Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Człowiek - natura - ekonomia, czyli ekologia kulturowa w praktyce

Ludzie, zaspokajając swoje potrzeby, od zawsze wykorzystywali zasoby naturalne. Jednak obecnie czerpanie z tych źródeł osiągnęło nieznane wcześniej rozmiary. W jaki sposób prowadzić działalność gospodarczą w oparciu o przyrodnicze i kulturowe dziedzictwo bez uszczerbku dla ekosystemu - ta kwestia była podstawą pracy warsztatowej studentów etnologii Uniwersytetu Śląskiego, o specjalności ''ekologia kulturowa''.

W minionym tygodniu na terenie Beskidu Śląskiego odbyły się warsztaty pod nazwą „Człowiek – natura – ekonomia”. Ich celem było nie tylko ukazanie konsekwencji wpływu człowieka na środowisko naturalne, ale przede wszystkim zapoznanie się z dobrymi praktykami w zakresie ekologii kulturowej. Studenci dowiedzieli się, w jaki sposób lokalne firmy prowadzą działalność gospodarczą w oparciu o zasoby naturalne, z zachowaniem wartości kulturowych regionu. Dominującymi tematami dyskusji była ekoturystyka oraz gospodarka pasterska.

- Najciekawsza w warsztatach była możliwość poznania prezentowanych zagadnień od strony praktycznej. Miało to duże znaczenie szczególnie w zrozumieniu problemów, z którymi zmagają się np. państwo Kohutowie prowadzący Centrum Pasterskie w Koniakowie. Możliwość rozmowy z ludźmi, którzy realizują działania wpisujące się w koncepcję ekologii kulturowej, daje szczerszy obraz tego, z jakimi trudnościami się spotykają – mówi Mateusz Tokarczyk, uczestnik warsztatów.

Studenci zapoznali się z funkcjonowaniem „Muzeum na Grapie” w Jaworzynce, działalnością Stowarzyszenia im. Jana Wałacha w Istebnej oraz wspomnianego Centrum Pasterskiego w Koniakowie.

Istotnym elementem realizowanego projektu były spotkania z ekspertami. W Beskidach studenci uczestniczyli w sesjach prowadzonych m.in. przez Jacka Bożka – założyciela „Klubu Gaja” oraz Ewę Podolską - dziennikarkę radia TOK FM, która specjalizuje się w tematyce ekologicznej.

- Duże wrażenie zrobiły na mnie warsztaty prowadzone przez Jacka Bożka, który prezentował niekonwencjonalne metody refleksji nad własnym miejscem w ekosystemie. Świadomość taka jest niezbędna w przypadku realizowania działań z zakresu ekologii kulturowej – dodaje Mateusz.

Beskidzkie warsztaty były drugimi spotkaniami (po warsztatach pt. „Postindustrialny Śląsk”) w ramach projektu pt. „Ekologia kulturowa - specjalność na kierunku etnologia, studia II stopnia”, finansowanego przez Mechanizm Finansowy EOG oraz Norweski Mechanizm Finansowy w ramach „Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego”. Kolejnym wydarzeniem w ramach innowacyjnego projektu będzie konferencja naukowa, planowana na 19 maja, pod tytułem: „Ekologia kulturowa: inspiracje - interpretacje - perspektywy".

- W Cieszynie spotkają się przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych, aby omówić dobre praktyki w zakresie rewitalizacji przestrzeni oraz rewitalizacji społecznej – mówi Anna Drożdż, organizatorka konferencji i jedna z koordynatorek projektu. Jest to wydarzenie wyjątkowe, gdyż w tym samym czasie i miejscu dyskutować będą naukowcy oraz praktycy, którzy w swych działaniach zasadniczą rolę przypisują ekologii kulturowej.

 

http://eeagrants.org/

 

Artykuł sponsorowany

źródło: OX.PL
dodał: NG
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: