Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Kontakt24

wyświetleń: 4340komentarzy: 24

Ks. Sawa - misjonarz miłosierdzia

21-09-2016 14:20

Ma nieść pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej, którym trudno podjąć spowiedź po wielu latach. Do niego mogą zwracać się osoby, które popełniły grzechy, których rozgrzeszenie zarezerwowane jest dla Stolicy Apostolskiej. Takie zadanie wyznaczył Papież Franciszek misjonarzom miłosierdzia.
Ks. Przemysław Sawa jest ustanowionym przez Papieża Franciszka misjonarzem miłosierdzia. fot. Jan Bacza Ks. Przemysław Sawa jest ustanowionym przez Papieża Franciszka misjonarzem miłosierdzia. fot. Jan Bacza

W Diecezji Bielsko – Żywieckiej posługę misjonarza miłosierdzia pełni ks. dr Przemysław Sawa, założyciel i dyrektor Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody oraz pracownik Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest jednym z ponad tysiąca misjonarzy miłosierdzia mianowanych do tej posługi przez papieża Franciszka na całym świecie. Z ks. Przemysławem Sawą, rozmawiał Jan Bacza.

Słowo "misjonarz" kojarzy się z dalekimi krajami, księżmi, którzy tam wyjeżdżają. Misjonarz Miłosierdzia w Polsce? Jest potrzebny?

Tak, bo misjonarz to ten, który głosi Ewangelię. Nasze skojarzenie ze słowem „misjonarz” odsyła nas do dalekich krajów, natomiast etymologicznie to ten, który ma misję, czyli posłanie do głoszenia słowa Bożego. Papież Franciszek nam przypomina, że każdy chrześcijanin ma być uczniem - misjonarzem, czyli głoszącym i świadczącym o Jezusie. Sformułowanie „misjonarz miłosierdzia” oznacza, że to ma być ksiądz, który w imieniu Papieża głosi i czyni miłosierdzie.

Ksiądz ma dodatkową funkcję, nie tylko głoszenia Słowa Bożego, ale też rozgrzeszania win.

Papież chce uczynić to, by Rok Miłosierdzia był czasem łatwiejszego pojednania ludzi. Rzeczywiście, wielu komentatorów skupiło się na tych szczególnych uprawnieniach rozgrzeszania z tzw. grzechów zastrzeżonych normalnie Stolicy Apostolskiej (dokładnie Penitencjarii Apostolskiej). W przypadku świeckich to przede wszystkim świadoma profanacja Najświętszego Sakramentu, a w przypadku duchownych to zdrada tajemnicy spowiedzi w jakikolwiek sposób. Za te grzechy jest ekskomunika, czyli pozbawienie możliwości przyjmowania sakramentów. Normalnie prosi się Penitencjarię Apostolską o możliwość ściągnięcia tej kary, prawo do rozgrzeszenia i naznaczenia pokuty. W Roku Miłosierdzia, każdy, kto przychodzi do spowiedzi do misjonarza miłosierdzia, może otrzymać pojednanie bez tej procedury. Jednak nie te uprawnienia są najważniejsze. Papież wyjaśnił, że to ma być znak dla ludzi, że misjonarze to księża, których wybrał i którzy posługują bezpośrednio w jego imieniu.

Osoby, które są obciążone takim grzechem muszą księdza szukać – gdzie?

Odwiedzam kościoły jubileuszowe i inne parafie (na zaproszenie księży), ale też można przyjechać do Bielska-Białej. Wykaz dyżurów znajduje się na internetowej stronie diecezji (www.diecezja.bielsko.pl) czy na stronie www.secim.pl. Trzeba też powiedzieć, że duża część ludzi, słysząc, że jest Rok Miłosierdzia, znajduje odwagę, by pójść do spowiedzi. Chcą coś ze swoim życiem zrobić, bo mają zaufanie dp misjonarza miłosierdzia. Normalnie, prawdopodobnie, by nie przyszli. Przychodzą więc i pytają, rozmawiają o tym, jak żyć w sytuacji, w jakiej się znaleźli. Te dyżury są rzeczywiście dość obłożone i rozmów mam dość wiele. Można też umówić się w innej porze w moim biurze.

Ksiądz jest misjonarzem w samej diecezji?


Misjonarz ma władzę sakramentalną w całym Kościele. Nie jest to nominacja dla diecezji tylko dla Kościoła Powszechnego, aczkolwiek regularne posługi są właśnie tutaj.

Z jakimi problemami ludzie się zgłaszają?

Co do grzechów zastrzeżonych Stolicy Apostolskiej to profanacja Najświętszego Sakramentu; nie można tego mylić z niegodnym przyjęciem Komunii Świętej. Profanacja jest wtedy, jakby ktoś zniszczył czy podeptał lub w inny sposób znieważył Ciało Chrystusa. Ekskomunikę zaciągają również osoby, które przyczyniły się czynnie i skutecznie do aborcji (kobieta, lekarz, pielęgniarka, inne osoby wspierające). W Roku Miłosierdzia wszyscy księża mają prawo rozgrzeszyć z tego grzechu. Wiele osób szuka jednak misjonarzy, chcąc się wyspowiadać z zaległych rzeczy, trudnych do rozeznania.

Wiele osób korzysta z tej szansy?

Tak. Cieszy to najbardziej, że dużo osób przychodzi i nawet jeżeli nie możemy zakończyć tematu rozgrzeszeniem (np. w przypadku osób w związkach niesakramentalnych), to pomagam ustawić pewne rzeczy w życiu, co może zaowocować zmianą za rok czy dwa. Wiele osób odważa się porozmawiać o swoim problemie. Dodatkowo są osoby, które przez lata niosą dylematy, zastanawiają się czy coś było grzechem czy nie. To też daje się rozwiązać; dobrze, że jest okazja, by to uciąć.

Boją się też?

Czasem tak, gdyż dotyczy to wnętrza człowieka, nieraz fatalnych błędów, które miały miejsce, co budzi nawet wstyd przed sobą. Niektórzy mówią, że to przed księdzem jest trudno, ale gorzej jest chyba jednak przed sobą samym. Często ludzie, którzy po wielu latach wracają do spowiedzi mówią, że nie jest najtrudniejsze spotkanie z księdzem, gdyż najtrudniejsze to wypowiedzenie tego przed sobą. Praktyka sakramentu pokuty pokazuje, że pewne zobiektywizowanie tego, co zrobiliśmy, jest właściwe. Często jako spowiednik muszę powiedzieć osobom – „ty się już tym nie obciążaj”. Takich sytuacji też jest wiele.

Czemu spowiadać się przed księdzem?

Po pierwsze, spowiednik pomaga człowiekowi rozsądzić rzeczywistość. Po drugie, grzech rozdziela nas z Kościołem, przez Kościół jesteśmy z powrotem pojednani, a ksiądz jest jego reprezentantem.

Papież zdecydował wysłać misjonarzy w Roku Miłosierdzia, będą pełnili swoją posługę również w kolejnych latach?

Wiemy, co jest w Roku Miłosierdzia, ale co papież wymyśli dalej jeszcze nie wiadomo.

Dziękuję za rozmowę.

źródło: ox.pl
dodał: JB 21-09-2016 14:20
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (24)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Cacy 3
21-09-2016 15:04
Cacy 3
Ciekaw jestem ile taka "przyjemność" będzie kosztować?
Ciekawy skoczowianin
21-09-2016 15:25
Ciekawy skoczowianin
Dokładnie,potem zamiast rachunku sumienia będzie ale rachunek do zapłaty,bo teraz w kosciele nic za darmo nie ma,bo wkońcu musza utrzymać swoje prywatne limuzyny i tak zwane kobiety od roboty papierkowej,a potem musza rezygnować z funkcji księza ,bo sie parafianie dowiedzieli ze było wielki grzech popelniony na parafi z kobietą.,Na wieki wieków Amen.
alouette
21-09-2016 16:20
alouette
Choćbyście nie wiem ile powtarzali kłamstwa o tym, że w kościele to się tylko płaci i płaci i zarabia, nic nie zmieni faktu, że tak nie jest. Powtarzacie po babciach i dziadkach, kumplach z baru, jak bezmózgie papugi. Który z Was zapłacił za spowiedź kiedykolwiek? Hę?
jacekklos19
21-09-2016 18:33
jacekklos19
Też uważam tak samo jak alouette, że tylko się tam płaci i płaci. Nawet za słowo Boże na lekcjach religii płaci się księżulom.....a Pan Jezus robił to za darmo.
Pazerność członków KK z niewiadomych przyczyn zwanych pośrednikami Stwórcy-----nie zna granic!!!!
alouette
21-09-2016 19:22
alouette
Jacek, przeczytaj mój post uważnie raz jeszcze, proszę:) Znam od środka i wiem, że tak nie jest. A za lekcje religii się płaci, bo to przedmiot szkolny i ksiądz normalnie pracuje (tak, jak katechetka).
Przepierón
21-09-2016 19:38
Przepierón
Jak to pięknie brzmi "misjonarz miłosierdzia" a jego zadaniem na planecie ziemia jest wyspowiadać ludzi z grzechów, co by sie ino za fest nie narobił. Piyrsze słyszym żeby ksiądz komuś pomógł, jo ino widzym jak łape wystawio i gibko wolne datki do kapsy chowie. Zeby za moc nie "pumogoł" bo fundacja "Być razem" straci klientele.
marian1951
22-09-2016 15:28
marian1951
Do alouette-nie warto się przejmować wypowiedziami wszystkowiedzących itp. Jest takie powiedzenie, że z głupim nie pogadasz a ze smarkatym nie pojesz. I tego się trzymaj. Miłego dnia wszystkim.
brunet
22-09-2016 15:59
brunet
Zgadzam się z @mańkiem, ponadto niektórym żal d..ę ściska ?? Też było iść na księdza, zostawić rodzinę , przyjaciół i poniewierać się po świecie, niedosypiając.
tommy
22-09-2016 21:13
tommy
Dilerzy prochów też dobrze zarabiają, więc może lepiej na dilera. Etyka ta sama, a i do niebianskich przeżyć droga bliska. Rzeczywistość kościoła katolickiego swietnie ujmuje trzecia część Ojca Chrzestnego. Mogą spowiadać ile chcą. Ani spowiednicy ani spowiadani nigdy nie przystąpią do Boga tą drogą.
marian1951
23-09-2016 07:04
marian1951
Mam dyskretne pytanie, do Ciebie tommy. A jaką drogę do Boga Ty wybrałeś, która pozwala w twoim przekonaniu do Niego przystąpić ?. Nie musisz odpowiadać, ale chętnie poznał bym twoją ideologię.
tommy
23-09-2016 15:01
tommy
marian1951: Tę, która jest opisana w Piśmie Świętym. To ta księga, która de facto jest bardzo nie w smak kościołowi katolickiemu. Dlatego tak wielu spłonęło na stosach, było uduszonych, utopionych lub ugotowanych, bo smieli czytać lub przygotowywać tłumaczenia zrozumiałe dla ludzi. Skąd ta nienawiść do słowa pochodzącego od Boga? Myślę, że odpowiedź jest zbędna, zaś katolicyzmowi jest znacznie bliżej do satanizmu niż chrystianizmu. W nauce, słowie i czynie.
marian1951
23-09-2016 18:13
marian1951
tommy- znam trochę Kościół Katolicki i jego historię i terażniejszość. Nie umiem natomiast doszukać się w nim nienawiści jakiejkolwiek, nie mówiąc już o nienawiści do słowa Bożego,satanizmu etc. W każdym kościele jakikolwiek by nie był, są kapłani i wierzący, którzy potrafią pobłądzić. Jezus powiedział ; kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamieniem. Myślę, że mocno przesadzasz w swoich opiniach, krzywdząc w ten sposób tych, którzy na to nie zasłużyli. Bez odbioru.
brunet
23-09-2016 18:32
brunet
Czerska metoda posądzać i potępiać coś o czym pojęcia się nie ma -@tommy nie tylko nie umie odp. na proste pytanie, ale ma łeb totalnie sprany, a na dowód nie ma grosz odwagi podpisać się nazwiskiem pod ostatnim postem nasz czerski bohater.
tommy
23-09-2016 20:54
tommy
Brunet, łeb to trzeba mieć sprany, by nie wstydzić się być katolikiem, dokładnie tak samo, jak w wypadku przynależności do NSDAP. Marian, nic dziwnego, że nie umiesz się doszukać niczego, a zwłaszcza nienawiści katolicyzmu do satanizmu, jak sam napisałeś. Przecież tam można postawić w zasadzie znak równości. Jezus powidział: Po owocach poznacie ich. 1% tych owoców opisałem w poście powyżej, Chyba nie da się zliczyć hektolitrów krwi niewinnych ludzi, żeby opisać pozostałe 99% owoców kościała katolickiego. Od czasu powstania na mocy dekretów cesarza Konstantyna, którego katolicyzm raczy pamiętać z jakichś bajek o wizji krzyża, a historia z wymordowania prawie całej rodziny (to już po tym jak został 'chrześcijaninem) do czasów najnowszych owoce tego kościoła to tylko mordowanie niewinnych, grabież mienia ( jak w wypadku komisji majątkowej w Polsce), masowe gwałty dzieci, które miały być otoczone opieką, wyłudzanie pieniędzy na opiekę nad chorymi po to, by skazywać ich na niewyobrażakne cierpienia (matka Teresa i jej uszlachetnianie umierających na raka przez odmowę leków przeciwbólowych) i wiele innych.
brunet
23-09-2016 21:33
brunet
@tommy gnębi cię fobiczna paranoja , albo miotła pana poniosła , czy michnik w stan nienawiści wprowadził !
tommy
23-09-2016 21:40
tommy
Brunet, gnębią mnie tylko fakty, które ludzie tacy jak ty wolą zamieść pod dywan lub je sfalszować. Np. ubawilem się, czytając niedawno opracowanie jakiegoś klechy na temat tego, ze kościół katolicki nie miał nic wspólnego ze zbrodniami świętej inkwizycji. Że to wszystko działania swieckich wladz. Haha. Jakich swieckich wladz w sredniowiecznej Europie? Ale są prostaczki, które w to pewnie wierzą, na przykład ty.
brunet
23-09-2016 22:32
brunet
@tommy nie bolało by cię i nie pieprzył byś głupot na tym portalu podając swoje nazwisko, swoją wiarę , ideologie , a tchórzy , fanatyków jak ty pełno , ty tylko psujesz im reputacje czerska pokrako.
tommy
23-09-2016 22:41
tommy
Brunet, ja podaję fakty, nie głupoty. Potrzebujesz statystyk zgwalconych dzieci w Irlandzkich katolickich sierocincach? Z tymi, które odebraly sobie życie czy bez nich? Przecież kompletnie cię to nie obchodzi. To ty jesteś fanatykiem, którego fakty kompletnie nie interesują. O czym marzysz? Żeby znając moje dane spalic mój dom tak pięknie, po katolicku? Jakoś ty się nie podpisujesz nazwiskiem, dwulicowy robaku.
brunet
23-09-2016 23:11
brunet
@tommy twoje: " katole=szataniści" te kłamstwa i zniesławienie w sądzie kosztują tumanie jeden, jedynie żóte papiery wybronią :D
tommy
23-09-2016 23:20
tommy
Brunet, znajdź tam choć jedno klamstwo, koscielny cieciu jeden. To wszystko historia, w 100% dawniejsza i najnowsza. A Chrystus mówił tylko o 2 drogach: Jednej pochodzącej od Boga, drugiej od Szatana. Owoce kościóła katolickiego jasno poswiadczaja, co to za droga. Mam gdzieś twoje groźby.
brunet
23-09-2016 23:45
brunet
tommy@ proszę! - udowodnij każdemu, że katole to sataniści ( chyba teraz miliard żyje ) i udowodnij mi ,że ja jestem wyznawcą lucyfera. 3 raz pytamy, o twoje wyznanie? ,może się nawrócę jeśli udowodnisz , że moja Wspólnota katolicka to sataniści a twoja zaś tylko od Pana Jezusa jest !
tommy
23-09-2016 23:56
tommy
Brunet, mądrej głowie dość po słowie. Miałeś dość faktów, żeby zrozumieć, że to nie droga do Boga, bo była i jest przesycona zlem. Zlem, nie niedoskonaloscia. Zauważ, że nie podałem przykladu jakiegoś proboszcza z Kubalonki, tylko i wyłącznie te, które dotyczyly tysięcy osób, a więc nie błędu jednostki. W dodatku wiele osób odpowiedzialnych za takie zbrodnie zostalo później katolickimi swietymi, co wskazuje na zorganizowaną formę promocji zła. Nie będę kontynuował rozmowy z tobą. I jeszcze jedno: Nie uważam, że katolicyzm jest wyznawaniem Lucyfera. To droga, która MÓWI o Bogu, ale uczynkami się go zapiera. Dlatego efekt końcowy nie różni się zbytnio od bezpośredniego kultu zla.
brunet
24-09-2016 01:04
brunet
Tommy@ nadal pomawiasz i oczerniasz a siebie wybielasz. Wtedy jeden Judasz na 10 Apostołów był z Jezusem , to teraz która wspólnota kościelna jest bez grzechu i budowana jest na Piotrowej Skale ?? Zapewne: ty, twoja rodzina , znajomi , twoja tajemnicza wpólnota kościelna zioniecie miłością. A nas posądzić o nienawiść to czerska metoda i Bogiem oraz Biblią czy Krzyżem się nie podpieraj , bo ty służysz komu innemu , dla ciemnego się zaprzedałeś. W jaki sposób opluwano , pod Krzyżem to twoje otoczenie na Starszych Ludzi dosłownie rzygało !
malamiko123
26-09-2016 12:15
malamiko123
kosciół katolicki i jaki kolwiek inny to skarbona bez dna, Bóg jest w nas nie w kosciele i księzach, pastorach itd., wielu Bóg opuscil, a sa w stanie zabic w jedo imie- tacy otumanieni, wszystko to jedno wielkie klamsto i obluda caly ten system, kazdy za zlo -czyli element szatana w nas, wyrzodzone in. czlowiekowi, czy swojej rodzinie bedzie sie musiał w momencie smierci rozliczyc, wspolczuje
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Magnolie nie tylko w Cieszynie

24-04-2018 12:00

Za miasto magnolii od lat uznawany jest Cieszyn. Tu tutaj powstał bijący rekordy popularności Szlak Kwitnącej Magnolii, a turyści zjeżdżają z całej Polski, żeby je zobaczyć. Tych pięknych roślin nie brakuje również w sąsiednich miejscowościach. Jak wskazał Czesław Stuchlik, działacz regionalny z Pogwizdowa, również w tym sołectwie można poruszać się szlakiem pięknych, wiosennych kwiatów.

wyświetleń: 128komentarzy: 0

Lepiej nie używać podczas jazdy...

24-04-2018 11:00

Do akcji mających poprawić stan bezpieczeństwa na drodze dołączyła kolejna, nosi ona kryptonim – „Telefon”. Ma ona m.in. za zadanie uświadomienie kierującym zagrożeń wynikających z korzystania z telefonu podczas jazdy. Akcja trwać będzie cały dzień.

wyświetleń: 565komentarzy: 1

Wczoraj nie zdążyli

24-04-2018 09:15

Z wczoraj na dzisiaj przeniesiono wizytację komisji, która odebrać ma tymczasowe oznakowanie w obrębie ulic Górny Bór, Mickiewicza i Targowej w Skoczowie. Przypomnijmy, u zbiegu tych dróg rusza budowa ronda. Przebudowana ma zostać również ulica Górny Bór.

wyświetleń: 1425komentarzy: 2

Wisła - ruszy klub seniora

24-04-2018 07:30

Wisła zakwalifikowała się do ministerialnego programu ‘Senior +’. Dzięki niemu jeszcze w tym roku w mieście powstanie sala spotkań dla seniorów.

wyświetleń: 336komentarzy: 0

Fortuna Bieg ulicami Cieszyna i Czeskiego Cieszyna

23-04-2018 22:20

Wczoraj (22.04) po raz dziesiąty fani biegania mogli wziąć udział w cieszyńskim Fortuna Biegu. Po obu stronach Olzy biegali młodsi i starsi. W tym roku wystartowało ponad dwa tysiące zawodników, w tym 987 dzieci i młodzieży. Zobacz relację z tego wydarzenia.

wyświetleń: 1242komentarzy: 0

Cieszyńscy judocy wystąpili na dwóch turniejach

23-04-2018 20:20

Podopieczni Arkadiusza Lipy wzięli udział w zawodach międzynarodowych. W sobotę rywalizowali tuż za naszą granicą, w Czeskim Cieszynie, a następnego dnia wybrali się do Sosnowca.

wyświetleń: 480komentarzy: 0

Coś dla młodych Zaborzan

23-04-2018 18:15

Prace geodezyjne już się zakończyły, niebawem na teren szkoły w Zaborzu wjedzie ciężki sprzęt. Przez najbliższe kilkanaście miesięcy przy placówce trwać będzie budowa nowej sali gimnastycznej.

wyświetleń: 372komentarzy: 0

Św. Jerzy - lokalne tradycje

23-04-2018 18:00

23 kwietnia to Dzień św. Jerzego – patrona wielu europejskich krajów, a także wędrowców, górników, żołnierzy, kowali, bednarzy, artystów, więźniów, skautów oraz harcerzy. Również w regionie Śląska Cieszyńskiego bohaterski święty zasłużył sobie na specjalne obchody w dniu, kiedy jest wspominany.

wyświetleń: 551komentarzy: 0

Tramwajem po Cieszynie ? - podano wyniki analiz

23-04-2018 17:00

Były plany, by tramwaj wrócił na cieszyńskie ulice, ale na planach się skończyło. W zeszłym tygodniu odbyła się konferencja zamykająca polsko-czeski projekt „Analiza możliwości przywrócenia tramwaju jako atrakcji turystycznej Cieszyna i Czeskiego Cieszyna”. Jak już wiadomo zamiast tramwaju będzie szlak świetlny.

wyświetleń: 2699komentarzy: 4

20 lat euroregionu - filmy w Avionie

23-04-2018 16:15

W niedzielę (22.04) na terenie czeskiego Avionu miały miejsce projekcje filmów, które w jakiś sposób nawiązywały do losów Czech oraz Polski w 2 połowie XX wieku. Wydarzenie było częścią obchodów 20-lecia Euroregionu Śląska Cieszyńskiego – podpisanie umowy polsko-czeskiej, która rozpoczynała współpracę regionalną miało miejsce 22 kwietnia 1998 roku.

wyświetleń: 298komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .