Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3316komentarzy: 0

Kręcą film o Zawodziu

26-12-2016 12:20

Trwają prace nad powstaniem filmu dokumentalnego ''Uzdrowisko. Architektura Zawodzia''. Premiera odbędzie się 16 czerwca 2017 roku w ramach rozpoczęcia sezonu uzdrowiskowego w Ustroniu.
Plan zdjęciowy /fot. Mariusz Gruszka Plan zdjęciowy /fot. Mariusz Gruszka

"Z wielkim zainteresowaniem przyjąłem informację dotyczącą projektu nakręcenia filmu dokumentującego powstanie dzielnicy leczniczo-rehabilitacyjnej Zawodzie w Ustroniu - jednego z najciekawszych projektów architektonicznych w Polsce... Chętnie poprę inicjatywę popularyzującą wiedzę o postaciach, które miały niewątpliwy wpływ na rozwój polskiej myśli architektonicznej, a źródłem dodatkowej dumy i radości jest fakt, że autorami tych wybitnych rozwiązań są absolwenci Politechniki Krakowskiej.” - napisał Jego Magnificencja Rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Jan Kazior, obejmując Patronatem Honorowym produkcję filmu dokumentalnego o architekturze Zawodzia.

Myślę, że zdecydowana większość z nas nie miała świadomości olbrzymich walorów architektonicznych ustrońskiej dzielnicy Zawodzie. Na pewno wytworzyły one naszą regionalną tożsamość, każdy widział „inność” tych budynków, które popularnie nazywamy „piramidami”. Dziś chcemy poprzez film dokumentalny spopularyzować wiedzę, którą do tej pory posiadali specjaliści i fascynaci w tej dziedzinie – Zawodzie jest dziełem sztuki funkcjonalnej, jak nazywa się patetycznie architekturę.

Prace nad filmem już ruszyły, za nami pierwsze dni zdjęciowe, podczas których realizowaśmy wywiad z Panem Aleksandrem Frantą, architektem Zawodzia. Wywiad ten będzie osią narracji filmu, uzupełnianej przez wypowiedzi osób związanych z Zawodziem, w tym wybitnych architektów czy historyków. Możemy zdradzić, że w styczniu oprócz sfilmowania zimowej scenerii Zawodzia, przeprowadzimy wywiad z Robertem Koniecznym, najbardziej rozpoznawalnym polskim architektem "młodego pokolenia", który niedawno zdobył nagrodę za zaprojektowanie najlepszego budynku na świecie.

Studio odpowiedzialne za produkcję filmu to marka „Lunar Six“ z Warszawy. Reżyserem dokumentu jest redaktor naczelna Design Alive – portalu i magazynu o projektowaniu, trendach, wnętrzach i architekturze, a także organizator oraz członek kapituły konkursu Design Alive Awards, prestiżowej nagrody dla architektów oraz projektantów. Osoba o ogromnej charyzmie, wiedzy I doświadczeniu w zagadnieniach związanych z projektowaniem i architekturą.

Film realizuje Gromada Górali na Śląsku Cieszyńskim z siedzibą w Ustroniu.

Do tej pory patronat nad filmem objęli: Burmistrz Miasta Ustroń, Starosta Powiatu Cieszyńskiego, Rektor Politechniki Krakowskiej, Krajowa Izba Architektów RP, Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz Muzeum Śląskie w Katowicach.

Jesteśmy przekonani, że film dokumentalny o dzielnicy Zawodzie stanie się wyjątkową promocją Ustronia, a więc i naszego regionu, a mieszkańcy śląska cieszyńskiego poczują sie dumni, że ten wyjątkowy kompleks mieści się właśnie u nas.

Zapraszamy do polubienia i śledzenia produkcji filmu na naszym fejsbukowym fanpejdżu .

Mateusz Bielesz


źródło: ox.pl
dodał: MB 26-12-2016 12:20
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Chcą sprzedać były komisariat

23-02-2018 16:25

Przez lata w tragicznych warunkach musieli pracować tutaj skoczowscy policjanci. Teraz kiedy budynek jest już pusty, gmina chce się go pozbyć.

wyświetleń: 413komentarzy: 0

Wypadek w Harbutowicach

23-02-2018 15:25

Przed godziną 15-tą doszło do wypadku w Harbutowicach.

wyświetleń: 2257komentarzy: 0

Jak zdobyć dofinansowanie do studiów

23-02-2018 14:30

Według polskiego prawa studiować może każda osoba posiadająca świadectwo dojrzałości. Jednakże to co w teorii wydaje się proste, nie zawsze udaje się zrealizować tak łatwo w praktyce.

wyświetleń: 312komentarzy: 0

Ogrodzona: szkoła pięknieje

23-02-2018 13:00

Końcem ubiegłego roku w Szkole Podstawowej w Ogrodzonej  rozpoczęto prace remontowe mające na celu przebudowę części mieszkalnej budynku na salę szkolną oraz toalety.

wyświetleń: 386komentarzy: 0

Powiat wspiera organizacje pozarządowe...

23-02-2018 11:30

Ponad 280 tys. zł powiat cieszyński przeznaczył z budżetu na działalność sektora pozarządowego. Najwięcej środków przeznaczono na wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej.

wyświetleń: 812komentarzy: 0

Cieszyńska do remontu

23-02-2018 10:00

Coraz bliżej remont ulicy Cieszyńskiej w Dzięgielowie. To droga powiatowa 2608S, obecnie trwa wyłanianie wykonawcy robót.

wyświetleń: 1433komentarzy: 1

Wypadek i kolizja

23-02-2018 09:00

Do dwóch zdarzeń doszło wieczorem na drogach Śląska Cieszyńskiego. W Międzyświeciu poważnie ranny został kierowca, na S52 na szczęście obyło się bez poszkodowanych.

wyświetleń: 4563komentarzy: 2

Wisła mówi nie banerom reklamowym

23-02-2018 07:30

Gdy tylko przekroczy się granice miasta Wisła, można zobaczyć rzeszę dużych banerów reklamowych, które bogato „zdobią” teren praktycznie całego miasta. Ostatnio władze Wisły postanowiły wypowiedzieć wojnę wszechobecnym reklamom, które ich daniem zasłaniają turystom piękne widoki i szpecą całe miasto.

wyświetleń: 656komentarzy: 2

Wideoflesz: Spotkanie prezydenta z harcerzami w Wiśle

22-02-2018 22:45

W czwartek  22 lutego 2018 r.  o godz. 17:00 w Rezydencji Prezydenta RP Zamek w Wiśle Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzieli udział w spotkaniu z harcerzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej.

wyświetleń: 1903komentarzy: 1

Polski debel przegrał już w I rundzie

22-02-2018 22:00

We włoskim Bergamo rozgrywany jest halowy turniej ATP Challenger. Udział w nim wzięli również polscy tenisiści, którzy zgłosili się do gry podwójnej - Grzegorz Panfil (UKS Beskidy Ustroń) oraz Tomasz Bednarek.

wyświetleń: 218komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .