Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2876komentarzy: 8

Skoczów. Przeczytają Biblię na rynku

23-03-2016 09:25

Trwa Wielki Tydzień. Na skoczowskim rynku dzisiejszy (23.03.2016) wieczór będzie wyjątkowo refleksyjny.

Z jednej strony kameralna atmosfera, z drugiej otwartość na każdego, kto ma ochotę na odrobinę zadumy. Miejskie Centrum Kultury „Integrator” zaprasza na wieczorne czytanie tekstów biblijnych. 

Hasłem spotkania jest tytuł wiersza Romana Brandstaettera „Biblio, ojczyzno moja…”. Jego przekłady Biblii będą czytali zaproszeni wcześniej mieszkańcy miasta, wśród nich burmistrz Mirosław Sitko. Przysiąść na chwilę i posłuchać może każdy. Otwarta formuła spotkania ma być zachętą do refleksji dla wszystkich. 

Roman Brandsteatter to nie tylko poeta, ale przede wszystkim znawca Biblii. Urodził się w rodzinie żydowskiej, toteż szczególnym sentymentem darzył Stary Testament. Był również laureatem wielu nagród literackich, m.in. Nagroda Polskiego PEN Clubu za przekłady hebrajskie. W Skoczowie będziemy mieli okazję wysłuchać jego przekładów Biblii oraz fragmentów poezji. 

Początek wieczornego czytania tekstów biblijnych dziś o 19:00 na rynku w Skoczowie. Wstęp otwarty dla każdego.

źródło: ox.pl
dodał: JB 23-03-2016 09:25
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (8)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

krzysztof.mm
24-03-2016 05:57
krzysztof.mm
Znamienny fakt: organizatorem tej szopki w przestrzeni publicznej jest instytucja budżetowa - to za nasze wspólne pieniądze miasto organizuje wyznaniowy capstrzyk na rynku.

Ja wiem, że niektórym to się może podobać - ale proszę państwa, póki co Polska nie jest krajem wyznaniowym, jeszcze od folwarku fanatycznych talibów coś nasz kraj różni - naprawdę chcemy iść w tym kierunku??

A może pora tej grupce faryzejskich fanatyków toruńskiego cielca, co zwodzi nasz kraj na manowce pisdeologicznej dyktatury powiedzieć w końcu DOSYĆ!?...
koszor
24-03-2016 06:23
koszor
Dosyć to ja już mam twojego bełkotu, krzysztofie. O jakich kosztach mówisz? Mieszkańcy mają możliwość poczytać Biblię w Integratorze, ot i cała historyja! Zdecydowanie zbędnym kosztem było uczenie cię pisać, krzysztofie. Zamiast tego lepiej byś pomachał łopatą bądź kilofem, narzędziami dostosowanymi do twojego rozwoju i poziomu inteligencji.
Ruben
24-03-2016 12:31
Ruben
Czytanie Biblii wymaga ciszy i skupienia. To święta księga i takie jej byle jakie, propagandowe czytanie na Rynku, gdzie jeżdżą auta, przechodza obojętni ludzie to zwykła profanacja...Jak tak można! Zwyczajny obciach. Ktoś chyba nie czuje wartości Biblii...
[konto zostało usunięte]
24-03-2016 15:17
[konto zostało usunięte]
Ale ciekawy przekrój, skrajny przeciwnik, zwolennik i... fanatyk? Ruben, trochę mnie zaskoczyłeś. Jako osoba nie praktykująca żadnej religii, powiedziałbym, że to ciekawa inicjatywa wychodząca do ludzi. Profanacji to podobno dokonał niejaki Nergal, choć go uniewinnili. A to, że ktoś koło tego przejdzie obojętnie, przejedzie samochód... każdy dokonuje własnych wyborów. Słowo Boże ma docierać do tych, którzy chcą go słuchać i być głoszone tam, gdzie go nie oczekują... podobno:).
Kankee
24-03-2016 20:26
Kankee
Ruben, słowo Boże należy głosić wszędzie i wszystkim, czyż nie? No chyba że uważasz że to jest przeznaczone dla tych lepszego sortu...nie wiem i nie chcę wiedzieć kto Ci wpoił do głowy takie dziwne przekonania.
krzysztof.mm
25-03-2016 06:06
krzysztof.mm
Szanowni Państwo
tu nie chodzi o to, czy się czyta biblię - ale czy należy to robić za budżetowe pieniądze, pod publicznym szyldem.
Niektórzy widać nie rozumieją, na czym polega idea i wartość państwa świeckiego. Nie zrozumieją, póki nie obudzą się z ręką w nocniku?...

Słowo Boże głoszą na swój rachunek np. Świadkowie Jehowy, wytrwale i bez rozgłosu - można?...
W kościołach różnych wyznań codziennie biblia na tapecie - można?
Nie, nikomu nie brak dostępu do biblii dzisiaj. Czasy, kiedy kościół katolicki chciał zachować dla siebie monopol na jej posiadanie i interpretacje na szczęście dawno minęły.

Takie publiczne występy, epatowanie się nawzajem pobożnością na pokaz, to czystej wody faryzejstwo.
Moi drodzy, chrześcijanin to ktoś, kto żyje w zgodzie z Ewangelią, a nie czyta ją na głos na rynku w Skoczowie.

Nie, niepotrzebne nam jest wywlekanie religii na ulice, i to pod partyjnymi sztandarami. W kościele w Skoczowie już wisi taki potworek, pokraczne dziecko zbezczeszczonego pychą ołtarza i partyjnego tronu szaleńców - tablica pamięci "poległych i zdradzonych" w Smoleńsku. Wystarczy.
[konto zostało usunięte]
25-03-2016 08:12
[konto zostało usunięte]
Krzysztof, poniekąd trudno się z tobą nie zgodzić, ale zapytam z ciekawości, bo z treści tego artykułu nie jestem w stanie tego wywnioskować, czy wg ciebie to wydarzenie będzie generować jakieś koszy? Na co pójdzie kasa z budżetu?
krzysztof.mm
25-03-2016 08:40
krzysztof.mm
kudasek,
http://www.mck.skoczow.pl/modul,news-pokaz-all,0,5.html
MCK Integrator jest oficjalnym organizatorem.
Ta firma działa za pieniądze, nie za Bóg zapłać.
Nawet stworzenie i wklepanie w net ich afisza generuje koszty.
O resztę warto zapytać MCK.

p.s.
Na oficjalnej stronie MCK, w szczególności w zakładce "O nas", nie ma śladu informacji, że jest to jednostka samorządowa - ciekawe, co nie?...
Zaś w statucie MCK - ani śladu o prowadzeniu misyjnej działalności religijnej, jaką niewątpliwie jest organizowanie publicznego czytania Biblii w święta chrześcijańskie.

"Rozdział 2. CELE I ZADANIA
§ 5. MCK jest instytucją kultury prowadzącą podstawową działalność w zakresie tworzenia, upowszechniania
i ochrony kultury, a w szczególności prowadzi wielokierunkową działalność w dziedzinie rozwoju
i upowszechniania regionalnej, narodowej i światowej kultury wśród mieszkańców Gminy Skoczów."
Koniec, kropka, antylopka.

Tak, tak - zaraz się dowiemy, że czytanie Biblii to działalność kulturalna.
Od 1 września MCK dyryguje K.Abrahamowicz, mianowany kulturalnie przez pisowskiego burmistrza Sitkę
Obłuda ma się dobrze w tym środowisku.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Msze i nabożeństwa online

19-11-2017 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne. 

wyświetleń: 50komentarzy: 0

Norweski triumf w Wiśle

19-11-2017 00:15

Reprezentanci Norwegii okazali się najlepsi w pierwszym drużynowym konkursie Pucharu Świata w sezonie 2017/2018. Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Daniel Andre Tande i Robert Johansson wyprzedzili reprezentantów Polski oraz czwórkę z Austrii. Oba te teamy uplasowały się ex aequo na drugim stopniu podium.

wyświetleń: 184komentarzy: 1

750 lat Skoczowa. Bolesław Noga

18-11-2017 21:30

Jubileusze stanowią okazję, aby na chwilę się zatrzymać, spojrzeć wstecz, podsumować to, co wydarzyło się na przestrzeni lat. Dlatego też wyszliśmy, jako Miejskie Centrum Kultury ''Integrator'', z inicjatywą zadania trzech pytań przed kamerą osobom związanym ze Skoczowem, wyraziście wkomponowanym z racji wielu doświadczeń i pełnionych przez nich ról w lokalną społeczność.

wyświetleń: 198komentarzy: 0

Kopciuszek dla 2-letniego Szymka

18-11-2017 20:15

4 tysiące złotych - tyle datków udało się zebrać wczoraj (17.11) w Szkole Podstawowej w Hażlachu, po spektaklu "Kopciuszek", który został wystawiony przez nauczycieli tej placówki. Pieniądze zostaną przekazane na rzecz chorego Szymonka Zamarskiego.

wyświetleń: 1221komentarzy: 0

''7 cudów świata i inne budowle'' - wystawa Książnicy Cieszyńskiej

18-11-2017 18:45

W czwartek (16.11) na terenie Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy "Siedem cudów świata i inne słynne budowle". Wystawa składa się z wyeksponowanych, bogato ilustrowanych dzieł, pochodzących z okresu od XVI do XIX w., są to druki ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej. W czasie tworzenia wystawy zwrócono szczególną uwagę nie tylko na siedem cudów świata, ale również na inne budowle, w jakiś sposób warte zapamiętania.

wyświetleń: 179komentarzy: 0

Na żywo: konferencja prasowa

18-11-2017 18:25

Konferencja prasowa po Konkursie drużynowym Pucharu Świata w Wiśle. Polacy ex aequo z drużyną Austrii zajęli drugie miejsce w konkursie drużynowym inaugurującym kolejny sezon Pucharu Świata. Na najwyższym stopniu podium stanęła reprezentacja Norwegii. Na niedzielę (19.11.2017) zaplanowano konkurs indywidualny. Zobaczymy w nim siedmiu Polaków: Jakuba Wolnego, Aleksandra Zniszczoła, Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę, Stefana Hulę, Macieja Kota i Kamila Stocha.

wyświetleń: 353komentarzy: 0

Cieszyn oczami Dariusza Orszulika

18-11-2017 18:15

Wczoraj (17.11) w galerii na piętrze Księgarni Piastowskiej w Cieszynie miał miejsce wernisaż wystawy Dariusza Orszulika "Cieszyn jest piękny".

wyświetleń: 441komentarzy: 0

Cieszyn zapalił się na fioletowo

18-11-2017 16:30

Wcześniactwo to nie wyrok, jednak ciągle wiele rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych nie wie gdzie szukać wsparcia i pomocy. Celem wczorajszej (17.11) fioletowej akcji, która miała miejsce m.in.w Cieszynie było zwrócenie uwagi, właśnie na problem wcześniactwa. 

wyświetleń: 468komentarzy: 1

XVIII Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek

18-11-2017 15:00

W czwartek 16 listopada 2017 roku w auli Szkoły Podstawowej w Zebrzydowicach odbył się XVIII Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek – eliminacje.

wyświetleń: 283komentarzy: 0

Strażnicy kontrolowali niewidzialnych

18-11-2017 13:40

Niewidzialni piesi i rowerzyści. Jak to możliwe? Bez właściwych odblasków na nieoświetlonej drodze wieczorem jesteśmy praktycznie niewidoczni. Właśnie takich pieszych i rowerzystów wyłapywali czeskocieszyńscy strażnicy miejscy podczas akcji „Zmierzch”.