Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaślubiny Dobrawy i Mieszka na cieszyńskim moście

Wczoraj (19.08) na jednym z cieszyńskich mostów miało miejsce nietypowe wydarzenie. Studenci zainscenizowali zaślubiny Dobrawy i Mieszka. Młoda para spotkała się na moście ''Przyjaźni'', gdzie odśpiewano Bogurodzicę oraz tradycyjne Sto lat.

Aktowi chrztu towarzyszył akt zaślubin. W notatce zapisanej w XII-wiecznej Kronice polskiej, pod rokiem 966 czytamy: Mieszko książę Polski został ochrzczony – kiedy prof. dr hab. Jolanta Tambor Dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ odczytała te słowa rozległy się gromkie brawa.

Na moście „Przyjaźni” po polskiej stronie książę Polski Mieszko wyczekiwał Dobrawy, która zmierzała do niego dostojnym krokiem z czeskiej strony. Towarzyszyli im oczywiście goście. Kiedy już spotkali się wszyscy razem odśpiewano Bogurodzicę oraz tradycyjne Sto lat. Na koniec tego niecodziennego wydarzenia zebrani goście obsypali Młodą Parę pieniędzmi - w ten właśnie sposób studenci zainscenizowali wczoraj (19.08) akt zaślubin Dobrawy i Mieszka z okazji obchodzonej w tym roku 1050. rocznicy chrztu Polski.

Organizatorem inscenizacji „Zaślubiny na Moście” była Szkoła Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. W wydarzeniu tym wzięli udział przebywający w Cieszynie obcokrajowcy z ponad 30 krajów świata – studenci letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej.

Bardzo dziękujemy wszystkim gościom, którzy zechcieli obejrzeć zaślubiny na granicznym moście polsko-czeskim, czesko-polskim. Uważamy, że to właśnie tutaj powinny się były odbyć te właśnie zaślubiny i chrzest – mówiła prof. dr hab. Jolanta Tambor dziękując za obecność wszystkim przybyłym widzom i biorącym udział w tym wydarzeniu studentom.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-08-20 20:31:40
marcinstefan: Notatka z XII w., a na Śląsku Cieszyńskim chrześcijaństwo istniało już kilka wieków wcześniej. Tylko ten księże z północy był jeszcze pogański i miał wtedy kilka żon. Dobrawa jechała przez chrześcijański Śląsk do pogan. Dlatego witanie jej w Cieszynie jest przesadą. A odśpiewanie XIV wiecznej pieśni przy tej inscenizacji jest grubą pomyłką. Raczej trzeba było sięgnąć do pieśni z Bizancjum. Tytuły zobowiązują.
2016-08-20 21:40:57
daniel3ttt: Byłem widziałem i powiem że wyszło kiepsko. Stroje zupełnie nietrafione. Co tam w ogóle robił gość w stroju z epoki napoleońskiej??? Wykonanie Bogurodzicy tragedia. A całe widowisko zepsuli dodatkowo fotoreporterzy i ludzie którzy wyszli przed tych aktorów i zaczęli robić zdjęcia.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: