Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kalendarz Beskidzki u Skalickiej

Wykład na temat reformacji był głównym punktem programu sobotniego (7 stycznia) spotkania promującego Kalendarz Beskidzki w Muzeum Marii Skalickiej w Ustroniu. Wygłosił go dr Łukasz Barański, jeden z autorów Kalendarza.

Prelegent opowiedział o historii kościoła ewangelickiego w Bielsku, a także przybliżył ogólną historię reformacji. Na koniec wyliczył główne cechy wyznania ewangelicko-augsburskiego którymi jest - wolność wyznania, postawienie na indywidualną relację człowieka z Bogiem a ta wolność jest rozumiana również jako odpowiedzialność człowieka za bycie w świecie. Drugim priorytetem jest edukacja rozumiana jako wychowanie młodzieży w duchu zasad ewangelicyzmu. I dobroczynność, opieka społeczna, obszar troski o słabszych, niezdolnych do samodzielności. Te trzy faktory myślę również dzisiaj można by określić jako fundament każdego społeczeństwa otwartego jako pewien warunek do wszelkich modernizacyjnych zmian.

Artystycznym urozmaiceniem spotkania był koncert pianisty Pawła Seligmana który uraczył słuchaczy porcją klasyki oraz utworami w świątecznym nastroju. A redaktor naczelny Kalendarza Beskidzkiego zdradził, że o Pawle Seligmanie ma już gotowy artykuł do przyszłorocznego wydania publikacji.

Prof. dr hab. Magdalena Dziadek, autorka tekstu o muzyku Ryszardzie Gabrysiu opowiedziała o swym bohaterze, który jest postacią bardzo bliską ustrońskim słuchaczom. Nawiązała też do poprzedniego wykładu o reformacji, gdyż Gabryś pochodzi z rodziny ewangelickiej.
- Gdybym miała powiedzieć co reformacja dała muzyce, to powiedziałabym to samo co mój przedmówca. że reformacja i tradycja muzyczna ewangelicka ubogaciły kulturę muzyczną na tym terenie. Dziadek zwróciła uwagę na fakt, że w kościele ewangelickim muzyka pełni ważną rolę, jest na wysokim poziomie. A na Śląsku cieszyńskim rywalizacja kościoła ewangelickiego i katolickiego sprawiła, że i w kościele katolickim muzyka jest na wyższym poziomie, niż w kościele katolickim w innych częściach Polski.

Kolejne spotkanie z wydawcami i autorami Kalendarza beskidzkiego zaplanowano na 25 stycznia w wiślańskim Muzeum. Zapewne, jak to zazwyczaj na spotkaniach z KB bywa przybędą inni, aniżeli na poprzednie promocje autorzy, a organizatorzy postarają się o inne urozmaicenie artystyczne, dlatego spotkanie może zainteresować nawet tych, którzy na spotkaniu z Kalendarzem na ten rok już byli.

(indi)
 

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: