zezwalającej na usunięcie drzew i krzewów nie będą wymagały drzewa, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:
80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Zgodnie z zapisami ustawy drzewa lub krzewy, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej nie wymagają uzyskania zezwolenia, będą wymagały natomiast dokonania zgłoszenia zawierającego imię i nazwisko wnioskodawcy, oznaczenie nieruchomości, z której drzewo ma być usunięte, oraz rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości.

W terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia Burmistrz Miasta będzie dokonywał oględzin drzewa, następnie w terminie 14 dni od dnia oględzin będzie mógł, w drodze decyzji administracyjnej, wnieść sprzeciw. Usunięcie drzewa będzie mogło nastąpić, jeżeli organ nie wniesie sprzeciwu w tym terminie.

Zgłoszenia będą wymagały drzewa, których obwód pnia na wysokości 130 cm przekracza:
80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

W przypadku nieusunięcia drzewa przed upływem 6 miesięcy od przeprowadzonych oględzin usunięcie drzewa będzie mogło nastąpić po dokonaniu ponownego zgłoszenia.

Jeżeli w terminie 5 lat od dokonania oględzin wystąpiono o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, a budowa ta ma związek z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości, na której rosło usunięte drzewo, Burmistrz Miasta, uwzględniając dane ustalone na podstawie oględzin, nałoży na właściciela nieruchomości, w drodze decyzji administracyjnej, obowiązek uiszczenia opłaty za usunięcie drzewa.

red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-06-11 19:12:10
bronek91: Teraz tylko trzeba zorganizować kampanię, kiedy należy ścinać drzewo, jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne a robione ze względów gospodarczych;) Ludzie nie znają cyklu rozwojowego i niejednokrotnie ścinają w okresie np. kwitnienia w przypadku kasztanów, lip, czereśni itd.
2017-06-12 09:16:59
zuza68: W artykule jest błąd ponieważ od 17 czerwca drzewa należy mierzyć na wysokości 5 cm a nie jak jest podane 130 cm.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: