Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

V Międzynarodowa Konferencja Naukowa

Wczoraj (13.04) w Cieszynie rozpoczęła się dwudniowa konferencja naukowa z cyklu: ''Aktywizacja jednostek, grup i zbiorowości w środowisku lokalnym''. Tym razem tematem spotkania był: ''Człowiek w sytuacji zagrożenia wykluczeniem społecznym i edukacyjnym''.

Wczoraj (13.04) w Cieszynie rozpoczęła się V Międzynarodowa Konferencja Naukowa na temat: „Człowiek w sytuacji zagrożenia wykluczeniem społecznym i edukacyjnym”. Konferencję honorowym patronatem objął Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, Komitet Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk, Dziekan Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie UŚ w Katowicach prof. dr hab. Zenon Gajdzica, Starosta Cieszyński Janusz Król oraz Burmistrz Miasta Cieszyna Ryszard Macura.

W oficjalnym otwarciu konferencji wzięli udział zgłoszeni uczestnicy, studenci, prelegenci oraz zaproszeni goście. Z racji pełnienia obowiązków służbowych zabrakło jednak Burmistrz Cieszyna i Starosty Cieszyńskiego.  W imieniu Ryszarda Macury głos zabrał Bogdan Ficek Dyrektor Zespołu Obsługi Jednostek Oświatowych w Cieszynie.

Przybyłych gości przywitała dr hab. Alina Szczurek-Boruta z Komitetu Naukowego i Organizacyjnego Konferencji oraz prof. dr hab. Zenon Gajdzica. To konferencja, która wpisuje się w nurt konferencji naukowo-społecznych, tzn. nie jest to spotkanie tylko i wyłącznie samych naukowców zajmujących się budowaniem teorii, która w przyszłości ma być ewentualnie przeniesiona na metodykę, czy praktyki społeczne ale jest to spotkanie środowiskowe. Konferencja, która służy nie tylko dyskusji ale także praktyce i budowaniu naszego wspólnego kapitału społecznego. Cieszę się, że podjęto ten temat kolejnej cyklicznej konferencji, bo to zagadnienie które na co dzień, jest pewnego rodzaju problemem społecznym. Wykluczenie dotyczy różnych grup i jednostek społecznych. Dotyczy również pewnych sytuacji w których się znajdujemy. Warto zatem podjąć dyskusję nad elementami teoretycznymi wykluczenia, ale co ważniejsze również nad tym co spotykamy w praktyce.

W kontekście planowania działań związanych z ograniczaniem zjawiska wykluczenia chcielibyśmy w ramach naszej konferencji zwrócić uwagę na uwzględnianie potrzeb osób dotkniętych wykluczeniem i zagrożonych wykluczeniem. Ważne są tutaj: wzmacnianie podmiotowości, współpraca różnych podmiotów  – mówiła dr hab. Alina Szczurek-Boruta.

Obrady plenarne prowadzone były przez prof. dr hab. Zenona Gajdzicę, prof. zw. dr hab. Zenona Jasińskiego z Uniwersytetu Opolskiego oraz doc. PaedDr. Ph.D. Radmile Burkovicovą z Uniwersytetu w Ostrawie. Każdy z prelegentów na wykluczenie spojrzał z innej strony biorąc pod uwagę m.in. wiek. Wskazano na dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe. Prof. zw. dr hab. Zenon Jasiński szczegółowo omówił Ochotnicze Hufce Pracy jako instytucje drugiej szansy.  

Konferencji towarzyszyła wystawa oraz kiermasz prac podopiecznych Ośrodka Rebabilitacyjno-Wychowawczego Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. W ramach konferencji zaplanowano również warsztaty oraz wizytę studyjną w Dziennym Ośrodku Wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Ośrodek ten prowadzony jest przez Cieszyńskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego „Więź”.

 

MSZ
 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: