Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 4474komentarzy: 8

Kornel Filipowicz uhonorowany

18-04-2016 18:10

Dzięki inicjatywie Marioli Sznapki oraz pomocy wielu innych osób, powstało w Cieszynie miejsce, upamiętniające i promujące twórczość Kornela Filipowicza - literata, związanego od wczesnej młodości z tym miastem.
Kawiarnia literacka poświęcona Kornelowi Filipowiczowi /fot. Mateusz Bielesz Kawiarnia literacka poświęcona Kornelowi Filipowiczowi /fot. Mateusz Bielesz

„Kornel i Przyjaciele” to nie tylko kawiarnia, ale także, a może przede wszystkim, świątynia książki i czytelnictwa. Jeżeli kochasz czytać i cenisz sobie towarzystwo "moli książkowych", a do tego uwielbiasz kawę... to prawdopodobnie, już u nas jesteś, albo właśnie wychodzisz z domu. - informuje nas oficjalna strona kawiarni literackiej.

Niestety, w świadomości mieszkańców „stela” Kornel Filipowicz nie jest postacią znaną. Wielki pisarz, poeta i scenarzysta, a przede wszystkim mistrz krótkiej formy narracyjnej, dorastał w Cieszynie. Większość życia spędził jednak w Krakowie, gdzie należał do awangardy literackiej. Zachwycał swoją twórczością, a także postawą moralną. Po jego śmierci okazało się, że był skrytą miłością Wisławy Szymborskiej. Uczucia, które łączyło ich przez 21 lat, nigdy nie ukazali światu. Filipowicz był na wskroś nieprzeciętną osobowością, pełną tajemniczego uroku.

W Cieszynie uczęszczał do Państwowego Gimnazjum Matematyczno - Przyrodniczego, gdzie uczył go inny wybitny poeta – Julian Przyboś. Po maturze wyjechał na studia do Krakowa i tam pozostał, jednak do zaolziańskiego grodu wracał często. To z cieszyńskiego mieszkania na ul. Górnej pisał później listy do swojej ukochanej "Pani Wisławy", która chętnie go odwiedzała. W jego olbrzymim dorobku literackim widoczne są wątki związane z naszym miasteczkiem. Po śmierci wybitnego artysty zostały wydane „Opowiadania cieszyńskie”, w których m.in. rozpoznajemy Cieszyn oraz jego mieszkańców.

Okazją do przypomnienia i przedstawienia tej postaci jest otwarcie nowego lokalu w Cieszynie. Kawiarnia, księgarnia i antykwariat pod nazwą „Kornel i przyjaciele” od pierwszych dni przyciąga wiele osób. Nie inaczej było w ostatnia sobotę na spotkaniu z synami Kornela Filipowicza - Aleksandrem oraz Marcinem, a także z cieszyńskimi poetami - Jerzym Kronholdem i Zbigniewem Machejem.

O magicznym miejscu, w którym wspominamy twórcę, mówiła także właścicielka, Mariola Sznapka - Od długiego czasu moim marzeniem było posiadanie własnego antykwariatu i kawiarni. W związku z tym, że prowadzę bloga literackiego, książki stale obecne są w moim życiu. Podczas ich lektur odkryłam Kornela Filipowicza i zachwycam się nim do dziś. Jako mieszkanka Cieszyna dostrzegłam, że w mieście, z którym ten wybitny pisarz był mocno związany, świadomość o jego życiu i twórczości jest znikoma. Kiedy kupiłam na Allegro uzywaną książkę Filipowicza, w której znalazłam autograf artysty, to od razu pomyślałam, że to znak, abym zajęła sie promocja jego literatury. Wpadłam więc na pomysł, aby w Cieszynie stworzyć miejsce skupione wokół tej wybitnej postaci. W ten sposób wraz z przyjaciółmi otworzyliśmy kawiarnie literacką „Kornel i przyjaciele”, w której oprócz wypicia pysznej kawy w kameralnym atmosferze, można także poczytać, a nawet kupić książkę.

Radości i wzruszenia taką formą upamiętnienia swojego ojca, nie krył jego syn Marcin - Bardzo cieszę się, że upamiętnienia mojego ojca w Cieszynie wyszło z inicjatywy prywatnej. Mam nadzieję, że wpłynie to na władze miejskie, które w jeszcze większy sposób poświęcą swoją uwagę na postać zasłużonego dla miasta Kornela Filipowicza.

Synowie pisarza, któremu poświęcony został lokal, opowiadali bez zbędnego patosu o twórczości ojca, jego pasjach i anegdotach z nim związanych. Aleksander i Marcin Filipowicz ofiarowali kawiarni maszynę do pisania wielkiego polskiego twórcy, a także wędkę taty, którego największym hobby było wędkarstwo. Mawiał, bowiem, że gdyby nie ryby, to na pewno napisałby więcej książek. O swoich bezpośrednich kontaktach z Filpowiczem, jego wizytach w Cieszynie, mówili natomiast nadolziańscy twórcy, czyli Jerzy Kronhold oraz Zbigniew Machej. Po zakończeniu sympatycznej pogadanki, wszyscy zgodnie doszli do wniosku, że koniecznie trzeba wznowić pośmiertne już wydawnictwo "Opowiadania cieszyńskie", które opracował Zbigniew Machej. Ściśle nawiązują one bowiem do miasta, w którym Filipowicz mieszkał, a także był szczególnie związany.

Może otwarcie nowego lokalu stanie się możliwością do szerszego spojrzenia na jednego z najwybitniejszych polskich prozaików, przynajmniej w naszym regionie, a mieszkańców i turystów  zachęci do czytania.

O Kornelu Filipowiczu i inicjatywach związanych z postacią twórcy pisaliśmy już wcześniej:

Mateusz Bielesz

źródło: OX.PL
dodał: MB 18-04-2016 18:10
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (8)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

tajemnica poliszynela
18-04-2016 19:13
tajemnica poliszynela
Mateuszu Bielesz! WiEsława Szymborska rozłożyła mnie na łopatki.
Ola bez parasola
18-04-2016 21:00
Ola bez parasola
A adres tego miejsca jest tajemnicą ?
tajemnica poliszynela
18-04-2016 21:30
tajemnica poliszynela
Sejmowa 1 (dawny Kufelek i jeszcze dawniejszy klub Metalowiec).
aslan79
19-04-2016 08:42
aslan79
Przez chwilę miałem nadzieję na nowe ciekawe miejsce na mapie kulturalnej Cieszyna. Przez chwilę.
A potem na zdjęciach zobaczyłem "kulturalną prasę": Wyborczą i Newsweeka...
"Gratulacje"...
krzysztof.mm
19-04-2016 17:22
krzysztof.mm
aslan
ciekawe i kulturalne miejsca z gazetą polską i tv trwam już w cieszynie są - pytaj proboszcza o adresy
aslan79
19-04-2016 18:02
aslan79
@krzysztof.mm

Nie rozumiem, dlaczego wymieniasz Gazetę Polską i TvTrwam i polecasz mi pytać się proboszcza o adresy lokali, gdzie te media można znaleźć.
Jaki ma to związek z moją uwagą, że w miejscu, które pretenduje do bycia kulturalnym punktem na mapie Cieszyna jako prasę proponuje się rynsztokowe gazety. Wystarczy wspomnieć sobotni artykuł GW o małżonce prezydenta. http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/dziennikarze-zniesmaczeni-tekstem-gazety-wyborczej-o-parze-prezydenckiej-szambo-ponizej-urbana
krzysztof.mm
19-04-2016 21:56
krzysztof.mm
No proszę - widzę, że mi się dobrze skojarzyło.
Komuś, kto GW czy Newsweeka uważa za gazety rynsztokowe można polecić jedynie GP albo radiomaryję. A tam dużo materiałów np o żonie prezydenta Komorowskiego.

A tak na marginesie - z reguły nie dyskutuję z byle kim o byle czym albo z kimś, kto głupa rżnie - choć spełniasz oba kryteria, dla ciebie zrobiłem wyjątek. Domyśl się dlaczego.
aslan79
20-04-2016 08:21
aslan79
@krzysztof.mm

Żadnej odpowiedzi na moje pytanie, jakieś uporczywe brnięcie w Gazetę Polską i Radio Maryja (nie czytam i nie słucham) i obrażanie drugiej osoby, z którą się nie zgadzam. Gratuluję "kultury" i nie musisz na przyszłość robić dla mnie wyjątku, proszę.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Telefon dla niepełnosprawnych

23-03-2018 17:00

Doradcy Podatkowi ze Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych prowadzą bezpłatne konsultacje z zakresu ulg i uprawnień podatkowych przysługujących osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Porady udzielane są telefonicznie.

wyświetleń: 65komentarzy: 0

Walne zebranie cUTW

23-03-2018 15:30

W czwartek (22.03) na terenie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się walne zebranie członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Cieszynie. W czasie trwania spotkania przedstawione były sprawozdania z działalności UTW a także głos mogli zabrać zaproszeni goście.

wyświetleń: 182komentarzy: 0

Spotkania Okręgówki odwołane, IV liga gra zgodnie z planem

23-03-2018 14:00

Piłkarzom z drużyn, występujących w Okręgówce, nie jest dane rozpocząć ligowe rozgrywki w tym roku. To już druga kolejka, która została im przełożona. Za to spotkania IV ligi zostaną rozegrane zgodnie z terminarzem.

wyświetleń: 233komentarzy: 0

Fałszywi funkcjonariusze policji!

23-03-2018 12:15

Istnieje wiele metod wyłudzania pieniędzy, które wykorzystują podobne zasady działania. O metodzie „na wnuczka” słyszeli już niemal wszyscy. Tym razem na terenie kraju pojawiają się oszuści, którzy podszywając się za policjantów próbują wyłudzić pieniądze od starszych osób.

wyświetleń: 811komentarzy: 3

Umiarkowany stopień niepełnosprawności - ulgi i uprawnienia

23-03-2018 10:45

Zespół orzekający o stopniu niepełnosprawności po przedstawieniu wymaganych dokumentów przyznaje jeden z trzech stopni niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany, lekki lub wydaje decyzję odmowną. Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z przysługujących im ulg i uprawnień.

wyświetleń: 628komentarzy: 0

Żegnali smog - Ustroński Alarm Smogowy

23-03-2018 09:05

Nadejście kalendarzowej wiosny, to szansa na pożegnanie smogu. Duża ilość pyłów zawieszonych w powietrzu to w dużej mierze wynik procesów spalania w domowych piecach, a co za tym idzie, wraz z końcem sezonu grzewczego, jakość powietrza znacznie się poprawia. Pierwszego dnia wiosny (21.03) smog został symbolicznie pożegnany przez Ustroński Alarm Smogowy.

wyświetleń: 309komentarzy: 0

Odznaka dla dawcy

23-03-2018 07:25

Podczas ostatniej sesji RG Chybie, uroczyście wyróżniono mieszkańca Mnicha – Jacka Orawca, który uhonorowany został odznaką „Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

wyświetleń: 619komentarzy: 0

Światowy Dzień Wody w ZST

22-03-2018 20:15

Światowy Dzień Wody, który obchodzony jest właśnie dziś (22.03) świętowali m.in. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. płk Gwidona Langera.  Jak na Dzień Wody przystało wszystko kręciło się wokół tego ważnego dla ludzkiego organizmu napoju życia.

wyświetleń: 487komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

22-03-2018 18:20

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 360komentarzy: 0

Wkład Zaolzia w odrodzenie RP

22-03-2018 17:10

W środę (21.03) w ramach działań Koła nr 2 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej "Mały Jaworowy" oraz Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyło się spotkanie z dr inż. Stanisławem Gawlikiem, który pokrótce przybliżył co działo się na terenach Zaolzia w 1918 roku oraz jaki miało to związek z odrodzeniem RP.

wyświetleń: 265komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .