Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3529komentarzy: 45

Ekstremalna Droga Krzyżowa przeszła ulicami Cieszyna

20-03-2017 21:15

Przeszli około 20 km, każdy z własnym krzyżem. Po drodze odwiedzili wszystkie cieszyńskie parafie. Nie zraziła ich deszczowa pogoda. Mowa o kolejnej już edycji Miejskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, która w sobotę (18.03) przeszła ulicami Cieszyna.
III Miejska Ekstremalna Droga Krzyżowa w Cieszynie / fot. MSZ III Miejska Ekstremalna Droga Krzyżowa w Cieszynie / fot. MSZ

Duszpasterstwo Młodzieży w Cieszynie zaprosiło w sobotę (18.03) wszystkich chętnych, a zwłaszcza młodzież do udziału w III edycji Miejskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. W tym roku trasa wynosiła około 20 km. Pielgrzymi wyruszyli o godzinie 8:30 spod kościoła św. Elżbiety w Cieszynie. Po drodze odwiedzili wszystkie cieszyńskie parafie. 

Zatrzymywaliśmy się przy każdym kościele, do niektórych wchodziliśmy. Między kościołami robiliśmy przystanki żeby odsłuchać rozważań stacji. Nie robiliśmy tego wspólnie, ale w małych grupach albo indywidualnie ponieważ rozważań słuchaliśmy używając odpowiedniej aplikacji. Można było również korzystać z wersji papierowej – przyznaje w rozmowie z naszą redakcją Joanna Kulesza, liderka młodzieży w Cieszynie. 

W tegorocznej drodze krzyżowej wzięła udział porównywalna do zeszłego roku ilość uczestników. Oprócz stałych pielgrzymów, pojawiły się również nowe twarze. Koniec trasy zaplanowano na cieszyńskim Rynku około godziny 14:00. Jednak z uwagi m.in. na deszczową aurę sporo osób odłączyło się już wcześniej.

Każdy z uczestników zabrał swój własny krzyż. Mile widziane były te robione własnoręcznie. Były krzyże różnej wielkości – mniejsze i większe. Ja mam kieszonkowy. Ksiądz ma naprawdę ciężki krzyż obity metalem. Nasz główny Krzyż Młodzieżowej Miejskiej Drogi Krzyżowej towarzyszy nam już trzeci rok. Specjalnie jest nieociosany, niepomalowany. Ma pokazywać jaka jest młodzież, że trzeba ją jeszcze doszlifować, ale jest to młodzież która chce nad sobą pracować – podkreślała Kulesza.

 

MSZ


źródło: ox.pl
dodał: MSZ 20-03-2017 21:15
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (45)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Przepierón
20-03-2017 21:30
Przepierón
Jasny gwint, ale tłumy, ale cieszyński rynek i tak ich i ty karkoszki co dzierżeli w rynkach pomieścił. :D
krzysztof.mm
20-03-2017 21:31
krzysztof.mm
ekstremalny humbug
bronek91
21-03-2017 01:49
bronek91
@ krzysztof.mm
Bez mowy nienawiści proszę.

Dlaczego twierdzisz iż to " ekstremalny humbug" ???

Teresa Papkala
21-03-2017 09:29
Teresa Papkala
Teresa Papkala
Kiedyś człowiek narzekał, że nie podoba mu się krzyż , który dostał przy swoich narodzinach od Boga. Bóg powiedział: "Dobrze, możesz sobie wybrać inny, według uznania". Człowiek cały dzień przymierzał i ciągle żaden mu nie odpowiadał. Albo był za duży, albo za mały, zbyt ciężki a nawet nieociosany, zwykła karkoszka. Wreszcie pod wieczór znalazł to czego tak zapamiętale szukał. Przypasował, idealnie ułożył się na plecach.Bóg powiedział Człowiekowi: "Dobrze wybrałeś, to ten sam, który Ci ofiarowałem i nim wzgardziłeś".
cd minerwa
21-03-2017 11:52
cd minerwa
Pieknie pani napisala pani Tereso- rozumiem, ze chodzi pani z takim drewnianym, nieociosanym krzyzem codziennie do pracy. A jak ma pani bol w krzyzu, to nie idzie pani do lekarza tylko cierpi jak Bog przykazal, bo wybral go specjalnie dla pani. A tak na serio- mogliby w tym czasie zrobic naprawde cos pozytecznego- np. nowe drzewa posadzic, pojsc do domu dziecka i poczytac dzieciom bajki albo pojsc do domu seniora , zeby poswiecic im troche czasu.
krzysztof.mm
21-03-2017 12:30
krzysztof.mm
Pani Tereso
problem jest taki, że wbrew temu, co pani pisze, ludzie nie tyle chętnie dźwigają swój krzyż, ile innym go z uporem na grzbiet chcą ładować
a jak już ktoś z atrapą krzyża spaceruje po mieście i miny stroi do kamery - to śmiech pusty człowieka ogarnia, to wręcz na bluźnierstwo i świętokradztwo zakrawa, na dewocję i faryzejstwo

a druga sprawa to taka, że ostatni coraz chętniej zajmują się krzyżami i podobnymi gadżetami ci, co powinni się od nich jak najdalej trzymać i dobru publicznemu służyć - dobru publicznemu, powtarzam, nie krzyżowi, nie biskupowi
as355
21-03-2017 16:44
as355
Praktyki religijne to osobiste sprawy ,moje i twoje .Ale są ludzie dla których takie wyznanie wiary to (mogli by mamusią się zająć) to niezrozumiałe i szokujące ,ale i tacy są wśród nas .
krzysztof.mm
21-03-2017 17:59
krzysztof.mm
as
nazwijmy rzeczy po imieniu
kto sprawy osobiste załatwia publicznie, to jest po prostu ekshibicjonistą
(ale i tacy są wśród nas)
koszor
21-03-2017 18:51
koszor
Plujcie na krzyż, to takie łatwe. Zajedź krzysztofie czy minerwo do Londynu i przygadujcie muzułmanom, jak będą w południe modlić się na ulicy.
Ja takiego wyrażania wiary nie rozumiem, ale daleki jestem od krytyki. Skoro ktoś ma ochotę z tym krzyżem łazić, to proszę bardzo.
bronek91
21-03-2017 19:39
bronek91
Znak, któremu sprzeciwiać się będą.
@cd minerwa
Oczywiście, zrobili coś pożytecznego także dla siebie. Podjęli wspólną akcję, rozwinęli swoje umiejętności społeczne, komunikacyjne, zainwestowali i poszerzyli swój kapitał społeczny, wykazali się odwagą i przełamali pewne społeczne konwenanse i nie tylko. Udoskonalone umiejętności można chociażby przełożyć na rynek pracy czy aktywność zawodową. Takie zachowania należy szanować i popierać. Jest to przejaw, iż wolność sumienia i wyznania jest w pełni realizowana.
jak to wygląda na zachodzie

https://www.youtube.com/watch?v=KbRrfaxVkRY

A co do sadzenia drzew, popieram, będzie materiał na kolejne krzyże. To samo proponuje uczestnikom/uczestniczkom wszelkiego rodzaju zgromadzeń homofilskich;)

@krzysztof.mm
Dlaczego zakładasz, iż uczestnicy brali udział aby "miny stroi do kamery". Gdzie widzisz " bluźnierstwo i świętokradztwo zakrawa, na dewocję i faryzejstwo"?

"śmiech pusty człowieka ogarnia," jak po raz kolejny widzę głupoty, które wypisujesz, znów bezpodstawnie.
" chętniej zajmują się krzyżami i podobnymi gadżetami ci, co powinni się od nich jak najdalej trzymać i dobru publicznemu służyć"- cytat
Co to są za ludzie? Podaj....
A Ty komu służysz?
A uczestnicy, chociażby "Marszu Szmat", to Twoim zdaniem ekshibicjoniści/stki?
KP tak ich nie nazywa.... Wprost przeciwnie, oni też zaczęli pochód od placu Trzech Krzyży;)

http://krytykapolityczna.pl/kraj/marsz-szmat-sprowokuj-do-myslenia/
krzysztof.mm
21-03-2017 20:07
krzysztof.mm
bronek
jeśli 91 odnosi się do twojego roku urodzenia, to jesteś usprawiedliwiony i jest nadzieja, że z wiekiem zmądrzejesz
jeśli jednak to nie ten przypadek - bardzo mi przykro...
bronek91
21-03-2017 20:15
bronek91
@krzysztof.mm
Zatem uczestnicy "marszu szmat" to też ekshibicjoniści czy nie???
cd minerwa
21-03-2017 20:17
cd minerwa
kochany panie bronku91-
gdyby jeszcze w tych workach mieli piasek i farbe , zeby po drodze zasypywac dziury w drogach po zimowo-wiosennych roztopach czy pomalowali plot leciwym sasiadom to dodatkowo rozwineliby tezyzne fizyczna i zrobili cos pozytecznego dla miasta i okolic Cieszyna. Tym sposobem na pewno poszerzyliby kapital spoleczny, wykazali sie odwaga i przelamali pewne spoleczne konwenanse.
Prosze nastepnym razem pomyslec/przemyslec komu ma to sluzyc. Jak na razie to tylko wlasnemu ego.
krzysztof.mm
21-03-2017 20:19
krzysztof.mm
koszor
nie strasz innych, bo się sam porobisz
tak jak ty wyrażasz swoje zdanie na ten temat - tak inni je też wyrażają

żyjemy w Polsce i nie muzułmanie są naszym problemem, a fanatyzm religijny części katolików i katolickie państwo wyznaniowe, w które Polskę na naszych oczach biskupi w biznesowej koalicji z pisiurami przemieniają - to po pierwsze

po drugie, pewnie nie byłeś nigdy w Londynie, skoro takie brednie wypisujesz na ten temat
a na koniec - nikt tym bolesnym męczennikom na rynku nie przygadywał z tego co wiem, więc po prostu nie pieprz
bronek91
21-03-2017 20:39
bronek91
@cd minerwa
Jak jest podane w treści "trasa wynosiła około 20 km", z tego co widać, środków lokomocji nie mieli. Zatem dziękuję Ci że przypomniałaś że rozwinęli, a nie "rozwineliby tezyzne fizyczna". Dlaczego i na jakiej podstawie zakładasz,iż takich czynności jak "pomalowali plot leciwym sasiadom" nie czynią??? Nie wiem, jaki był cel, jeżeli twierdzisz iż było to "tylko wlasnemu ego", dlaczego tak uważasz???A jeśli się mylisz? Jeżeli kierowali się wiarą lub innymi wartościami? To co wtedy? Nie głupio Ci tak stereotypowo i bezpodstawnie oceniać ludzi? A jeśli teraz poddają się lekturze Twoich komentarzy, myślisz iż nie czują się skrzywdzeni? Dobrze jest tak czynić innym?
bronek91
21-03-2017 20:51
bronek91
@krzysztof.mm
Bądź konsekwentny. Masz pretensje do Polski, "pewnie nie byłeś nigdy w Londynie," Może przypomnisz kto stoi na czele KOŚCIOŁA w ANGLII. "Katolickie państwo wyznaniowe" i układ, które Twoim zdaniem je tworzy w Polsce, w porównaniu z Anglią to pikuś.... A koszor nie straszy nikim. Wskazuje na brak konsekwencji w polityce wyznaniowej w innych krajach, przy czym niektóre grupy wyznaniowe mogą się czuć gorzej traktowane. Chcesz przykłady? ale po odpowiedzi na pytanie o głowę KOŚCIOŁA w Anglii.
cd minerwa
21-03-2017 22:03
cd minerwa
bronek 91
piszesz -"zakładasz,iż takich czynności jak "pomalowali plot leciwym sasiadom" nie czynią". Rozumiem, ze w czasie tego biegu z krzyzem wykonali te czynnosci o ktorych wspomnialam. A moze jest to nieswiadomy, barani ped za nawiedzonym pasterzem i wielka gra pozorow...? Naiwnosc czy cynizm ? Czy nie poczuja sie skrzywdzeni i wykorzystani czyims ego ? Jakos nie widac SAMYCH pasterzy biegajacych z krzyzem, naprawiajacych chocby ploty i rozlatujace sie domy biedakow. Nie uwazasz, ze bylby to piekny przyklad.
Herr Flick
21-03-2017 22:06
Herr Flick
Jasna duu.. Kilkunastu ludzi chciało sobie zrobić Drogę Krzyżową a Wy się czepiacie po co oni to robia? Bo chcą, zupełnie tak samo jak inni którzy chcą zamanifestować swoją własnie inność. I tyle w temacie.

PS. A to rzeczywiście jest śmieszne- Polska państwem wyznaniowym- nigdzie tego nie ma w Europie.. Ręce opadają. Polska jako jedyna z nielicznych ma to zapisane w Konstytucji- świeckość w sensie. Królowa Elżbieta jest zwierzchnikiem Kościoła Anglikańskiego, Królowa Danii jest Głową Kościoła Danii, w Szwecji jescze do niedawna istniał kościoł państwowy. Prześledźcie sobie ustroje państw europejskich - zobaczycie jak to rzeczywiście jest...
krzysztof.mm
22-03-2017 06:41
krzysztof.mm
herr flick
wierzysz w co piszesz?..
polską konstytucją pisczyzna i prezydent dupa już rok temu podtarli sobie tyłek

najbardziej demokratyczne, najpiękniejsze konstytucje jeszcze niedawno miały totalitarne reżimy, takie "potęgi demokracji i praw obywatelskich" jak ZSRR, PRL czy NRD,
skleroza cię dopada?
to samo stało się na naszych oczach w Polsce - konstytucja jest nic dla rządzących nieznaczącym świstkiem papieru zadrukowanym pięknymi hasłami
krzysztof.mm
22-03-2017 06:42
krzysztof.mm
świeckość państwa nawet przed bolszewicką zarazą pisczyzny była w Polsce iluzoryczna, a związek tronu i ołtarza aż nadto wyraźny i bardzo dla podatników kosztowny
agresywna ingerencja kleru, w szczególności sekty toruńskiej T. Rydzyka i episkopatu, w wewnętrzne sprawy kraju, w ustawodawstwo - handel w niedzielę, antykoncepcja, aborcja, religia w szkołach, święta kościelne, przywileje podatkowe - to jedne z wielu przykładów
krzysztof.mm
22-03-2017 06:43
krzysztof.mm
o istocie państwa wyznaniowego - GB czy Danii - nie świadczy, kto jest tam głową kościoła
tam kościół jest w praktyce rozdzielony od państwa i rozdział ten podlega realnej publicznej i sądowej kontroli, a prawa człowiek są realnie gwarantowane prawem i respektowane - pomijam tak trudny dla ciebie szczegół, że kościoły tam funkcjonujące to społeczności protestanckie, bez scentralizowanej władzy, o zdecydowanie proekumenicznym nastawieniu, a rola oficjalnych głów kościoła jest wybitnie ceremonialna
btw, mimo to owe zapisy prawne są tam szeroko dyskutowane i kontestowane, a utrzymywane jedynie ze względu na kilkusetletnią tradycję
krzysztof.mm
22-03-2017 06:45
krzysztof.mm
w Polsce biskupi i pisczyzna jadą po bandzie - w świetle reflektorów i pomimo zapisów prawnych o rozdziale kościoła i państwa - grabią w biały dzień podatników, kler wykorzystując tradycyjny autorytet kościoła i podpierając się Ewangelią kupczy głosami poparcia z ambon w zamian za pieniądze i przywileje

tak, Polska za rządów pisowskiej bolszewii zamienia się w kato-taliban
jeśli do dziś tego nie pojąłeś, to radze odpuść sobie tę tematykę
Herr Flick
22-03-2017 09:52
Herr Flick
Głosowałeś w referendum za tą konstytucją? Pewnie tak, ja natomiast byłem przeciw. Narzekasz a to tzw musztarda po obiedzie. Trza było to kontestować duuz wcześniej.

Wiesz że w tych krajach o których pisałem Głowa państwa ma wpływ na wybor biskupów? Jakby tak w Polsce było to byłoby straszne larum:)) Krzysiek, zachęcam Cię do prześledzenia ustrojów innych europejskich państw. Zobaczysz różnicę.

Bardzo Cię przeprasza ale czy istnieje obowiązek chodzenia do kościoła czy posyłania dziecka na religię?
knefel
22-03-2017 12:03
knefel
ja-sioTWkrzysio,pomyśleć że Ty kiedyś wspomniałeś że na swej drodze spotkałeś dobrego księdza.Oj dobry był dla Ciebie, oj dobry.
krzysztof.mm
22-03-2017 14:40
krzysztof.mm
herflick
zaniżasz poziom, pomyśl, zanim zaczniesz klikać
problem nie w konstytucji tylko w tym, jak ją traktują rządzący
ta nasza z 97 dla obecnej bolszewickiej ekipy z marionetkowym prezydentem znaczy dokładnie tyle co nic

"Głowa państwa ma wpływ na wybór biskupów" w GB czy Danii? - a co mnie to obchodzi??!...
nie słyszałem, żeby Brytyjczycy czy Duńczycy mieli z tym problem - a ja mam mieć?!
daruj sobie

w Polsce to biskupi, a nawet szeregowe klechy jak Rydzyk mają wpływ na wybór rządzących nami - i to dopiero jest faktyczna tragedia, i to jest element realnego państwa wyznaniowego

na twoje ostatnie pytanie, choć ono ni z gruszki ni z pietruszki też odpowiem - jeszcze nie ma takiego obowiązku, i pewnie dlatego kościoły są coraz bardziej puste, a taca coraz lżejsza - i chociaż za to Bogu niech będą dzięki
mircio.
22-03-2017 16:05
mircio.
Zabawne, Ja-sio/krzysio nie tylko jest szpiegiem Radia Maryja, ale nawet do kościołów zagląda ?? Poważnie walnięty jest on oj !
I musiało być to coś wielkiego ! Może autobus z pielgrzymką ?
To by wyjaśniało skąd te: napięcia, urazy, skleroza itd..
Herr Flick
22-03-2017 19:40
Herr Flick
Krzysiek, a dlaczego w takim razie przeszkadzają Ci ludzie maszerujący z krzyżem?
Zrobiłes polityczną pogawędkę z akcji która sobie kilkunastu chrześcijan zrobiło w Cieszynie. Co to ma wspólnego z piszczyzną? Jak nie chcesz żeby inni wybierali za Ciebie to w końcu rusz dupę, weź swoich znajomych i idź głosować!!! I zagłosuj mądrze- PIS- PO to żaden wybór. Widziałeś jaka frekwencja była w Holandii?
bronek91
22-03-2017 21:44
bronek91
@Herr Flick
Więcej takich jak Ty, ludzi na poziomie:)
bronek91
22-03-2017 21:46
bronek91
@cd minerwa

Wiara to nie pogoń za '' czyims ego'', jest to poręczenie naszych przyszłych dóbr, które ani rdza ani mól zniszczyć nie może. Zbierajmy sobie skarby w Niebie;) mam nadzieję, że to krytyka z twojej strony nie jest przejawem , jak to określasz

''barani ped za nawiedzonym pasterzem i wielka gra pozorow...? Naiwnosc czy cynizm ? Czy nie poczuja sie skrzywdzeni i wykorzystani czyims ego ?'' - cytat

Wszelkie akcje angażujące ludzi, należy popierać. Dlaczego? Wyjaśniłem wcześniej.

a co do przykładów, z regionu, na początek
Pasterz Alojzy Wencepel

http://wiadomosci.ox.pl/wiadomosc,32271,cieszynianka-alojzy-wencepel.html

Pasterz Karol Mozor

http://wiadomosci.ox.pl/wiadomosc,36147,zlota-odznaka-dla-proboszcza.html

Pasterz Jacek Stryczek

http://www.szlachetnapaczka.pl/jacek-stryczek

Masz zastrzeżenia? Pisz....
bronek91
22-03-2017 22:42
bronek91
@krzysztof.mm

Do teraz nie odpowiedziałeś, Skąd czerpiesz wiedzę na temat komunizmu i kto jest największym znawcą tematyki z regionu?

''świeckość państwa nawet przed bolszewicką zarazą pisczyzny była w Polsce iluzoryczna,'' - cytat

Szczególnie za PRL i rządów SLD. Chcesz dyskryminować daną grupę religijną w życiu polityczno- społecznym kraju? Wiesz że to przejaw nietolerancji? Nie kierujesz uwagi na treść wypowiedzi człowieka, ale na to kim on jest? To nie jest lewica, to lewactwo.
''sekty toruńskiej T. Rydzyka i episkopatu''- cytat

Wiesz, że nazywanie środowisk T. Rydzyka i organu KK w Polsce sektą jest dyskryminujące. Czynisz to na forum publicznym. Wiesz co to jest sekta? Uzasadnij, iż wymienione przez Ciebie są sektami....

''w wewnętrzne sprawy kraju, w ustawodawstwo'' - cytat
Zakazujesz konkretnej grupie religijnej korzystania z prawa wolności wypowiedzi w kwestiach publicznych. Odbierasz im prawo głosu, ponieważ są wierzący? To dopiero bolszewizm....

''nie świadczy, kto jest tam głową kościoła
tam kościół jest w praktyce rozdzielony od państwa'' - cytat

O świeckości państwa i rozdziale władz świadczy w pierwszej kolejności, iż dostojnicy wyznaniowi i państwowi nie są personalnie tymi samymi osobami fizycznymi...
Przykład jak KOŚCIÓŁ ANGLIKAŃSKI wtrąca się ''twoim krzysztof.mm'' wtrąca się do polityki. UWAGA ŹRÓDŁO Z WYBORCZEJ, żeby nie było że z czegoś co wspiera PiS lub KK.

http://wyborcza.pl/1,76842,10579007,Kosciol_Anglii_z_antykapitalistami.html?disableRedirects=true

Przykład jak muzułmanie we Francji chcą wpływać na politykę

NA TEMAT też nie PiSowski portal, ani nie z KK

http://natemat.pl/69157,francja-protesty-w-sprawie-zakazu-zakrywania-twarzy-sa-ranni

Przykład jak kreacjoniści w USA oddziałują na politykę. Właśnie głównie w treści nauczania KREACJONIZMU W SZKOŁACH. Kreacjoniści to nie są raczej ludzie związani z KK.

ONET, też nie jest związany z PiS ani z KK.
http://wiadomosci.onet.pl/religia/prawie-polowa-amerykanow-wierzy-w-kreacjonizm/bscndz

a jak chcesz posłuchać jak pastor Kent Hovind z baptystów odwołuje się do udziału w polityce, posłuchaj całe seminarium od pierwszego nagrania.

https://www.youtube.com/watch?v=_lKrE-L0G-8

Twoje zdanie na temat pozycji KK w Polsce pozostawię jako prywatną opinię...
Także ''zachęcam Cię do prześledzenia ustrojów innych europejskich państw''

''element realnego państwa wyznaniowego''

Wiesz kto twierdzi, iż Polska jest państwem wyznaniowym?

''Bogu niech będą dzięki''
Że tacy jak Ty od wiary odchodzą. Nie będziecie już robić wstydu przed innymi wyznaniami.

Proponuję Ci zajęcia antydyskryminacyjne i uczące tolerancji, otwarcia i szacunku dla innych. Może w ofercie KP są. Poszanowanie wartości i różnorodności to cecha propagowana w UE
krzysztof.mm
22-03-2017 23:31
krzysztof.mm
herflick
wbrew twoim sugestiom nigdzie nie pisałem, że mi "przeszkadzają ludzie maszerujący z krzyżem"
swoją opinię na ten temat wyraziłem myślę dość klarownie, szczególnie w poście kierowanym do pani Papkala,
przy okazji - nazywanie każdego, kto stroi się w krzyże, a jeszcze z nimi obnosi po mieście "chrześcijaninem" uważam za wielkie nieporozumienie - chrześcijanin to ten, co ewangelią żyje, a nie ten, co nią wymachuje albo się podpiera

"Zrobiłeś polityczną pogawędkę" - no nie kolego, sam ze sobą nie gawędzę, dyskutanci co prawda mierni, bronki-donki sypią bąki, ale sami się chętnie garną - ja za poziom ich wypowiedzi nie odpowiadam, mam o nim swoje, delikatnie mówiąc, bardzo mało pochlebne zdanie, ale korzystam z ich ekstazy nerwowej i wątłości intelektualnej by prezentować swoje zdanie

związek pisczyzny i kościoła jest oczywisty, wydaje mi się jasno, choć siłą rzeczy pokrótce zasygnalizowałem temat w swoich komentarzach

twoje nawoływanie "rusz dupę, weź swoich znajomych i idź głosować" - rozumiem, że w zamiarze chwalebne, ale w treści zupełnie jałowe
+ po pierwsze ni przypiął, ni przyłatał, do bólu banalne i puste
+ po drugie ruszam dupe na każde wybory, a pomiędzy nimi namawiam i przekonuję swoich znajomych i nieznajomych, może i ciebie przekonam, może i ty mądrze zagłosujesz dzięki temu co piszę
+ po trzecie i najważniejsze - jeśli liczysz na to, że bolszewia zorganizuje ci wolne, uczciwe i sprawiedliwe wybory, do jakich przyzwyczaiłeś się przez ostatnie 28 lat, to jesteś w grubym błędzie - być może wynika to z twojej wielkiej naiwności w tym względzie, zresztą mniejsza o przyczyny

zaś co do frekwencji - ta nie bierze się z nieba
ludzie muszą się na własnej skórze przekonać, że źle dokonany wybór lub jego brak odbija się negatywnie na ich własnym życiu - ja staram się im to jedynie uświadomić, nie tylko dla własnego, ale też dla ich dobra-noc.
bronek91
23-03-2017 14:40
bronek91
@krzysztof.mm- wielce inteligentny człowieku

Na pytania dotyczące komunizmu odpowiedz:) A potem oceniaj poziom rozwoju intelektualnego i inteligencję interlokutorów.

" dyskutanci co prawda mierni, bronki-donki sypią bąki, ale sami się chętnie garną - ja za poziom ich wypowiedzi nie odpowiadam, mam o nim swoje, delikatnie mówiąc, bardzo mało pochlebne zdanie, ale korzystam z ich ekstazy nerwowej i wątłości intelektualnej by prezentować swoje zdanie" - cytat

In Primo, Nikt nie może być sędzią w swojej sprawie;) Skoro odwołujesz się do inteligencji, stosujesz po raz kolejny argumentum ad personam, widać, iż brak Ci rzeczowych argumentów.... Znów zostałeś zagięty?
Przy okazji, inteligencja jest mierzalna..... To dziwne, iż wypowiadasz się w związku z poziomem inteligencji innych osób i nie podajesz stosownej skali......
Wiesz, iż jest to kolejny dowód dyskryminacji z Twojej strony, kolejnej grupy ludzi. O ocenę inteligencji, nikt Cię nie prosił:)

"swoją opinię na ten temat wyraziłem myślę dość klarownie"- cytat
Prawda, dość klarownie wyłożyłeś swoje poglądy, jak posługujesz się stereotypami, jaki jesteś nietolerancyjny i dyskryminujący, brak otwartości wobec innych poglądów. Oceniasz ludzi przez pryzmat, iż są wierzący. Wykazujesz się brakiem podstawowej wiedzy na temat relacji państwo-kościół w poszczególnych krajach. Gdzie dowody? uprzedzam pytanie- w postach powyżej...

"związek pisczyzny i kościoła jest oczywisty, wydaje mi się jasno, choć siłą rzeczy pokrótce zasygnalizowałem temat w swoich komentarzach"- cytat
Brawo, wylądowałeś na Marsie!!!! Co nie oznacza, iż każdy wierzący głosuje na PiS a rytuały religijne wykonuje w celu promocji osoby.
"ludzie muszą się na własnej skórze przekonać, że źle dokonany wybór lub jego brak odbija się negatywnie na ich własnym życiu - ja staram się im to jedynie uświadomić" - cytat
Vice Versa:)
Przyznaję, krzysztof.mm iż Twój pseudointelektualny onanizm budzi politowanie:) Tak dalej;)
EMPIRIA
23-03-2017 19:32
EMPIRIA
"Jeśli kto chce iść za mną, niech się zaprze samego siebie niech weźmie swój krzyż i niech Mnie naśladuje (Łk 9, 23)"
krzysztof.mm
23-03-2017 21:04
krzysztof.mm
można się spodziewać, że tak prymitywna i zafałszowana interpretacja jak ta 'empiryczna' jest powszechna wśród de facto nieznających Pisma Św. polskich katolików, w szczególności tych paradujących z krzyżami.
"Potem mówił do wszystkich: "Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech CO DNIA bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje" (Biblia Tysiąclecia)

wydawać by się mogło, że już dzieci domyślają się, o co chodzi w tym wersie - ale jednak nie...

empiria, najwyraźniej inteligencja nie jest twoja silną stroną



cd minerwa
23-03-2017 21:13
cd minerwa
bronek 91
piszesz - ?wszelkie akcje angażujące ludzi, należy popierać'' - zgadzam sie ale tylko te madre, rozsadne.
Od biegania na 20 km - z krzyzem czy bez, sa organizacje sportowe. A chcac robic cos z sensem - to najpierw trzeba pomyslec. W tym czasie mozna byloby wiele dobrego dla innych zrobic - to jest istota chrzescijanstwa.
I na tym skupilam sie w moim komentarzu dotyczacym ekstremalnej Drogi Krzyzowej.
Choc nie zdziwilabym sie, gdyby ubiegajacy sie o fotel prezesa polskiego zwiazku olimpijskiego europosel R. Czarnecki chcial wprowadzic jako jedna z dyscyplin olimpijskim - bieganie z krzyzem na czas.
Co do Twoich zalacznikow odznaczonych "pasterzy'' - w niektorych przypadkach wypowiedzialam sie na ox., nie zawsze pochlebnie. ''Pasterze? powinni sluzyc nie dla wlasnych korzysci , orderow, bo t o przejaw pychy a jak wiemy to jeden z grzechow glownych. Wspaniali i wybitni znajduja sie zawsze w cieniu skromnosci i pokory. Nie potrzebuja wiwatow na swoja czesc - bo to jest MISJA ( czynie dobro, kocham za nic). Mozna wziac przyklad z papieza Franciszka, ktory nie przyjmie doktoratu honoris causa z medycyny uniwersytetu z Salerno .
Obserwujac dzialania polskiego Kosciola mam wiele watpliwosci zwiazanych z jego poczynaniami , nie wspominajac mieszanie sie w polityke. To nie jest sacrum, to coraz czesciej profanum. Ale jak to jeden z poslow powiedzial "ciemny lud wszystko kupi" i jak widac kupuje.
bronek91
24-03-2017 04:00
bronek91
@cd minerwa

''tylko te madre, rozsadne.'' - cytat
Zatem co jest mądre? Jak widzisz jest to określenie oceniające. Zależne w dużym stopniu od świadomości każdego człowieka. To co jest mądre dla Ciebie, dla mnie może być głupie i odwrotnie. Demokracja liberalna dopuszcza każdy rodzaj ekspresji, aby wszyscy mieli możliwość eksponowania swojej inności, tego co ich wyróżnia.

''mozna byloby wiele dobrego dla innych zrobic - to jest istota chrzescijanstwa.''

Skąd wiesz? A jak zrobili? Zamanifestowali, dali przykład odwagi i wiary innym;) W każdej sytuacji i zawsze można zrobić coś lepszego, co u innych zostanie uznane za bardziej dobre. Nawet Lenin powiedział, ''Tylko Ci co nic nie robią, nie popełniają błędów''. A tak a propos, skąd wiesz co jest istota chrześcijaństwa?

''Od biegania na 20 km - z krzyzem czy bez, sa organizacje sportowe.''- cytat

Organizacje sportowe nie maja monopolu na organizacje tego typu wydarzeń;)

''w niektorych przypadkach wypowiedzialam sie na ox.'' - cytat

W jednym przypadku...

''Za jakie zaslugi ? jest proboszczem, kapelanem. Do tego srebrna szata wroci na lono Kosciola a i krzyz bedzie odnowiony. Czy to za malo na "broszke" jak na dziesiejsze czasy ?''
To ma być konstruktywna wypowiedź??? Od czego rozpoczynasz? Wytykasz, że jest księdzem??? To znaczy, iż ktoś jest gorszy??? Ksiądz został nagrodzony przez samorząd, ktoś go zgłosił, ktoś rozpatrzył wniosek.... Tyle wspominałaś o pomaganiu innym. Ksiądz Mozor to czyni, chociażby w DPS w Skoczowie........

'' nie wspominajac mieszanie sie w polityke''- cytat

A jak w innych krajach związki wyznaniowe wtrącają się w politykę i porównaj to z Polską. Nie wypadamy źle.... Co faktycznie nie oznacza, iż należy to maksymalnie minimalizować. Przypominam, że termin ''KOŚCIÓŁ'' w prawodawstwie odnosi się do wyznań chrześcijańskich, zatem jak mówimy się o wtrącaniu ''KOŚCIOŁA'', z analizy pomijany są wspólnoty niechrześcijańskie. Właściwy termin, to ZWIĄZEK WYZNANIOWY.

Co do tego mieszania się. Wielu ''radnych parafialnych'' bierze bierny udział w wyborach do samorządu (ograniczmy) problem. Doskonale wiem, iż najczęściej liczą na kapitał zgromadzony w związku z aktywnością na polu religijnym. Twierdzę, iż jest to nieetyczne, nie powinno tak być. Jak Ty uważasz? Chcesz przykład? Przewodniczący Rady Miejskiej w Skoczowie. Jakie proponujesz realne działania???
bronek91
24-03-2017 04:13
bronek91
@krzysztof.mm

Jak Ty lubisz się pseudo-intelektualnie onanizować:) Sprawia Ci to ułudę przyjemności?

''tak prymitywna i zafałszowana interpretacja jak ta 'empiryczna'''
Gdzie została dokonana wykładnia? To tylko cytat, bez egzegezy.... To Ty interpretujesz....

''nieznających Pisma Św. polskich katolików, w szczególności tych paradujących z krzyżami.''

Co za herezje człowieku wypisujesz.... Dlaczego zakładasz iż wszyscy '' polscy katolicy'' nie znają Pisma Św??? Krzyż ma wiele odniesień w Piśmie Świętym, podobnie jak miecz;)

Pismo Święte nie zabrania organizowania Drogi Krzyżowej. A propos? Co z procesjami na Boże Ciało??? Też jest to sprzeczne?
cd minerwa
24-03-2017 17:02
cd minerwa
bronek91

" madre, rozsadne" -
w kontekscie nauki Kosciola - jest to stosowanie sie do Dekalogu, ktory w chrzescijanstwie jest wykladnia tego, co madre i rozsadne... przeciez o tym pojeciu dyskutujemy. Choc w KK tego coraz mniej.
To jedna z wielu instytucji, zatrudniajaca sprzataczki, koscielnych, ksiezy, biskupow i papieza. Gorzej wyglada racjonalnosc doktryny - ani tzw. objawienie, ani wszystkie dowody na istnienie Boga razem wziete nie sa racjonalnymi przeslankami usprawiedliwiajacymi dzialalnosc KK - nie wytrzymuja krytyki idacej z wielu stron. W takim razie instytucja ta motywowana jest wylacznie doczesnymi sprawami : wladza, prestizem, checia posiadania potrzeba ?zawoalowania'' potepianych spolecznie zachowan ( np. molestowanie nieletnich, homoseksualizm, malwersacje finansowe, itd.)

" Demokracja liberalna" -
jest pojeciem nowym. Nie mozna go stosowac w dyskusji o 2000 historii kosciola katolickiego (1789 rewolucja francuska - walka o demokracje). Coz ma wspolnego dogmat z logika i rozsadnym mysleniem. Tym bardziej, ze religia nie powinna zawierac sie w formulkach. Nie da sie nakazac Dobra, Piekna, Prawdy - to sa pojecia subiektywne, choc nie zawsze.

" Organizacje sportowe" -
jednak maja wieloletnia praktyke i doswiadczenie w przeprowadzaniu takich imprez pod wzgledem opieki lekarskiej, kontroli zdrowia (nie tylko duchowego) uczestnikow imprezy . To sa fachowcy.

Na jakiej podstawie piszesz, ze nie wypadamy zle na tle Europy - nie podales zrodel, nie powolales sie sie na autorytety...
Na jakiej podstawie piszesz, ze nie wypadamy zle na tle Europy- podaj prosze zrodla, powolaj sie na autorytety...

A propos powolania sie na cytat Lenina -

byc moze ktos doktoryzowal sie z tematu ?Lenin a istota chrzescijanstwa''- to brzmi dosyc prowokacyjnie. Chyba, ze zyjesz jeszcze w czasach komuny i blizsze sa ci poglady Wlodzimierza, standarty Polski Ludowej czy obecnie rzadzacych o "zamglonej" przeszlosci. Wtedy dalsza dyskusja nie ma sensu.


cd minerwa
24-03-2017 17:09
cd minerwa
Ups , nie zauwazylam wczesniej - maly blad. Zdanie powtorzone dwa razy.
leon60
24-03-2017 18:22
leon60
cd minerwa,jakby nie było katolickiego wyznania jesteś, więc moher włóż i wyżal się przy konfesjonale. Tam też zostaw sobie swoje godne pożałowania nauki,przynajmniej coś pożytecznego zrobisz.
Herr Flick
24-03-2017 19:23
Herr Flick
Jeszce się jednak wypowiem. ..

@Minerwa- chcesz źródeł związków Kościoła z władza? Nic prostszego. Poczytaj o kościołach skandynawskich. Kto jest Głową Kościoła w UK zakładam że wiesz. Czyżby to nie był związek Kościoła z Władzą?

@Krzysiek- nie będę się z Tobą spierał. Wolność słowa to jedno z naszych podstawowych praw. To samo z wolnością wyznania. Pozwól mi proszę czcić tego kogo ja chcę. A jeśli chodzi o ten krzyż.. Hmm. Ponowię pytanie- co Ci przeszkadzają ludzie spacerujący po mieście z krzyżem na plecach? No co? Obraża to Twoje uczucia religijne? Gdyby łazili w durszlakach na głowie i obrzucali się makaronem to by było w porządku czy nie? Wyjaśnij mi proszę.
cd minerwa
24-03-2017 20:18
cd minerwa
leon60
Chciales cos napisac madrego ale napisales... to co napisales.
krzysztof.mm
24-03-2017 21:20
krzysztof.mm
herr flick
ale już tłumaczyłem
nosiciele krzyży nie przeszkadzali mi, nawet mnie tam wtedy nie było
ale jeśli organizują publiczny happening, sami się proszą o publiczne opinie
tyle w temacie
ps
oczywiście, pozwalam ci;)
w durszlakach by było ciekawiej
bronek91
27-03-2017 10:35
bronek91
@ cd minerwa

'' madre, rozsadne''
jest to bojaźń przed popełnieniem grzechu, czyli nie tyle przestrzeganie np. Dekalogu, co obawa przed jego przekroczeniem. ?''Mądrość Syrycha'' Zastanawia mnie jednak, dlaczego o mądrości piszesz tylko i wyłącznie w odniesieniu do nauki Biblijnej.
''To jedna z wielu instytucji, zatrudniajaca sprzataczki, koscielnych, ksiezy, biskupow''
Pokazujesz tylko jeden wymiar.... Co z pozostałymi? Apostołów także zatrudniał KK? KOŚCIÓŁ to coś więcej niż biskup i ksiądz.
'' racjonalnosc doktryny - ani tzw. objawienie, ani wszystkie dowody na istnienie Boga razem wziete nie sa racjonalnymi przeslankami''
Kościół działa na zasadzie wiary. Trudno szukać racjonalizmu tak, gdzie dominuje boski woluntaryzm. Jest to zupełnie inna płaszczyzna. A słyszałaś o czymś takim jak Racjonalizm Transcendentalny????
'' Demokracja liberalna'' (...) 1789 rewolucja francuska - walka o demokracje''

