Wiadomości

Wkrótce w regionie

Czerwiec 2017
P W Ś C P S N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Kontakt24

wyświetleń: 2684komentarzy: 25

Myśliwskie święto w Hażlachu

28-11-2016 18:10

Od 70 lat dbają i polują na zwierzynę leśną w okolicznych lasach. Koło Łowieckie 'Brzezie' z Hażlacha obchodzi jubileusz. Z tej okazji w ubiegłą sobotę wręczono odznaczenia. Karol Folwarczny, wieloletni prezes KŁ Brzezie odebrał Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.
Fot: HBB Fot: HBB

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęło nabożeństwo ekumeniczne w kościele św. Bartłomieja w Hażlachu pod przewodnictwem ks. kanonika Andrzeja Paponia. Następnie członkowie koła i zaproszeni goście przenieśli się do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie wręczono najbardziej zasłużonym odznaczenia i medale.

Radni województwa śląskiego wręczyli Karolowi Fowarcznemu, który jest prezesem KŁ Brzezie od 1995 r., Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. - Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie. Chciałbym podziękować osobom, dzięki którym otrzymałem to zaszczytne wyróżnienie – mówił podczas wręczenia odznaki Karol Folwarczny.

Koło Łowieckie „Brzezie” otrzymało Złoty Medal z Laurem za Zasługi dla Łowiectwa Bielskiego. Złoty Medal Zasługi Łowieckiej odebrali: Karol Fober, Teofil Macura i Zbigniew Posmyk. Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej otrzymał Stanisław Szczyrba, a Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej przypadł w udziale Janowi Teleśnickiemu.

Beskidzka Okręgowa Rada Łowiecka wręczyła Złote Medale za Zasługi dla Łowiectwa Bielskiego Janu Delongowi, Janu Łabuzowi i Klemensowi Modzianowskiemu. Srebrny Medal za Zasługi dla Łowiectwa Bielskiego otrzymali: Sylwia Lebioda-Spandel, Mirosław Klimosz, Roman Mokrzycki, Andrzej Pierchała, Paweł Pniok i Stanisław Szajter. Natomiast Brązowy Medal za Zasługi dla Łowiectwa Bielskiego odebrał Jacek Firla.

Podczas oficjalnych uroczystości nie brakowało gratulacji. - Chciałabym podziękować za pracę na rzecz przyrody, za to że kultywujecie piękną tradycję łowiectwa. Życzę wam wszelkiej pomyślności na długie lata. Jako wasz przedstawiciel w sejmie gwarantuję wam, że zawsze możecie na mnie liczyć – mówiła poseł Małgorzata Pępek. - Jesteście pięknym przykładem kultywowania jakże ważnych i bogatych tradycji łowieckiej Ziemi Cieszyńskiej. Życzymy wam by ta działalność dawała wam wiele radości i osobistej satysfakcji – dołączył do życzeń wójt gminy Hażlach Grzegorz Sikorski.

Jubileusz uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej prezentując tańce cieszyńskie i góralskie.

Tereny łowieckie, należące dziś do nadleśnictwa Hażlach, zajmowały w okresie międzywojennym obszar 1 ha. Polował w nich m.in. prezydent Ignacy Mościcki, jego gośćmi byli zagraniczni dyplomaci, członkowie rządu i generalicja. W 1936 r. prezydent ustrzelił 68 bażantów z okolicznej hodowli, a jego ostatnie polowanie odbyło się tu dwa lata później.

Koło Łowieckie „Brzezie” powstaje tuż po II wojnie światowej w 1946 r. z inicjatywy Ryszarda Fukały. W latach 50-tych zaczęto planowe dokarmianie zwierzyny i pierwsze próby hodowlane. W latach 60-tych zmieniła się powierzchnia granic obwodu łowieckiego. W jego skład weszły ekosystemy kompleksów leśnych i upraw rolniczych w miejscowościach: Hażlach, Bażanowice, Dębowiec, Kostkowice, Gumna, Zamarski, Kończyce Wielkie i Krasna.

Dziś KŁ „Brzezie” działa na obszarze 3.800 ha i ma 37 członków. Prezesami w czasie tych 70 lat byli: Stanisław Zubek, Zygmunt Padowski, Karol Pacuła, Jerzy Karet, Józef Cichy, Jan Delong i Karol Folwarczny.

JB

źródło: ox.pl
dodał: JB 28-11-2016 18:10
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (25)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

krokusik
28-11-2016 18:32
krokusik
Jesień, to zaczyna się odznaczanie. Klawisze, policjanci, łowcy, gołębiarze, kanalarze, radni, sradni i podobli temu. A kto odznaczy statystycznego kowalskiego? Faceta grającego na trąbce i wkręcającego ostatniego dnia swojej kadencji na gminie swojego syna uwielbia się i honoruje? Co z ludźmi, którzy codziennie idą do pracy? Czy wójt Grzesio i jego ... Wanda z Grzesiem pojawią się rano o 6 na przystanku przy dębach i zrobią reportaż? Wszędzie ich pełno na fotkach.
bercia2402
28-11-2016 18:43
bercia2402
Nie wiem czym się tu chwalić... Wieczne mordowanie biednych zwierząt... i to takie święto że aż msza z tego powodu ?!
planeta
28-11-2016 19:28
planeta
Rzygać mi się chce jak widzę ten artykuł. ..
Przepierón
28-11-2016 19:52
Przepierón
Darz Bór panowie myśliwi.
Wpiszcie sobie na youtube "slaughterhouse" to zobaczycie skąd biorą się na waszym talerzu kotlety, szyneczki, salcesonik, necóweczki itd. życzę smacznego.
Herr Flick
28-11-2016 20:00
Herr Flick
He he. Przepierón, ale żeś tym wszystkim hipokrytom pojechoł po rajtuzach. Kotlety to wg nich na drzewach rosną.

Taka ciekawostka: "Moja macica- moja sprawa. Aborcja prawem kobiety." OK. Nie polemizuję z tym. Jakie zdanie mam na ten temat to moja sprawa ale niezmiennie ciekawi mnie skąd w takim razie to, że KARAKUŁY to takie be i fuj dla tych wszystkich aborcjonistów- obrońców lisków, owieczek, babuci Pepa, wilków, lwów i anakond. Hę?
Kończanwielki
28-11-2016 20:02
Kończanwielki
OX to tuba propagandowa Wójta Sikorskiego, opisuje jego wspaniałe pomysły, z których niewiele wychodzi. Ciągle czekam na rzetelny artykuł na temat działalności Gminy Hażlach i Wójta. Np funkcjonowanie GOK, inwestycje w szkołach, przedszkolach ... .
Herr Flick
28-11-2016 20:05
Herr Flick
Z ANAKONDAMI jest ciekawa sprawa. Chroniona w Europie, gdzie nie występuję. Jak w TV pokażą, że ktoś zaszlachtował anakondę to afera, że hej. Tylko, że ta anakonda może zeżreć babucia Pepę, kurkę ale Boba Budowniczego TEŻ. I wbijcie sobie to do głowy - hipokryci, pseudo obrońcy życia.
krzysztof.mm
28-11-2016 20:50
krzysztof.mm
Jak to fajnie se przyjechac do lasu na wycieczke, wycelować, zabić, podciąć gardło, obedrzeć ze skory.
Potem jeszcze za to medal dostać od drugiego rzeznika.
I sru do kosciola po oplatek
Przepierón
28-11-2016 21:41
Przepierón
Możecie sobie też wpisać na youtubie "polowanie" i zobaczycie różnice. Dzikie zwierzęta na polowaniu giną w sekunde a w rzeźniach cierpią nawet kilka minut. Kurczaki są żywcem wieszane za nogi i przechodzą przez komore prądową.
Wszystko do obejrzenia na youtube, nie wklejam linków bo usuną, życzę smacznej kiteczki z kurczaczka albo piersi, mniam mniam.
krzysztof.mm
29-11-2016 08:45
krzysztof.mm
Szczytem obłudy jest tłumaczenie, ze rozrywkowe zabijanie jest ok, bo w rzeźniach bywa gorzej.
Udanego szlachtowania, panowie rzeźnicy leśni.
I smacznego.
Pan Bóg jest z was dumny.
Macie jak w banku medal św. Franciszka.
jacekklos19
29-11-2016 09:40
jacekklos19
Ciekawi mnie, czy za te żywcem wieszane i szlachtowane kurczaki też są odprawiane msze święte.
Przepierón
29-11-2016 10:01
Przepierón
Kupując szyneczki, piękne karkóweczki również bierzecie w tym udział, podejrzewam, że w polskich rzeźniach jest jeszcze gorzej niż w tych na filmie.
https://www.youtube.com/watch?v=M1vC8TfDX9Y

Smacznej goloneczki i karkóweczki życzę :D
Herr Flick
29-11-2016 10:46
Herr Flick
Oj Krzysiu, Krzysiu. W pewnej części się z Tobą zgadzam ale niestety zdradzasz objawy hipokryzji. Polowanie tym różni się od świniobicia, że taki np dzik ma możliwość ucieczki a świnia takowej nie ma i nierzadko dogorywa od palnięcia siekierą bez łeb. Więc co jest bardziej moralne? Kotleciki jednakowoż smakują. A jaka dziczyzna pyszna- zachwycała się Gesslerowa w MasterChef wśród rozemocjonowanej gawiedzi przed telewizorami. Rzeczona gawiedź migusiem do sklepu po mięso z jelenia na gulasz z żurawinką.

A po za tym nie odpowiedziałeś mi, obrońco życia, dlaczegóż to karakuły to zło wcielone a abortowanie to normalny zabieg chirurgiczny, który ma na celu usunięcie pasożyta.
Przepierón
29-11-2016 11:40
Przepierón
Do jacekklos19,
oczywiście że są modły odprawiane. Wielebny przed spożyciem kaczuszki, króliczka bądź indyczka sie modli i dziękuje bogu za te dary.
adawski25
29-11-2016 12:56
adawski25
Ludzie ktorzy nie wiedza czym dokladnie zajmuja sie mysliwi i ci sami ludzie ktorzy jedza mieso jakie kolwiek czy lesne czy hodowlane nie powinni sie wogole wypowiadac...ci co twierdza ze myslistwo to tylko strzelanie do zwierzat nie wiedza nic ci ktorsy jedza mieso przykladaja sie do usmiercania zwierzat bo jedzac mieso robia na to popyt...proponuje dowiedziec sie jaka smierc dla zwierzecia jest najlagodniejsza!proponuje rowniez zajechac do rzezni i popatrzyc na zwierzeta ktore ida tunelem na uboj swiadome tego co ich czeka!ludzie widza tylko zabijanie i niczego innego np.tego ze gdyby nie mysliwi i lesnicy wielu gatunkow zwierzat nu nie bylo!w dzisiejszym swiecie nie moze nie byc regulacji dsikiej zwierzyny poprzrz odstrzal bo kto sobie moze wyobrazic jakby wogol nas naszych domow po drogach miastach chodsily zwierzeta dzikie...nikt sobie tego nie moze wyobrazic bo widzi tylko zabijanie i nic innego nie zastanowi sie nad niczym tylko pluje!zastanawiam sie co by ci ludzie powiedzieli gdyby faktycznie zostli postawieni w sytuacji do ktorej doszloby gdyby nie bylo regulacji zwierzat.
koszor
29-11-2016 17:43
koszor
adawski: albo pijesz albo piszesz!
Herr Flick
29-11-2016 18:02
Herr Flick
Głos rozsądku, koszor, he he
adawski25
29-11-2016 19:03
adawski25
No tak tutaj nadal to samo i ci sami kolesie ktorzy wala komentarze byle walic do kazdego artykulu a co pisza to juz dla nich drugoplanowa sprawa.
Przepierón
29-11-2016 19:50
Przepierón
adawski25 ma rację, myślistwo nie polega tylko na polowaniach, ale także na budowaniu w lasach paśników, dokarmianiu dzikiej zwierzyny, selekcjonowaniu a także hodowli i ochronie gatunków wymierających. Zaślepieni ludzie widzą tylko polowanie i nic więcej, podejrzewam, że na drogach w ciężkich męczarniach ginie więcej saren niż zostaje precyzyjnie odstrzelonych, ale jak auto rani bądź zabije zwierzyne a nawet ludzi to dla niektórych oszołomów jest OK.
adawski25
29-11-2016 20:10
adawski25
No wiec o to chodzi dokladnie ludsie widza tylko jedno i nic poza tym zaden z nich nie byl nigdy w lesie ani rzezni papusiaja miesko i nawet sie nie zastanowia skad ono i z czego ale glupie komentarze byle cos napisac zeby bylo ciekawie to pierwsi dawac.
Herr Flick
30-11-2016 02:06
Herr Flick
Adawski, ale mnie chyba nie traktujesz jak:"ci sami kolesie ktorzy wala komentarze byle walic"
adawski25
30-11-2016 08:19
adawski25
Nie to akurat tyczylo sie pana koszora on do kazdego artykulu zapodaje komentarze no ot taki jest chłopina...problem tylko ze w wiekszosci tematów nie ma pojecia o czym pisze a jego swiatopoglad jeat co najmniej dziwny i nie majacy nic wspolnego z rzeczywistoscia no ale on uwaza sie za czlowieka bardzo inteligentnego ktorego poglady sa najlepsze i kazdy inny nie ma racja.poprostu chlopina z tego lepszego sortu!nic tylko wspołczuc.
Herr Flick
30-11-2016 16:45
Herr Flick
Sugerowałbym nie wrzucanie wpisów na temat lepszego czy gorszego sortu bo Krzysiu znowu znajdzie podtekst polityczny:)
adawski25
30-11-2016 20:41
adawski25
Wiesz co niech sobie krzysiu znajduje co chce jak daje wpisy takie a nie inne to sam innym sugeruje jakie ma poglady!
kiziamizia
01-12-2016 14:11
kiziamizia
Beskidzka Okręgowa Rada Łowiecka wręczyła .... Janu Delongowi , Janu Łabuzowi... Droga redakcjo Celownik imienia Jan brzmi JANOWI a nie JANU !!! ... wręczono...
Boże Ty widzisz i nie grzmisz. Wstyd.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Porzuciła samochód bo była pijana?

28-06-2017 13:50

54-letnia mieszkanka Cieszyna jest podejrzewana o kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Do zdarzenia doszło w niedzielę 18 czerwca 2017 roku w Cieszynie. Kobieta miała kierować swoim volkswagenem lupo na ulicy Frysztackiej. Samochód został porzucony w rowie w rejonie torów. Policjanci poszukują świadków zdarzenia

wyświetleń: 292komentarzy: 0

11 Medali Niepełnosprawnych Lekkoatletów

28-06-2017 12:55

Świetnym dorobkiem – aż 11 medali pochwaliś mogą się zawodnicy Integracyjnego Klubu Sportowego Cieszyn po zakończonych w niedzielę, 25 czerwca br. Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce.

wyświetleń: 152komentarzy: 0

Szukają świadków

28-06-2017 11:45

Policjanci z Cieszyna szukają świadków kolizji z 10 czerwca (sobota) z ul. Górnej. Pijany sprawca kolizji, który kierował mercedesem odjechał z miejsca zdarzenia.

wyświetleń: 1331komentarzy: 0

Włamali się do baru a tam...

28-06-2017 10:20

Dziś w nocy w Ochabach wpadło dwóch złodziei, którzy włamując się do baru nie wiedzieli, że w środku śpi pracownik. To nie wszystko jeden z włamywaczy zranił się podczas rozbijania szyby na tyle, że konieczna była interwencja załogi pogotowia ratunkowego. Sprawcy trzeźwi nie byli…

wyświetleń: 3649komentarzy: 0

Teledysk bije rekordy

28-06-2017 09:15

Udostępniony w ubiegłym tygodniu  sieci teledysk promujący gminę Hażlach pt. „Jestem stela” bije rekordy popularności, tylko do wczoraj, 27.06.2017 obejrzało go prawie 100 tys. osób.

wyświetleń: 1897komentarzy: 1

Tydzień z dwoma weekendami

28-06-2017 07:30

Ten tydzień ma dziewięć dni i każdy z nich wypełniony jest rozmowami o Bogu. Przed nami 68. Tydzień Ewangelizacyjny.

wyświetleń: 738komentarzy: 0

Powiat i Zespół Istebna zacieśnią współpracę?

27-06-2017 20:10

Zespół Istebna to 115 lat tradycji. Od lat promuje nie tylko Gminę Istebna, ale również powiat cieszyński w Polsce i poza jej granicami. Zespół boryka się jednak z problemami finansowymi - pomóc chce Komisja Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Cieszyńskiego.

wyświetleń: 846komentarzy: 0

Ewangelizacja w Parku i na Rynku

27-06-2017 19:10

Chrześcijańska muzyka, literatura, świadectwo ludzi, którzy doświadczyli realnej pomocy bożej - w centrum Cieszyna i Ustronia już w najbliższy piątek 30 czerwca odbędzie się ewangelizacja organizowana przez Beskidzkie Stowarzyszenie Biblijne.

wyświetleń: 1026komentarzy: 4

Ustroń - 4 rannych

27-06-2017 17:30

Do poważnego wypadku doszło dzisiaj (27.06) po południu w Ustroniu. Ranne zostały cztery osoby, w tym dwoje dzieci.

wyświetleń: 17498komentarzy: 20

Granty Działaj Lokalnie rozdane

27-06-2017 16:00

Grantobiorcy, którzy uzyskali dotację na realizację swych projektów w X już cieszyńskiej edycji Programu Działaj Lokalnie uroczyście odebrali je w sali Banku Spółdzielczego w Cieszynie, który nie pierwszy rok wspiera Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej będące lokalnym koordynatorem programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.