Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 15686komentarzy: 10

Ptaki trzeba wybić

15-02-2017 19:00

Ptaki z chowu domowego w promieniu trzech kilometrów od ogniska ptasiej grypy muszą zostać wybite. To profilaktyka w przypadku stwierdzenia tej choroby. Ile zwierząt zostanie uśmierconych? Tego jeszcze nie wiadomo.
Drób w promieniu 3 kilometrów będzie wybity. fot. Jan Bacza Drób w promieniu 3 kilometrów będzie wybity. fot. Jan Bacza

Jak informowaliśmy rano, wczoraj (wtorek) po południu potwierdzono ognisko ptasiej grypy. Zobacz: Ptasia grypa w powiecie. Znajduje się ono w jednym z niewielkich gospodarstw w Hermanicach. Do powiatowego lekarza weterynarii zgłosiła się kobieta, która hodowała kury. Zaniepokoiło ją, że mimo leczenia, drób zaczął padać. Na miejscu pojawili się przedstawiciele weterynarii, pobrano próbki. W Katowicach w laboratorium przeprowadzono sekcję ptaków. Próbki wysłano również do akredytowanego laboratorium w Puławach. W obu instytucjach potwierdzono – ptaki były zarażone wirusem H5N8.

Wczoraj po południu wybito wszystkie ptaki w gospodarstwie. Poinformowano również Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. W tym ognisku chodzi o kury i kaczki. W sumie 72 ptaki. To niekomercyjne, zagrodowe gospodarstwo. - wyjaśnia Bogusław Kubica, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Cieszynie. Jak dodaje, problem nie dotyczy innych zwierząt w gospodarstwie. Jednak wszystkie ptaki w gospodarstwie musiano wybić. Chodzi o jedno z zabudowań nieopodal stacji benzynowej Lotos przy ul. Katowickiej.

- Takie są zasady. Mamy do czynienia z wirusem, który potencjalnie może być groźny dla człowieka, a na pewno groźny dla ptaków - przestrzega Kubica. Obecnie gospodarstwo zostało wstępnie oczyszczone i zdezynfekowane. Określono również w promieniu 3 kilometrów obszar zapowietrzony. Co to oznacza? Hodowlane ptactwo domowe w tym rejonie zostanie wybite. Do Ustronia przyjechało już 14 lekarzy weterynarii, skierowanych tutaj przez wojewódzkiego lekarza.

- Chodzą wokół tego ogniska i spisują kto ma ile kur. Trzeba pamiętać, że w obszarze zagrożonym o promieniu 10 kilometrów, to praktycznie cały powiat, mamy około 800 tysięcy ptaków. Dlatego są podjęte takie konkretne i rygorystyczne działania - dodaje powiatowy lekarz weterynarii.

Wczoraj była policja, weterynarz, dostaliśmy ulotki –
przyznaje jedna z sąsiadek gospodarstwa. - Ja mam zdrowe kury, żadna na razie nie zdechła. Ale wspominali, że mają wybijać. Moim zdaniem kury są zdrowe, mam ich kilkadziesiąt sztuk - dodaje. - Co mi po tym odszkodowaniu. Teraz zrobiła się pogoda, kury nic nie nazbierają, jajka są ważne. Spisali, jakie mamy ptactwo. Mówili, że weterynarz się z nami jeszcze skontaktuje - mówi inny sąsiad.

Jak mają się zachowywać gospodarze? Nie wolno wypuszczać zwierząt na zewnątrz, przed obiektami inwentarskimi należy wyłożyć matę nasączoną skutecznymi środkami dezynfekcyjnymi.

W obszarze zapowietrzonym drób będzie wybijany, bezwzględnie, czy ptaki mają objawy choroby czy nie. Jak wyjaśnia Kubica, - trudność z utrzymaniem wirusa jest taka, że nie można pozwolić na najmniejsze ryzyko, że coś jest zdrowe, a za kilka dni wirus pojawi się w oddalonej o kilka kilometrów duże fermie drobiu, gdzie wybić będzie trzeba kilkaset tysięcy sztuk drobiu. Nie możemy pozwolić na zaniedbania. Jednocześnie, jak mówi, w przypadku zabijania drobiu, właścicielom, którzy stosują się do przepisów przysługuje odszkodowanie pełnej wartości rynkowej zabitych ptaków.


Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB 15-02-2017 19:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (10)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Przepierón
15-02-2017 20:40
Przepierón
Kaj ci weteryniorze ty maty znaszli? Isto w sortowni śmieci, widać przyjechali na akcje przygotowani.
E.T.
15-02-2017 20:53
E.T.
Ja mam 22 letnią papuge to też mi ją zabiją?
Międzol
15-02-2017 21:05
Międzol
do prze.
A co Ty pracujesz dla firmy która produkuje takie maty ?? Chcesz wcisnąć swoje ?
Taka gąbka nasączona płynem dezynfekującym, spełnia taką samą rolę jak ładna, markowa, tylko że o wiele tańsza.
Przepierón
15-02-2017 21:33
Przepierón
Do mię.
A co Ty pracujesz jako weterynarz , że tak tych paproków bronisz?
Jak te odpady gąbkowe czymś nasączyli to to coś już jest dawno w ziemi a gąbki wyschły a więc nie spełniają swojego zadania.
Przy wybijaniu tyle ptactwa nie powinni na gąbko-matach oszczędzać.
Herr Flick
15-02-2017 21:41
Herr Flick
Biedne ptoszki
pikador40
16-02-2017 08:17
pikador40
Bardzo ciekawe czy kaczki i labedzie na wisle tez wybija?
Przepierón
16-02-2017 10:35
Przepierón
Wróble, kosy, sikorki też trzeba wybić, że nie wspomne o wronach.
xfactor
16-02-2017 12:23
xfactor
Oczami wyobraźni widzę jak w strojach kąpielowych z siatkami na ryby łapią na Wiśle lub Brennicy te stada kaczek.Biedne te zdrowe kuraki i kaczuchy,co one komu zawiniły.
qqłka
16-02-2017 16:19
qqłka
Bydym musioł te strefe omijać bo sie o ptoka bojym :)
Iwan
16-02-2017 16:46
Iwan
Po wojnie jak świnia zdechła to się ją zakopało. Jak kura to też. Nikt nie dociekał przyczyny pomoru na co albo co się stało. Nie były to pojedyncze przypadki jakoś wszyscy żyją. Dzisiaj wybija się kury kaczki nawet nie wiadomo czy są chore. Chore jest społeczeństwo i to co raz bardziej. Nawet ten ptak też chce żyć
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Zamknęli drogę

20-09-2017 15:40

Z powodu przelewającej się wody, zamknięto drogę między Ochabami a Dębowcem.

wyświetleń: 520komentarzy: 0

63. Rajd Wisły: wielkie motoryzacyjne święto w Beskidach

20-09-2017 14:30

Trzy cykle, 8 malowniczych i widowiskowych odcinków specjalnych oraz 50 km ścigania – Rajd Wisły to prawdziwa gratka dla kibiców. W Beskidach zmierzą się również zawodnicy w pięknych rajdówkach sprzed lat.

wyświetleń: 464komentarzy: 0

W Bąkowie zdecydowali

20-09-2017 13:45

7 września odbyło się zebrane wiejskie w Bąkowie dotyczące funduszu sołeckiego na rok 2018.

wyświetleń: 365komentarzy: 0

Będzie (ciągle) padać

20-09-2017 12:30

Przygotujcie parasolki i kalosze! Na terenie Beskidu Śląskiego i Żywieckiego prognozowane są intensywne opady deszczu.

wyświetleń: 1866komentarzy: 0

Złap bilet na Osiecką!

20-09-2017 11:00

Status konkursu: TRWA

Już za niespełna dwa tygodnie rusza Festiwal Teatralny Na granicy. Wielkie wydarzenie wraca do Cieszyna i Czeskiego Cieszyna po rocznej przerwie. Mamy dla Was bilety na jeden ze spektakli!

wyświetleń: 476komentarzy: 0

Maria Juroszek przekazała medal

20-09-2017 09:15

Maria Juroszek swój "świeżutki" medal prosto z Budapesztu przekazała na licytację Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego.

wyświetleń: 1243komentarzy: 0

Otwarcie Karczmy ''Pod Dębem''!

20-09-2017 07:30

Miejsce z tradycją, bo 100-letnie, ale gospodarze i wystrój nowe. Zapraszamy na otwarcie ''Karczmy pod Dębem'' w Cieszynie!

wyświetleń: 3302komentarzy: 0

Zamarski: Pierwsze gwiazdy w Alei Gwiazd

19-09-2017 20:30

W niedzielę (17.09) miało miejsce oficjalne odsłonięcie pierwszych gwiazd w Alei Gwiazd Miłośników Cieszyńskiej Pieśniczki Ludowej w Zamarskach.

wyświetleń: 1750komentarzy: 0

NATO w Ostrawie

19-09-2017 19:00

W weekend 16-17 września na terenie Ostrawy w Czechach odbyła się XVI edycja Dni NATO. Jest to wydarzenie, które od wielu lat skupia dziesiątki tysięcy widzów, z całego Świata (na parkingu lotniska, na którym odbywały się pokazy można było zaobserwować nie tylko czeskie, czy polskie tablice rejestracyjne, ale również niemieckie czy też austriackie). Wydarzenie to skupiło również wiele tysięcy osób z terenu całego Śląska, w tym również Śląska Cieszyńskiego.

wyświetleń: 1589komentarzy: 0

27 września zaczyna się festiwal Viva il canto!

19-09-2017 17:20

Już wkrótce w Cieszynie rozpocznie się XXVI edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wokalnej Viva il canto. Podczas czterech festiwalowych koncertów publiczność usłyszy brzmienia poetycko-refleksyjne, gorące tanga, pieśni żydowskie a także muzykę operetkową, filmową i musicalową.