Trudno nazwać to, o co trwała batalia we Francji w 1789r. Demokracją w oparciu o współczesne standardy. To, że coś jest nowe, jest pojęciem względnym. Co do logiki, w odwołaniu byłbym ostrożnym.... Religia nie zawiera się w formułkach, jest ona na fundamencie wiary... Katechizm to tylko pewien rodzaj klasyfikacji i ma funkcję pomocniczą, co faktycznie przez wielu odbierane jest inaczej.

''Organizacje sportowe''- powtarzam, nie ma monopolu na organizację tego typu przedsięwzięć. To twoje subiektywne zdanie.

''Na jakiej podstawie piszesz, ze nie wypadamy zle na tle Europy - nie podales zrodel, nie powolales sie sie na autorytety...''

Podałem kilka przykładów powyżej, mam się ciągle powtarzać? Chcesz więcej???

''A propos powolania sie na cytat Lenina - byc moze ktos doktoryzowal sie z tematu ?Lenin a istota chrzescijanstwa''- to brzmi dosyc prowokacyjnie. ''
Wysuwasz niewłaściwe wnioski. Lenin to jeden z kanonu filozofów. Możemy się nie zgadzać co nie znaczy, iż należy nie znać. W Brukseli także znajduje się pomnik Lenina, to wskazuje oż UE je zła??? Cytat zastosowałem, aby temat potraktować możliwie szeroko. Skąd te stereotypy u Ciebie???
bronek91
27-03-2017 10:41
bronek91
@krzysztof.mm
Jak spokorniałeś???? Twoje wypowiedzi nie mieszczą się w granicy opinii. To krytyka na całej linii. np.
" innym go z uporem na grzbiet chcą ładować"- cytat
Do kogo to odniosłeś? Do uczestników, którzy jak teraz twierdzisz
"nosiciele krzyży nie przeszkadzali mi"

Robisz postępy tak dalej:)



Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Kosmiczne doznania w cieszyńskim Teatrze

17-12-2017 23:22

W Teatrze im. A. Mickiewicza było kosmicznie i to dosłownie. Na scenie wylądował statek kosmiczny, pojawili się obcy z odległych planet, nie zabrakło miss galaxis - kto jeszcze odwiedził cieszyński Teatr, a także co wydarzyło się podczas misji naukowo-turystycznej, zobacz w materiale filmowym.

wyświetleń: 115komentarzy: 0

Stoch drugi, Żyła w ''10''

17-12-2017 19:45

Konkursy w Engelbergu napawają optymizmem przed 66. Turniejem Czterech Skoczni. Stoch dwukrotnie stawał na podium, a Żyła, dzięki dobrym rezultatom, awansował do czołowej "10" klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

wyświetleń: 209komentarzy: 0

Najmłodsi stela 97/622/2017

17-12-2017 17:30

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 2148komentarzy: 0

Błachowicz znowu górą!

17-12-2017 16:00

W kanadyjskim Winnipeg, odbyła się gala UFC on Fox 26. Nie zabrakło na niej Jana Błachowicza, który pokonał przez jednogłośną decyzję sędziów, Jareda Cannoniera.

wyświetleń: 550komentarzy: 0

Zwycięski Tepes, Pilch siódmy

17-12-2017 15:10

W niedzielne (17.12) dopołudnie, odbył się drugi konkurs indywidualny w Ruce, w ramach Pucharu Kontynentalngo. Po wczorajszym zwycięstwie, Tomasz Pilch zajął dziś siódme miejsce, czym utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

wyświetleń: 379komentarzy: 0

Koncert Życzeń Stela

17-12-2017 12:10

Dziękujemy Wam za wszystkie nadesłane życzenia i zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu 'Koncert Życzeń Stela' w Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL.

wyświetleń: 714komentarzy: 0

Oczami niewidomego: pomagaj innym - dbaj o siebie

17-12-2017 10:50

''Dlacze­go tak jest, że pot­ra­fimy po­magać i radzić in­nym, a sa­mym so­bie nie...'' Tak zdarza się często, że potrafimy resztkami sił jeszcze próbować pomóc drugiemu i myśleć o drugiej osobie, a o swoim zdrowiu czy szczęściu zapominamy lub zaniedbujemy je. 

wyświetleń: 376komentarzy: 0

Wisła na dłużej

17-12-2017 09:20

W Wiśle rozpoczęła się druga, zimowa edycja akcji „Wisła… zostaję dłużej – dostaję więcej”. Wiślanie liczą na sukces podobny do pierwszej edycji.

wyświetleń: 1360komentarzy: 0

Uczniowie nie chcą smogu - warsztaty

17-12-2017 07:55

Od wtorku (12.12) w ustrońskich szkołach rozpoczęły się warsztaty, dotyczące ekologii. Do tej pory w warsztatach prowadzonych przez Ustroński Alarm Smogowy wzięło udział ponad 180 uczniów, planowane są dalsze działania w tym zakresie. W czasie trwania zajęć, prowadzący kładą szczególny nacisk na problem smogu oraz uświadomienie najmłodszym, w jaki sposób można ograniczyć emisję pyłów do powietrza, a co za tym idzie przeciwdziałać problemowi zanieczyszczonego powietrza.

wyświetleń: 701komentarzy: 10

Msze i nabożeństwa online

17-12-2017 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne.