Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kwiecień 2017
P W Ś C P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Kontakt24

wyświetleń: 770komentarzy: 4

Dla dzieci i nie tylko. ''Pax'' - historia o lisie, chłopcu, dorastaniu, przyjaźni i wojnie

24-03-2017 18:00

Peter ma 12 lat i w wyniku wojny, w której będzie walczyć jego ojciec, musi przenieść się do dziadka. Oswojonego przyjaciela, liska o imieniu Pax, ojciec każe mu zostawić w lesie. Wkrótce potem chłopiec, ucieka od dziadka i wyrusza w długą podróż, by odszukać przyjaciela. Tak w skrócie zaczyna się ''Pax'' Sary Pennypacker z ilustracjami Jona Klassena.
Do wygrania egzemplarz książki PAX, fot. Justyna Szewczyk/ox.pl Do wygrania egzemplarz książki PAX, fot. Justyna Szewczyk/ox.pl

Lis i chłopiec. Jeśli wasze pierwsze skojarzenie to „Mały Książę” to myślicie podobnie jak ja, kiedy przeczytałam opis książki przesłany przez wydawcę. Jednak książka Sary Pennypacker, mimo że podobnie jak dzieło Exupery’ego, opowiada historię o przyjaźni (nie tylko chłopca i lisa), o odpowiedzialności za bliskich, za własne czyny, jest też historią o dojrzewaniu, o dorastaniu. Pokazuje złożoność relacji ludzkich i wpływ okoliczności na nasze zachowanie, decyzje i nas samych. To opowieść również o wojnie i o tym, jakie spustoszenie sieje w ludziach i w świecie, również w świecie przyrody.

Historia opowiedziana jest naprzemiennie – raz z perspektywy porzuconego liska, raz oczami Petera. Choć perypetie chłopca są niezwykłe i ciekawe (spotkanie i pobyt u Voli), dla mnie świat widziany oczami Paxa jest największa atrakcją tej powieści. Zachowania i zwyczaje lisów opisane tu zostały z realizmem i podbudową naukową (autorka zasięgała wiedzy na ten temat u specjalistów). Dla mnie, zaczytującej się w dzieciństwie w książkach J. O. Curwooda, w których bohaterami były zwierzęta (psy, wilki, niedźwiedzie) czy Jacka Londona (słynny „Biały kieł”), był to powrót do świata, w którym przygoda i przyroda to jedno, gdzie liczą się podstawowe wartości, gdzie człowiek jest tylko gościem, podglądaczem i często największym szkodnikiem.

Historia Petera i Paxa jest w pewnym sensie podobna – obaj znajdują sprzymierzeńców, którzy pomagają im odkryć w sobie nowe cechy i zmierzyć się z okolicznościami. Obaj muszą dorosnąć i podjąć odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale za innych.

Książka „Pax” napisana jest prostym językiem, choć wcale nie banalnym. Wyraziste postacie (choć nie jednowymiarowe), wartka akcja, ciekawe przygody i proste, ale klimatyczne rysunki sprawiają, że powieść czyta się szybko – ja nie mogłam się od niej oderwać. Jeśli dodać do tego trudne tematy poruszone w przystępny sposób, rozległą, uniwersalną tematykę (przyjaźń, miłość, natura, człowiek, wojna, odpowiedzialność) i nietuzinkową historię, wychodzi nam jedna z najlepszych książek (nie tylko dla dzieci) jakie w ostatnich latach czytałam. Nie bez przyczyny została wybrana przez czytelników lubimyczytac.pl za najlepszą książkę 2016 w kategorii literatura dziecięca. Gorąco polecam!

Natasza Gorzołka
 

Uwaga konkurs
Mamy dla jednego z naszych Czytelników/Czytelniczek jeden egzemplarz książki „PAX”. Aby go zdobyć, napisz jaki jest Twój ulubiony bohater zwierzęcy z dzieciństwa (może być też filmowy) i uzasadnij swój wybór. Na odpowiedzi czekamy w komentarzach pod tą wiadomością do końca marca br.
 


Autor: Sara Pennypacker
Format: 13,5x20,5 cm
Liczba stron: 296

Książkę można zakupić na stronie Wydawnictwa IUVI  w cenie 29.90.

 

Konkurs zakończony!

Postanowiliśmy przyznać ksiażkę Czytelniczce Okowita. Zapraszamy po odbiór nagrody do siedziby redakcji (Skoczów, Wałowa 3) do 13 kwietnia br. (od pon. do pt. 8-16).

zródło: OX.PL
dodał: NG 24-03-2017 18:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

as355
25-03-2017 10:32
as355
Ulubiony bohater to oczywiście miś z okienka , którego musiałem oglądać z młodszą siostrą i bratem bo oni mając wtedy cztery i sześć lat nie bardzo wiedzieli o co chodzi .Ale tam w telewizji ruszali się i mówili .Z czasem i ja polubiłem tego zwierzaka za jego ciekawe na owe czasy pytania .Nie było wielkiego wyboru ,i wielu bohaterów więc miś był tym wieczornym ulubieńcem .No i płacz młodszego rodzeństwa jak zamykali okienko , że już koniec bajki do dziś pamiętam.
.
[konto zostało usunięte]
25-03-2017 15:33
[konto zostało usunięte]
Kubuś Puchatek to mój numer jeden pod wieloma względami. Ten niepoprawny optymista o małym rozumku, łasuch i gapa w jednym, to istne wcielenie prawdziwego przyjaciela. Kto z nas nie marzy o pełnym ciepła i pogody ducha kumplu, na którym polegać można w każdej sytuacji? Należy jednak pamiętać, że większość rozwiązań problemów maści wszelkiej, które proponuje Puchatek, nie należy do pomysłów standardowych ;) Jako mała dziewczynka zaczytywałam się w książkach Milne'a. Te, w tłumaczeniu Ireny Tuwim uwielbiałam i mam zresztą do dzisiaj- istnieje również przekład Moniki Adamczyk-Garbowskiej, w którym to Kubuś jest dziewczynką o wdzięcznym imieniu Fredzia Phi- Phi. Przyznam, że ten (trochę eksperymentalny) przekład był dla mnie bardzo ciekawym doświadczeniem. Lepiej niż przez Tuwim, moim zdaniem, ujęty został typowo angielski humor, ciekawie przetłumaczono niektóre imiona bohaterów. Co do żeńskiej płci Kubusia mam jednak wątpliwości :) Dziś pracuję z dziećmi, bardzo interesuje mnie literatura dziecięca- kiedy głośno czytam "Chatkę Puchatka", małe oczy słuchaczy stają się wielkie jak talerze, a na okrągłych buźkach maluje się uśmiech. Taki sam jak ten, który miałam na swojej twarzy, czytając w dzieciństwie o przygodach misia, którego kocham do dziś.
lemurek1991
25-03-2017 16:19
lemurek1991
Moim ulubionym bohaterem zwierzęcym z dzieciństwa był i jest żółw Franklin. Już od młodych lat razem z mamą oglądałam tą bajkę. Jest to moja ulubiona postać ponieważ utożsamiam ją z moją własną osobą. Dlaczego ? A może dlatego, że Franklin jest tak jak ja bardzo ambitny. Tak jak ja do końca walczy o swoją racje, dąży do upragnionych celów i się nigdy nie poddaje. Ta bajka uczy, że warto w życiu kierować się dobrym sercem. Zachowanie Franklina pokazuje, że warto być dobrym przyjacielem i warto pomagać innym i otrzymywać od nich w zamian to samo. Franklin jako główny bohater uczy już od najmłodszych lat kultury osobistej, miłości do najbliższych oraz wrogów. I właśnie te rzeczy ujęły mnie w nim od najmłodszego. Bajka nauczyła mnie najważniejszych spraw w życiu. Mimo, że mam dwadzieścia parę lat, oglądam tę bajkę do dziś! :D
ana cn
26-03-2017 16:29
ana cn
Moim ulubionym zwierzęcym bohaterem, zarówno książkowym, jak i filmowym jest Simba. Król Lew to wzruszająca klasyka, która trafia do serca każdego i dużego i małego człowieka. Niesamowita, wzruszająca opowieść o miłości, przyjaźni i poświęceniu. Simba reprezentuje sobą te, wszystkie cechy, jakie każdy z nas chce posiadać. Jest mądry, pełny energii, wykazuje się ogromną odwagą przejmując tron swojego złego stryja. Może jako dziecko trochę naiwny, ale już jako ojciec bardzo troskliwy i opiekuńczy do swoich dzieci. Król pośród królów i wzór do naśladowania, niekwestionowany bohater mojego dzieciństwa.
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Dyrektorzy odebrali nagrody i wyróżnienia

26-04-2017 19:50

Wczorajsza (25.04) sesja Rady Powiatu Cieszyńskiego rozpoczęła się od wręczenia nagród i wyróżnień, które odebrali dyrektorzy szkół wysoko ocenionych w Ogólnopolskim Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych "Rzeczpospolitej" i "Perspektyw".

wyświetleń: 3059komentarzy: 1

Gość OX.PL - Jolanta Dygoś

26-04-2017 17:50

Jolanta Dygoś jedna z inicjatorek i organizatorek Przeglądu Filmowego „Kino na Granicy”. Pani Dyrektor opowiada między innymi o tegorocznej edycji Festiwalu – programie, zaproszonych gościach, retrospektywach i cenach biletów…

wyświetleń: 568komentarzy: 0

Skoczów nagrodził sportowców

26-04-2017 16:20

22 kwietnia 2017 r. w Teatrze Elektrycznym odbyła się Sportowa Gala Sportu. Uroczystego otwarcia dokonał Burmistrz Miasta Skoczowa Mirosław Sitko gratulując miejscowym sportowcom, drużynom i trenerom osiągnięć uzyskanych w roku 2016.

wyświetleń: 629komentarzy: 0

Kończyce Wielkie górą na BRD

26-04-2017 14:40

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kończycach Wielkich okazali się bezkonkurencyjni w Okręgowym Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który został rozegrany w Mazańcowicach. Triumfatorzy będą reprezentować bielski okręg w eliminacjach wojewódzkich.

wyświetleń: 664komentarzy: 0

Kajto powalczy na Gran Canarii

26-04-2017 13:00

Rajdowe Mistrzostwa Europy przenoszą się na wymagające, asfaltowe odcinki Gran Canarii. Przed Kajetanowiczem aż 200 km ostrej jazdy.

wyświetleń: 574komentarzy: 0

Grupa Nieformalna ''Inicjatywni'' z główna nagrodą za film

26-04-2017 11:10

W stołecznym Teatrze Kamienica odbyła się gala podsumowująca IX edycję programu „Działaj Lokalnie” połączona z wręczeniem nagród w konkursie „Opowiedz…” oraz „Społecznik Roku 2016” tygodnika „Newsweek Polska”. Wśród grona laureatów znalazła się grupa „Inicjatywni” ze Strumienia działająca przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury.

wyświetleń: 634komentarzy: 0

Trzeba ratować człowieczeństwo - mówiła dr Wanda Półtawska

26-04-2017 09:15

Wczoraj (25.04) w Cieszyńskim Ośrodku Kultury ''Dom Narodowy'' odbyło się otwarte seminarium poświęcone ''Pamięci więźniów nazistowskich obozów koncentracyjnych ze szczególnym uwzględnieniem kobiet - więźniarek z Ravensbrück''. Gościem honorowym i prelegentem była 96-letnia dr Wanda Półtawska, która podczas II wojny światowej więziona była właśnie w Ravensbrück. 

wyświetleń: 785komentarzy: 2

Jaki on duży!

26-04-2017 07:30

Czegoś takiego jeszcze nie widzieliście i nie jedliście. 30-centymetrowy sznycel po wiedeńsku możecie skosztować tylko w Restauracji Trzech Braci w Cieszynie.

wyświetleń: 5216komentarzy: 0

Gość OX.pl - Katarzyna Macura

25-04-2017 21:35

Dzisiaj zapraszamy na rozmowę z Katarzyną Macurą, dyrektorką Ośrodka Promocji, Kultury i Sportu gminy Brenna.

wyświetleń: 1550komentarzy: 0

Głosuj na osobowość!

25-04-2017 17:35

Janusz Rokicki, Tomasz Wolff i Fundacja Volens – to kandydaci ze Śląska Cieszyńskiego do tytułu „Osobowości Ziem Górskich” zakwalifikowani do II etapu konkursu.