Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2836komentarzy: 8

Skoczów. Przeczytają Biblię na rynku

23-03-2016 09:25

Trwa Wielki Tydzień. Na skoczowskim rynku dzisiejszy (23.03.2016) wieczór będzie wyjątkowo refleksyjny.

Z jednej strony kameralna atmosfera, z drugiej otwartość na każdego, kto ma ochotę na odrobinę zadumy. Miejskie Centrum Kultury „Integrator” zaprasza na wieczorne czytanie tekstów biblijnych. 

Hasłem spotkania jest tytuł wiersza Romana Brandstaettera „Biblio, ojczyzno moja…”. Jego przekłady Biblii będą czytali zaproszeni wcześniej mieszkańcy miasta, wśród nich burmistrz Mirosław Sitko. Przysiąść na chwilę i posłuchać może każdy. Otwarta formuła spotkania ma być zachętą do refleksji dla wszystkich. 

Roman Brandsteatter to nie tylko poeta, ale przede wszystkim znawca Biblii. Urodził się w rodzinie żydowskiej, toteż szczególnym sentymentem darzył Stary Testament. Był również laureatem wielu nagród literackich, m.in. Nagroda Polskiego PEN Clubu za przekłady hebrajskie. W Skoczowie będziemy mieli okazję wysłuchać jego przekładów Biblii oraz fragmentów poezji. 

Początek wieczornego czytania tekstów biblijnych dziś o 19:00 na rynku w Skoczowie. Wstęp otwarty dla każdego.

źródło: ox.pl
dodał: JB 23-03-2016 09:25
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (8)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

krzysztof.mm
24-03-2016 05:57
krzysztof.mm
Znamienny fakt: organizatorem tej szopki w przestrzeni publicznej jest instytucja budżetowa - to za nasze wspólne pieniądze miasto organizuje wyznaniowy capstrzyk na rynku.

Ja wiem, że niektórym to się może podobać - ale proszę państwa, póki co Polska nie jest krajem wyznaniowym, jeszcze od folwarku fanatycznych talibów coś nasz kraj różni - naprawdę chcemy iść w tym kierunku??

A może pora tej grupce faryzejskich fanatyków toruńskiego cielca, co zwodzi nasz kraj na manowce pisdeologicznej dyktatury powiedzieć w końcu DOSYĆ!?...
koszor
24-03-2016 06:23
koszor
Dosyć to ja już mam twojego bełkotu, krzysztofie. O jakich kosztach mówisz? Mieszkańcy mają możliwość poczytać Biblię w Integratorze, ot i cała historyja! Zdecydowanie zbędnym kosztem było uczenie cię pisać, krzysztofie. Zamiast tego lepiej byś pomachał łopatą bądź kilofem, narzędziami dostosowanymi do twojego rozwoju i poziomu inteligencji.
Ruben
24-03-2016 12:31
Ruben
Czytanie Biblii wymaga ciszy i skupienia. To święta księga i takie jej byle jakie, propagandowe czytanie na Rynku, gdzie jeżdżą auta, przechodza obojętni ludzie to zwykła profanacja...Jak tak można! Zwyczajny obciach. Ktoś chyba nie czuje wartości Biblii...
[konto zostało usunięte]
24-03-2016 15:17
[konto zostało usunięte]
Ale ciekawy przekrój, skrajny przeciwnik, zwolennik i... fanatyk? Ruben, trochę mnie zaskoczyłeś. Jako osoba nie praktykująca żadnej religii, powiedziałbym, że to ciekawa inicjatywa wychodząca do ludzi. Profanacji to podobno dokonał niejaki Nergal, choć go uniewinnili. A to, że ktoś koło tego przejdzie obojętnie, przejedzie samochód... każdy dokonuje własnych wyborów. Słowo Boże ma docierać do tych, którzy chcą go słuchać i być głoszone tam, gdzie go nie oczekują... podobno:).
Kankee
24-03-2016 20:26
Kankee
Ruben, słowo Boże należy głosić wszędzie i wszystkim, czyż nie? No chyba że uważasz że to jest przeznaczone dla tych lepszego sortu...nie wiem i nie chcę wiedzieć kto Ci wpoił do głowy takie dziwne przekonania.
krzysztof.mm
25-03-2016 06:06
krzysztof.mm
Szanowni Państwo
tu nie chodzi o to, czy się czyta biblię - ale czy należy to robić za budżetowe pieniądze, pod publicznym szyldem.
Niektórzy widać nie rozumieją, na czym polega idea i wartość państwa świeckiego. Nie zrozumieją, póki nie obudzą się z ręką w nocniku?...

Słowo Boże głoszą na swój rachunek np. Świadkowie Jehowy, wytrwale i bez rozgłosu - można?...
W kościołach różnych wyznań codziennie biblia na tapecie - można?
Nie, nikomu nie brak dostępu do biblii dzisiaj. Czasy, kiedy kościół katolicki chciał zachować dla siebie monopol na jej posiadanie i interpretacje na szczęście dawno minęły.

Takie publiczne występy, epatowanie się nawzajem pobożnością na pokaz, to czystej wody faryzejstwo.
Moi drodzy, chrześcijanin to ktoś, kto żyje w zgodzie z Ewangelią, a nie czyta ją na głos na rynku w Skoczowie.

Nie, niepotrzebne nam jest wywlekanie religii na ulice, i to pod partyjnymi sztandarami. W kościele w Skoczowie już wisi taki potworek, pokraczne dziecko zbezczeszczonego pychą ołtarza i partyjnego tronu szaleńców - tablica pamięci "poległych i zdradzonych" w Smoleńsku. Wystarczy.
[konto zostało usunięte]
25-03-2016 08:12
[konto zostało usunięte]
Krzysztof, poniekąd trudno się z tobą nie zgodzić, ale zapytam z ciekawości, bo z treści tego artykułu nie jestem w stanie tego wywnioskować, czy wg ciebie to wydarzenie będzie generować jakieś koszy? Na co pójdzie kasa z budżetu?
krzysztof.mm
25-03-2016 08:40
krzysztof.mm
kudasek,
http://www.mck.skoczow.pl/modul,news-pokaz-all,0,5.html
MCK Integrator jest oficjalnym organizatorem.
Ta firma działa za pieniądze, nie za Bóg zapłać.
Nawet stworzenie i wklepanie w net ich afisza generuje koszty.
O resztę warto zapytać MCK.

p.s.
Na oficjalnej stronie MCK, w szczególności w zakładce "O nas", nie ma śladu informacji, że jest to jednostka samorządowa - ciekawe, co nie?...
Zaś w statucie MCK - ani śladu o prowadzeniu misyjnej działalności religijnej, jaką niewątpliwie jest organizowanie publicznego czytania Biblii w święta chrześcijańskie.

"Rozdział 2. CELE I ZADANIA
§ 5. MCK jest instytucją kultury prowadzącą podstawową działalność w zakresie tworzenia, upowszechniania
i ochrony kultury, a w szczególności prowadzi wielokierunkową działalność w dziedzinie rozwoju
i upowszechniania regionalnej, narodowej i światowej kultury wśród mieszkańców Gminy Skoczów."
Koniec, kropka, antylopka.

Tak, tak - zaraz się dowiemy, że czytanie Biblii to działalność kulturalna.
Od 1 września MCK dyryguje K.Abrahamowicz, mianowany kulturalnie przez pisowskiego burmistrza Sitkę
Obłuda ma się dobrze w tym środowisku.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Gość OX.pl - Małgorzata Mendel

21-09-2017 19:30

Gość Ox.pl - Małgorzata Mendel. O najbliższej edycji Festiwalu Viva il canto, akrobatyce finansowej i tangu w Cieszynie. Dyrektor opowiada również o zaproszonych gościach, cenach biletów i festiwalowej publiczności. Dlaczego Jacek Porzycki wspomina też o zielonych oczach, uciszaniu serca i mediolańskiej La Scali? O tym dowiecie się Państwo z dzisiejszego odcinka.

wyświetleń: 47komentarzy: 0

Kiedy można składać reklamację? Konsument zawsze ma możliwość dochodzenia swoich praw

21-09-2017 17:45

Bardzo często podczas różnego rodzaju wyprzedaży można spotkać się z informacją „towar przeceniony nie podlega zwrotowi ani wymianie”. Owszem, oznacza to że jeżeli produkt przestanie nam się z jakiegoś powodu podobać, nie możemy oddać go do sklepu bez podania przyczyny. Jednak nawet wtedy warto zachować dowód zakupu, ponieważ niezależnie od tego, jakie informacje otrzymamy od sprzedawcy, odpowiada on za swój towar nawet przez 2 lata, jeżeli towar jest wadliwy w chwili wydania przy zakupie.

wyświetleń: 239komentarzy: 0

Komunikacja miejska za darmo dla kierowców

21-09-2017 17:20

Już jutro (22.09) z okazji Światowego Dnia bez Samochodu, na terenie Cieszyna przewidziane są rozmaite działania, mające na celu zachęcenie lokalnej społeczności do skorzystania w tym dniu z transportu publicznego, bądź też z rowerów. Nadmierna ilość samochodów od wielu lat stanowi problem polskich miast.

wyświetleń: 1177komentarzy: 2

Wyremontowali wydział

21-09-2017 17:15

W Starostwie po generalnym remoncie w Wydziale Architektury i Budownictwa pojawiło się dziewięć nowych biur.

wyświetleń: 346komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

21-09-2017 15:40

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 231komentarzy: 0

Stany rzek wysokie

21-09-2017 15:00

Pada i będzie padać – tak wieszczą meteorolodzy. Jeśli rzeczywiście – wody będzie przybywać. Już teraz stany niektórych rzek w regionie przekroczyły stan ostrzegawczy, w niektórych zaś zanotowano stan wysoki.

wyświetleń: 4920komentarzy: 0

Droga na Skalite na ukończeniu

21-09-2017 13:45

Na ukończeniu jest projekt drogi z Jaworzynki na Słowację – do Skalitego. Dokonano pierwszego odbioru prac.

wyświetleń: 1277komentarzy: 1

Ligocki i Miasto Cieszyn będą współpracować

21-09-2017 12:15

We wtorek (19.09) utytułowany polski snowboardzista Mateusz Ligocki podpisał list intencyjny z Miastem Cieszyn. Strony zadeklarowały współpracę na rzecz promocji cieszyńskiego sportu.

wyświetleń: 758komentarzy: 4

Pomóżmy dzieciom wrócić do domu!

21-09-2017 12:05

Już w najbliższą sobotę w Międzyświeciu można pomóc dzieciakom, wychowankom miejscowego Domu Dziecka. Co trzeba zrobić? – wystarczy się dobrze bawić!

wyświetleń: 692komentarzy: 0

Sędzia Anna Maria Wesołowska spotkała się z uczniami w Skoczowie

21-09-2017 10:30

W środę (20.09) z uczniami skoczowskich szkół spotkała się sędzia Anna Maria Wesołowska. Jest to postać bardzo ciekawa, ponieważ oprócz długoletniej praktyki sędziowskiej może również pochwalić się karierą telewizyjną - występuje w jednym z programów starających się ukazać rzeczywistość sali sądowej oraz pracy organów ścigania.