Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Oczami niewidomego (odcinek 73): "Nie" dla dorobienia do renty socjalnej i świadczenia pielęgnacyjnego

W 2015 r. rentę socjalną pobierało ok. 272,4 tys. osób w wieku od 20 do 44 lat. W tym samym roku zawieszono rentę socjalną 1400 osobom, które przekroczyły próg dochodowy.

Pod koniec 2016 roku Senat zajmował się nowelizacją Ustawy o rencie socjalnej, który dawał możliwość osiągania miesięcznego przychodu przez pobierających tę rentę do wysokości 130 proc. średniej krajowej.

Wnioskodawcy chcieli zmiany tego zapisu, jednak w wyniku głosowania większością senatorów PiS projekt został odrzucony i poprawki nie dojdą do skutku.

Senatorzy opozycji chcieli, aby osoby pobierające rentę socjalną mogli dorobić do niej 130 procent średniej krajowej. Senatorzy rządzącej opcji odrzucili projekt i osobom pobierającym w tej chwili rentę socjalną zostaje tylko DOROBIENIE DO 70 procent.

W grudniu 2016 r. projektem, w związku ze złożoną do Senatu petycją, zajęły się senackie Komisje Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Ustawodawcza. Autorom petycji chodziło, aby osoby z niepełnosprawnością, które pobierają rentę socjalną, mogły dorabiać do niej bez żadnych limitów. Chodziło również o to, aby nie różnicować osób pobierających rentę z tytułu niezdolności do pracy, a tych, którzy pobierają rentę socjalną.

Niestety, nie udało się tego przeforsować w Senacie.

Drugą sprawą ostatnich dni to możliwość dorabiania do świadczenia pielęgnacyjnego. 10 stycznia 2017 roku odbyła się w Ministerstwie Rodziny, Pracy Polityki Społecznej konferencja na temat Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, w której przedstawiono m.in. wczesne wspomaganie w każdym powiecie, opiekę wytchnieniową, wsparcie nie tylko dla dzieci do 18 roku życia.

Zgodnie z całościową filozofią wspierania osób z niepełnosprawnością, która przyświeca autorom Programu „Za życiem”, dziecko z niepełnosprawnością ma płynnie przejść na dalszych etapach życia do kolejnych form wsparcia, oferowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz na wspomnianej konferencji powiedział, że 3,7 mld zł jest przewidzianych na cele związane z realizacja Programu „Za życiem” przez pięć lat w budżecie państwa; w tym roku chcemy wydać dodatkowo na realizację programu 511 mln zł – poinformował Krzysztof Michałkiewicz,.

Jednocześnie stwierdzono, że osoby pobierające zasiłek pielęgnacyjny i opiekujące się osobami niepełnosprawnymi mają tyle zajęcia przez cały dzień, że nie ma możliwości, aby dodatkowo jeszcze dorabiały sobie do tego zasiłku.

„Albo zasiłek i pomoc albo praca”... Żeby tylko kiedyś te osoby, które ustalają takie zasady i wytyczne nie znalazły się w miejscu tych osób, którym odbierają prawo do podjęcia dodatkowej pracy. Wiecznie nie będą posłami czy senatorami…

Andrzej Koenig

źródło: OX.PL
dodał: AKE

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-01-29 09:53:55
koszor: Trudna sprawa. Uważam, że jeżeli zasiłek pielęgnacyjny jest niski, to te osoby powinny mieć możliwość dorobienia. I tu się z Panem zgadzam. Natomiast w tej pierwszej kwestii mam inne zdanie. Renta i możliwość zarobków bez żadnego limitu, to nie jest dobry pomysł. Jeżeli ktoś mimo niepełnosprawności jest w jakiś sposób zarobić 10 tys. miesięcznie, to dlaczego ma jeszcze otrzymywać rentę? Tylko ile takich osób jest, chyba niewiele. Myślę, że uczciwe będzie 100% średniej krajowej.
2017-01-29 18:32:30
ciamajda: koszor@ Jest różnica między rentą chorobową a rentą socjalną. Renta socjalna wynosi 80% najniższej emerytury. Więc wydaje mi się iż możliwość dorobienia do 130% najniższej krajowej nie jest aż tak bulwersująca. Może lepiej przyjrzeć się szarej strefie?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: